У КИКИНДИ СЕ ДАНАС ЗАВРШАВА 37. МАНИФЕСТАЦИЈА "ДАНИ ЛУДАЈЕ": Ове године мерење прате интернационалне судије

Р. Ш.

18. 09. 2022. у 08:28

КИКИНДА је једини град у којем се славе лудаје.

У КИКИНДИ СЕ ДАНАС ЗАВРШАВА 37. МАНИФЕСТАЦИЈА ДАНИ ЛУДАЈЕ: Ове године мерење прате интернационалне судије

Фото: Р. Шегрт

Не бундеве, тикве, мисираче, дулеци или буче, већ баш лудаје, како Кикинђани кажу. Ово је место у којем се већ 37 година, у част "банатске банане", одржава манифестација "Дани лудаје". Посебну почаст имају оне џиновске, највеће, најтеже и најдуже. Тако је било и јуче, а први пут за више од три и по деценије овог такмичења, мерење су пратиле интернационалне судије, јер је Кикинда постала члан Светске асоцијације узгајивача бундева.

Тај интернационални кантар јуче је показао да је најтежу лудају поново, као и прошле године, донео пчелар из Мађарске Тибор Кокаи.

Фото: Р.Шегрт

Тибор Кокаи

Са тиквом од чак 716,5 килограма он је поставио нови рекорд ове манифестације и уписао се у светску листу.

- Много сам труда уложио у одгајање бундеве. Година је због веома топлог времена била веома тешка за узгој. Плод сам заливао са 500 до 600 литара воде дневно да би достигао ову тежину. Иначе, биљка је стара 153, а сама бундева 100 дана - поручио је Кокаи.

Фото: Р.Шегрт

Другу најтежу бундеву, од 501 килограм, донео је Душан Јанков из Чуруга, а треће место припало је Горану Лазићу, за тикву од 295,5 килограма.

Фото: Р.Шегрт

Све три награде у производњу дугачких лудаја припале су члановима породице Јанков - Душану, његовој мајци Ружици и ћерки Нађи. Они су имали тикве дуге 259, 253 и 247 центиметара.

Фото: Р.Шегрт

Породица Јанков из Чуруга

Од четвртка је овај град у знаку лудаје. Има их свуда, у свим облицима, и служе за украс, јело па и пиће. Наранџастим плодовима украшавају се травњаци, терасе, излози, столови у кафићима и ресторанима, раскрснице. Трговци се надмећу да баш њихов излог буде најлепши. Ове године најбоље је украшен онај који је декорисала трговкиња Данијела Пашић уз сестрину помоћ.

Фото: Р.Шегрт

Данијелин излог најлепши

Ручно су направиле сијасет декоративних елеманата, фигуру страшила, фењере, свећњаке, велике и мале бундеве, сунцокрете. Користиле су чак и рециклиране материјале. Угоститељи смишљају нова јела, па се, осим потажа од бундеве, уз пилећи филе служи пире од бундеве, али и посебан колач, који није уобичајена пита бундевара. Само у Кикинди гости могу да попију пиво и сајдер од бундеве. Произвела их је мала локална занатска пивара.

Фото: Р. Шегрт

 

- То је ферментисано алкохолно пиће од бундеве и јабуке - објаснили су из "Бир кингса".

Чак ни то није све. Кикинђани су направили и сладолед са укусом бундеве, а из Новог Милошева на "Дане лудаје" стигао је "пумпкин" чврсти шампон. То је, у ствари, сапун, само са другим именом, а мирише као слатка пита бундевара.

- База су му хладно цеђена уља од бундеве и лаванде са додатком цимета. И лаванда и бундеве расту на плантажи у Новом Милошеву - објаснили су из фирме која прави овај производ.

Фото: Р. Шегрт

 

За време трајања манифестације, центар града постаје највећа гостинска соба, како је рекао чувени Раша Попов, јер се посетиоцима служи "банатски фруштук". Припремају га жене из градских и сеоских удружења, а њихова понуда је богата, маштовита и сласна. Лудаја је банатско злато. Кажу "колико сорти, толико рецепата", па од ње праве слатке пите бундеваре, мафине, проје, куглофе, па пекмез, сокове и ликер, али и китникес.

Оригинално је то сир од дуње, али су га Кикинђанке направиле и од бундеве. Различити су укуси, па и називи. А какав би то фруштук у Банату био да нема чварака, сланине и кобасице, па мајушке и шваргле, добре домаће шунке и барених јаја, 'леба, масти и паприке. Па штрудле од мака, крофни и гибаница. И куртош колача и оних бакиних. И ћетен алве, црвених ушећерених јабука и свилених бомбона.

Фото: Р. Шегрт

- Сваког госта дочекујемо раширених руку и отвореног срца, јер је ово град добрих људи - каже градоначелник Никола Лукач, упућујући позивницу за наредну годину.

На највеће градско славље дошли су бројни пријатељи Кикинде из других градова, из Румуније, Мађарске, Словачке, Босне, па чак и Израела. Сви ће кући понети бар малу бундеву за украс и лепо сећање. И слику са лудајом обавезно. Јер нема онога ко дође на "Дане лудаје" а да се не услика са њом. На стотине и хиљаде снимака је начињено ових дана. Највише телефоном, наравно. Сликају се сви, гости и домаћини. Парови и родитељи са децом. Породице и пријатељи. Мајке с бебама, јер у Кикинди се расте уз лудаје.

Фото: Р.Шегрт

Посебан украс ове јединствене, највеће и најлепше манифестације на северу Баната јесу деца. Они цртају, сликају, пишу песме о лудаји. Сваког петка по подне деца из вртића са својим васпитачима направе шарену карневалску поворку. Маскирани, праћени мажореткињама и акробатама на штулама, прошетају центром града и покажу маштовитост, лепоту и радост коју граду доносе "Дани лудаје".

Фото: Р. Шегрт

 

ТРОЈИЦА ИДЕЈНИХ ТВОРАЦА

"ДАНЕ лудаје", као такмичење у производњи, у почетку само најтежих бундева, осмислили су Лаза Тешин, Драган Страјнић и Драгослав Угарчина. Све је почело од чувене песме "Кад се попнеш на лудају, усред њиве на тулају, у даљини лаје кера, ту је варош цела". Тражили су нешто по чему ће град бити препознатљив, бренд, како се сада каже. И изабрали су лудају. Првих година је то било локално такмичење, а прошле године најтеже тикве донете су из Мађарске. Организатори су Туристичка организација и Град Кикинда.

Фото: Р. Шегрт

 

У ПОЧЕТКУ "САМО" 99 КИЛОГРАМА

РЕКОРДЕРИ су и Кикинђани. Горан Лазић је 2019. године на такмичењу у Словенији поставио светску горњу границу у одгајању најдужих тикава. У Гинисову књигу уписан је због 394,5 центиметара. На "Данима лудаје" најуспешнији је био Милан Вучен са 336 центиметара. На првом такмичењу, пре 37 година, победничка тиква имала је "само" 99 килограма.

В.Н.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)