ОБИЧАЈ КОЈИ ТРАЈЕ ВЕКОВИМА: Петровданско лилање у Вуковом крају (ФОТО/ВИДЕО)

Владимир Митрић
Владимир Митрић

11. 07. 2023. у 21:50

КАО И вековима уназад, и ове године, вече уочи Петровдана, одржано је колективно паљење лила – лилање, диван традиционални обичај који у лозничком крају не бледи.

ОБИЧАЈ КОЈИ ТРАЈЕ ВЕКОВИМА: Петровданско лилање у Вуковом крају (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: В. М.

у парковима и раскрсницама у граду и на раскршћима у селима малишани су уживали у лилању. Махали су лилама направљеним од трешњеве коре. Певало се и играло и деца и стари, које је овај древни обичај подсетио на детињство.

Обичај прављења и паљења петровданских лила вековима је присутан на подручју западне Србије и везује се за празник посвећен Светим апостолима Петру и Павлу – Петровдан, који се прославља 12. јула.

У данима који претходе Петровдану, чланови локалне заједнице праве лиле од огуљене коре трешње или брезе коју причвршћују на врх лесковог штапа и остављају да се суши.

Обичај паљења петровданских лила – лилање, уписан је у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије 2017. године, а на предлог Центра за културу „Вук Караџић“ из Лознице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

Нова опрема за школу, бољи услови за таленте: Фондација Mozzart верна подршка образовању