ПАРТИЗАН СЕ НЕ ДА: Басконија пала у Арени, црно-бели сан о плеј-офу наставља да живи

19. 03. 2024. у 22:33 >> 22:33

Партизан и Басконија приредили су врло занимљив меч у 30. колу Евролиге, а црно-бели су као победници изашли из њега - коначан резултат 87:83 донео је домаћину важна два бода у настојању да наступи и у доигравању елитног клупског надметања.

Имао је Партизан и напетије мечеве, и важније, али ова је била посебно емотивна за све у Арени, због тога што је представљала увод у завршницу борбе за плеј-оф/плеј-ин и то проптив ривала од ког се изгубило у првом делу сезоне.

Без свог емотивног лидера Зека Ледеја, који је у Америци због смрти оца, црно-беле су предводили његови "помоћници", Камински и Кабокло, и то у прилично занимљивој, а на крају и утакмици са драматичном завршницом.

Против екипе коју краси сјајан шут за три поена, црно-бели су кренули са својом "тежом артиљеријом", од првог минута заиграо је трио Поњитка - Камински - Кабокло, а два последњепоменута направили су прави дар-мар гостима.

Јер, определивши се за, пре свега, контролу игре у рекету, Партизан је издржао уводних пет покушаја гостију да својим оружјем наметну сопствени стил, али како је Маркус Хауард имао 0/3 са дистанце, а Вања Маринковић 1/2, било је то сасвим довољно да се љубимци "гробара" разгоропаде.

Сведена на 2/9 са дистанце, наспрам Партизанових скромних али одличних 3/4, Басконија је константно била у заостатку, мада је на +11 тим Жељка Обрадовића у другој четвртини почео веома да нервира свог стратега. Уместо да искористи акцију за одлазак на 13 или 14 поена разлике, направљена је једна од офанзивних грешака и то је покренуло велики повратак екипе Душка Ивановића. Уз, за нијансу, бољу скок игру од Партизана, а са четворицом играча са шест или више поена (наспрам доминантног у црно-белом табору Кабокла, који је убацио 15 за полувреме), Басконија се потпуно "вратила у живот" пред велики предах.

По повратку из свлачионица, Обрадовић је истакао да његов тим мора да доноси боље одлуке у нападу, а да понови оне добре, агресивне моменте у одбрани, не би ли дошао до победе, док му је колега Ивановић "одговорио" да се нада да ће "гробари" постати мање важан фактор његовим играчима, којима је "призивао" мирноћу у игри.

Али, мира у наступу Басконије није било када је почетком треће четвртине њен ривал направио велику серију и за три минута отишао на двоцифрену предност. Камински се тад разиграо, па иако би Хауард, понекад и Маринковић, узвраћали, Партизан је био тај који је контролисао збивања на терену.

Чак и када би, у последњој деоници, ривал показивао назнаке да је пронашао значајније пукотине у одбрани београдског тима, а и када би се дешавали пропусти у нападу, као Нанелију по двапут у низу, црно-бели би проналазили одговор. Понекад би то био разиграни Камински, понекад капитен Пантер који би на ударац по лицу одговорио и тројком са осам метара, а понекад и Поњитка, као тројком за +8 на 2:44 до краја. Логика је налагала да се помисли да се шпански тим од тога неће опоравити, али једно је била логика, а друго решеност Басконије.

Маркус Хауард је продорима за тили час решевао офанзивне акције гостију, док су почеле да се ређају грешке у нападу Партизана, од оних у "корацима", преко погађања саиграча у ногу, до давања задатка да Камински (који је направио те киксеве) пренесе лопту на супарничку половину, што није успео да уради у предвиђеном времену. То је омогућило распуцаном Хауарду да примакне Басконију на -2, а у последњих пола минута његов бивши саиграч из Денвера, Доужер, је преузео одговорност код домаћих. Он је са полудистанце, на 18,4 секунде пре завршетка, погодио за +4, што се испоставило као превелик залогај за упорног ривала.

А имајући у виду да је Басконија минималном разликом победила Партизан у првом овосезонском мечу (84:83 је било 3. новембра 2023), у случају да лигашки део надметања заврше са истим бројем победа - црно-бели ће имати предност због тријумфа са већом разликом.

Табела Евролиге

Реал Мадрид, наредни ривал црно-белих, води са 24-6, испред Барселоне (20-9) и Монака (19-10), док је Партизан десети са 14-16. Басконија је девета са 16-14, а иза црно-белих су Валенсија (13-16), Бајерн (такође 13-16), Анадолу Ефес (13-17), Олимпија Милано (12-17), Жалгирис (12-18), Црвена звезда (10-19), Асвел (7-23) и Алба (5-25)

Евролига, 30. коло - статистика

Партизан - Басконија 87:83 (23:16, 21:26, 25:18, 18:23)

Партизан: Аврамовић 9, Копривица, Пантер 18п, 6ас, Смаилагић, Јарамаз 2, Нанели 3, Трифуновић 2, Анђушић 3, Доужер 6п, 5ас, 5ск, Поњитка 6, Камински 20, Кабокло 18по, 13ск

Басконија: Хауард 26, Рајесте, Ћиоца 2, Седекерскис 6, МАринковић 11, Милер-Мекинтајер 4, Диез, Рогкавопулос 2, Коцар 2, Костело 13, Тиодор 4, Монеке 13

КРАЈ! Партизан - Басконија 87:83

40' - Мекинтајер греши, али гости узимају лопту, но Маринковић промашује!

40' - Кош Хауарда, 26. поен на мечу за бившег играча Нагетса, а онда његов бивши клупски колега из Денвера, Доужер, погађа са полудистанце - 87:83 за Партизан!

40' - Нова грешка Каминског! Дали су њему лопту, а он није успео да је на време пренесе на другу страну терена. Још 51,2 до краја, напад за Басконију!

40' - Хауард даје кош из новог продора, Партизан води са четири разлике, тачно минут до краја, Обрадовић тражи тајмаут.

39' - Маринковић удваја Пантера, овај баца ниску лопту Каминском, кога чува Монеке - и лопта се одбија од ногу Партизановог играча у аут. Лопта за Басконију, 1:13 до краја.

39' - Први напад гостију после тајмаута, Хауард даје кош из продора - 1:22 до краја, 85:79 на семафору.

39' - Монеке форсира шут са дистанце и не погађа на почетку претпоследњег минута. Камински потом добија лопту у рекету ривала, али ... акција је прекинута. Арбитри тврде да је поменути играч направио грешку у корацима. Тајмаут. Осам разлике за Партизан.

38' - Пантер са полудистанце шутира и погађа - 85:77.

38' - Поњитка даје тројку после промашеног прошлог далекометног шута, Арена је на ногама - 83:75 воде црно-бели, још 2:44 до краја.

37' - Маринковић је примакао госте на 80:73, а после лошег напада домаћих, промашио је тројку. Но, како је Партизан још једном направио кикс, Седекерскис у контри закуцава - 80:75 на три минута до краја.

36' - Партизан преко Доужера (први погодак из игре, 1/4, укупно четири поена на мечу) долази до 80:71, а потом Смаилагић прави прекршај. Још 4:18 до краја. Обрадовић опет има шта да каже репрезентативцу Србије, који није улазио у игру од друге деонице и сад, када је на терену, није успео да задржи ривала који га је протрчао. Још 14 секунди је био на паркету и - замењен је, јер је направио још један прекршај, четврти.

35' - Костело погађа тројку, 78:71, Обрадовић тражи тајмаут. Његова екипа је имала 78:66, сада је +7.

34'  - Имао је Нанели продор за увећање вођства али га је Монеке осујетио. А онда је баш тај играч Басконије заустављен када је кренуо на закуцавање. Резултат је 78:68 на половини четврте четвртине. Камински се враћа у игру уместо Поњитке.

33' - Не само да је дао оба бацања, већ је Кевин Пантер стигао до 16. поена тројком са осам метара - 78:66. Хауард греши против високих чувара, лопта је поново за Партизан!

33' - На задовољство домаћих навијача, одлука о намерној лични је остала на снази. Слободна бацања за Партизан и лопта за њега. Пантер је искористио оба пенала, 75:66.

33' - Настављају се врло емотивни моменти на паркету. Монеке је сада направио намерну личну грешку, због ударања Пантера по лицу када је капитен Партизана додао лопту центру. Судије, ипак, прегледају снимак.

32' - Буран почетак четврте деонице. После раних погодака (71:64, по четири поена на обе стране), прокоцкано је по два напада на обе стране терена, а онда Камински преко Костела доноси 73:64 Партизану.

30' - Поњитка је промашио тројку из десног угла, Хауард шут за два са чеоне линије. Последњи напад има Партизан... Далекометни шут Нанелија није био добар, али Камински из одбојке погађа за 67:60 на крају треће четвртине!

29' - Хауард долази до четврте тројке на овом мечу, 67:60 је сад вођство црно-белих

27' - На нову тројку Маркуса Хауарда, Нанели је одговорио са два бацања, а на кош Монекеа, својим поготком - Камински. На 64:53 резултат је поставио Доужер са линије пенала. Још 3:21 до краја треће деонице.

25' - Одушевљење у Арени. Френк Камински погађа своју трећу тројку, за 58:48, а онда Хауард прави фаул у нападу и лопта је за црно-беле, поново.

24' - Три најефикаснија играча утакмице: Кабокло 17 поена, Пантер 11, Камински 10. Хауард постиже два поена, из три пенала, резултат је 54:46.

24' - Наставља се јуриш домаћих, Поњитка даје тројку, 54:44! Недуго затим, он се хвата за главу јер му је досуђен прекршај над Маркусом Хауардом који је покушао да шутне тројку, па ће имати три бацања.

23' - Велики налет Партизана, 7:2 после закуцаваа Кабокла, а на то и добра одбрана! Воде црно-бели 51:44 па се сад нервира Душко Ивановић, баш као пред крај полувремена његов коелга Обрадовић.

21' - Почела је трећа деоница, и то бурно. Дају кошеве и гости (Маринковић), узвраћају домаћини преко Каминског и Пантера. Води Партизан 49:44.

На полувремену, Партизан је бољи у далекометним шутевима (4/10 наспрам 3/11), али лошији у скоковима (15 - 18). Код гостију четворица играча имају шест или више поена, а код црно-белих се далеко више од осталих истакао Бруно Кабокло, убацио је 15 поена и имао седам скокова.

20' - Хауард убацује своју другу тројку, Партизан не узвраћа и резултат је 44:42 на крају првог полувремена. Имали су црно-бели +11 (38:27), али су потом дали само шест поена, а примили 15, па и не чуди незадовољство њиховог шефа стручног штаба.

20' - Басконија прилази једним погођеним пеналом на 44:39, после чега Аврамовић промашује читав кош ривала, а Жељко брадовић у игру уместо Анђушића шаље Доужера. Још 36,6 секунди, лопта за Басконију.

20' - Уједначено играју ривали у ова два минута. На кош се одговара кошем, на грешку, својим киксом. Резултат је 44:38 пред последњих 60 секунди друге деонице.

18' - На кош Аврамовића, БАсконија одговара са 2+1 Вање Маринковића и прилази на 40:34.

17' - Греше гости јер су направили трокорак, али Партизан не да не одлази на 13 или 14 разлике, већ пада на +7. Најпре су у вођењу лопте погрешили црно-бели, што су гости казнили у првој од две узастопне контре, а онда се слично десило и који секунд касније - с тим да је Седекерскис после поентирања за 38:31 доживео повреду у доскоку. Оба пута, за ова поентирања гостију, кривац је био Нанели који је изгубио лопту у те две акције домаћих.

17' - Партизан први пут има двоцифрену предност! Анђушић даје кош, и то фаулиран, па погађа и бацање, 38:27

16' - Аврамовић узвраћа тројком - опет је осам разлике за Партизан, 35:27.

15' - Љут је тренер црно-белих, љути навијачи у Арени. Басконија није успела да да кош из првог покушаја, на крају свог напада, а онда, када су црно-бели мислили да је време за ту акцију истекло, дала је кош. Судије су зауставиле меч да би објасниле шта се десило. А објасниле су да је лопта дотакла доњи део обруча приликом првог покушаја гостију, тиме е је почело да тече време за нови напад, па се тројка признаје - 32:27 је.

14' - Смаилагић је направио нови прекршај у одбрани, под обручем. Жељко Обрадовић се хвата за главу.

Жељко Обрадовић у неверици на утакмици Евролиге Партизан - Басконија / EuroleagueTV

14' - Тренер домаћих Жељко Обрадовић је љут на Смаилагића који је одгурнуо ривала током трчања испод коша црно-белих и за то му је досуђена намерна лична грешка.

Жељко Обрадовић љут на Алена Смаилагића због намерне личне грешке / EuroleagueTV

13' - Добра вест за госте, враћа им се у игру њихов убојити шутер, Маркус Хауард, који је шепао пре неколико минута када је напуштао паркет. Резултат је 28:22, а Смаилагић не користи напад црно-белих.

13'  - Брзо се враћа Партизан на +8. Нанели је убацио једно бацање, потом поентирали Пантер и Кабокло што је, уз две солидне одбране, донело 28:20 домаћину.

12'  - Љут је био малопре Жељко Обрадовић на своје играче због пропуштене контре, а сада Душко Ивановић на судије, због досуђеног прекршаја његовој екипи за који бивши тренер Звезде мисли да није постојао.

Душко Ивановић на мечу Партизан - Басконија у Евролиги / EuroleagueTV

11' - Џордан Тиодор постиже кош за шпански тим, после чега Партизан не користи своју нападачку акцију, да би Басконија надмудрила одбрану црно-белих и, изнова из рекета, сада преко Монекеа, пришла на -3

Крај прве четвртине, гости из рекета постижу свој 16. поен - резултат је 23:16 после првих десет минута игре. Басконија, која своје ривале обично меље погоцима с дистанце, овога пута је сведена на 2/9 (22,2%) "успешности" таквих шутева, док су "гробари" уживали у далекометној прецизности њиховиох љубимаца, 3/4.

10' - Бес и пех! После минута предаха оба тима су направила по два кикса у нападу. Жељко Обрадовић је баш бесан како су црно-бели реаговали у контри након што су блокирали Хауарда, јер Аврамовић није поентирао. А лоша вест за Басконију је да је њен сјајни кошгетер, бивши саиграч Пи-Џеј Доужера (и Николе Јокића) у Денверу, Макрус Хауард, напустио терен скакућући на једној нози, јер се повредио приликом поменуте пропале акције.

9' - Камински добро проиграва Кабокла, који са полудстанце доноси 23:14 црно-белима. Тајмаут.

9' - Кабокло блокира Маринковоића, а онда на другој страни поентира и Партизан први пут има +7, после чега гости промашују још један (исхитрен) далекометни шут.

8' - Измене у Партизану, Доужер и Поњитка уступају места Аврамовићу и Нанелију.

7' - Монеке приближава госте на -2, али Кабокло сад убацује тројку - 19:14!

6' - После телевизијског тајмаута, МАринковић погађа за три поена, а Кевин Пантер узвраћа са два - 16:12 је за Партизан

5' - Добро држе "под контролом" гостујући убитачни шут за три поена црно-бели. Маркус Хауард је промашио три тројке досад, а Вања Маринковић две.

5' - Враћа се Басконије у живот. Бар привремено, Коди Милер Мекинтајер даје кош бившем клубу за прилазак на 11:9, али Камински погађа нову тројку, за +5

3'  - Одличан почетак Партизана. Камински даје тројку, па потом и двојку после првог коша гостију (Коцар је био стрелац) - 7:2

1' - Утакмица је почела! Први напад имају гости, али одмах греше и у контри Кабокло сјајно закуцава - 2:0.

20.28 - Меч за Партизан почињу Доужер, Пантер, Поњитка, Камински и Кабокло, а за госте Хауард, Милер-Мекинтајер, Седекарскис, Маринковић и Коцар

20.26 - Екипе су представљење, све је спремно за спектакл у Арени

EuroleagueTV

Уочи меча

Црно-бели пред својом публиком јуришају на место које води у Топ 8, а на пет кола до доигравања заузимају десето место. Басконија је осма, са учинком 16-13, док домаћину (13-16) "за вратом дишу" Валенсија и Бајерн са истим односом победа и пораза, те Олимпија Милано и Анадолу Ефес са по 12-17.

Да неће бити лако са шпанским великанима, свестан је и Жељко Обрадовић.

-  Сад смо у ситуацији да наредне три утакмице играмо код нас у Арени, то је добра ствар. Знамо колико су важне, још имамо шансе да будемо у тих, како се то већ зове, топ тен, тако да ћемо пробати да у односу на оно што нам је искуство из прве утакмице, да се припремимо - рекао је Обрадовић, па се дотакао Басконије:

- Знамо да је то тим који изванредно шутира за три поена, осим једног јединог играча на позицији пет, сви остали су способни да шутирају за три поена, а да не причам сад о Хауарду који је, на пример, једну утакмицу против Барселоне шутирао 22 пута за три поена. Просек њихов је преко 30 шутева, кључ утакмице је сигурно у томе да не убацују у великом проценту шут за три поена и да спречимо офанзивни скок пре свега њихових високих играча који су изузетно агресивни - завршио је Обрадовић.

Што се здравственог билтена тиче, трофејни тренер је истакао да су сви добро, а потом је на крају открио и да Зек Ледеј, коме је недавно преминуо отац, остаје у Америци.

Бонус видео:  Породица променила "Оче наш" због КК Партизан

ЛИГА ШАМПИОНА ЗА СПАС СЕЗОНЕ: Бајерн у опасности да остане без трофеја први пут после 2012. године

ФУДБАЛЕРИ Бајерна дочекују Реал Мадрид на стадиону "Алијанц арена" овог уторка од 21 час. То је прва утакмица првог полуфиналног пара овогодишње Лиге шампиона и последња прилика за немачког гиганта да освоји неки трофеј у сезони на измаку.

30. 04. 2024. у 08:00