ЂОКОВИЋ, ИВАНИШЕВИЋ, ФЕДЕРЕР... Ово је пет највећих финала у историји Вимблдона, сви памтимо 2019. годину (ВИДЕО)

Novosti online

26. 06. 2022. у 16:44

НАЈВЕЋИ и најпрестижнији тениски турнир на свету Вимблдон, који почиње у понедељак, ове године је у слављеничком расположењу, пошто Централни терен Ол Ингланд клаба прославља век постојања.

ЂОКОВИЋ, ИВАНИШЕВИЋ, ФЕДЕРЕР... Ово је пет највећих финала у историји Вимблдона, сви памтимо 2019. годину (ВИДЕО)

Foto AP

За тих сто година трава на Централном терену видела је многе епске мечеве, од међусобних дуела француских мускетара Боротре, Лакоста и Кошеа двадесетих, доминације Фреда Перија тридесетих, преко "аустралијске ере" (Хоул, Лејвер, Роузвел, Емерсон, Њукомб, Боргових окршаја са Конорсом и Мекинроом, Бекерових са Едбергом и касније Сампрасом, до ере "Велике тројке" - Федерера, Надала и Ђоковића.

Али, које од 92 финала одиграна за ових 100 година (шест година није се играл озбог Другог светског рата, а 2020. турнир није одигран због короне) је најбоље?

"Новости" вам доносе листу пет најбољих финала у историји, хронолошким редом:

Бјорн Борг - Џон Мекинро 1980

Прво од четири гренд слем финала у коме су се састали, у то време највећи тениски ривали, и једино које је припало Швеђанину. Годинама је овај меч стајао неприкосновено као најбоље финале Вимблдона свих времена, а до данас је остало једино из прошлог века у конекуренцији. О каквом мечу се ради, довољно говори податак да је баш он централна тема играног филма о ривалству темпераментног Американца ирског порекла и хладнокрвног Швеђанина.

- Све до 2008. године и финала у коме је Надал против Федерера освојио свој први Вимблдон, меч Борг - Мекинро из 1980. је за мене био најбољи у ситорији тениса. Недавно сам на кабловској одгледао четири минута овог дуела и сада сам у искушењу да га вратим на прво место своје листе - писао је пре неколико година о овом мечу легендарни тениски новинар Нил Амдур.

Борг је играо пето узастопно финале после четири освојене титуле, а Мекинро је јурио своју прву. И добро је почео, фуриозно је освојио први сет са више него убедљивих 6:1. Борг је успео да се врати и у наредна два сета преокрене резултат. Уследио је четврти сет и тај-брејк у њему због кога је овај меч и стекао култни статус.

Тај-брејк је трајао 20 минута, што је у тадашњим условима било незамисливо - трава на Централном терену је због начина кошења била много бржа него данас. Мекинро је спасао пет меч лопти и на крају освојио сет са 18:16. Касније у петом сету, одбранио је још две меч лопте, али је на крају Борг добио сет са 8:6 и постао први човек који је пет пута узастопно освајао Вимблдон у опен ери. Пргави Ирац добио је и искористио прилику за освету већ следеће године...

Треба рећи да је Мекинро дочекан звиждуцима на Централном терену због свађања са судијом у полуфиналној победи над земљаком Конорсом. То је био тек почетак његове вечите борбе са судијама, публиком и самим собом, више него са противником с друге стране мреже, што га је вероватно коштало освајања још неког преко седам грен слем трофеја које је сакупио у синглу.

Горан Иванишевић - Патрик Рафтер (2001)

Тренер Новака Ђоковића 2001. године постао је први тенисер који је са специјалном позивницом освојио гренд слем турнир и први неносилац после Бориса Бекера 1985. коме је то успело на Вимблдону. А 2001. је дошао у Ол Ингланд клаб после тешке повреде рамена и дуге рехабилитације, тзоб чега је пао на 125. мест на АТП листи.

Скоро пуна деценија прошла је од првог Горановог појављивања у финалу 1992. против Агасија, до дуго жељене титуле и на крају је стигла када су и високи Сплићанин и његови навијачи већ престали да се надају.

Многи су заправо престали да се надају још 1996. када није искористио рано испадање Пита Сампраса јер је и њега у четвртфиналу зауставио Џејсон Столтенберг. Те 2001. године Сампраса му је а пута до титуле уклонио будући владар тениског света Роџер Федерер, а њега већ у наредној рунди Тим Хенман, кога је Горан савладао у невероватном тродневном полуфиналу.

Киша је обележила цео турнир те 2001. девет година пре постављања крова на Централном терену, па је и финале морало да буде одложено за понедељак. Због тога је и публика на Централном терену била неубочајена за прилике Вимблдона. Нису важиле улазнице за недељно финале него је у слободну продају пуштено 10.000 нових.

А до њих су, преко ко зна којих канала, дошли већином хрватски и аустралијски навијачи који су цео меч навијали за своје љубимце као да је реч о фудбалској утакмици. Репортер Би-Би-Сија рекао је у извштају да је то била најбучнија публика коју је Вимблдон икад видео.

Али, у тенису који су показали Иванишевић и Рафтер, који је изгубио и финале претходне године, могли су да уживају и неутрални љубитељи тениса. 

У првом сету, Горан је на самом почетку дошао до брејка за 2:0 и без већих проблема је задржао свој сервис до краја првог сета, за коначних 6:3 у почетном сету. Други сет је био копија првог, с тим што је овај пут Рафтер одузео сервис противнику за 2:0 и на крају освојио тај део игре са 6:3. 

У трећем сету је опет био довољан један брејк за сет а њега је Иванишевићу донео бекхенд винер у шестом гему, завршило је опет 6:3. Рафтер узвраћа у четвртом сету у коме је Хрвату препустио два гема. 

Уследила је драма у петом сету, дуго је било без брејка, да би Рафтер попустио на 7:7 доволивши Иванишевићу да направи брејк и сервира за титулу. Драма се наставила пошто је Хрват пропустио три меч-лопте и то прве две двоструким сервис грешкама. Ипак, уследила су два одлична сервиса, после другог Рафтер је погодио мрежу и то је био крај овог меча.

Роџер Федерер - Рафаел Надал (2008)

Већина тениских стручњака сматра ово финале најбољим тениским мечом у историји. Било је то треће узастопно вимблдонско финале у коме су се састали Роџер и Рафа и прво које је припало Ел матадору. Уједно, била је то његова прва гренд слем титула ван Ролан Гароса.

Швајцарац је ушао у меч као велики фаворит. Био је број један на АТП листи и имао је иза себе већ пет узастопних победа у финалима, од чега две последње над Шпанцем.

Ипак, Надал је имао чему да се нада. Претходне године намучио је Федекса у финалу и увео у меч у пети сет. Осим тога, три недеље пре Вимблдона "рзбио" је Федерера у финалу Френч опена, препустивши му само четири гема (6:1, 6:3, 6:0).

Од старта финала, које је каснило више од пола сата због кише (ово је било последње финале без крова на Централном терену), било је јасно да је Шпанац решен да прекине доминацију Швајцарца на трави. Храбром игром стигао је до вођства од 2:0 у сетовима, освојивши оба са 6:4. Федерер се није предавао, али је до изједначења у сетовима стигао кроз тај-брејкове, у четвртом сету морао је да спашава и меч-лопту.

Пошто у петом сету није било тај-брејка играло се на разлику. Рафа је до брејка стигао при резултату 8:7, а пошто га је у наредном гему потврдио пао је на траву у неверици док је публика, иначе увек наклоњена Федереру, славила стварање нове легенде. Рафа је комплетирао такозвани "каналски слем" објединивши титуле на Ролан Гаросду и Вомблдону, као први коме је то успело још од Борга 1980. године.

Киша је, иначе, наставила да пада и током финала и два пута га је прекидала чиме је само повећавала драму. Због свих тих силних кашњења али и велике борбе на терену, меч је завршен у 21 час и 16 минута по лондонском времену. 

Ефективно се играло 4 часа и 48 минута што је у то време било најдуже финале и временски, као и по броју одиграних гемова којих је било 62. Касније је изгубило обе те титуле, 2009. финале између Федерера и Родика имало је чак 77 гемова, а 2019. Роџер и Ноле играли су четири сата и 57 минута.

Роџер Федерер - Енди Родик (2009)

Годину дана након једног од најтежих пораза у каријери, Федерер се вратио у финале Вимблдона, намеран да врати и круну коју му је претходног јула скинуо "краљ шљаке". посоа му је олакшао сам Надал јер се није појавио у Ол Ингланд клабу због повреде лигамената колена.

После четири године паузе у финале Вимблдона пласирао се и Енди Родик. Није успео ни овог пута да се домогне шампионског пехара, али је пружио највећи отпор Швајцарцу. 

Ово финале до данас држи, а тако ће, због промене правила, заувек и остати, рекорд по броју одиграних гемова са 77 (5:7, 7:6(6), 7:6(5), 3:6, 16:14), ако и најдужи пети сет у финалима великих турнира.

Федерер је до финала изгубио само један сет и то у трећем колу против Филипа Колшрајбера, али је Родик боље отворио меч за титулу, освојивши први сет за шта му је био довољан један брејк. Федерер је узвратио са два сета која је добио у тај-брејку, иако је у првом од њих Родик имао четири сет лопте за вођство од 2:0. 

Роџер је међутим освојио шест узастопних поена и стигао до сета, а у наредном није било никакве дилеме. Чинило се тада да ће Родик пасти, али Американац није тако мислио. У шестом гему четвртог сета узео је брејк и сачувао га до краја за 2:2 у сетовима.

А онда је уследила рововска борба. Тенисери су тако сигурно сервирали да је прва брејк лопта виђена у 17. гему када је Федерер сервирао на 15:40. Успео је да се извуче и спречи Родика да у наредном гему сервира за титулу. Следећа брејк-лопта није виђена до 30. гема када је Федерер први и једини пут у мечу успео да одузме сервис Родику и тако стигне до тада рекордног 15. грен слема у каријери.

Новак Ђоковић - Роџер Федерер (2019)

Три минута је недостајало финалу Вимблдона из 2019. године да уђе у шести сат. У тих четири сата и 57 минута Швајцарац Роџер Федерер, иако је изгубио, одиграо је свој вероватно најбољи меч на вимблдонској трави. Подсетићемо вас да је реч о осмоструком шампиону Отвореног првенста Велике Британије. Али, с друге стране мреже био је најбољи икад, Новак Ђоковић. 

Имао је швајцарски велемајстор 15 асева и 40 винера, седам пута одузимао Нолету сервис наспрам два брејка која је претрпео. На крају је морао да призна пораз - 7:6(5), 1:6, 7:6(4) 4:6, 13:12(3). За неверицу је податак да Новак у три тај-брејка није направио ниједну неизнужену грешку!

Федерер је после меча био у потпуној неверици.

– Осећам да сам пропустио невероватну прилику, не могу да верујем шта се догодило - процедио је кроз зубе Швајцарац коме је ово за сада остал опоследње гренд слем финале, а како ствари стоје, тешко да ће се поново наћи у једном.

Ништа необично за Вимблдон, цео Централни терен навијао је за Швајцарца, бучно поздрављајући сваки његов поен и ометајући Нолета на све прихватљиве, а чешће неприхватљиве начине. Али све то није било довољно да се заустави Новак. Спасао је две меч лопте у петом сету и постао први тенисер након 70 година који је освојио Вимблдон на тај начин.

– Када је публика током целог меча викала "Роџер" ја сам чуо "Новак". Звучи смешно, али заиста ја сам себе убедио да је тако. Обећао сам себи када сам крочио на терен данас да морам да останем смирен и концентрисан шта год се дешавало, јер знао сам да ће атмсофера бити таква каква је била  – говорио је Ноле после меча.

На крају се осврнуо и на невероватну игру свог противника тога дана:

– Нажалост у оваквим мечевима штета је што неко мора да изгуби. Мислим да је ово било једно од најузбудљивијих и најбољих финала које сам икада играо, а сигурно је у најбоља три меча у мојој каријери, уз то је против једног од највећих играча свих времена – Роџера, кога изузетно поштујем, он ме невероватно инспирише - закључио је Новак.

Енглези нису дочекали да њихов љубимац освоји девету титулу на Вимблдону чиме би се изједначио са легендарном Мартином Навратиловом. За утеху остало им је да је на дан финала њихова репрезентација први пут у историји освојила Светски куп у крикету, а Луис Хамилтон је на путу до шесњте титуле шампиона у Формули један тријумфовао на стази у Силверстону. 

Овогодишњи Вимблдон почиње у понедељак, а финале је заказано за 10. јул. Новак као бранилац титуле отвара Турнир, а меч против Сун-ву Квона из Кореје почиње у 14.30.

 

БОНУС ВИДЕО - Величанствени Новак

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре Париз 2024

ПУТИН ОДГОВОРИО НА ПОНИЖАВАЊЕ РУСИЈЕ: Ево шта је поручио светским моћницима спорта пред Олимпијске игре "Париз 2024"

РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, још једном је у први план избацио и спорт. А како најновије вести на тему "спортске санкције Русима" уопште нису наивне, последња дешавања и досад највеће понижење за спортисте Руске Федерације довели су и до реакције руског председникам Владимира Путина.

18. 03. 2024. у 15:33

Коментари (0)

ГЛОБАЛНИ ФОРУМ О ЕТИЦИ ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Ка разумевању и управљању новим изазовима