АМБРОЗИЈА У УШЛА У ЦРВЕНУ ЗОНУ: Концентрације алергена на северу Бачке достижу максимум

Јелена Лемајић

29. 08. 2024. у 18:07

По подацима аеропалинолошког извештаја Завода за јавно здравље у Суботици у кубном метру ваздуха тренутно се налази више од 200 поленових зрна амброзије, што изазива тегобе код осетљивих особа.

АМБРОЗИЈА У УШЛА У ЦРВЕНУ ЗОНУ: Концентрације алергена на северу Бачке достижу максимум

Фото: Ј. Б.

 То говори да смо ушли у црвену зону, односно да концентрација прелази 100 поленових зрна.

-То су концентрације алергена које изазивају тегобе код осетљивих особа, у току је постепени раст и тако ће бити и наредних дана а ублажавање се уобичајено дешава у другој половини септембра - ојашњавају биолози. - Значи сада очекујемо рекордне вредности. Обично се то дешава последњих дана августа или у првим данима септембра, међутим једино што може мало да помогне јесу ове екстремно високе температуре. Приметили смо да када температуре пређу неких 24, 25 па до 30 степени и биљка амброзије смањује своје активности и ту произведен полен и емисију полена смањује на минимуме. 

Аеропалинолошки извештај показује да су у ваздуху присутни и други алергени, попут конопље, коприве, штирева и пепељуге, али да имају блага алергена својства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

Аддико Банк Србија остварила рекордне резултате и спровела свеобухватну трансформацију пословања