КОКОШКОВ ПОСЛЕ ДЕБАКЛА У БАРСЕЛОНИ: Као да нисмо изашли на терен

В. П.

13. 11. 2020. у 17:14

КЛАСИЧАН нокаут доживео је тим Игора Кокошкова у 8. колу Евролиге. Фенербахче је у дуел са Барселоном ушао као аутсајдер, али нико није очекивао да ће из њега изаћи са другим најубедљивијим поразом у клупској историји - 55:97!

Пре скоро десет година, тадашњи састав турског великана изгубио је од Сијене са 43 поена разлике (58:101).

Како је селектор Србије рекао на конференцији за медије после дебакла у "Блауграни", у овом мечу постојао је само један тим.

- Као да нисмо изашли на терен. Честитам Барселони и тренеру Јасикевичијусу, дали су нам добру лекцију. Није тајна да је овај састав Барселоне прављен да освоји Евролигу, имају потенцијал, дубину, добар микс млађих играча и ветерана. Све у свему, имају добру шансу да оду до самог краја - углавном је Кокошков говорио о квалитетима противника.

Фенер је са 25 изгубљених лопти умало срушио негативан рекорд клуба у овој категорији, погодио је само четири тројке из 18 покушаја насупрот Барсиној рафалној паљби са линије 6,75 - 16/30. Седам тројки из осам покушаја убацио је Кајл Кјурик (25 поена), Роландс Смитс је одиграо меч каријере (20), Никола Миротић није морао да запиње (16 за 18 минута). У тиму Фенера, којем је недостајао Нандо Де Коло, једини двоцифрен био је Лоренцо Браун (10).

Очигледно је да им је много недостајао Де Коло, док су код нас у овом мечу многе ствари кликнуле. Ова разлика против тако доброг тима није нормална - џентлменски је покушао тренер Барсе Шарунас Јасикевичијус да ублажи размере пораза Фенербахчеа, који после осам утакмица има скор 4-4, док су Каталонци сами на врху са 7-1.

Десио се још један неочекиван дебакл. Жалгирис се са гостовања Макабију вратио у Литванију са минус 28 (85:57), што је трећи пораз тима из Каунаса у досадашњем току евролигашке сезоне. У добро избалансираној игри поноса Израела најефикаснији су били Тајлер Дорси (16) и Крис Џонс (15), у екипи из "зелене шуме" нешто бољи од осталих био је Томас Вокап (12).

Московски ЦСКА је остварио трећу узастопну победу, али је у мечу са Басконијом од готовог умало направио вересију. Иако су "армејци" током последње четвртине имали 15 поена предности, стрепели су за исход до последњих секунди, односно до тројке Даруна Хилијарда и слободних бацања Николе Милутинова за коначних 89:86. Хилијард је са 31 поеном остварио рекорд евролигашке каријере, док је Милутинов током 29 минута на терену нападачки био прилично пасиван (седам поена и два скока).

- Увек ћу бити захвалан Басконији, која ми је дала прву шансу у Европи - рекао је Хилијард, који је пре почетка сезоне стигао међу "армејце" управо из баскијског тима. - Ово је нова група играча, још се навикавамо један на другог и заиста нам је била потребна победа.

Екипа ЦСКА, иначе последњи шампион Евролиге из сезоне пре пандемије, петим тријумфом попела се на четврто место, док Басконија има скор 2-4 и две утакмице мање.

ЏЕНКИНС БЕЗ ШУТА

ОЛИМПИЈАКОС се прилично намучио у победи над Албом у Пиреју (75:71), у којој је током друге четвртине заостајао 15 поена. Вратио се одличном игром у трећој деоници, коју је добио 27:9.

Најефикаснији код домаћина били су Шакил Мекисик (14) и Ливио Жан-Шарл (13), а занимљиво је да Чарлс Џенкинс није упутио ниједан шут за 15,5 минута на терену. У берлинској екипи најбољи су били Најлс Гифај (13) и Маодо Ло (10).