ПОСЛЕ ДЕСЕТ ГОДИНА УРЕЂЕНО СРПСКО ГРОБЉЕ: Целу деценију било запуштено и срасло у коров
У ОРГАНИЗАЦИЈИ Привременог органа за Ђаковицу, после десет година очишћено је и уређено православно гробље у селу Петровац (Љугбунар) у овој општини, које је годинама било запуштено и срасло у коров и ниско растиње.
Фото: Д. Зечевић
Како се наводи у саопштењу Привременог органа општине Ђаковица, акцију чишћења и уређења гробља у Петрвцу подржала је Канцеларија за Косово и Метохију.
- Било је изузетно напорно очисити и уредити ово гробље, тим пре јер дуже од десет година није одржавано на било који начин, па смо му уз велике потешкоће и пришли заједно са ангажованим радницима.
- Очекујемо да ћемо ускоро бити у могућности да расељеним Србима из овог и околних села омогућимо да посјете очишћено гробље, уз претходно гаранције за њихову безбедност које очекујемо од међународних субјеката у покрајини - наводе из Привременог органа општине Ђаковице из којег подсећају да су почетком године, такође у сарадњи са Канцеларијом за КиМ очистили ђаковичко градско гробље у насељу Пискоти.
Иначе, у Ђаковици је до јуна 1999. живело око 12.000 Срба, који су након НАТО агресије протерани са огњишта, а преостале три монахиње у манастиру у центру града чувају припадници косовске полиције.
Фото: Д. Зечевић
У овом граду, како подсећају из Привременог органа, уништена је и већина споменика на православним гробљима, сравњена је са земљом црква Св. Кнеза Лазара у Пискотима, а у мартовском погрому 2004. запаљена је и црква Успења Пресвете Богородице, која је у међувремену обновљена и преименована у манастир.
Фото: Д. Зечевић
ЗАБРАЊЕНЕ И ПОСЕТЕ
Из Привременог органа општине Ђаковица опомињу да се расељеним ђаковичким Србима већ неколико година не дозвољава организовани обилазак гробаља и манастира, чак ни на празнике као што су Задушнице.
Препоручујемо
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)