ЗВЕЗДА ИЗГУБИЛА У ЕВРОЛИГИ: Монако бољи од црвено-белих у историјском мечу Мајка Џејмса

Часлав Вуковић

07. 03. 2024. у 21:02

ЦРВЕНА звезда изгубила је још један меч у Евролиги. Монако је победио црвено-беле са 98:80 (25:17, 21:21, 23:22, 29:20) у 28. колу и тако уписао седми везани тријумф у елитном такмичењу.

Ослабљени су дошли Београђани у Кнежевину, чак пет играча није допутовало са тимом (Милош Теодосић, Никола Топић, Треј Томпкинс, Дејан Давидовац и Далибор Илић). Упркос томе борио се тим Јаниса Сферопулоса и три четвртине је пружио солидан отпор фаворизованом ривалу.

Ипак, ова утакмица имала је историјски моменат. Наиме, Мајк Џејмс је постао најбољи стрелац у икада у овом такмичењу. Њему је било потребно да постигне 12 поена како би претекао Василиса Спанулиса. Американац је стао на 20, а рекорд је оборио у првом полувремену.

Што се утакмице тиче, Звезда је добро почела дуел на оба краја паркета, али је Монако добро финишрао први период серијом 12:0. Гости се нису предавала, предност домаћег тима током првог полувремена није била двоцифрена, а на одмор се отишло са +8 - 46:38.

Изабраници Јаниса Сферопулоса су веома добро изгледали након паузе. Током трећег квартала успели су да дођу и до изједначења - 55:55. Ипак, тим Саше Обрадовића је у завршници опет додао гас и са девет поена вишка је ушао у последњи период - 69:60.

Доминација Монака огледа се и у томе да су изгубили само пет лопти, наспрам 11 колико је има противник.

Четврта четвртина била је одрађивање посла домаће екипе. Звезда је пала у потпуности, а Монако је то искористио и на крају остварио веома убедљив тријумф.

Мајк Џејмс је био најефикаснији код победника са 20 поена, пратили су га Ели Окобо и Донатас Мотејунас са по 14. Код Звезде најбољи је био Лука Митровић који је уписао дабл-дабл од 18 поена и 10 скокова, Јаго дос Сантос је додао 16.

Монако сада има учинак 18-10, док су црвено-бели на 10-18.

Монако - Црвена звезда (25:17, 21:21, 23:22, 29:20)

Дворана: "Гастон Медесин". Гледалаца: 5.000. Судије: Карлос Перуга, Саулијус Рацис, Лука Кардум.

Монако: Окобо 14, Блосомгејм 12, Браун 7, Дијало 7, Корнели, Жаите, Вокер 6, Мотејунас 14, Оутара 3, Стразел 5, Хол 10, Џејмс 20.

Црвена звезда: Смарт, Лазаревић 7, Ханга 5, Митровић 18, Лазић 2, Тоби, Боломбој 12, Недовић 2, Гедраитис 13, Гилеспи 5, Јаго 16.

Четврта четвртина: Монако - Звезда 98:80

40' - Сада се игра необавезно. До поена је дошао Лазаревић. Последњи кош на утакмици постигао је Гедраитис.

38' - Након три погођена бацања Стразела домаћин је дошао до +19 - 94:75. Звезда је пред новим, 18. поразом у Евролиги.

36' - Прву тројку на утакмици постигао је Џејмс. Пре тога поентирао је и Гедраитис. Лазић се у стрелце уписао са линије пенала.

35' - Сјајан потез Јага, побегао је Бразилац чувару и потом поентирао под фаулом. Погодио је омалени плејмејкер и додатно бацање. Вратио се Џејмс у игру и поентирао је са линије пенала.

34' - Трећи пут је закуцао Хол. Покупио је промашај Блосомгејма и ефектно је закуцао. Боломбој је био половичан са пенала.

33' - Монако сада све погађа. Блосомгејм је везао пет поена. Ханга је пробио одбрану ривала и дошао до поена.

32' - Прве поене за госте у четвртој четвртини постигао је Боломбој са линије пенал. Добра акција црвено-белих и лаки поени за одличног Митровића.

31' - Последњи квартал почиње тројком Окоба. Још једну тројку постиже Француз и сада је Звезда у веома тешкој ситуацији.

Трећа четвртина: Монако - Звезда 69:60

30' - Страшно закуцавање Хола и Монако је успео поново да се одлепи. На другој страни Лазаревић погађа дугу двојку. Опет идентична акција Монака, алеј-уп комбинација Окобо - Хол и закуцавање центра Кнежева.

29' - Промашио је Смарт тројку, али је офанзиван скок покупио Гилеспи и изборио се за два бацања. Ипак, Американац је био половичан. Дијало је успео да поентира након продора.

28' - Користи Монако то што је Звезда у бонусу и до поена долази углавном са линије пенала.

27' - Сада је Мотејунас погодио оба пенала, након што је из претходна четири покушаја само једном био прецизан. Сјајно Лазић проиграва Гилеспија за лаке поене. До лаких поена је дошао Монако преко Донте Хола.

26' - Ухватио је Митровић офанзивни скок и дошао је до нових поена. Још један добар напад гостију и први поени Недовића на утакмици.

ДУЕЛ Кемба Вокер и Лука Митровић/ФОТО: Профимедиа

25' - Јаго је направио неспортски фаул над Елијем Окобом. Француз је оба пута био прецизан.

25' - Сада је Монако одговорио поенима Мотејунаса испод коша. Црвено-бели су се боре у овим тренуцима, па је Боломбој после офанзивног скокса поентирао под фаулом.

24' - Успео је Браун да покупи промашај Мотејунаса и поентира под кошем црвено-белих. Добар напад гостију је крунисан поенима Митровића који је дошао до 14 поена.

23' - Одлично је Јаго бацио лопту, а Боломбој је снажно закуцао. Звезда игра веома добру одбрану на старту трећег квартала.

22' - Прве поене за домаће у другом полувреме постиже Блосомгејм. Јаго је на другој страни погодио флоутер.

21' - Друго полувреме почело је тројком Гедратитиса. Сјајан напад Звезде је поенима завршио Митровић који је на терену упркос томе што има три фаула.

Друга четвртина: Монако - Звезда 46:38

20' - Гедраитис је за разлику од првог пута био половичан са линије пенала. Последњи напад у првом полувремену имала је Звезда, поентирао је Лазаревић, али ти поени нису признати пошто крилни играч гостију није шутирао на време.

19' - Јаго је пробио Вокера и лако је поентирао, али Кемба на другој страни постиже тројку и везао је шест поена.

18' - Сјајно је Боломбој успео да поентира поред Хола. Вокер је сада показао каква је класа, пробио је Митровића и поентирао је и то под фаулом Звездиног центра.

17' - Јако тежак шут је погодио Јаго. На другој страни је поентирао Хол из не баш лаке позиције.

17' - Монако је изгубио лопту, а то је Лазаревић казнио тројком. Утакмица у Монте Карлу се прекида због рекорда Мајка Џејмса. Он је постао најбољи стрелац у историји Евролиге са 4.457 поена. Претекао је легендарног Василиса Спанулиса.

16' - Успео је Јаго да поентира и то под фаулом. Бразилац је реализовао и додатни пенал. Иначе, прекршај над њим је направио Кемба Вокер који је први пут ушао у игру.

15' - Блосомгејм је погодио тројку, а потом је Дијало закуцао за прву двоцифрену предност на утакмици - 36:25. Још један тајм-аут је морао да тражи грчки стручњак.

14' - Све ближи рекорду је Џејмс. Он је након нових поена дошао до 11 поена и још један му треба да постане најбољи стрелац у историји Евролиге. На другој страни је Гилеспи успео да дође до једне "ничије" лопте и успео је да поентира.

13' - Решио је Џејмс да узме ствари у своје руке. Подигао се на шут са полудистанце и био је прецизан. Сада је минутом одмора реаговао Јанис Сферопулос.

12' - Још једна тројка Звезде. Овога пута је прецизан био Јаго и то је натерало Сашу Обрадовића да затражи тајм-аут. Вратио се Џејмс у игру и одмах је поентирао.

11' - Добар напад су одиграли гости у прве поене на утакмици постигао је Ханга који је био прецизан ван линије 6,75.

Прва четвртина: Монако - Звезда 25:17

10' - Пала је Звезда, што ривал користи и увећава предност. Монако је направио серију 12:0 и тако је са осам поена предност окончао први квартал.

9' - Кнежеви су направили серију 7:0 након тројке Мотејунаса, а проблем за Звезду је тај што је Недовић већ у првој четвртини направио три фаула, од тога два у нападу.

8' - Добар напад Монака је крунисан тројком Оутаре. Био је то први погодак ван линије 6,75 за домаћи тим.

7' - Напао је Гедраитис продором Мотејунаса и успео је изнуди два слободна бацања. Литванац је био прецизан са линије пенала. Џејмс је реализовао два пенала, а Лука Митровић је на другој страни опет поентирао.

6' - Добар напад гостију. Митровић је сјајно упослио Болмбоја који је снажно закуцао. Џејмс је узео већ трећи шут за три поена и ниједан није погодио.

5' - Изгубила је Звезда лопту што је Блосомгејм искористио за лако закуцавање у контри. Потом су домаћини још једном поентирали веома брзо након промашаја Гедраитиса.

4' - Лепа центрарска тениха Митровића који је наставио да мучи високе играче тима Саше Обрадовића на почетку утакмице.

3' - У стрелце се после поена са полудистанце уписао и Стразел, а на другој страни Митровић долази до нових лаких поена. Џејмс је успео да пробије прву линију одбрану и потом поентира уз фаул Лазића. Погодио је и додатни пенал. Опет је Митровић поентирао. Веома добро отварање утакмице центра гостију.

2' - Веома добар напад црвено-белих. До поена је дошао Митровић. Прва тројка на мечу је долео Рокаса Гедраитиса који се шутерски добро уводи у дуел.

1' - Монако је дошао до првог напада на утакмици и одмах је поентирао Мотејунас. Звезда је на извођењу изгубила лопту, ипак домаћин тај поклон није искористио.

Монако меч почиње у саставу Мајк Џејмс, Метју Стразел, Џерод Блосомгејм, Џон Браун, Донатас Мотејунас. Звезда дуел креће у петорци Јаго дос Сантос, Бранко Лазић, Рокас Гедраитис, Лука Митровић, Џоел Боломбој.

Уочи меча:

Тренер тима са Малог Калемегдана, Јанис Сферопулос је 11 играча повео у Кнежевину. У Београду су остали Милош Теодосић, Никола Топић, Треј Томпкинс, Дејан Давидовац и Далибор Илић.

Јасно је да би Звезду чекао тежак посао и да је комплетна дошла у Монако. Ипак, сигурно је да ће црвено-бели покушати да направе велико изненанђење и прекину серију од три евролигашка пораза.

Велика је вероватноћа да ће овај меч у једном тренутку бити прекинут. Разлог је плејмејкер домаћег тима Мајк Џејмс. Њему недостаје још 12 поена да постане најбољи стрелац у историји овог такмичења. Тренутно је испред њега Василис Спанулис.

У првом мечу ових ривала у "Арени" екипа Саше Обрадовића је тријумфовала после велике борбе са 82:76.

Монако је тренутно четврти на табели са учинком 17-10, док је Црвена звезда на позицији 16 са 10-17.

БОНУС ВИДЕО: ЦРВЕНО-БЕЛО СЛАВЉЕ: Овако су кошаркаши Звезде славили победу над Партизаном у финалу Купа