МИРОВИЋ: Везе Српске и Србије нераскидиве
ПРЕДСЕДНИК Покрајинске владе Игор Мировић затворио је вечерас у Српском народном позоришту јубиларну десету манифестацију „Дани Српске у Србији”, истакавши притом да су везе Републике Српске и Србије природне, трајне и нераскидиве.
Фото: Промо
-То је један компактан и недељив национални идентитет са низом вертикала које су – у времену које је за нама – издржале велика историјска искушења и које нас од ништа мањих искушења бране и данас - изјавио је председник Мировић.
Подсетивши на међудржавни Споразум о специјалним и паралелним везама, као и на друге документе, међу којима је и Протокол о сарадњи Аутономне покрајине Војводине и Републике Српске, Мировић је нагласио да нас садашње границе више спајају него што нас раздвајају. Према Мировићевим речима, време у којем живимо јесте време великих изазова и тешких искушења – и за Републику Србију и за Републику Српску.
- Светским моћницима и даље смета непоколебљивост нашег народа и његовог руководства да Србија води независну политику, да јача своју економију и своју војску, да се – упркос притисцима – ни по коју цену не одрекне Косова и Метохије, да чврсто стоји иза Републике Српске, да сачува војну неутралност као трајно стратешко опредељење. И зато је јединство, на којем данас толико инсистирају Александар Вучић и Милорад Додик, као и свако коме су у срцу слобода и напредак српског народа, кључна реч за остваривање свих наших циљева, за победу у тој борби, а понекад ми се чини – и за наш опстанак - изјавио је председник Мировић.
Министар за европске интеграције и међународну сарадњу у Влади Републике Српске Златан Клокић изјавио је да је ова манифестација допринела јачању мостова који спајају Српску и Србију.
Фото: Промо
- Та сарадња никада није била јача и никада конкретнија на обостран интерес грађана - изјавио је министар Клокић.
- Након седмодневне промоције, у десет градова у Србији, представљене су инвестиционе могућности Републике Српске и њених потенцијала у областима привреде, науке, културе, туризма, угоститељства, кулинарства, као и друге могућности које учвршћују везе између српског народа са обе стране реке Дрине - изјавио је директор Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић.
- Ова манифестација одржава се у Новом Саду, на правом месту и у право време, уочи 15. септембра, Дана националног једниства и заставе. Подржавамо потребу нашег народа, где год да живи, да има што присније односе са својом матицом, Републиком Србијом - изјавио градоначелник Новог Сада Милош Вучевић.
Завршницу десете манифестације обележио је концерт здруженог симфонијског оркестра Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке и Српског народног позоришта, уз диригентску палицу Бранке Радошевић Митровић.
Свечаности су присуствовали и председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, чланови Покрајинске владе, представници градова и општина из Републике Српске и други.
Препоручујемо
ПОКРАЈИНСКА ВЛАДА: За куповину некретнине чији је власник жена двоструко више новца
14. 09. 2022. у 16:13
РОДИТЕЉИ УМИРУ, ГРОБОВИ УБИЈЕНИХ ОСТАЈУ ТАЈНА: Неутешне породице сутра обележавају Дан погинулих и несталих
14. 09. 2022. у 14:25 >> 14:46
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)