КРОЈАЧЕВ ЛЕГАТ ОД 5.000 КЊИГА: Прича о Бошку Николићу, абаџији из Доњег Рибника (ВИДЕО)

Софија Бабовић

30. 04. 2022. у 07:26

У ЖИВОТУ је прочитао више него многи професори, а готово извесно је већину премашио по броју купљених књига: Бошко Николић (1923-1991) скромни абаџија, кројач и страствени пчелар из Доњег Рибника код Трстеника.

КРОЈАЧЕВ ЛЕГАТ ОД 5.000 КЊИГА: Прича о Бошку Николићу, абаџији из Доњег Рибника (ВИДЕО)

Фото С. Бабовић

Овај пасионирани чувар књишких издања и периодике, сакупио је више од 5.000 књига, а међу њима, многе вредне и ретке, штампане с краја 19. и почетком 20. века.

По његовој жељи, потомци су Николићеве књиге недавно поклонили Народној библиотеци "Јефимија" у Трстенику, где су формирали читав легат од непроцењиве вредности, захваљујући необичном човеку, који је остао сасвим непознат ван уских културних кругова у вароши крај Западне Мораве.

- Бошко Николић је заиста био феномен и ми смо бескрајно захвални што је породица испоштовала његову жељу, да управо библиотеци остави вредна издања - предочава за "Новости" Верољуб Вукашиновић, директор библиотеке и наш истакнути аутор.

 

- Познавао сам га и сећам се да ми је својевремено спомињао да би волео да књиге остану библиотеци, чије је формирање непосредно помогао. Читав живот посветио је колекционарском послу.

Фото С. Бабовић

И није штедео новац. Уколико би књига била у нејаком повезу, дао би да се ојача и среди.

Међу поклоњеним делима нема трагова мемле или оштећења.

- Не само да су до нас дошле безмало већ "припремљене" за легат, већ је Николић сваку од 5.000 књига пописао, урадио инвентар, имао каталошки орман и листиће, по свим библиотечким правилима - открива нам Вукашиновић.

- У библиотеци сада имамо књиге из најразличитијих области: медицине, права, ратне, историјске књиге, пољопривреда, пчеларство, а посебно је сакупљао сва завичајна издања, која на било који начин имају везу с Трстеником.

Бошко Николић, Фото Из легата библиотеке

Легат се сматра поклоном Николићевих унука Зорице Трифуновић и Милице Грујић.

Библиотекари су месецима радили на припреми поклон збирке и убацивању сваког наслова у систем КОБИС.

- Велико је задовољство било да се ради на овом легату, посебно богатство су књиге из области правне историје - напомиње, за "Новости", Јелена Думановић, самостални књижничар библиотеке "Јефимија".

- Књиге не могу да се износе из наших просторија, намењене су истраживачима, који могу да их користе на лицу места. На основу сваке купљене и сачуване књиге, види се колико је Николић волео да чита, а још више, колико је имао снажну визију о потреби за образовањем.

Јелена Думановић, књижничар "Јефимије", Фото С. Бабовић

БЕЗ КЛАСИЧНОГ ОБРАЗОВАЊА

СКРОМНИ син Јовице и Миљке Николића из Доњег Рибника, без класичног образовања и школе, био је и један од иницијатора обнове рада библиотеке 1954. године. Те године поклонио је известан број својих књига. Сам је написао једну: монографију Храма Светог архангела Гаврила (1824-1984), богомоље у Горњем Рибнику. Овај вредан абаџија, који је једно време водио своју кројачку радњу, а потом и стовариште - узгајао је и пчеле.

Фото С. Бабовић

ПОКЛАЊАО И ПЧЕЛЕ, ДЕЛИО САВЕТЕ...

БИО је легенда трстеничког, али и државног пчеларства: његов пчелињак у Љубостињском Прњавору код манастира Љубостиње бројао је више од 100 кошница, које су биле обликоване као модели типова српских кућа! - прича, за "Новости", Вукашиновић.

- Имао је и кошницу у старом пању храстовог дрвета, посебна атракција била је кошница од глине у облику медведа у природној велични. Почетницима је поклањао ројеве и делио савете.

Оставио је и своје записе који се односе на пчеларство. Као и у свакој од драгоцених књига до које је дошао за живота, утиснут је печат са његовим именом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)