СТРУЧЊАЦИ МУЗЕЈА ЖРТАВА ГЕНОЦИДА У БЕОГРАДУ ОДРЖАЛИ ПРЕДАВАЊА ЗА ОСНОВЦЕ У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ Спомен-гробље само за сећање

С. КОСТИЋ

29. 02. 2024. у 05:00

СТРАДАЊЕ народа Срема у лето 1942, током усташких акција Виктора Томића, било је главна тема предавања које су за све овдашње основце одржали историчари Музеја жртава геноцида у Београду.

СТРУЧЊАЦИ МУЗЕЈА ЖРТАВА ГЕНОЦИДА У БЕОГРАДУ ОДРЖАЛИ ПРЕДАВАЊА ЗА ОСНОВЦЕ У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ   Спомен-гробље само за сећање

Фото С.К.

Како је истакао један од њих, кустос Бојан Арбутина, деца би требало да сазнају колико је наш народ поднео жртава, да схвате колики је значај Спомен-гробља и науче на који начин би требало да се приступа таквим меморијалима.

Едукацију је - у сарадњи са поменутом установом - организовала Градска управа за образовање. Претходно су слична предавања одслушали и сви средњошколци у Сремској Митровици.

- Повод су били новински текстови о санкању малишана на овдашњем Спомен-гробљу, што је оцењено као неадекватно понашање углавном основаца, који нису довољно поштовали страдале у Другом светском рату, који су ту сахрањени. Зато посебно захваљујем директору Музеја жртава геноцида, јер су "преко реда" одржали ово предавање - истакла је Снежана Коњевић, заменица начелника Градске управе за образовање, наглашавајући да ће осмаци, по наставном плану и програму из историје, управо почети да уче о овим догађајима.

Музеј жртава геноцида, иначе, своје образоване садржаје редовно организује како за децу и младе на терену, тако и за посетоце поставки у сопственом простору, а предавања о страдању народа Срема у лето 1942. одржана су још у ОШ "Бранко Радичевић" у Кузмину, ОШ "Јован Јовановић Змај" у Мартинцима, ОШ "Трива Витасовић Лебарник" у Лаћарку, ОШ "Добросав Радосављевић Народ" у Мачванској Митровици, те градским осмолеткама "Јован Јовановић Змај", "Јован Поповић", Бошко Палковљевић Пинки", "Свети Сава" и "Слободан Бајић Паја".

- Успели смо да допремо до великог броја деце, јер првенствено желимо да се упознају са локалном историјом, да схвате шта места страдања значе за потомке жртава и какав је њихов значај за будућност, за наше потомке - закључује Арбутина, који је у Сремској Митровици био са колегама Биљаном Марцојевић и Николом Милошевским, а основцима је приказан и нови филм Музеја жртава геноцида, који се бави страдањем српског народа у Другом светском рату.

ПАЖЊА Ученици током једне од едукација Фото С. Костић

МЕМОРИЈАЛ Детаљ са Спомен-гробља жртава из 1942.

Мисија

ТОКОМ минуле две седмице, Музеј жртава геноцида у Београду одржао је више од 300 образовних програма широм Србије, а Арбутина објашњава да не посустају јер су свесни тога да наставни планови и програми, ипак, не остављају довољно простора за обрађивање свих тема подједнако...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)