ОД "ДОЛИНЕ СУЗА" ДО ГРАДА ЗА РАД: Током минулих пет година, у Краљеву се број запослених повећао за око 7.000 радника

Г. ЋИРОВИЋ

07. 02. 2022. у 06:30

УМЕСТО привредно девестариног града, који је у првој деценији овог миленијума ојађен катастрофалним приватизацијама некадашњих индустријских, грађевинских и услужно-трговинских гиганата, после којих је и буквално на улици остало око 20.000 радника, Краљево се последњих година преобразило у град у који се долази због - посла.

ОД ДОЛИНЕ СУЗА ДО ГРАДА ЗА РАД: Током минулих пет година, у Краљеву се број запослених повећао за око 7.000 радника

Фото Г. Шљивић

У прилог овој констатацији свакако иде податак да се током минулих пет година број запослених у граду на Ибру повећао за 7.000 радника, као и да је у евиденцији овдашње Филијале Национале службе за запошљавање (НСЗ) тренутно око 8.000 незапослених - 3.000 мање него 2018.

Оваквом билансу је понајвише допринело отварање две нове фабрике - немачке компаније "Леони", која производи кабловске сетове за аутомобилску индустрију, и турске текстилне фирме "Евротај". Осим тога, на отварање нових радних места утицали су још повећање обима посла локалних привредника, као и капиталне инвестиције од националног значаја - попут аеродрома "Морава" у Лађевцима и "Моравског коридора".

- У "Леонију" тренутно ради 3.800, у "Евротају" 1.100 људи, а упркос пандемији је повећан и број запослених у локалним предузећима "Радијатор", "Гир", "Амига" и "Моја соба". То су огромни кораци којима овај град иде напред. Отварамо нова радна места и за младе, али и за људе који су некада били запослени у "Магнохрому", Фабрици вагона, "Каблару" или "Јасену"... који су у транзицији остали без посла - каже градоначелник Краљева др Предраг Терзић.

Детаљ из фирме "Евротај", Фото Г. Шљивић

За активне мере запошљавања, стручну праксу и јавне радове, ове године је из градског буџета издвојено осам милиона динара...

- Средствима која удружујемо са Националном службом за запошљавање заправо мотивишемо овдашња предузећа, установе и привреднике да младим људима који завршавају средње школе и факултете дају шансу. Програм дуалног образовања, у којем су успешну сарадњу успоставили техничка школа "Никола Тесла" и "Електромонтажа", затим Шумарска школа и "Моја соба", Машинско-техничка "14. октобар" и бројна предузећа, такође се показао као пун погодак - наглашава први човек града на Ибру, поносан што Краљево више нико не зове "долина суза".

Др Предраг Терзић, Фото Г. Шљивић

АДУТИ

- КРАЉЕВО је један од три града у Србији који ће, уз аеродром, имати и ауто-пут. "Моравски коридор", који ће повезати коридоре 10 и 11, од Прељине до Појата, биће жила куцавица централне Србије. Савремена саобраћајна инфраструктура је од непроцењивог значаја за развој привреде, те додатни адути у преговорима са потенцијалним инвеститорима - истиче др Терзић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)