ЗВЕЗДА ПОРАЖЕНА НАКОН ДРАМЕ: Басконија славила у "лудом" мечу, а све дугује једном човеку...

Александар Илић

18. 01. 2024. у 20:49 >> 21:03

КОШАРКАШИ Црвене звезде у 22. колу Евролиге дочекали су Басконију, коју са клупе предводи Душко Ивановић, некадашњи тренер црвено-белих. Домаћи састав од почетка је играо одлично, имао контролу у првом полувремену, а у другом приказао је сушту супротност, те је тим са Малог Калемегдана уписао пораз резултатом 90:91

ЗВЕЗДА ПОРАЖЕНА НАКОН ДРАМЕ: Басконија славила у лудом мечу, а све дугује једном човеку...

М. Вукадиновић

Црвена звезда играла је без Милоша Теодосића, који се јуче повредио, као и раније недоступних Николе Топића и Немање Недовића. За тим Јаниса Сферопулоса дебитовао је новајлија Џавонте Смарт који је од прве секунде показао да ужива у атмосфери и да црвено-бели од њега могу много да очекују. На другој страни нестварну партију пружио је Маркус Хауард који је само у трећој деоници звезди убацио 17 поена и преокрет у том периоду.

У првој деоници Звезда је на обе стране играла добро, а пресингом је ограничавала игру Басконије. Уз одличан проток лопте погодили су шест тројки у уводном периоду. Смарт је постигао четири поена у првом минуту на паркету (30:20).

Смарт је у наставку постигао и тројку, а домаћи састав "притегао" је одбрану додатно уз константност у игри. Било је тешко гостима да дођу до обруча Звезде, иако су се једном спустили на пет поена заостака, имала је домаћа одговор. Рокас Гедраитис, Адам Ханга и Давидовац били су ослонац домаћина.

Добар проток лопте донео је чети Јаниса Сферопулоса број отворених шутева пре свега за три поена, па су играчи Душка Ивановића имали више него добрих осам од 15.

Чврста одбрана Звезде натерала је играче Басконије да изгубе девет лопти. Тим са Малог Калемегдана имао би већу предност, да није дозволио Басконији девет скокова у нападу (52:43).

Лоше је Звезда отворила трећу деоницу, осам поена постигао је Маркус Хауард на старту, а поенима Чимеа Монекеа гости су дошли до изједначења уз серију 11:2, а Дејан Давидовац трећом тројком прекинуо је налет гостију.

Два минута пред крај деонице по први пут повели су гости. Који су деоницу завршили уз осетно вођство 62:69. Уз чак 17 поена Маркуса Хауарда у трећем периоду.

Притегли су гости одбрану, а Хауард опустио руку. Звезда је у офанзиви била у контра ритму, а у дефанзиви без решења за шут са дистанце.

Ушла је завршница меча у драму, код домаћих расположен је био Јаго дос Сантос који је уписао 10 поена. Дао је Рокас Гедраитис тројком минут и по пре краја домаћима наду (83:84), а тада је на сцену поново ступио Хауард, Звезда је неколико секунди до краја успела да се спусти на минус један, али није за више имала снаге.

ЗВЕЗДА - БАСКОНИЈА 90:91 (30:20, 22:23, 10:26,22:28)-

Звезда: Смарт 11, Лазаревић, Ханга 10, Давидовац 9, Митровић 6, Лазић 6, Тоби, Боломбој 9, Илић, Гедраитис 13, Гилеспи, Дос Сантос 26

Басконија: Хауард 32 Раесте, Куерехета, Седекерскис, Маринковић 18, Милер Мекентајер 3, Диез 3, Рогавопулос 8, Диоп, Котсар 4, Костело 10, Монеке 13

КРАЈ МЕЧА

40' Фаулиран је поново Јаго, имаће два пенала. Тражио је притом Ивановић челенџ због наводног неспортског Боломбоја, а судије су пресудиле у корист Звезде. Добро је београдски тим одиграо одбрану, контру је завршио Бразилац поенима за -87:88. Лопту је украо Бранко Лазић. Боломбој је фаулирао играча Басконије. Потом Коди Милер Мекентајер добија два пенала. Тачку на меч ставио је Маринковић са пенала, те је тројка Дос Сантоса била недовољна - 90:91.

39' Затресла се дворана када је Рокас Гедраитис погодио за три и спустио Звезду на минус 1 - 83:84. Погодио је још једном Хауард. Потом промашује два пенала Лука Митровић.

38' Погађа из ролинга Митровић, звезда на минус четири - 80:84. Имала је Звезда лепу прилику да се додатно спусти, али је Јаго промашио при шуту за три целу конструкцију.

36' Прави Монеке грешку у корацима, потом Јаго проиграва Гедраитиса, а Хауард поентира за 78:84, уз још једну изгубљену лопту Шпанаца.

Tekst potpisa

35' Спушта Јаго Звезду на - 6. Погодио је. Упркос доброј одбрани Костело је погодио, а на другој страни фаулиран је Јаго, који је још једном био прецизан са пенала - 76:82

34' Сјајну одбрану игра Звезда, али је издаје скок. Два пута гости хватају скок, а на крају Вања Маринковић кажњава тројком - 70:80

33' Звезда је играла у зони, погодио је тројку Маринковић, вратио Јаго, пре тога два пенала убацио је Лука Митровић - 68:77. Фаулиран је био Јаго, погодио је два пенала 70-77.

32' Чак седму тројку погодио је Хауард  за плус 11 - 63:74.

31' Монеке је поентирао, а Звезда губи лопту. Звезда је у потпуности у контра ритму у односу на прво полувреме. Фаулиран је Ханга и био половичан са пенала 63:71

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА 10:26

30' Ханга је погодио флоутер, а Хауард нову тројку - 62:66. Да ствар буде гора по домаће, Маринковић је погодио тројку уз звук сирене.

29' Новом тројком Маркуса Хауарда дошла је Басконија до првог вођства 60:61. Потом је Монеке убацио двојку.

27' По други пут Маркус Хауард добио је три пенала, фаулирао га је Смарт, а он је реализовао два од три - 60:58.

26' Костело убацује двојку, а Гедраитис је био половичан са пенала - 58:56. Па добра одбрана Звезде и два пенала за Смарта које је реализовао.

25' Монеке доноси изједначење гостима, а Давидовац трећом тројком прекида серију гостију.

24' Два промашаја Лазића на старту, искупио се Боломбој уз снажно закуцавање. Хауард се сада мало и игра, са преко 10 метара распалио је тројку.

23' Невероватно је шта ради Маркус Хауард. Лоше отварање деонице Звезде, а са две далекометне тројке гости су се вратили у меч - 52:49.

ИЗЈАВЕ НА ПОЛУВРЕМЕНУ

ЈАНИС СФЕРОПУЛОС: То је наш проблем скокови. Дозволили смо девет офанзивних скокова, тако су остали у игри. Морамо да будем сконцентрисанији и онемогућимо им скокове.

ЧИМЕ МОНЕКЕ: Правили смо глупе грешке, имали смо много изгубљених лопти. Лепа је атмосфера, морамо да се сетимо да је ово само кошарка и да не правимо грешке.

ЏОЕЛ БОЛОМБОЈ: Дајемо много скокова у нападу из којих постижу лаке поене, морамо боље да играмо на скоку, и ограничимо им шут за три.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА 22:23

20' Након тога добра одбрана па контра Гедраитиса који погађа уз  фаул, а није био сигуран са пенала - 52:40. Одговорио је тројком некадашњи кошаркаш Партизана Вања Маринковић.

19' Рокас Гедраитис убацио је тројку, за своје прве поене, потом Костело губи лопту, а потом Седекеркис прави фаул под кошем. Боломбој је био будан, искористио је промашај Боломбоја и погодио за прву двоцифрену предност 50-40

17' Рогавопулос је пошао на полагање, а рекет домаћина закључао је Боломбој, пославши смеч у аут. Одбранили су се након тога играчи Звезде.  Митровић је у рекету играо против Милера Мекентајера који је направио фаул. Ипак, праве у наставку серију 4:0 играчи Басконије, Монеке је убацио два коша тиму са Малог Калемегдана - 45:40, а Сферопулос је тражио минут одмора.

16' Погађа за госте Диаз, а Смарт погађа и тројку на другој страни. Велике похвале заслужује одбрана Звезде која је у овим тренуцима нерешива енигма за Шпанце.

15' Коцар је био два пута прецизан са пенала, потом Ханга погађа уз контакт. Био је прецизан и са пенала - 42:33

14' Нови поени Ханге, па промашује Монеке, а потом Рогавопулос бива блокиран. Одлично се брани Звезда, али на другој страни не капитализује.

13' Нове поене уписао је Смарт, потом Рогавопулос убацује нову тројку, а затим прве поене Ханга -  37:28. Закаснио је потом Гилеспи, а Костело убацио још једну тројку за +6 Звезде.

12'  Погодио је за два Коди Милер Мекентајер, одговорио тројком Давидовац, другом на мечу, а седмом вечерас Црвене звезде - 33:22. Погодио је уз фаул у наставку Чиме Монеке.

КРАЈ ПРВЕ ЧЕТВРТИНЕ 30:20

10' Прилику да дебитује добио је и Џавонте Смарт, погодио је двојку, а Рогавопулос је преко руке погодио за три. Ипак, четвртина је завршена поенима уз звук сирене Смарта - 30:20

9' Прелепа акција Црвене звезде, завршена је повратним пасом Јага дос Сантоса, који је погодио за три, потом је два пенала због неспортског фаула имао Маринковић - 27:17.

7' Фантастична игра Звезде до сада. Већ 10 поена има Јаго дос Сантос. Убацио је двојку уз фаул, поентирао је из корнера још једном Бранко Лазић, тројку за госте постигао је Вања Маринковић - 24:16

ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ДИРЉИВЕ СЦЕНЕ У АРЕНИ: Минут ћутања за Дејана Милојевића

5'  Поентирао је Јаго, Рогавопулос и Костело убацили су поене за госте, а након тога Митровић увећава још једном предност домаћих на 19:13.

3' Котсар је погодио, вратио Џоел Боломбој уз фаул - 8:8. Онда је лоша одбрана гостију уследила, а казнио то Јаго дос Сантос другом тројком, потом Гедраитис краде лопту, па Бранко Лазић новом тројком диже атмосферу до усијања - 14:8.

2' Направио је Вања Маринковић прекршај над Митровићем. Промашио је игру у посту управо Митровић, а снажно на одбитак закуцао Боломбој. Казнио је другом тројком то Хауард.

1' Почела је утакмица у Београду. Погодио је тројку Јаго дос Сантос из велике удаљености - 3:0.  Вратио је Маркус Хауард

Господски су навијачи дочекали доскорашњег тренера Душка Ивановића.

УОЧИ МЕЧА

Звезда наставља да игра у променљивој форми и не може да уђе у прави ритам. Наредна два кола могла би да буду пресудна за српског представника у Евролиги.

Утакмицу ће због повреде пропустити Немања Недовић, Никола Топић, али и плејмејкер Милош Теодосић.

Екипа са Малог Калемегдана 13. је на табели и са скором 9-12, две победе је далеко од плеј-ина.

Басконија је по доласку Душка Ивановића била у серији добрих резултата, али је како је сезона одмицала њена форма опадала, па се сада налази на 10. месту на табели и главни је конкурент Звезди.

Шпански тим је такође половичан изашао из дуплог кола. После пораза од Монака у кнежевини 93:83, успели су да на домаћем терену надиграју Олимпијакос 80:69.

У последњој одиграној утакмици тим Душка Ивановића савладао је Манресу у гостима 90:82.

Сферопулос тражи подршку навијача

Тренер кошаркаша Црвене звезде Јанис Сферопулос изјавио је да ће "црвено-бели" морати да имају добар приступ на мечу са Басконијом и додао да је његовом тиму потребна подршка навијача.

- Играмо против тима који игра одлично на гостовањима и има одличан скор. Ако не будемо са добрим приступом, неће бити добро. Морамо да прихватимо да се суочавамо са њима као тимом, невезано за то ко су им најбољи кошаркаши попут Маркуса Хауарда, рекао је Сферопулос на конференцији за медије у Београду.

Додао је да постоји могућност да ће нови кошаркаш Звезде Џавонте Смарт дебитовати против Басконије.

Звезда и Басконија се "познају"

Шпанска екипа је у последњих десет мечева, од српског представника боља била седам пута. У претходне две сезоне, биланс је 3:2 у корист екипе Душка Ивановића.

Последњи дуел две екипе одиграле су у оквиру 13. кола Евролиге, а Басконија је после неизвесне завршнице била боља 87:85.

Тренер Басконије, Душко Ивановић водио је црвено-беле претходне сезоне, а на почетку ове смењен је због лоших резултата.

- Срећан сам што се враћам у Београд. Био сам у одличном тиму, са дивном публиком. Имам много пријатеља у том граду, заиста сам срећан што се враћам тамо, иако ћемо патити током меча. Црвена звезда има најталентованији тим у Европи, изјавио је Ивановић пред меч.

Утакмица Звезде и Басконије почиње у 19 часова, а њен ток можете пратити на нашем порталу.