ПРОСЛАВЉЕН ДАН УНИВЕРЗИТЕТА У КРАГУЈЕВЦУ : Четрдесет осам година од оснивања
Универзитет у Крагујевцу основан је 21.маја 1976.године. Четрдесет осам година академског рада, уједно и слава ове високошколске установе – Светог апостола и јеванђелисту Јована Богослова прослављени су ове године доделом годишњих награда наставном и научно-истраживачком особљу за изузетне резултате у раду на свечаној академији.
Фото : Град Крагујевац
- Универзитет у Крагујевцу има чиме да се похвали и поноси. У овој години завршиће се опремање Центара изврсности, у којима ће се преко 300 младих истраживача бавити научним радом у области биомедицинског инжењеринга, биомедицинских наука и информационих технологија. Пре три месеца започета је и изградња Иновационог дистрикта, чијем раду ће Универзитет такође значајно допринети – рекао је проф.др.Ненад Филиповић, ректор Универзитета.
Свечаној академији је присуствовао је и Никола Дашић, градоначелник Крагујевца који је истакао значај Универзитета за развој града.
- На презентацији плана „Скок у будућност - Србија 2027“ Крагујевац је проглашен амбасадором развоја, а то свакако не би био да град нема овакав Универзитет. Он је подршка сваком пројекту који је на располагању научним радницима као и студентима, склоним да померају границе, како у науци, тако и у иновативним решењима. Крагујевац ће ускоро бити једини град у Србији са два научно – технолошка парка, што значајно јача позицију Крагујевца на мапи светске науке и технологије – рекао је градоначелник Крагујевца.
Универзитет у Крагујевцу настао је на темељима Лицеја Књажевства Сербског, прве високошколске институције у модерној Србији. Указом кнеза Милоша Обреновића од 1.јула 1838.године, оснива се Лицеј Књажевства Сербског, а за ректора Лицеја у Крагујевцу постављен је Атанасије Николић, "школовани инжењер, професор математике, земљомерија и начертанија".
Препоручујемо
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)