СРБИЈА У ЧЕТВРТФИНАЛУ ЕВРОПСКОГ ПРВЕНСТВА! Реванш за памћење, ватерполо рапсодија "делфина" у Загребу!

10. 01. 2024. у 19:35 >> 19:37

Ватерполо репрезентација Србије не само да је извела реванш за болну елиминацију са претходног шампионата "старог континента" већ је победом над Француском у Загребу изборила четвртфинале Европског првенства - коначан резултат, после врло интересантног меча, гласио је 14:10 за "делфине".

СРБИЈА У ЧЕТВРТФИНАЛУ ЕВРОПСКОГ ПРВЕНСТВА! Реванш за памћење, ватерполо рапсодија делфина у Загребу!

Screenshot: RTS

Иако су француски ватерполисти у уводном делу такмичења изгубили и од Црне Горе (19:20 после петераца), и од Хрватске (7:12) и од Шпаније (6:9), против Србије су заиграли као у трансу, желећи да понове тријумф којим су елиминисали истог ривала пре годину и по дана.

И, ишло им је прилично добро, јер су после уводних предности српске селекције, направили преокрет и, након 3:1, повели са 3:4. Мандићев и гол Николе Јакшића првиремено су вратили вођство "делфинима", али су искусни играчи којима "диригује", истина као "помоћник селектора" легендарни хрватски ватерполиста Вјекослав Кобешћак, изнова повели. Но, тих 5:6 на семафору као да је разљутило наше репрезентативце.

На "прелазу" из друге у трећу деоницу они су дали три гола у низу (Мандић, Драшовић, Убовић), али ни тих 8:6 није "умирило" Французе. Са искуством победе над Србијом на великом такмичењу, а осетивши да изнова "могу" да играју против овог ривала, кренули су на све или ништа.

Испоставило се да их је чекало "ништа", што се на овој утакмици на француском писало "Бранислав Митровић". Јер, 38-годишњи Новосађанин је са чак 11 одбрана до 20. минута потпуно обесхрабрио ривале, а подигао ниво самопоуздања сопственој екипи, што је било од кључне важности пред последњу деоницу.

У њој је нервозни ривал улазио из грешке у грешку, а како је и Митровић наставио са бравурама, и његове колеге одржавале високу прецизност, предност је расла. Када је семафор показао први пут +4, било је јасно и ко иде даље.

Наредни ривал екипе селектора Уроша Стевановића биће нико други до "вечити ривал", светски првак, а меч Србија - Мађарска игра се у петак од 15 часова.

Осмина финала Европског првенства у ватерполу 2024

Француска - Србија 10:14 (2:3, 4:3, 1:3, 3:5)

Француска: Хованисјан, Содадије 1, Крусила 1, Буе 2, Каш 1, Верно 3, Марион-Верно, Бјорш, Маруки, Бодегас 1, Ванпеперстает, Живковић 1, Фонтани

Србија: Филиповић, Мандић 4, С. Рашовић, Ранђеловић, Милојевић, Радуловић 1, Драшовић 4, Н. Јакшић 3, Вицо 1, Убовић 1, П. Јакшић, В. Рашовић, Митровић

Радост српских ватерполиста у другом полувремену меча осмине финала Европског првенства са Француском / Screenshot: RTS

КРАЈ! Србија - Француска 14:10

31' - Бране се Срби, али бране се и њихови ривали. Још минут до краја...

30' - Радомир Драшовић даје четврти гол, Србија води са пет разлике - 14:9!

30' - Одлична одбрана српских ватерполиста у ситуацији када су Французи после тајмаута желели да с играчем више приђу на "-3". Изузетно важна одбрана Србије, можда и одлучујућа. Још два минута до краја.

29' - Лепа акција Француза у ситуацији 6 на 6, Содадије даје први гол на овом мечу и то из окрета, 13:9 је за Србију.

28' - Нова добра одбрана "делфина", нови кикс "триколора" - лопта за Србе... и гол Марка Радуловића са дистанце! Чак 13:8 после првог поготка Радуловића на овом мечу, а 13. на Европском првенству чији је тренутно најбољи стрелац.

27' - Дају гол Французи, али даје одмах и гол Никола Јакшић, капитен Србије - 12:8!

26' - Брани Митровић, а на другој страни Душан Мандић не чека да се "рашчисти" базен после новог искључења ривала - даје гол за великих +4 у корист Србије!

25' - Игра са два центра доноси плод у виду искључења једног француског играча, а онда је погрешио и Каш, који је такође послат ван базена. А тако нешто Срби не испуштају - Никола Јакшић даје гол за 10:7!

25' - Французи су очигледно нервозни јер су испустили предност, искусни Бодегас прави прекршај у нападу.

25' - Почела је последња деоница.

Крај треће четвртине, Србија пред последњих осам минута има два гола разлике, 9:7 је.

23' - Гол! Радомир Драшовић за 9:7! Опет два разлике за Србију која је, подсетимо, средином прошле четвртине губила са 5:6.

23' - Грешке Французи у нападу, лоше је додавање било, а Србија организује контру, млади Милојевић је фаулиран и биће то петерца за Србију!

22' - Убовић се надао да ће бити досуђен прекршај над њим, но арбитри кажу "лопта је за Француску". Још мање од два минута до краја треће деонице.

21' - Чак 11. одбрана Бранислава Митровића! Са играчем мање спасава Србију овај 38-годишњи Новосађанин, Крусила није успео да га савлада. Лопта за "делфине".

20' - Српски ватерполисти су брзоплето организовали своју акцију, а ривал то није искористио јер је Митровић умирио још један њихов покушај. Нови посед за Србију... Али, краткотрајан, јер се десио лош, превише брз шут из не баш изграђене позиције.

19' - Срећа по Србију, Вицо касни у повратку у одбрану, а контра Француза наилази на недовољно добар шут Дуја Живковића, Хрвата који игра за "триколоре". Остаје +1 за наше.

18' - Буе изузетно снажно и прецизно штуира са леве стране, у ситуацији с играчем више, и Француска прилази на 8:7.

18' - После фаула Француза у нападу, онај који су направили у одбрани био је за искључење Верноа. Изнудио је то Немања Убовић, а управо је он и дао гол, Србија води са два разлике - 8:6! Подсетимо, Французи су у 14. минуту водили са 5:6. Тајмаут траже "триколори".

17' - Гол! Драшовић доноси предност Србији на старту треће деонице - 7:6. Изузетан "низак" шут у доњи леви угао.

Крај полувремена, и то уз гол Душана Мандића за 6:6! Каквих 16 минута у Загребу... Нестварна утакмица!

16' - Наши нису искористили ситуацију с играчем више, изблокиран је шут, а онда 21-годишњи Верно лоше шутира, па Србија има последњи напад...

16' - Прекршај над Николом Јакшићем и искључење Француза, но последњих 50-ак секунди првог полувремена одиграће се после тајмаута.

15' - Мандић је из окрета пробао да изједначи, но његов ударац с десног крила није био прецизан. А онда Митровић брани шут ривала па Србија пред истек претпоследњег минута друге деонице креће у напад.

14' - Бодегас је изнудио искључење Вица, "триколори" с играчем више потом дају гол јер је са осам метара Тома Верно био изузетно прецизан - 5:6 за Француску.

14' - Добра одбрана Француза, поново. Радуловић је блокиран, пробао је са дистанце на самом крају времена за напад, а онда Французи погађају стативу, но опет освајају лопту.

13' - Дује Живковић, Сплићанин који од прошле године игра за репрезентацију Француске, даје гол са десног крила у ситуацији с играчем више и поново је нерешено. Каква утакмица...

12' - Никола Јакшић даје гол за 5:4! Преокрет Србије, након што је Вицо изнудио искључење Верноа, а онда је Јакшић маестрално надмудрио голмана Фнатанија и вратио предност "делфина".

11' - Срећом по Србе, њихова нова неопрезност у нападу није донела погодак Француске, јер су у контри "триколори" лоше додали лопту, што је Душан Мандић искористио да на другој страни терена лобом донесе 4:4!

Душан Мандић постиже гол за 4:4 на утакмици Србија - Француска / Screenshot: RTS

10'  - Пожурили су наши у ситуацији са играчем више у нападу, погрешили па су сада на учинку 2/4 у таквом односу снага. А одмах на другој страни - опет су наши зарадили искључење, што користи искусни Иго Крусила да донесе предност Француској, која води са 3:4!

9' - Убовић је погрешио, ушао је у простор од два метра до супарничког гола, па је лопта одузета Србији. А Французи су изнудили искључење Виктора Рашовића и то искористили да изједначе, Буе је стрелац - 3:3.

Крај прве четвртине, Србија има гол предности - 3:2.

8' - Радуловић је изврсним "дриблингом" побегао одбрани ривала, био фаулиран, но Јакшић није искористио играча више, а потом је уследила контра Србије, у којој је са дистанце пробао да савлада голмана Француске Радуловић - а то није успео. На другој страни терена, Бранислав Митровић је и четврту одбрану забележио.

7' - Два узастопна офанзивна прекршаја, па Француска има прилику за нови напад. И то са играчем вше, јер је Петар Јакшић искључен због фаула у транзицији. Мишел Бодегас то користи да постигне погодак - 3:2.

7' - Радомир Драшовић даје гол, 3:1! Убовић је изнудио искључење Француза, а Србија одмах то искористила да увећа предност.

6' - Радуловићу је свиран фаул у нападу, па Француска има нову прилику. А њу не успевају да са дистанце искористе, јер је Митровић остварио трећу одбрану. А како је уследила још једна акција ривала Србије, њу је зауставила одлична блокада од стране српске одбране.

5' - Добра одбрана Срба (нова, друга узастопна у позиционом нападу ривала), али онда фаул у нападу, па прво искључење "делфина" - Душан Мандић мора да напусти игру. А онда Тома Верно реализује петерац, 2:1 је сада за Србију.

4' - Немања Вицо - 2:0! Изнудио је искључење супарниког играча, а онда искористио асистенцију с левог крила да "скок-шутем", да се условно тако изразимо јер се ради о спорту у води - али је заиста "одскочио" далеко изнад ривала наш репрезентативац, дао гол код "даље" стативе.

3' - После добре одбране наших, Рашовић по други пут погађа пречку и то на месту где се спаја са стативом. Срећом по "делфине", 38-годишњи Бранислав Митровић изврсно брани шут Француза. А како су "триколори" добили нову прилику, опет су шутирали - и опет им је голман Србије одбранио.

2' - Капитен Никола Јакшић је изнудио петерац. Пенал је изврсно извео Душан Мандић, Србија води!

Душан Мандић после гола Французима у осмини финала Европског првенства / Screenshot: RTS

1' - Пречку погађају и Французи.

1' - Страхиња Рашовић је погодио пречку гола ривала.

1' - Утакмица је почела! Србија је освојила лопту и имаће први напад.

Србија и Француска чекају почетак осмине финала на Европском првенству у ватерполу, у Загребу / Screenshot: RTS

18.25 - Интонирана је химна Србије. Следи француска, а онда и меч.

Уочи меча

ДАН Д за „делфине“. Ватерполисти у осмини финала 36. првенства Европе играју у Загребу са Француском. За Николу Јакшића и другове то је најважнија утакмица на шампионату, на којем имају велике амбиције. Али пре тога синоћ су морали да у последњем колу групе Ц друге дивизије одмере снаге са нејаком Малтом – 21:4 (5:0, 6:1, 5:1, 5:2).

- Види се по резултатима да не припадамо овој доњој групи. Сада је на нама да се у утакмици са Француском вратимо у топ осам у Европи. Спремали смо се за тај меч. Надам се да смо спремни... Французи имају одређен систем, држе се тога. Голман је одличан, центри такође, за оба тима је то прави финални меч – нагласио је за сајт ВСС селектор Урош Стевановић.

Србима је дуел са Малтежанима, који су играли без кажњеног Кариља и тројице болесних играча, послужио као јачи тренинг, да испробају неке тактичке варијанте, али и да се нападачи распуцају. Мада је тешко мотивисати се против доста слабијег противника, наши су се трудили да играју јако, одговорно и сада им следи тренутак истине.

„Делфини“ су од првог дана припрема истицали да за њих шампионат почиње од осмине финала. И не помишљају да мисле на четвртфинале и на Мађаре. Јер на последњем Европском првенству у Сплиту добро су се опекли, доживели шокантан пораз од Француза (9:10) и на крају се кући вратили као девети. Тај 4. септембар 2022. дуго неће да забораве, али зато имају прилику да се реванширају „триколорима“.

- Жеља да се реванширамо за Сплит није мач са две оштрице. Сигурно је да смо мотивисанији да покажемо да то није реално стање ствари. Било је из овог састава играча који су били на тој утакмици, знају шта може да нас очекује и како треба да приступе игри – подвукао је Стевановић.

Французи су доста напредовали у последње две године, на Светском првенству у Фукуоки били су шести, у четвртфиналу тада умало нису изненадили Шпанце (6:7). У Дубровнику су показали да су неугодан противник, без обзира на то што су изгубили од Црне Горе (19:20 после петераца), Хрватске (7:12) и Шпаније (6:9).

- Види се велики утицај помоћника Вјекослава Кобешћака. Играју као Југ, посебно у одбрани и нарочито са играчем мање. Знају се лидери, Крузија, Марзуки, сада је ту Бодегас. Ту је голман Фонтани, искусни су, у налету – приметио је члан стручног штаба Стефан Ћирић.

БОНУС ВИДЕО: Спортски скандал који је ушао у историју