ВРШЧАНИ ПОНОВО УКАЗУЈУ НА ЗЛОУПОТРЕБЕ ЗАКОНА О СЛОБОДНОМ ПРИСТУПУ ИНФОРМАЦИЈАМА Јавни подаци лична корист
БРОЈНЕ школе, месне заједнице и установе културе из Вршца, током последње четири године, суочавају се са злоупотребом Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, што у отежава њихов рад и озбиљно угрожава скромне буџете, па траже да их држава заштити од манипулатора.
Фото: Ј. Ј. Баљак
Реч је о "рупи" у закону, коју неколицина грађана - у спрези са адвокатским канцеларијама - користи да би остварила материјалну добит. Од јавних установа траже да им доставе одређене податке о пословању, а ако то не учине у законском року од 15 дана, одмах шаљу жалбу поверенику за информације од јавног значаја. Истовремено, од њега траже и да им одобри да од установе, која није одговорила на њихов захтев или је то неадекватно учинила, наплате 50.000 динара - на име трошкова адвоката за писање те жалбе.
- Годишње добијемо неколико таквих захтева, углавном од истих људи. Иако је реч о обимном послу, који подразумева прековремени рад, вишедневно трагање по архиви, обрађивање података, скенирање и штампање докумената, те слање на дату адресу, досад смо успевали да испоштујемо све рокове - каже Маринел Петрика, правни сарадник Културног центра. - Странке су, међутим, на све те наше одговоре из тривијалних разлога улагале жалбе, покушавајући да пошто-пото наплате адвокатске трошкове, који су заправо и суштина њихових захтева. Срећом, Повереник их је, на основу наших указа о злоупотреби, досад све одбио.
Међу траженим информацијама углавном су висина зараде запослених, путни трошкови, репрезентација, рачуни за струју или грејање... све обједињено за период од пет-шест година. Тако је народно позориште "Стерија" јесенас извесном човеку из Сопота - који им је послао чак три различита захтева у року од 30 дана - морао да достави информацију о путним трошковима за сваког запосленог понаособ у периоду од 2015. до 2018!
- Наш свакодневни посао трпи због ангажовања радника око тих одговора. С друге стране, те информације на крају не служе ничему, јер странке након уложених жалби, без обзира на њихов исход, више не траже да их доставимо у "ваљаном" облику. Никада се нису појавили ни на заказаним састанцима, како би лично обавили увид у тражену документацију, што је јасан знак да се ради о злоупотреби - истиче директор "Стерије" Иван Ђорђевић.
"Основ"
ТРАЖИОЦИ информација испрва су захтевали да им се одговори шаљу електронски, а сада су открили једноставнији начин да "добију" основ за покретање жалбе - траже да им се обимна документација шаље поштом, па онда тврде да недостају неки папири, што је пошиљаоцу тешко да демантује... Било је и случајева када су слали одговоре на чак 500 страна.
Притом, проблем је био још већи до 2022, јер су тражиоци информација одмах покретали тужбе пред судом и тако лакше наплаћивали адвокатске трошкове. После измена и допуне Закона, сада најпре морају да се жале Поверенику, који одлучује о даљем поступку...
Фото: Приватна архива
Фото: Ј.Ј.Баљак
Препоручујемо
БРИСЕЛ И НАТО СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ Руска одлука дрма Европу: Бригада маринаца посатаје дивизија на вратима ЕУ (ВИДЕО)
ВОЈНО-политичка ситуација између Русије и европских држава улази у фазу опасне ескалације. Москва је изненада донела одлуку да постојећу 336. гардијску бригаду морнаричке пешадије, стационирану у Калињинградској области, реорганизује и подигне на ниво дивизије.
30. 12. 2025. у 20:45
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ОВО СУ КРИЛИ: Испливала дуго чувана тајна Ане и Бастијана
РАЗВОД Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера била је једна од главних вести претходне године.
02. 01. 2026. у 08:40
Коментари (0)