КАКАВ КРАХ: Звезда доживела нокаут од најгорег тима Евролиге

Часлав Вуковић

25. 01. 2024. у 22:02

КОШАРКАШИ Црвене звезде након Асвела изгубили су и од друге најлошије екипе у Евролиги. Овога пута је Алба у Берлину тријумфовала са 89:80 (18:16, 33:20, 21:18, 17:26) у 23. колу.

Напад је током већег дела утакмице био проблем за госте. То се посебно могло видети у првом и трећем кварталу када су постигли 16, односно 18 поена. Прва четвртина је била једина неизвесна. Остатак утакмице протекао је у доминацији домаћег тима.

Како су играли изабраници Израела Гонзалеса најбоље се може видети у томе да су средином треће четвртине имали максимланих 22 поена предности - 70:48. У свим сегментима су били бољи - 42:35 у скоковима, 19:9 у асистенцијама.

Црвено-бели су вероватно мимо свих очекивања успели утакмицу да уведу у неизвесну завршницу. Тројком Јага дос Сантоса на око два минута до краја гости су пришли на само пет поена минуса - 83:78. Могли су гости да дођу и до минус два, али је Џавонте Смарт промашио практично отворену тројку.

Након тога времена за преокрет није било, па је Алба дошла тек до петог тријумфа ове сезоне у Евролиги и тако се реванширала Звезди за пораз у Београду.

Добра вест за Београђане је да се у тим вратио Немања Недовић који је почетком треће четвртине ушао у серију поена. Меч је завршио са седам поена за нешто више од 12 минута.

Проблем за Јаниса Сферопулоса је био тај што није могао да рачуна Милоша Теодосића ни на овом сусрету и Николу Топића који је од 4. јануара ван строја.

Најефикаснији код победника био је Мет Томас са 19 поена, док је Габријеле Проћида бројао до 17. Код Звезде највише се истакао Јаго дос Сантос са 20 поена, пратио га је Рокас Гедраитис са 15.

Црвена звезда сада има учинак 9-14, Алба је на 5-18.

Алба - Црвена звезда 89:80 (18:16, 33:20, 21:18, 17:26)

Дворана: "Мерцедес Бенц Арена". Гледалаца: 8.579. Судије: Карлос Перуга, Мишеле Роси, Драган Поробић.

Алба: Браун 12, Проћида 17, Спањоло 5, Вецел 11, Делоу 4, Матисек, Шнајдер, Томас 19, Хермансон 7, Кумађе 6, Тиман 2, Бин 6.

Црвена звезда: Смарт 14, Лазаревић, Ханга 10, Давидовац, Митровић, Лазић, Тоби 3, Боломбој 9, Недовић 7, Гедраитис 15, Гилеспи 2, Јаго 20.

Четврта четвртина: Алба - Црвена звезда 89:80

40' - Крај утакмице!

40' - Отворено тројку је промашио Смарт да доведе екипу на минус два. Био је сам у левом корнеру. Потом је Ханга направио брз фаул, што је искористио Браун који је погодио два бацања.

39' - Направио је Смарт фаул над Хермансоном који је то искористио и дошао до лаких поена са црте. Јаго се изборио за два бацања после фаула Томаса. Опет је Бразилац био прецизан са линије пенала.

38' - Бин је остао сам и погодио је са полудистанце. Јаго је сада искористио рупу у одбрани ривала и погодио је под фалулом. Бразилац је погодио и додатно бацање. Тројку је сада погодио Јаго.

37' - Стрпљив напад је одиграла Звезда. Боломбој се изборио са добру позицију и погодио је за два уз додатно бацање. Био је и са линије пенала прецизна.

35' - Јаго се вратио на терен и одмах је погодио два слободна бацања. Није успела Звезда да загради кош и из трећег покушаја домаћин је погодио тројку.

34' - Успео је Проћида да побегне Лазићу и поентира. Сјајну утакмицу игра Италијан. Опет добро пробија Смарт и долази до нових поена. Американац је био прецизан и са линије пенала. Он је на 12 поена.

33' - Два фаула у нападу направио је Митровић у овој четвртини. Лошу утакмицу игра центар црвено-белих. Он није успео да постигне ниједан кош. Пробио је Ханга одбрану ривала и поентирао под фаулом Спањола. Искусни кошаркаш је погодио и бацање.

32' - Везао је четири поена Ханга. Сада је он тај који најчешће поентира. Потом је Мађар одиграо и добру одбрану. Не жели ништа да препусти случају Израел Гонзалес па је затражио минут одмора.

31' - Последњи квартал почео је поенима Ханге. Звезда је за мање од минут направила два фаула и поново би врло брзо могла да изађе из бонуса.

Трећа четвртина: Алба - Црвена звезда 72:54

30' - Фантастичан потез Проћиде и поени после ролинга. Лепо је пробио Смарт и поентирао за крај трећег квартала.

29' - Добар напад домаћег тима и тројка Проћиде. На другој страни Гедраитис је поентирао уз прекршај Џастина Бина. Литванац је био сигуран и са црте. Ханга је украо лопту и изборио се са два бацања. Мађар је био половичан.

28' - Кумађе је остао сам у рекету и закуцао је. Није морао ни да скаче 224 центиметара високи играч из Чада.

27' - Пробио је Ханга и атрактивно закуцао. Сада је добро пробио Гедраитис и погодио "флоутер" од таблу.

26' - Веома лоше игра Звезда на оба краја терена. Право би чудо требало да се догоди да црвено-бели направе преокрет у Берлину. Томас са линије пенала повећава предност која износи 21 разлике.

25' - Недовић је једини расположен у нападу код гостију у трећем кварталу. Ипак, он је сада није погодио ниједан шут са линије пенала.

24' - Вецел је пробио Боломбоја и успео је некако да поентира. Остао је сам Вецел под кошем ривала и опет је лако поентирао.

23' - Ушао је у ритам Томас и погодио је још једну тројку, али вратио је Гедраитис. Американац у редовима Албе шутира 4/5 ван линије 6,75.

22' - Добро је пробио Недовић и поентирао. Везао је пет поена бек црвено-белих, који се вратио на терен после кратке паузе због повреде.

21' - Друго полувреме је почело украденом лоптом, па тројком Недовића. Ипак, вратио је тројку Томас.

Друга четвртина: Алба - Црвена звезда 51:36

20' - Успео је Јаго некако да погодио тежак шут. Бразилац је двоцифрен пошто је дошао до 10 поена. И Проћида је погодио оба бацања. Потом је поентирао у контри након украдене лопте. Тоби је погодио тројку на истеку првог полувремену.

19' - Одличан напад Албе и тројка Хермансона за нову највећу предност домаћег тима. Тим из Берлина игра веома добру одбрану. Вецел је сада био сигуран са линије пенала.

18' - Кумађе има 4/4 са линије пенала, иако није добар извођач бацања. Јаго је погодио под фаулом, а потом је био прецизан и са црте. Тимас се у стрелце тек сад уписао и то после погођених бацања.

17' - Звезда лоше изгледа на терену. После тројке Томаса домаћин је први пут отишао на двоцифрену предност - 38:26. Успео је Гедраитис да погоди фолутер.

16' - Вецел је био половичан са линије пенала. Погодио је Браун тројку и Алба иде на +9 - 35:26. Морао је још један тајм-аут да потроши Сферопулос. Црвено-бели се муче у нападу током досадашњег дела меча.

15' - Пробио је лепо Недовић и постигао прве поене по повратку на паркет. Лепо се за позицију изборио Проћида и погодио је са полудистанце. То је био шести поен Италијана.

14' - Лепо је Смарт проиграо Боломбоја за лаке поене. Потом се Бину срећно одбила лопта и дошао је до нових поена.

13' - Проћида је погодио тројку, иако одбрана није била лоша. Алба је дошла до највеће предности до сада. Ипак, узвратио је Смарт истом мером. Наставио је да погађа Смарт.

12' - Смарт је успео да дође до "ничије" лопте и изнуди два слободна бацања. Американац је оба пута био прецизан са линије пенала.

12' - Спањоло је погодио бацање после техничке коју је зарадио тренер Звезде Јанис Сферопулос. Грчки стручњак је затражио тајм-аут после хаотичног почетка друге деонице.

11' - Вецел је био прецизан са полудистанце и то преко Гилеспија. На другој страни тројку није погодио Давидовац.

Прва четвртина: Алба - Црвена звезда 18:16

10' - У стрелце се уписао и Матео Спањоло. Звезда није добро одиграла прву четвртину у нападу. Иначе, први кош постигао је и Гилеспи.

9' - Невероватан кош је дао Јаго. Ипак, Бин је поентирао на непостављену одбрану гостију.

8' - Коначно је Звезда поентирала. Смарт није погодио, али је Боломбој све добро пратио и снажно закуцао. На другој страни прецизан са полудистанце био је Томас.

6' - Неколико напада обе екипе нису реализовале. Можда ће се то променити након првог телевизијског тајм-аута. Лепо се Вецел ослободио Боломбоја и поентирао је на други обруч.

4' - Дуго је трајао напад Албе који је на крају тројком завршио Браун. Истом мером је узвратио Јаго. Ово су његови први поени на утакмици. Браун је видео рупу у рекету ривала, сјајно прошао и поентирао.

3' - Није малопре погодио за три, али јесте сада Гедраитис. Украо је потом Лазић лопту, но црвено-бели из тога нису успели да профитирају.

2' - Гедраитис се у стрелце уписао са линије пенала. Литванац је оба пута био прецизан. Кумађе је такође реализовао два пенала.

1' - Промашио је Гедраитис тројку, али је Боломбој покупио скок и поентирао. Алба први напад није искористила, пошто је непрецизан био Тиман. Први кош ван линије 6,75 постигао је Томас.

Алба меч почиње у саставу: Стерлинг Браун, Мартин Хермансон, Мет Томас, Јоханес Тиман и Крист Кумађе. Звездина прва петорка је: Јаго дос Сантос, Бранко Лазић, Рокас Гедраитис, Лука Митровић и Џоел Боломбој.

Уочи меча:

Црвено-бели играју важан меч како би остали у игри за позиције које воде у плеј-ин најелитнијег европског такмичења. Ипак, Јанис Сферопулос ће на овом сусрету бити лишен помоћи Милоша Теодосића и Николе Топића.

Грчког стручњака и навијаче Звезде радује чињеница да је Немања Недовић оптутовао са екипом, али остаје да се види да ли ће и колико моћи да помогне искусни бек.

Вицешампион АБА лиге је убедљиво тријумфовао у првој утакмици у "Арени" (85:71), а тек прошле сезоне је први пут и то после продужетка славио у Берлину (84:88).

Тренер Албе Израел Гонзалес неће моћи да рачуна на два играча -  Луиса Олиндеа и Жигу Самара.

Звезда тренутно има учинак 9-13, а немачки клуб 4-18.

БОНУС ВИДЕО: Топ 10 најбољих поентера у НБА