НЕ ХРАНИТЕ ИХ ХЛЕБОМ: Због нездраве исхране угинуо лабуд на вршачком језеру (ФОТО)

Јелена Баљак

28. 02. 2025. у 14:35

НА Градском језеру у Вршцу, на ком тренутно зимује четрдесетак лабудова, пронађена је једна угинула птица, а узрок угинућа је, највероватније, претерана и нездрава исхрана.

НЕ ХРАНИТЕ ИХ ХЛЕБОМ: Због нездраве исхране угинуо лабуд на вршачком језеру (ФОТО)

Фото: Ј.Ј.Баљак

Запослени у ЈКП „Други октобар“ – који лабудовима свакодневно износе кукуруз и семенке сунцокрета у довољним количинама – још једном моле грађане да ове грациозне птице не хране хлебом и другим штетним намирницима, што су јасно назначили и на табли, која је прошле зиме постављена у плићаку.

На њој пише да је хлеб веома штетан за њихов организам, јер не могу да сваре толику количину соли, шећера и адитива, а не прија им ни превелика концентрација калцијума из жита, које могу да једу, али не у великој количини. За њих су најбоље уљарице, попут кукуруза и сунцокрета, јер им дају снагу.

С друге стране, хлеб који се баца у воду аутоматски се разграђује и загађује воду, јер огромна количина хранљивих материја доводи до бујања алги, што убија подводни живи свет.

Први лабуд је, иначе, на вршачком језеру провео зиму 2020. године, након чега се ту јатио све већи број ових птица.

Ово је први пут да је забележено угинуће, а те прве године догодио се инцидент, када су деца из оближњег насеља Балата на усамљену лабудицу бацила мрежу и покушала да је украду. Њихову намеру осујетио је ноћни чувар оближњег Градског базена, па је лабудица остала неповређена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена