ЛОЗНИЧАНИ ЛИДЕРИ ВЕЋ 15 ГОДИНА: Локална канцеларија, са градом и истраживачима, обележила Међународни дан младих

ЛОЗНИЧКА канцеларија је, у сарадњи са локалном самоуправом и Истраживачима Србије, обележила Међународни дан младих.

ЛОЗНИЧАНИ ЛИДЕРИ ВЕЋ 15 ГОДИНА: Локална канцеларија, са градом и истраживачима, обележила Међународни дан младих

Фото В. Митрић

- Циљ нам је да управо ову популацију укључимо у све области друштвеног живота и да они буду видљивији - каже помоћник градоначелника Љубинко Ђокић.

- У Лозници је Канцеларија за младе основана 2007, а пет година касније је, на предлог градоначелника Видоја Петровића и уз помоћ Министарства инострaних послова Италије, изграђен Омладински центар. Будућност нашег града је била активна и када се доносила Национална стратегија за младе и Локални акциони план за спровођење те стратегије, па смо заслужили и награду "Млад град", за унапређење њиховог положаја.

А, у поменутом Омладинском центру се стичу различита неформална образовања, а најчешће су то курсеви страних језика и информатике, школе фотографије и новинарства, драмске радионице за глумачке таленте... Сваке године основцима организују и припремну наставу за полагање завршног испита, те психолошко, каријерно и друга саветовалишта, а сви програми су бесплатни.

- Млади из нашег града су већ деценију и по део програма размена са Италијом, Пољском, Немачком, Француском и САД, а у Србији смо једини осмислили програм под називом "Лозница најбољима", са циљем да по дипломирању вратимо оне који су отишли у друге средине да заврше академске студије. Зато смо пре непуних пет година отворили и научно-образовно културни центар "Вук Караџић" у Тршићу, где ће се изучавати хуманистичке науке, а наш језик, култура и обичаји - истиче Ђокић.

Координаторка Младих истраживача Србије Сања Камберовић каже да је овогодишњи Дан младих специфичан јер је 2022. и Европска година младих. Тако се о стицању нових знања и вештина говорило током панел-дискусије, у току је и један од кампова који је организован са овдашњом канцеларијом, а из Лознице је реализован и онлајн пренос за учеснике међународних окупљања младих у иностранству и широм Србије.

- Овогодишњи програм Дана младих обухватио је низ активности, међу којима се издвајају "Дечје лето", филмски фестивал "Слободна зона", посматрање звезда телескопом уз подршку опсерваторије из Београда, планинарење од Гучева до Борање, уз подршку Планинарског савеза и Оријентиринг асоцијације Србије - закључује координатор лозничке Канцеларије за младе Бојан Лучић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу

РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.

29. 07. 2026. у 19:12

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда

НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.

24. 07. 2026. у 16:00

Коментари (0)

НЕМАЈУ НИЈЕДАН ХИТ, А ПРАВЕ КОНЦЕРТЕ Љуба Аличић жестоко поткачио колеге - Треба да знају где им је место!