ЧИЈЕ ТИТУЛЕ ВИШЕ ВРЕДЕ, НОВАКОВЕ ИЛИ МАРГАРЕТ? Победиш шест играчица, узмеш 13 ГС - како је чувена Корт писала историју

Стефан Рајић

05. 10. 2023. у 12:15

МАРГАРЕТ Корт (девојачко Смит), име и презиме чувене тенисерке, данас се више него икада прелама преко усана бројних аналитичара и поставља као репер за најтрофејнијег играча или играчицу у историји белог спорта, са 24 гренд слем трофеја у сингл конкуренцији. Легендарнoј, сада 81-годишњој Аустралијанки се не може оспорити да је једна од најбољих која је пребацивала жуту лоптицу преко мреже, јер је током каријере која је трајала од 1960. до 1977. поставила бројне рекорде, од којих су неки још на снази. И то са неколико пауза које је правила у каријери дугој 17 година. Импресивне бројке од чак 192 пехара, 18 круна у једној сезони у конкуренцији дама, а 21 рачунајући и дубл, још стоје зацементиране као најбоље икада. Проценат победа у синглу (91,02) и тријумфа у финалима гренд слемова (91,67), у опен ери тешко да ће ико оборити.

ЧИЈЕ ТИТУЛЕ ВИШЕ ВРЕДЕ, НОВАКОВЕ ИЛИ МАРГАРЕТ? Победиш шест играчица, узмеш 13 ГС - како је чувена Корт писала историју

Танјуг/АП

Кортова, која је рођена у Албурију (градић на истоку земље са око 50.000 становника), имала је ту специфичну околност да се такмичи у периоду од два друкчија раздобља тениса. С обзиром на то да су се до 1968. године (када је почела опен ера) надметали само аматери, којима на највећим такмичењима и гренд слемовима нису дељене новчане награде него плаћани само путни трошкови, већина се одлучила за другу страну, која је доносила финансијску сигурност. Стога су многи врхунски тенисери и тенисерке играли приватне турнире и сматрани професионалцима, те су свесно пропуштали "крем" такмичења.

Када се подвуче црта, као аматерка, Маргарет је освојила 13 гренд слемова, играјући против само шест противница. Земљакињу Џејн Лехејн О'Нил побеђивала је четири пута, Бразилку Марију Буено три, Лесли Турнер Бовреј (Аустралија) и Били Џин Кинг (САД) по два и Дарлин Хард (САД) и Ненси Ричи (САД) по једанпут. Два пута у том периоду су јој ривалке предавале меч, осам пута је побеђивала у два сета, а три су ишла до одлучујућег, трећег. У опен ери има 11 круна, а једини пораз нанела јој је Гулагонг Колу, такође Аустралијанка, на Вимблдону 1971, а осим ње побеђивала је Крис Еверт, Росемари Касалис, Били Џин Кинг, Хелгу Нилсен Мастхоф (Немачка), Кари Малвил Рид (Аустралија), Ненси Ричи и Ен Хајдон Џонс (Велика Британија), а половину финала добијала је у два сета. Од 192 титуле, 92 су дошле у опен ери.

У дублу и миксу - 40

ЧАК 40 титула освојила је Маргарет Корт у дубл конкуренцији на гренд слемовима. Са својим партнеркама, узела је укупно 19 трофеја, док је у миксу била још успешнија са 21. И то није све, 1965. са партнерима дошла је до календарског слема.

Кортова, са "само" тих 11 пехара после 1968, није била разматрана за најтрофејнију гренд слем шампионку. Ту титулу држала је Немица Штефи Граф са 22, а затим је сада 42-годишња Серена Вилијамс прескочила све са 23. Американка је годинама безуспешно покушавала да дође до "цифре" од 24, а на крају је то успео само Новак Ђоковић тријумфом на Ју-ес опену ове године. И сада, када је Србин засео на чело, одједном се у "једначину", код западних медија и стручњака враћа заборављена Маргарет, који нису помињали док су Штефи или Серена биле рекордерке. Али, управо у Аустралији, у јануару 2024, у домовини Кортове, имаће Ноле прилику да дође до 25. гренд слем пехара, и тотално потуче њен рекорд, који се помало апсурдно нашао у причи.

ФОТО: ЕПА

Tekst potpisa

Нема никакве дилеме да је Маргарет, која је са осам година кренула да се бави тенисом, била јединствен таленат. Гипкост, кретање на терену, снага у руци била је почетна основа да се издвоји од конкуренције.

Чувена борба полова

ИГРАЛА је Маргарет Корт егзибициони меч против бившег броја један, Американца Бобија Ригса, тада 55-годишњег бившег играча у чувеном мечу названом "борба полова" 1973. године. Убедљиво је поражена са 6:2, 6:1.

- Као девојчица често сам тренирала са момцима. Знала сам да морам да развијем добру сервис-волеј игру, како би ме позвали да играмо. Тако сам одрасла - причала је Маргарет.

Оно што је било ретко у то време, проводила је доста времена у теретани, дижући тегове, како би физичку спрему довела до савршенства. С обзиром на све те квалитете, касније ће завредети надимак "аустралијска Амазонка".

Одлука да се са 16 година пресели у Мелбурн, да стекне још више искуства и ради са признатијим стручњацима, испоставила се као права одлука. Само две године касније, управо у том граду, подигла је први ГС трофеј, од испоставиће се седам титула Аустралијан опена заредом. Укупно је 11 пута у каријери славила у Мелбурну, а то је рекорд Новак такође има на нишану за три месеца, пошто је сада на "коти 10". Иначе, ранији назив овог турнира био је Аустралијски шампионат.

Бразилка јој "отела" два ГС

ДО 24 ГС титуле, Маргарет је стигла у 29 финала, од којих је првих осам добила. Поразе су јој нанеле Бразилка Марија Буено, двапут, (Њујорк 1963, Лондон 1964), по једном земљакиња Лесли Тарнер (Париз 1965), Били Џин Кинг (Мелбурн 1968) и Ивон Гулагонг (Лондон 1971).

Први пут у иностраству окушала се тек 1962, као 20-годишњакиња, а тада је везала тријумфе у Француској и Америци. Наредне године, комплетирала је све четири гренд слем титуле, тријумфом на Вимблдону, над вероватно највећом ривалком у том добу, чувеном Били Џин Кинг. Агресивном, нападачком игром, невероватним једноручним бекхендом, била је нерешива енигма за ривалке. Први, од тек пет пораза у финалима доживела је од Бразилке Марије Буено на Шампионату Америке 1963.

Маргарет је била доминантна све до 1966, када је шокантно одлучила да оде у пензију, након удаје за политичара Берија Корта. Пауза је, ипак, трајала тек нешто више од годину дана пошто се вратила на терен 1967. у новембру, а то је утицало да први пут поклекне на гренд слему у Мелбурну 1968. од Били Џин Кинг.

Титула 1961. у "домаћој лиги"

И ДОК Новак Ђоковић мора да прође сито и решето, седам мечева, да би дошао до ГС пехара, Маргарет Корт је имала много лакши посао. Већину гренд слемова је освојила играјући само три сусрета (четвртфинале, полуфинале, финале), с тим што је 1961. у Аустралији наступало само осам домаћих играчица. Маргарет је на том турниру победила Кеј Денинг (6:4, 6:3), Робин Ебем (6:2, 6:0) и Џејн Лејхен (6:1, 6:4).

Ипак, то ће бити увод у две сезоне, њене сурове, још увек непревазиђене владавине. Током 1969. и 1970. узела је седам од могућих осам гренд слемова. Та 1970. заувек је ушла у историју тениса. Дошла је до календарског слема, одиграла запањујућих 110 мечева, победила у 104, а пехаре подизала на 21 од укупно 27 турнира, на којима је учестовавала. То је била само једна од пет сезона у којима је Кортова долазила до троцифреног броја победа.

Маргарет Корт VS Новак Ђоковић

11 Мелбурн 10

3 Лондон 7

5 Париз 3

5 Њујорк 4

Међутим, после тога је често бивала ван терена из најлепшег могућег разлога - трудноће (има четворо деце са Беријем). Покушала је наредне 1971. да понови подвиг. Одлично је почела сезону, али је после финала Вимблдона сазнала да носи сина Данијела, који је на свет стигао у марту 1972.

Сјајна физичка припремљеност омогућила јој је повратак на терен у новембру 1972. Затим, 1973. је славила на три од четири гренд слема (Мелбурн, Париз, Њујорк) и стигла до коначна 24 гренд слема.

Пошто је на трудничко боловање одлазила 1974, а затим и 1976, а онда сазнала да носи четврто дете током 1977. године решила је да оде у пензију и посвети се деци. Тренутно живи у Перту (Аустралија).

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

Карлос Алкараз је на АТП Мадрид, турнир из серије 1000, стигао као двоструки узастопни шампион. На овом мастерсу је у уторак изједначио рекорд Рафаела Надала по броју узастопних победа (14), али је већ у среду елиминисан.

01. 05. 2024. у 18:13

Коментари (0)