ЗБРАТИМИЛИ СТАРИ ХРАСТ СА ЛОЗОМ: Млади из Дечје амбасаде "Међаши" одлучили да споје древне споменике природе из Руњана и Марибора

Владимир Митрић

11. 09. 2022. у 06:22

НЕОБИЧНО братимљење догодило се ових дана у селу Руњане код Лознице, у којем су се окупили млади из Дечје амбасаде "Међаши" код Бијељине са гостима из Словеније.

ЗБРАТИМИЛИ СТАРИ ХРАСТ СА ЛОЗОМ: Млади из Дечје амбасаде Међаши одлучили да споје древне споменике природе из Руњана и Марибора

Фото В. Митрић

Наиме, одлучили су да збратиме овдашњи споменик природе - храст лужњак, стар више од четири века, са најстаријом винском сортом на свету којој је име "жаметовка".

Древно стабло из Руњана издржало је многе недаће и тешка времена. Под њим су се мештани одмарали кад су се враћали из поља са тешких радова, долазили да саборују, склањали од кише, ту су се играли, забављали, волели, дружили. Дрво је, како предање сведочи, било јако драго и чувеном мештанину, Јосифу Руњанину, познатом и по томе што је компоновао дивну песму "Радо иде Србин у војнике", али и хрватску химну "Лијепа наша".

Под овим дрветом је лознички војвода Анта Богићевић запросио Руњанку Анђелију, која ће касније да роди Томанију, баку првог краља савремене Србије Милана Обреновића. Дрво су посећивали у младим данима отац наше писмености Вук Стефановић Караџић и његова прва љубав Ружа Тодорова. Ово дрво, симбол села и овог краја, инспирисало је многе људе који су боравили под његовом великом крошњом и оставило неизбрисиве успомене.

Фото В. Митрић

Дрво је неми сведок бројних догађаја

- Зна се да је и "српски Хомер" Филип Вишњић, баш испод тог дрвета, отпевао први пут највећи део чувене епске посме "Бој на Лозници", која је сведочила о српском јунаштву из доба Првог српског устанка - каже Миодраг Јовичић, познати привредник, хроничар, спортиста и јавни делатник из Угљевика. - И тада смо били повезани духовно, а спајало нас је богатство духа, али и знамени попут овог и наше Новакове пећине, у Горњој Трнови, родном селу Филипа Вишњића.

Љубица Тинко, конзул ДА "Међаши" за Словенију, чије је седиште у Цељу, каже да су одушевљени стаблом и историјом с њим у вези. Зато су, у договору са Конзулатом за Србију, које има два седишта, у Београду и Руњамима, одлучили за збратиме стари храст и најстарију винску сорту на свету у Марибору, у Словенији, којој је име "жаметовка", стара 450 година, уписана у Гинисову књигу рекорда. Ова лоза годишње рађа око 50 килограма грожђа и успешно пркоси времену.

Преживела је, као и стабло у Руњанима, нападе освајача, разне болести, бомбардовање у

Другом светском рату, док њени "потомци" расту по свим деловима света. Лози у част одржавају се фестивали, изграђени су вински путеви са сликовитим подрумима и богатом понудом.

ПОДРШКА одраслих

- У ДЕЧЈЕМ свету све је могуће што је лепо и занимљиво, па зато, са нашим најмлађим члановима, свим срцем, подржавамо иницијативу за братимљење лозе и храста - каже Душан Томић из Дечје амбасаде "Међаши".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАМТИЋУ ЈА ТЕБЕ! Новак Ђоковић шокирао многе у Риму (ВИДЕО)