КАКВА ПОБЕДА СРБИЈЕ! Орлови након великог преокрета савладали мотивисану Финску!

Александар Илић

23. 02. 2024. у 21:58 >> 21:05

КОШАРКАШИ Србије у првом мечу квалификација за Европско првенство дочекали су Финску и славили након преокрета резултатом 77:61.

Изабраници Светислава Пешића лоше су отворили меч, посебно када је фаза напада у питању. Проблема је било и у организацији игре, а код Финаца је био видно расположен кошаркаш рођен на Косову и Метохији Едон Маџуни.

У завршним минутима четвртине заиграла је Србија бољу одбрану, а шут за три поена је прорадио, доневши домаћој селекцији предност.

Ипак, Финци су се консолидовали и завршили прву деоницу вођством 17:20.

До полувремена су "орлови" имали минималну предност, али је недостајала подршка Луки Митровићу који је у првом полувремену постигао чак 13 поена за Србију. Иако је Србија имала подршку навијача то није много уплашило растерећене Финце који су већ обезбедили пласман на Евробаскет као домаћини, те су задавали велике проблеме нашим кошаркашима.

Имали су изабраници Светислава Пешића шут из игре 11 од 31, док је ривал имао исти број убачених, али из 27 покушаја.

Ужасно су кошаркаши Србије отворили трећу деоницу. Финци су за четири минута направили серију 12:3, једини стрелац за "орлове" био је Лука Митровић у том периоду. Доста проблема у организацији игре за Пешићеве изабранике.

Уследила је након тога серија Србије 17:5, сјајна рола Алексе Аврамовића који је са осам поена вратио Србију на "нулу" (48:48), након чега је уследила знатно ангажованија игра домаћих кошаркаша. који су деоницу завршили са осетном предношћу 58:51.

Недостајала је у ранијем периоду меча подршка Луки Митровићу, добио ју је у Душану Беслаћу, Алекси Аврамовићу и Филипу Петрушеву, који су контролисали игру, те на осам минута до краја Србији донели предност +16 поена, уз импозантну серију 19:0.

Рутински је до краја чета Светислава Пешића играла и уписала важну победу у квалификацијама за Европско првенство.

Подсетимо, Србија наредни меч игра против Грузије, 26. фебруара у 18 часова.

СРБИЈА - ФИНСКА 77:61 (17:20, 19:14, 22:17,19:10)

Србија: Давидовац 7, Ђуришић 2, Јарамаз 3, Копривица 1, Маринковић 7, Аврамовић 18, Беслаћ 7, Гудурић 5, Лука Митровић 19, Петуршев 8, Раданов, Ристић.

Финска:  Бломгрен, Грандисон, Мађуни 10, Раитанен 8, Вара 2, Доленц 2, Јантунен 11, Мадсен 6, Палми, Салин 8, Сепала, Валтонен 10.

КРАЈ МЕЧА

40'  Мађуни погађа два пенала. Други двоцифрени играч код Финаца. Прилику да игра добио је и Балша Копривица који је убацио један од два пенала.

39' Тачку на меч ставља са пенала Алекса Аврамовић, убацује два пенала, за свој 18. поен. Шансу на терену добија Јарамаз.

38' Није добио од Давидовца идеалну лопту Митровић, био је утројен кошаркаш Звезде, извукао је фаул. Проблеми са линије пенала настављају се за њега, био је половичан 72:57. Маши Валтонен отворен шут.

37' Прекида Гудурић поенима "пост" Србије 71:57. Јантунен потом промашује два пенала, али лагано долазе Финци до скока и новог напада. Одлично Гудурић реагује долази до лопте.

35' Ушла је Србија поново у нервозу, прави сада Лука Митровић фаул у нападу након промашаја Аврамовића.

34' Први двоцифрени у Финској је Елијас Вантонен који је убацио два поена. Потом и двојка Палмија за 67:55

32' Финци удвајају Петрушева, а он пролази Алексу Аврамовића који убацује 14. поен вечерас.

31' Душан Беспаћ убацује свој пети поен, Србија долази до прве двоцифрене предности 61:51, потом Петрушев промашује два пенала, али спашава Беслаћ одличним скоком, а након тога непрецизан Аврамовић за три.

КРАЈ ТРЕЋЕ ЧЕТВРТИНЕ

30' Потрошили су се Финци, греше још једном, Салин губи лопту, Србија на максималних +5, реванширао се Ђуришић, изгубио је лопту. Залетео се Аврамовић, бивао је фаулиран. Два пенала успешно је реализовао 58:51.

29' Разиграо се Петрушев, његови нови поени, везује шести узастопни поен кошаркаш Панатинаикоса, а потом одлична одбрана Аврамовића и нови поени - 56:51.

28' Усамљен је при шуту за три био Рајтинен, кажњава лошу одбрану - 48:51. Погодио је два пенала Петрушев, за прве поене на мечу - 50:51.

27' Одлична одбрана Аврамовића и коначно лаки поени за Србију, изједначење - 48:48.

26' Још једном половичан Маринковић са пенала 46:48.

25' Јако лош период игре Србије. Половичан је био и Вања Маринковић са пенала, Опробао је шут Алекса Аврамовић, погодио је - 45:48

23' Сигуран Мадсен још једном са линије за пенал, а потом Мађуни изводи пенале, бива сигуран - 39:48

22' Праве Финци серију 5:0, закуцао је Валтонен, потом погодио и тројку. Прекинуо је Лука Митровић мини серију ривала пеналима.

КРАЈ ДРУГЕ ЧЕТВРТИНЕ

20' Салин је погодио за два, потом је уследила грешка у корацима Аврамовића. Покушао је Јарамаз на крају полувремена, безуспешно.

19' Већ у наредном нападу искупио се Митровић, одлично је играо леђима и изгурао дефанзивца Финске за нове поене - 36:32.

18' Сјајан одговор Јарамаза. Био је усамљен погодио за три. Митровић је урадио све што је могао како би изгурао чувара у рекету, успео је само фаул да извуче. Три од пет погађа вечерас пенале 34:32.

17' Рајтанен погађа тројку за 30:29. Митровић покушава да извуче поене из рудника, а потом непрецизан бива и Петрушев. Нови минут одмора за Пешића.

16'  Поново Давидовац долази до 2+1 прилике, овога пута реализовао је и слободно бацање.

15' Палми је био сигуран са линије пенала, а два везана коша Митровића након тогта 27:24

14' Двојка Раитанена, а потом три пенала за Ђуришића. Први пенал је промашио, други и трећи погодио. Мучи се вечерас Србија са линије пенала доста.

13' Не, није у питању Милош Теодосић, али сјајна асистенција кошаркаша Меге Николе Ђуришића, који проиграва Давидовца, а кошаркаш Звезде погађа уз фаул, из ког је био непрецизан.

12' Лоше додавање Давидовца, није казнила то Финска која је промашила два отворена шута. Промашује након дугог напада за три Беслаћ.

11' Душан Беслаћ са линије за слободна бацања додаје два поена на конто Србије - 19:20

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ

10' Јанкунен одличном игром у рекету закључује прву четвртину - 17:20

9' Прекида Финска серију 8:0 Србије, прецизан је био Елијас Вантонен 17:18

8' Аврамовиииић, плејмејкер Србије са преко 9 метара погађа за три, уследила је добра одбрана па преокрет и прво вођство Србије - 17:15.

7' Два успешна пенала реализовао је Лука Митровић, за Финце лагано полагање Мадсена, па два пенала реализована од стране Вање Маринковића - 11:15

6' Прецизан је са линије за слободна бацања био Данијел Доленц, Лука Митровић је пдо кошем Финске погодио уз фаул, непрецизан је био - 7:13. Уследила је одлична одбрана "орлова".

5' Губи лопту Гудурић, спетљао се приликом дриблинга. Салин погађа из угла - 5:11. Преузео је Гудурић одговорност, шутнуо за три у покушају да врати, био је непрецизан.

4' Мађуни, момак рођен на Косову и Метохији погодио је потом тројку уз фаул, а то је натерало Светислава Пешића да тражи минут одмора. Погодио је и додатни пенал - 3:8. Прекинуо је налет ривала Лука Митровић. Капитен Србије погодио је за два.

3' Доста нервозна игра Србије, готово три минута без поена "орлови, на другој страни Финска постиже само два. Прекинуо је пост Марко Гудурић тројокм са преко 9 метара. Мађуни кажњава након тога несмотрену одбрану Србије - 3:4.

2' Губе лопту "орлови". Петрушев не успева да реализује напад.

1' Први напад има Финска, неуспешна реализација Салина који губи лопту. На другој страни неуспешан Петрушев у рекету. Јантунен погађа прве поене на мечу - 0:2.

УОЧИ МЕЧА

Стартна постава Србије:

Биће то прив меч вицешампиона Света након Мундобаскета, а Светислав Пешић окупио је снажан састав.

Позиву селектора одазвали су се: Алекса Аврамовић, Алекса Раданов, Алекса Ускоковић, Балша Копривица, Вања Маринковић, Дејан Давидовац, Душан Беслаћ, Душан Ристић, Лука Митровић, Марко Гудурић, Никола Ђуришић, Огњен Добрић, Огњен Јарамаз, Урош Трифуновић и Филип Петрушев. Од 15 играча, чак 10 наступа у Евролиги.

У националном тиму због правила лиге неће бити ниједан играч из НБА лиге, као ни Никола Милутинов који је повредио скочни зглоб.

За меч против Финске у протоколу ће бити 12 кошаркаша, а међу њима нису Урош Трифуновић, Огњен Добрић и Алекса Ускоковић.

Занимљиво је да су Партизан и Звезда дали шест кошаркаша, а одговорност да буде капитен екипе  у предстојећа два меча припала је Луки Митровићу.

СЕЛЕКТОР ПЕШИЋ ПРЕД ФИНСКУ: Европско првенство је приоритет, али мислимо и на Олимпијске игре

Селектор Пешић пред меч против Финске сматра да су његови изабраници и он свесни својих могућности, али да никога неће потценити.

- Ово је наше прво окупљање после Светског првенства у Манили, вероватно и последње до Олимпијских игара. Приоритети су најважнији, знамо зашто смо се скупили, то је Европско првенство 2025, али наравно да увек тамо негде стоји због немогућности квалитетних припрема за Олимпијске игре и да видимо шта можемо од овог окупљања и кроз ове две утакмице да добијемо за Олимпијске игре, рекао је Пешић.

"Орлови" велики фаворити

Србија је против Финске до сада играла седам пута, уписала је шест победа и пораз који је убележен баш у првом међусобном дуелу сада већ давне 2008. године.

Последњи пут екипе су се састале баш на Европском првенству 2022. када су изабраници Светислава Пешића тријумфовали са убедљивих 100:70.

Екипа Ласија Туовија сачињена је махом од кошаркаша из домаћег шампионата, а најпознатији играчи и вероватно највећа претња по домаћу екипу су Сасу Салин и Микаел Јантунен.

Пласман на Европско првенство забележиће по три најбоље екипе из сваке групе. С обзиром да је Финска домаћин такмичења и има загарантовано учешће, у групи Г ће се за пласман поред Србије борити још и Данска и Грузија.

БОНУС ВИДЕО: „КЛАСИЋИ“ НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Где су сада играчи који су бирани испред Сомборца 2014?