УСПЕХ СПОРТИСТА ЈЕ УСПЕХ СВИХ НАС: Председник ССС, Давор Штефанек, за "Новости" о постигнутим резултатима и стању у српском спорту

Г. КЕЛИЋ

06. 07. 2023. у 08:00

КО ће боље да се брине о српском спорту него онај ко спорт живи 24 сата дневно. Такав је био и за време богате каријере, а ништа није променио ни по њеном завршетку. Бити на месту првог човека Спортског савеза у Србији изискује више посла и одговорности него у већини других земаља, а то добро зна и Давор Штефанек (37), некада прослављени рвач, а данас човек који води бригу о највећем домаћем бренду. У разговору за "Новости", Штефанек подвлачи црту испод свега учињеног за време његовог мандата на плану промоције спорта и здравог живота, његовој важности и сврсисходности, говори о погрешном правцу у којем се спорт у глобалу креће и најављује будуће планове које он и организација имају.

УСПЕХ СПОРТИСТА ЈЕ УСПЕХ СВИХ НАС: Председник ССС, Давор Штефанек, за Новости о постигнутим резултатима и стању у српском спорту

Фото: ССС

Рукаве је засукао од првог дана откада је крочио у канцеларију, вредно и обзирно је радио са својим тимом верних сарадника, тако да постоји много разлога за задовољство и понос.

- Највише сам поносан на све акције које смо спровели у протеклих шест година, откако смо генерални секретар Горан Маринковић и ја на челу Савеза. Мислим да смо направили заиста много лепих ствари за спорт и децу у Србији. Сви људи укључени у спорт знају сада шта је овај Савез, Министарство спорта има поверње у нас, као и држава. Сарађујемо и са Олимпијским комитетом, што у прошлости није био случај. Посебно бих издвојио Сеоске спортске игре које сам лично осмислио, са њима смо кренули пре пет година, у првој години смо имали тек пет општина укључених, а ове године чак 40 - истиче поносно Штефанек на почетку разговора за наш лист.

Листа покренутих акција и новитета ишла би до прекосутра, тако да је довољно набројити само неке од њих.

- Такође, покренули смо спорт у Војсци, спорт у полицији, предшколски спорт, едукацију тренера. Мале сајмове спорта организујемо сваке године, а наравно традицију коју смо наставило јесте организација Међународног сајма спорта који се одржава у септембру. Такође, не би требало да заборавим и најзначајније спортско-друштвено признање - Мајску награду која се додељује већ 60 година. Претходних година је постојала пракса да буде проглашено по неколико лауреата у истој категорији, али сам својим доласком на чело Савеза донео одлуку да награду додељујемо само једном добитнику како би она имала тежину, пошто се добија једном у животу - додаје некадашњи олимпијски и светски шампион у грчко-римском стилу.

ГЕЈМИНГ ЋЕ ИЗВЕСНО БИТИ ДЕО ОИ

СВЕДОЦИ смо све бржег и јачег уплива гејминга у спортску породицу. Толико да је по Штефанеку само питање времена када ће такозвани "е-спорт" постати део највеће смотре спортиста, што је апсурд посебних размера.

- То је сада већ јако близу да уђе на програм Олимпијских игара. Сви знамо како то функционише, ту се врте велике паре. Моје лично мишљење је да може, али под одређеним условима. У Русији су направили занимљиву ствар, где прво две екипе играју фудбал на игрици, а онда изађу на терен. Не може неком ко једе чипс, пије кока-колу и по цео дан седи за компујтером да се медаља вреднује исто као мени који сам пролио литре зноја да бих стигао дотле. Не слажем се да буде само чист гејминг, већ да се у све убаци прави спортски аспект. Нажалост, не питамо се ми много, то је будућност.

Свестан је председник ССС важности што ранијег упознавања деце са спортом како би она стекла добре навике у најранијем добу. Зато је школски спорт нешто што заслужује максималну пажњу.

- Направљена је Радна група при Министарству спорта у којој сам и ја. Радимо првенствено на томе да се повећа фонд часова физичког васпитања у школама. Најбитнији је период од првог до четвртог разреда, јер тада деца науче да имају обавезе и да се баве физичким активностима. Верујем да смо на добром путу да се то реализује, и да деца стекну добре навике, јер мислим да имамо велики проблем код деце са деформитетом кичме, равних стопала и гојазности. Ако то успемо, деца ће бити здравија, а то ће последично довести до тога да се мање новца троши на докторе. Улагање у децу је улагање у будућност. Нема бољих амбасадора у Србији од спортиста и то се видело недавно на примерима Новака Ђоковића и Николе Јокића. Цео свет је причао о њима, хвала им што су нас обрадовали, јер њихов успех је наш успех - наглашава Штефанек.

Фото: ССС

Tekst potpisa

Отуд и присутност спортских школица у вртићима и школама игра важну улогу у "рађању" нових шампиона.

- Када сам постао светски шампион, месец дана сам ишао по школама у Србији и промовисао рвање. Међутим, проблем је то што то не може да ради један човек. То је већ питање градских савеза и у то не можемо ми да се мешамо. Хвалу богу па сваки национални савез добија значајна средства од државе. Знам добро како је било пре, а како је сада. Улагање у инфраструктуру, струку, спортску медицину, све се то дигло на један европски стандард и само тако треба наставити. Наравно, нико не очекује од спортиста да излазе и да се захваљују ономе или овоме на помоћи, већ само очекујемо да донесу медаљу, то је највеће хвала које могу да кажу држави и свима нама који радимо у спорту.

Давор истиче да је упливом технологије у све поре живота, интересовање за спорт у одређеној мери опало, али да пре свега родитељска ангажованост по том питању може то да промени.

ШТА ЗНА ДЕТЕ ОД 13 ГОДИНА...

НЕКОНВЕНЦИЈАЛНЕ дисциплине, попут скејбординга, већ су виђене на прошлим Играма, а са истом праксом ће се наставити догодине и у Паризу (брејкденс, сурфовање). Да тако нешто баш и није најпохвалније, јасно је сваком ко иоле зна шта све професионални спорт захтева.

- Што се тиче тих спортова што су већ убачени, сматрам да постоје многи који заслужују пре њих да буду ту. У Токију је олимпијски шампион у скетјбордингу имао 13 година, шта он зна шта значи та медаља. Да ли је он свестан шта значи бити олимпијски победник, он је отишао да се игра и забавља. Има тога и у гимнастици, али мени је то нереално и то бих забранио. Старосна граница нека почне од 16, 17. године, јер овако уништаваш развој тог детета. Он не зна у тим годинама да се носи са тиме, па ја нисам знао да се носим са тим у 31, а где ће дете од 13 година. Нажалост, целокупан тај систем у свету је отишао у кривом смеру.

- Све зависи од родитеља, ако се они баве са дететом и ако им није мрско да га изведу напоље на фудбал, дете ће радије то радити неко играти игрице. Ради се о стицању навика од малих ногу. Велики су проблем телефони, компјутери и те ствари, али опет би требало гледати шта та деца тамо раде. Мој син има игрицу на телефону, али игра ФИФА, на Јутјубу гледа Роналда, фудбал и рвање. Чим гледа неку глупост ја га опоменем тако да мислим да у свему томе велику улогу имају родитељи. Наравно, и сви ми који водимо бригу о спорту у Србији требало би да покушамо да их анимирамо, одвучемо у сале, дворане, базене, терене и да што више промовишемо спорт и спортисте како би им они били узори. Не очекујемо и не треба сви да оду у професионалне воде, неко је рођен за нешто друго, али ће и он касније у животу имати спортску културу коју је стекао од малена, биће поштен, здрав човек који ће стајати иза својих ставова - уверава Штефанек.

Због тога Штефанек једну ствар ставља као императив.

- Док год сам на челу Савеза залагаћу се и борити за то да свако има прилику да се бави спортом којим жели у свом месту, а не да мора да иде негде другде. Радимо на томе да се реновирају стари терени, отварају нове хале, базени... Да спорт свакоме буде доступан, јер дете у Врању једнако као и оно у Беогаду или Новом Саду заслужује да се бави било којим спортом - закључује Штефанек.

ЛЕПО ЈЕ БИТИ ДРУГИ, А НАЈЛЕПШЕ ПРВИ

КАО велики шампион и освајач златне медаље на Олимпијским играма у Рио де Женеиру 2016, Штефанек зна формулу којом се стиже до врха.

- За ОИ се спрема цео живот, не само четири године. Нико ником не може да гарантује да ће бити олимпијски шампион, али неодустајање, упорност, напоран рад и, пре свега, подршка породице и људи који те воле, воде те до врха. Потребно је да увек верујеш у своје снове, да будеш амбициозан, да су ти циљеви највиши. Не сребрни или бронзани, већ искључиво златни. Лепо је бити други или трећи, али је најлепше бити први. То се памти - саветује Штефанек све младе спортисте.

БОНУС САДРЖАЈ

Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.

Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)

Карлос Алкараз је на АТП Мадрид, турнир из серије 1000, стигао као двоструки узастопни шампион. На овом мастерсу је у уторак изједначио рекорд Рафаела Надала по броју узастопних победа (14), али је већ у среду елиминисан.

01. 05. 2024. у 18:13

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)