ВЕНЦИ НА СПОМЕНИК СТЕВИ ПИСАРУ: На Карађорђевом брду изнад Параћина обележен завршетак Иванковачке битке (ФОТО)

Зорана Рашић
Зорана Рашић

19. 08. 2023. у 16:23

НА ДАНАШЊИ дан 1805. године у наставку Боја на Иванковцу, догодила се битка код Параћина у којој су српске устаничке снаге успеле да победе јединице регуларне војске Османлијског царства коју је предводио Хафиз Паша.

ВЕНЦИ НА СПОМЕНИК СТЕВИ ПИСАРУ: На Карађорђевом брду изнад Параћина обележен завршетак Иванковачке битке (ФОТО)

Фото: З. Рашић

- За нас је то јако битан датум јер касније, све до 1809. године, српски устаници ређали су само победе. Сама та битка обележена је једним митом који историчари не могу са сигурношћу да потврде, да је Стева Писар, који је био један од Карађорђевих секретара, пуцао из топа, да је ђуле пало на шатор Хафиз Паше и ранило га у ногу, али свакако је битно да је српска војска победила, да се Хафиз паша повукао и приликом повлачења преминуо, те да је скоро сигурно да је био рањен - рекао је историчар Марко Пекић поводом обележавања годишњице ове битке управо код Споменика Стеви Писару на Карађорђевом брду.

Фото: З. Рашић

Свечаност је почела химном, уводном речи о значају овог историјског датума и минутом ћутања, а потом су полагањем венаца пошту Писару одале делегације Општине Параћин, Винског витешког реда који носи име Стеве Писара, Удружења  потомака ратника Србије од 1912. до 1920. године, Ратних ветерана Параћин, ПОКС-а и Добровољног ватрогасног друштва.

Великом број присутних обратили су се председник Општине Владимир Милићевић и историчар Дејан Перић. Милићевић је, између осталог, рекао да је циљ данашњег окупљања да се ода почаст српским јунацима који су се борили против огромне светске силе, те да Србија нема поданички ген и да га никада неће имати. Он је најавио, такође, да ће овај простор око споменика ускоро бити боље уређен.

У оквиру ове свечаности здравицу народу српском говорио је глумац Томица Ђорђевић, а догађај је обухватио и сценски приказ испаљења ђулета из реплике трешњевог топа, онако како се препоставља да је било кад је Стева Писар гађао шатор Хафиз Паше.

У организацији манифестације учествовао је Вински виптешки  ред „Стева Писар 1805“, па се она завршила дегустацијом вина као својеврсним уводом у вечерашњу 7. „Винску променаду“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб

НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је да сутра неће отићи у Брисел на самит ЕУ-Западни Балкан јер сматра да мора да штити интересе Србије и додао да ће Србија свакако наставити европским путем.

16. 12. 2025. у 19:58

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте! Генерал упутио алармантно упозорење

"Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте!" Генерал упутио алармантно упозорење

РИЗИК да би Русија могла да нападне Велику Британију расте, а "синови и кћери" нације морају бити спремни за борбу, рекао је командант британских оружаних снага.

16. 12. 2025. у 11:42

Коментари (0)

ВЛАДИМИР ПУТИН ЈЕ ОДУШЕВЉЕН! Руски председник се ванредно огласио: Снажан и одлучан карактер!