НЕ ДАЈУ ДА СЕ ВЕШТИНА ПРЕДАКА ЗАБОРАВИ: Код Крагујевца одржано такмичење косача

Весна Хаџић

25. 05. 2024. у 17:39

У селу Горње Грбице код Крагујевца данас је одржано трећe такмичење косача ручном косом. Ове године окупило је велики број учесника из свих крајева Србије, као и госте из Републике Српске.

НЕ ДАЈУ ДА СЕ ВЕШТИНА ПРЕДАКА ЗАБОРАВИ: Код Крагујевца одржано такмичење косача

Фото : Град Крагујевац

 Победник треће косидбе у Грбицама је Милош Пантић из Лучана, село Дучаловићи, друго место је освојио Мирко Поповић из Ивањице, село Кушићи, а треће мештанин Милан Стојадиновић.

Ова манифестација која негује народну традицију и вештине сваке године организује се на различитим локацијама грбичког краја. Прошле године је било у Селишту, ове код сеоског дома, а организатори најављују да ће следеће године бити на брду.

Такмичењу су претходиле изложбе домаће радиности, грнчарије, сликара наиваца и дефиле учесника.Део данашње манифестације било  је и такмичење у кувању гулаша. За победнике и косидбе и гулашијаде обезбеђене су награде. 

- Прве године за такмичење се пријавило осам, прошле 12, а ове 20 косача, идуће очекујемо да их буде још више јер ова вештина постаје популарна и међу млађима. Веома смо срећни што су са нама и фијакеристи, коњаници, Удружење љубитеља фића и чак 10 певачких група, а најважније је што смо слогу довели у село - казао је Милија Јефтић, председник Удружења „Завичај“, које је организовало такмичење уз подршку Града Крагујевца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

Ћерка Луке Модрића више личи на Луку Модрића - од Луке Модрића (ФОТО)