МЕЂУ "ОРЛОВЕ" ДОЛЕТЕЛИ ИЗ ДРУГИХ ЈАТА: Глобални тренд прихватања страних спортиста у државне тимове све присутнији и у Србији

Грујица КЕЛИЋ

30. 06. 2022. у 17:01

ГЛОБАЛИЗАЦИЈА је у 21. веку захватила све поре друштва, па тако и спорта, а том феномену није успела или није желела да се одупре ни Србија. Сведоци смо све већег броја страних асова, који у различитим спортовима приступају нашим репрезентативним селекцијама. И није редак случај да нам доносе одличја са великих такмичења.

МЕЂУ ОРЛОВЕ ДОЛЕТЕЛИ ИЗ ДРУГИХ ЈАТА: Глобални тренд прихватања страних спортиста у државне тимове све присутнији и у Србији

ФОТО:

Неки су своју мисију са већим или мањим успехом окончали, други су своју тек почели. Тренутно, странце у својим редовима имају претежно борилачке селекције наше земље - боксерска, рвачка и теквондо, док се у екипним спортовима на тај корак одлучила (засада) само женска кошаркашка репрезентација.


Племенита вештина у последње време доживљава праву ренесансу, којој су кумовали борци из Русије. Председник Савеза Ненад Боровчанин се одлучио да некада наш прослављени спорт врати на стазе успеха уз "помоћ пријатеља", па је тако од 2019. године до сада чак седморици руских боксера на леђа ставио српску тробојку (Тамир Галанов, Владимир Мирончиков, Павел Фјодоров, Артјом Агејев, Вахид Абасов, Сергеј Калгучин и Садам Магомедов). Да се та одлука показала као делотворна, показују недавни резултати са престижних такмичења. Прво је Мирончиков на Светском првенству одржаном у новембру прошле године у београдској "Арени" освојио бронзану медаљу, да би пре месец дана Абасов и Агејев нашој земљи донели два злата на Првенству Европе у Јерменији. У оба случаја се на одличја чекало више од три деценије. Како ствари стоје, неко од те величанствене седморке ће нас представљати и на Олимпијским играма у Паризу 2024. године.

- Последње четири године ради се као никада до сада. Од кампова за наше најбоље такмичаре, преко припрема репрезентативаца, до лигашког такмичења, које је такође било угашено деценију и по, до оснивања регионалне лиге, што додатно уноси квалитет у бокс на нашим просторима. Размењујући искуство, заједничким радом сви имамо велику корист, јер одмеравањем снага, разменом идеја и искуства видећемо где смо и шта можемо даље чинити како бисмо створили кредите са покрићем за будућност овог спорта. Такође, не само борци, већ и врхунски тренери из Кубе и Русије, већ дуже време врше обуку нашој струци. Зацртали смо велике циљеве и уверен сам да ћемо у Паризу имати олимпијског победника - јасан је селектор наше бокс репрезентације Милан Пиперски, који овакву стратегију челних људи објашњава циљем оснаживања домаће базе.
Као и у рингу, тако је и на наш татами слетело неколико "птица" другог порекла. И не само то, већ је и завредело националну пензију освајањем медаље на последњим Играма у Токију. Рвачка репрезентација у свом табору има праву шароликост, али главну реч држе Грузини. Национални херој је прошлог лета постао Зураб Датунашвили освајањем бронзе на ОИ у Јапану, док се под нашом заставом приде окитио и светском и европском круном. Такође, део тима је већ неко време и његов сународник Михаил Каџаја (био вицешампион Европе и трећи на свету у дресу Србије), док су од нових имена ту још Иранац Али Арсалан (трећи у Европи) и Рус Нурасулов Магомедов. Сви они ће већ у септембру имати идеалну прилику да на Светском шампионату у Београду домаћу публику обрадују новим успесима.

- Зураба смо првобитно ангажовали као спаринг партнера Виктору Немешу, међутим, када смо сазнали да је суспендован од грузијског савеза и видевши његову жељу да се такмичи за нас, одлучили смо да постане део репрезентације - истакао је за "Новости" први човек српског рвања Жељко Трајковић.

Теквондо је у Србији на неслућене висине уздигла Милица Мандић, двострука олимпијска шампионка, а њеним корацима наставила Тијана Богдановић. Међутим за "убојитим" дамама, освајачицама одличја и на Олимпијским играма, озбиљно су каскали мушкарци. Можда је и зато селектор Драган Јовић одлучио да репрезентацији прикључи искусног Иранца Махдија Ходабахшија, који нам је лани после 22 године донео злато са континенталног првенства. Махди ће имати право да наступи за Србију на следећим Олимпијским играма за две године, где би могао да буде један од кандидата за медаљу.

Такође, део селекције је и млади Узбекистанац Дмитри Нагаев.

- Махди је ожењен нашом бившом теквондисткињом Тањом Танацковић, живи и тренира у Србији већ дуже време, па је показао жељу да наступи за нашу репрезентацију. Он је доказан шампион, који је освајао бројна одличја на великим такмичењима, и многе друге земље су га хтеле у тиму. Могу само да кажем да смо имали огромну срећу да "ради" за нас и сигурно ће у годинама пред нама освајати још медаља - рекао је Јовић за наш лист.

Таква је садашњост, док смо кроз прошлост знали да позајмимо покојег пливача, џудисту, кајакашицу или хокејаша. Све у такозваним мањим спортовима, где то питање није толико осетљиво као у националним спортовима попут кошарке, ватерпола или фудбала. Када је селектор кошаркаша Светислав Пешић пре неколико месеци сличну могућност накратко споменуо, само што није стављен на стуб срама. Нешто се очигледно не дира (још). Добро познат је и став капитена Милоша Теодосића изречен пре шест година по том питању, који и даље одзвања у ушима.

- Ако би Србија одлучила да узме странца у кошаркашкој репрезентацији, ја бих истог тренутка престао да играм за национални тим. Не би ме то занимало чак ни као навијача, у томе ни на који начин не бих желео да суделујем. Мени то није нормално. Зна се шта је клуб, а шта репрезентација - казао је тада Теодосић, актуелни члан "орлова".

НАШИ СТРАНЦИ

  Женска кошарка  

Данијел Пејџ (САД)
Ивон Андерсон (САД)

  Рвање  

Николај Добрев(Бугарска)
Михаил Каџаја (Грузија)
Зураб Датунашвили (Грузија)
Али Арсалан (Иран)
Магомедов Нурасулов (Русија)

  Бокс  

Тамир Галанов (Русија)
Вахид Абасов (Русија)
Владимир Мирончиков (Русија)
Павел Фјодоров (Русија)
Садам Магомедов (Русија)
Артјом Агејев (Русија)
Сергеј Калчугин (Русија)

  Теквондо  

Махди Ходабахши (Иран)
Дмитри Нагаев (Узбекистан)

  Кајак  

Далма Ружичић Бенедек
(Мађарска)
Кристина Бедеч (Мађарска)

  Хокеј  

Марк Андре Фурније(Канада)
Данијел Џејкоб(Канада)
Фред Перон(Канада)
Павел Поправка(Русија)

  Џудо/Самбо  

Дмитриј Герасименко(Русија)
Алексеј Нефедов(Русија)
Михаил Морохојев(Русија)

  Пливање  

Аркадиј Вјатчањин(Русија)


Ипак, шта није прошло мушкарцима, успело је њиховим колегиницама, које су 2015. године добиле прво америчко појачање у виду Данијел Пејџ. Девојка из Колорада је две године била круцијалан део тима селекторке Марине Маљковић, који се прво попео на европски кров, а годину дана касније и освојио бронзу на Олимпијским играма у Рију. Да ни после завршетка каријере није заборавила "српску епизоду", говори чињеница што је недавно постала део стручног штаба наше женске јуниорске репрезентације.

Где је Пејџ стала, ту је наставила Ивон Андерсон. Тамнопута америчка плејмејкерка  прошле године уписала је прве минуте за Србију на Европском првенству, где је као и претходница узела најсјајније одличје, док ће део тима, и то носилац истог, бити и на овогодишњем планетарном шампионату.

Као што се из приложеног може видети, сваки од наведених асова је доведен да прави разлику, доноси медаље и подиже резултате српског спорта. Рекло би се, очекивано и са разлогом. И док је један део јавности њих већ посвојатао и прекрстио у своје, постоји као и у свему друга страна, код које "ове купљене медаље" не могу никада да имају исти сјај као оне "праве наше".

Да ли је тако због националног поноса, претпоставке да се тиме не оснажује већ слаби потенцијал будућих нараштаја из Србије, или нешто треће, тек код многих је то још табу тема.

Можда зато што смо у годинама највеће ратне патње једину срећу и наду проналазили у победама на спортским борилиштима, после којих смо се осећали велико. Можда зато што смо великим моћницима тада могли пркосно да показујемо прстом и уздигнуте главе из свег гласа истичемо: "Из Србије долазим и поносим се тим."

Са тиме не могу да се хвале сви горе поменути "увезени" репрезентативци, међутим, оно што су већ безброј пута показали јесте да се за тај дрес и тај грб боре једнако ватрено и пожртвовано као да су се у њему и родили.

Срећу нашли негде другде

НАРАВНО, било је и неретких случајева у којима су спортисти српских корена или рођени у Србији, из сијасет различитих разлога доносили одлуку да каријеру и живот не граде у Србији. Ту је свакако најпознатији пример словеначких кошаркаша Луке Дончића и браће Драгић (Горан и Зоран), као и рукометних голмана Арпада Штербика (Шпанија), Ненада Пуљезевића (Мађарска), тенисерки Јелене Докић (Аустралија) и Кристине Младеновић (Француска), фудбалера Марка Девића (Украјина), Ненада Ерића (Казахстан), Лијанка Војиновића (Бразил), ватерполиста Дениса Шефика, Марка Петковића (Црна Гора) Бориса Вапенског, Душана Васића (Грузија), Срђана Вуксановића (Казахстан), пливач Себастијан Сабо (Мађарска)...

У комшилуку још разноврсније

ОВОМ тренду нису одолеле ни наше комшије. Штавише, све земље бивше Југославије су странце одавно прикључиле својим фудбалским и кошаркашким селекцијама. За Хрватску су "бубамару" шутирали Бразилци Едуардо и Самир, а лопту кроз обруч убацивали Донте Дрејпер и Оливер Лафајет. Најновији додатак добила је и њихова ватерполо репрезентација, која ће у будућности бити јача за Руса Константина Харкова, док је капицу раније носио и Шпанац Ксавијер Гарсија.


Код Словенаца су део кошаркашког националног тима били Ентони Рендолф и Мајк Тоби, Македонци уз бившег Партизановог плејмејкера Лестера Мекејлеба сада имају Џејкоба Вајлија, Босанци Алекса Ренфроа, а Црногорци који су "американизацију" први започели са Омаром Куком из Црвене звезде још 2008. године, касније су наставили са Дериком Нидамом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕНРИКЕ САЊА НОВО ЧУДО: Шпански стручњак је са Барсом направио чувени преокрет против ПСЖ-а, може ли урадити исто сада када су улоге обрнуте?

ЕНРИКЕ САЊА НОВО ЧУДО: Шпански стручњак је са Барсом направио чувени преокрет против ПСЖ-а, може ли урадити исто сада када су улоге обрнуте?

У реванш утакмици четвртфинала Лиге шампиона фудбалери Барселона ће на ''Монжуику'' чувати гол предности против ПСЖ-а (21.00).

16. 04. 2024. у 07:40

ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА... Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере

"ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА..." Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере

Никола Јокић и Денвер нагетси обавили су уводни део посла. Чека их плеј-оф НБА лиге, а како још није постало познато ко ће браниоцу титуле бити уводни ривал у доигравању, у први план је избила једна исповест српског аса.

15. 04. 2024. у 16:56

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА... Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере