У ХЛАДНОЈ НЕРИ ОТАЦ И ЧЕТВОРО ДЕЦЕ: Међународно пливање за часни крст одржано у општини Бела Црква (ФОТО)
У ПОГРАНИЧНОЈ реци Нери, која представља природну границу између Србије и Румуније, одржано је једино богојављенско пливање, које има међународни карактер, јер су за часни крст пливали учесници из обе земље.
Фото: Т.Гојковић
Овај јединствени обичај, који датира још од 1991. године, са српске стране се организује на обали у селу Врачев Гај, у јужнобанатској општини Бела Црква, а са румунске у селу Соколовац, које се налази одмах преко реке.
Након свете литургије, које су на својим обалама одржали епископ банатски владика Никанор и епископ будимски и администратор темишварски владика Лукијан, крст је у набујалу реку бацио владика Никанор.
У воду је ушло 19 пливача – 18 са српске и један са румунске стране. Међу учесницима је било и све четворо деце Невена Селаковића - Вукан (8), Олга (7), Дамјан (5) и Петар (2,5).
Фото: Т.Гојковић
У невероватним условима до крста је први допливао Белоцркванин Исак Седљак (18), који у овом обичају учествује од своје 12. године. Светињу је пренео на румунску страну и уручио је владики Лукијану, који ће следеће године, према наизменичној традицији, убацити крст у Неру.
О безбедности пливача бринули су чланови Клуба за подводне активности „Бела Црква“, који су преко реке пребацили сигурности конопац, како би онемогућили да брза вода ове непредвидиве планинске реке не однесе неког од учесника.
-Река је била изузетно хладна и непредвидива. Њено корито је широко свега 20 метара, а дубина јој је у ово време обично до колена. Међутим, сада је набујала и била је веома брза. Иако су услови били изузетно тешки, учесници су успели да је савладају. По први пут се нико није ухватио за сигурносни конопац – каже Драган Перашевић, председник КПА „Бела Црква“.
Препоручујемо
ГЕРМАН И ВУК НАЈБОЉИ: Параћинским гимназијалцима прва места на Окружном такмичењу
03. 03. 2026. у 13:56
„МАТИ АНА, ДУХОВНО ЧЕДО ВЛАДИКЕ НИКОЛАЈА“: Изложба у ћупријском музеју „Хореум Марги“
03. 03. 2026. у 13:12
СВЕ ГОРИ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Сирене завијају широм Израела, почео нови напад; Иран силовито удара по америчким базама (ФОТО/ВИДЕО)
ДРУГИ дан рата на Блиском истоку, пратите са нама дешавања уживо.
01. 03. 2026. у 07:31 >> 22:56
ОТКРИВЕНО КАКО ЈЕ УБИЈЕН ХАМНЕИ: Једна грешка га коштала живота, Трамп имао неочекиваног савезника
СКРИВЕН дубоко у свом бункеру, Али Хаменеи није очекивао дрзак дневни напад у самом срцу своје моћи.
01. 03. 2026. у 19:16
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (0)