У ВАЉЕВСКОМ НАРОДНОМ МУЗЕЈУ ОТВОРЕНА ПРВА ИЗЛОЖБА ЗА СЛЕПЕ И СЛАБОВИДЕ: Додирују баштину
ПРВУ изложбу у ваљевском Народном музеју, намењену слепим и слабовидим особама - "Додирнимо наслеђе" - прати аудио-водич, а написи, објашњења и брошуре штампани су и на Брајевом писму.
FOTO: Privatna arhiva
Поставку је, у оквиру пројекта "Приступачност сталне поставке слепим и слабовидим особама", финансирало Министарство културе, а приказана је култура становања на прелазу из 19. у 20. век. Експонати су макете, модели од природних материјала, попут дрвета, земље и вуне. У другом сегменту, пред публиком су сведочанства бурне историје Ваљева и околине, а за потребе ове изложбе израђени су и тродимензионални модели одликовања, попут Албанске споменице.
Пример
- ПРИПРЕМАЈУЋИ ову изложбу, била сам у прилици да у београдском Музеју савремене уметности тактилну поставку "обиђем" затворених очију, искључиво додиром - истиче Гордана Пајић. - После тог искуства, схватила сам да је веома важно да и публика која нема проблема са видом, на тај начин, крочи у свет слепих и слабовидих.
- Поред стручног тима наше установе, велику помоћ у реализацији пружили су нам школа за ученике оштећеног вида "Вељко Рамадановић" у Земуну и Музеј савремене уметности - каже руководилац пројекта, етнолог Гордана Пајић. - Мали број културних установа у Србији, нарочито музеја и галерија, имају овакве садржаје, па смо користили искуства колега из Лесковца и новосадске галерије "Бељански".
А, да би дочарали тему, аутори су осмислили макету куће, полубрвнаре и предмета који су чинили домаћинство, попут дрвеног троношца, посуђа од керамике, одеће... Начинили су их грнчар Милојко Никитовић, макетар Ранко Павловић и кројач народног одела Ванда Грујичић.
- Све је израђено тако да посетиоци могу додиром да осете материјал, али и изражену орнаментику - објашњава Гордана Пајић. - Инклузија слепих и слабовидих особа није нарочито актуелна у Ваљеву и Колубарском округу, па смо сматрали да наш Народни музеј може да буде пионир и у тој области. Зато, у сарадњи са ваљевским Удружењем слепих и слабовидих, већ планирамо разне креативне програме и радионице.
Препоручујемо
КИКИНЂАНИН НЕСТАО У НОВОМ САДУ: Последњи пут виђен на Божић у насељу Адице
11. 01. 2026. у 20:40
ПРЕМИНУО ТВОРАЦ ЈАВНИХ ЧЕСМИ ПО ВОЈВОДИНИ: Одлазак др Мирослава Кукучке из Кикинде
11. 01. 2026. у 20:39
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
БАЛКАНЦИ О ЖИВОТУ У ЕВРОПИ: Пустиће те да цркнеш - ти њега угостиш гозбом, он мисли да си сељачина
МНОГИ сањају о животу у Немачкој, Аустрији или Швајцарској, замишљајући мир, ред и бољи стандард. Ипак, искуства наших људи који су се преселили откривају да живот у западној Европи често носи неочекиване изазове који могу шокирати оне који су навикли на балканску спонтаност и топлину.
13. 01. 2026. у 10:22
Коментари (0)