НАЈМЛАЂА ЖРТВА ИМАЛА ЈЕ ЈЕДНУ, А НАЈСТАРИЈА 100 ГОДИНА: Обележено сећање на 4.317 Срба страдалих у Румунији
У КАЗАМАТУ Тврђаве у Араду у Румунији од 1914. до 1918. године, у Првом светском рату, страдало је 4.317 српских интернираца, заробљеника из Босне, Славоније и Војводине.
Фото; Б. Грујић
Тим поводом, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, у име Владе Републике Србије и Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, положио је венац и одао пошту на традиционалном комеморативном скупу у Араду, уз све државне и војне почасти.
Уз представнике Министарства одбране и Војске Србије, генералног конзула Амбасаде Србије у Темишвару Владана Тадића, церемонији су присуствовали и представници Румуније, Савеза Срба у Румунији, града Арада и ученици српске Гимназије Доситеј Обрадовић у Румунији, као и представници бројних удружења за очување и неговање традиције ослободилачких ратова Србије.
Делегација Чувара баштине Баната и удружења Корени из Кикинде, у којој су били др Иван Бошњак, Милинко Аресенов и Радован Субин, поклонила се сенима и положила цвеће на улазу у злогласну Тврђаву смрти у којој су мучени глађу, хладноћом и тифусом страдали српски заробљеници у логору унутар тврђаве, на обали реке Мориш.
- Најстарији Јаков Вујичић из Невесиња из Херцеговине имао је сто година, најмлађи дечак страдао у логору смрти Арадске тврђаве имао је само једну годину, а сви су умирали од глади, хладноће, нељудских услова у специфичном конц логору аустроугарске тираније у Првом светском рату - истакао је др Иван Бошњак из Зрењанина.
Делегација Србије, коју је предводио државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић, након Арада, положила је венац и одала почаст страдалим југословенским пилотима у Другом светском рату, на централном Гробљу хероја у Темишвару.
БОНУС ВИДЕО - БЛАГО НА ЈАБЛАНИЦИ: У селу Плеш откривен римски новчић цара Аурелијана из трећег века
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ПОКОРИЛА ЕВРОПУ: Како је Иво Андрић спасао нашу глумицу - лепотицу трагичне судбине
17. 10. 2022. у 08:25 >> 21:04
Три дана до затварања пријава за Trail Race Копаоник и Три стране Копаоника
13. 07. 2026. у 16:17
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН НАЈАВИО ПАКАО ЗА УКРАЈИНУ: Одговорићемо неколико пута снажније
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин изјавио је да ће одговори Москве на ударе по руској територији бити „узајамни, али неколико пута снажнији“.
13. 07. 2026. у 17:41
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)