ПАРТИЗАН ПОБЕДИО, АЛИ КАКО! Историјска утакмица АБА лиге, црно-бели обарали рекорде, а стрепели за тријумф над Цедевита Олимпијом

03. 03. 2024. у 20:42

Кошаркашки клуб Партизан је у дербију 21. кола АБА лиге савладао Цедевита Олимпију и притом исписао нове странице историје регионалног такмичења.

Иако су водили и са 21 поеном разлике, домаћини су на крају стрепели за тријумф, али су га остварили: коначан резултат гласио је 110:102, у корист црно-белих, који су прву четвртину добили са чак 42:24.

Испоставило се да је то највећи број поена у првих десет минута откако АБА лига постоји (43 је Цибона дала Босни 2007, али у трећој четвртини, што је апсолутни рекорд такмичења).

А сигурно да у тој почетној деоници гостима из Љубљане није било свеједно. Како и да буде, кад су шутирали солидних 5/9 за два поена, 4/6 за три, били бољи у скоковима (6:3), а губили са 18 разлике?

Да се "спрема нешто посебно" показао је рани јуриш Пантера и Доужера, који су са шест, односно пет поена предводили црно-беле до 13:9, а када се зонски пресинг побринуо да гости губе лопту, тројке поменутих играча из Сједињених Америчких Држава увећале су предност на десет разлике. И, притом је тек почињао четврти минут. Улазак Алексе Аврамовића само је продужио офанзивну рапсодију екипе тренера Жељка Обрадовића. Јунак "орлова" и љубимац "гробара" је после мини-серије ривала од 0:6 за тили час убацио девет поена, а како су се разиграли и Анђушић и Камински, у осмом минуту семафор је показивао 15 разлике. То се увећало на самом крају уводне деонице, јер је после тројке Аврамовића, Анђушић одмах украо лопту супарницима и поентирао пред звук сирене за онај историјски кошгетерски "рафал" од 42 поена у првој четвртини.

После нестварног почетка (Партизан је шутирао 11/12 за два, а 5/7 за три поена), било је логично да се мало "успори", за шта се побринула и додатна мотивација Цедевита Олимпије, жељне да оправда досадашњу деобу треће позиције са црно-белима. Успевала би она да, натеравши домаћине у Арени на неколико губљења лопте, да са "-21" (53:32) приђе на 57:47, али тада не и ближе од тога. То је учинила касније, у завршници.

На великом предаху Партизан је имао 70:57, што је био највећи број датих поена у првом полувремену откако регионална кошаркашка лига постоји, но статистика није уздрмала госте из Словеније који су видели да, и поред огромног заостатка, могу "да се носе" са црно-белом нападачком машинеријом.

Јака Блажић на утакмици АБА лиге Партизан - Цедевита Олимпија / Photo: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanović

То је доказала и добра игра трија Дивејн Стјуарт - Зоран Драгић - Александер Шашков (који је као центар убацио три тројке), услед које је је су "наранџасти" пришли на шест заостатка. Црно-бели се јесу поново удаљили, али је почетком последње деонице њихов ривал за сто секунди направио серију 8:0 и примакао се на само 90:85, уз 6:23 до завршетка.

Прилазили су изабраници тренера Зорана Мартића и на 92:88, но грешке које су потом направили, омогућили су љубимцима "гробара" да се привремено одмакну на +8. На нови јуриш ривала најбоље је одговорио Кабокло, тројком за 101:92, када се чинило да је и дефинитивно постало јасно коме ће припасти оба бода. Али...

На крилима Јаке Блажича, Цедевита Олимпија је великим налетом пришла на 102:99, имала и напад, који није искористила. Почео је тада последњи минут, а у њему је Партизанова акција "из аута" омогућила Кабоклу да, на асистенцију Поњитке, из скок-шута пробаци лопту кроз обруч, чиме је почела да се спушта завеса на ову, историјску, АБА утакмицу.

Табела АБА лиге

Након овог меча, на табели АБА лиге врх изгледа овако: Црвена звезда води са 17-3, Будућност има 15-5, Партизан 15-6, Цедевита Олимпија 14-7, а следе Задар са 12-9, Мега са 11-10, Игокеа са 11-9, Студентски центар 10-10 и остатак конкуренције који је, бар тренутно, ван плеј-оф слике.

"Двострука" победа Партизана

Уколико би се десило да уобичајени део надметања, онај у коме учествују сви АБА лигаши, Партизан и Цедевита Олимпија ипак заврше са истим бројем победа и пораза, црно-бели ће бити боље пласирани.

Ово стога јер је словеначки клуб први међусобни дуел решио у своју корист са 95:91, а црно-бели се реванширали већом победом, од осам поена разлике.