РАСКОШНУ ДОЗИДНИЦУ СА ЗАЛАТОВЕЗОМ СРЕЂИВАЛИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА: Завршена рестаурација вредног предмета из збирке параћинског Завичајног музеја

Зорана Рашић
Зорана Рашић

06. 12. 2023. у 20:17

ОД Светог Илије до Светог Ђорђа, скоро четири месеца, трајала је рестаурација и конзервација изузетно раскошне зидне декорације - таписерије или дозиднице, у Завичајном музеју у Параћину.

РАСКОШНУ ДОЗИДНИЦУ СА ЗАЛАТОВЕЗОМ СРЕЂИВАЛИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА: Завршена рестаурација вредног предмета из збирке параћинског Завичајног музеја

Фото: З. Рашић

Овај зидни украс с краја 19. века годинама је део етнолошке збирке те установе, a ускоро ће,  обновљен, бити изложен у витрини као део сталне поставке.

- После више од једног века ова скупоцена дозидница поново блиста у пуном сјају и лепоти. Мало је рећи да сам поносна јер је почетак био више него хаотичан, а радила сам на овом предмету мукотрпно и по дванаест сати дневно – каже, за „Новости“, Татјана Тубица, мастер технолошког инжењерства. Она је до сада рестаурирала бројне предмете за различите музеје и приватне збирке, али јој је рад на овом последњем био најзахтевнији од свих.

МУШКИ „РУКОПИС“

Ручне радове са златовезом на размеђи два века у Србији радили су мајстори, а Татјана Тубица сматра да је ову дозидницу направио - мушкарац. Иако нема доказа за то, тврди да осећа „мушку енергију“. Предмет јесте рађен врхунски и са много детаља али, тврди Тубица, има неких  ситница на њему које жена не би превидела.

- Оригинална тканина је била потпуно деградирана, тако да су се апликације и орнаменти од позлаћене жице држали само нитима за памучну основу. Због оштећења, оригиналну боју потке нисам ни могла да видим док нисам отворила поруб. Тада се појавио мали фрагмент тканине рађене од памучних жица и зелене свилене потке. Морала сам да пронађем што сличнију зелену свилу и да заменим комплетну подлогу, док је памучно ојачање остало оригинално. Сви украси и орнаменти су потом пажљиво очишћени и причвршћени, уз поштовање „рукописа“ првог мајстора – објашњава Тубица због чега је овај подухват за њу био велики изазов.

Додаје да су многи од тих орнамената били такође оштећени. Рађени су од свилене тканине у такозваном шан-жан стилу. То је посебна техника ткања где је основа у једној, а потка у другој боји.

Занимљиво је да је предмет након завршене конзервације био за седам-осам центиметара већи од оштећеног оригинала. А то је због тога, тврди рестаураторка, што је током свог стогодишњег живота претрпео многа нестручна крпљења. Дозидница је, иначе, некада била власништво добростојеће породице Марјановић и многи предмети из те куће, временом, постали су део музејске етнолошке збирке.

Тијана Пешић, кустос-етнолог Завичајног музеја, напомиње да има још породица које су им донирале предмете из своје породичне историје, продужавајући им, на тај начин, живот. Највише је ћилима којима су некада украшаване куће, а показују богатство ручног рада, шара и мотива. То је наслеђе не само поморавског краја, већ целе Србије.

ЗЛАТОВЕЗ  ТЕХНИКА

Стилизовани цветови, листови, врежице, лозице.. . сви ти орнаменти на дозидници воде ка једном централном украсу који је тродимензионалан. То је флорални мотив који се тек сада лепо види. Техника израде је златовез јер су коришћене златне нити, што је могла само добростојећа породица у том добу да приушти себи.

- Златне жице су протоком времена добиле патину, тако да сам ту стогодишњу „прашину“ скидала хемијским средствима. Тордиране жице нисам имала довољно, тако да, уколико се негде нађу у правом облику, димензији и боји,  има још места за дораду овог предмета без обира што је завршен – каже Тубица.

Завичајни музеј из своје етнолошке збирке сваке године издваја предмете којима је неопходна конзервација. Највише је текстилних експоната.

- То су јелеци, либаде, сукње, те предмети из домаће радиности попут столњака, ћилима, тканица, делова народне ношње... Ове године осим ове дозиднице радили  смо конзервацију највише такозваних куварица. Наставићемо са тим и даље како бисмо, временом, осим сталне поставке етнолошке збирке, могли да организујемо и гостујуће изложбе – закључује Пешићева.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)