БИЦИКЛОМ ДО МАНАСТИРА РАЧА: Трећа "Ћирилична бициклијада"
Трећа по реду „Ћирилична бициклијада“ оджаће се 1. септембра у Бајиној Башти. Окупљање учесника је у 9 сати у Парку ћирилице у центру Бајине Баште, а возиће се до манастира Рача и назад, укупно 13 километара.
ТО Тара Дрина
На излетишту „Ћирилица“ које се налази између манастира Рача и Скита Светог Ђорђа предвиђен је дужи одмор уз освежење. На овом месту ће стручна лица из Националног парка Тара упознати присутне са значајем очувања животне средине, са посебним акцентом на едукацију најмлађих. У повратку је организована посета манастиру Рача, обилазак манастирске ризнице, упознавање са дометима Рачанске књижевне и преписивачке школе и значајем рачанских калуђера преписивача за чување српског језика и ћирилице.
- Пред сам почетак нове школске године учеснике бициклијаде, од који обично највише буде ђака, у манастиру чији калуђери су у прошлости створили основу српске азбуке и књижевности поздравиће представници ове древне светиње – истичу организатори.
Циљ је да се са почетком школске године нагласи значај сталног коришћења ћирилице и подсетити да је у близини Бајине Баште, која данас поносно носи назив престонице ћирилице, постојала школа чија дела представљају непролазне културне, духовне и уметничке вредности.
Организатор бициклијаде је Туристичка организaција „Тара-Дрина“ Бајина Башта уз подршку манастира Рача, Националног парка Тара, Канцеларије за младе Бајина Башта и републичке Агенције за безбедност саобраћаја.
Препоручујемо
Јак земљотрес погодио Србију: "Први пут сам осетила земљотрес и не дај Боже више никад"
05. 05. 2026. у 07:30
У походе нарцисима: Заказана јубиларна манифестација на Столовима повише Краљева (ФОТО)
04. 05. 2026. у 06:45
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ ДИРАЈТЕ НАМ ПАРАДУ!" Руси прете Кијеву моћним оружјем: "Ако испалимо 2или3, то је као нуклеарни удар"
РУСКИ председник Владимир Путин упозорио је Кијев да ће, ако украјински дронови покушају да покваре војну параду на Црвеном тргу у Москви, у знак одмазде уследити масовни ракетни удар на центар Кијева.
06. 05. 2026. у 11:53
Коментари (0)