АБА ШОК: Партизан изгубио у Београду, Игокеа у нестварном мечу победила црно-беле!

12. 11. 2023. у 23:02

Кошаркашки клуб Партизан не само да није наставио са победама у АБА лиги, него је у 7. колу регионалног такмичења губио и са 22 поена разлике у Београду - Игокеа је, на крају, тек уз много мука и невероватно напету завршницу успела да савлада домаћина у Арени резултатом 89:91.

Црно-бели, који су овога пута били црно-љубичасти због подршке превремено рођеним бебама, не само да нису заблистали на почетку, убацивши скромних шест поена за уводних пет минута, већ су прилично изенадили своје присталице игром. У њој је било и неоуобичајено много изгубљених лопти, и великих пропуста у одбрани, па се дешавало оно што је мало ко у АБА окружењу очекивао. И то шта год да је Жељко Обрадовић покушавао, било саветима на тајмауту, било изменама.

Семафор је показивао 14:23 почетком друге деонице, што није спречила ни прва указана шанса последњем Партизановом појачању, Бруну Кабоклу, који је само три минута и 20 секунди провео на паркету пре него што га је Френк Камински заменио.

Тренер Партизана Жељко Обрадовић и Бруно Кабокло / Photo: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanović

Да није било тада расположеног Анђушића, и када се о разигравањима и када се о прецизности ради, домаћин би био у већим проблемима него што је то био резултат 25:37 на почетку 16. минута.

"Жоцов" тајмаут је тада привремено покренуо црно-беле, који су добром одбраном, у којој је Зек Ледеј био нарочито импресиван, успели да приђу на "-5", али је онда серија одличних потеза Игокее, за коју су тројке наставили да погађају Атић и јеремић, омогућила тој екипи да оде на велики предах са дотад највећих +14, 34:48.

Ален Смаилагић и Зоран Николић у дуелу на мечу Партизан - Игокеа / Photo: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanović

Надања "гробара" да ће се ствари променити када почне друго полувреме, распршила је далекометна паљба Игокее.

Заправо, њен наставак.

Дванаеста тројка гостију из Лакташа, из 22. покушаја, донела им је помало нестварних 39:60 против евролигаша, а и најавило какав би исход могао да буде.

У одсуству Пи-Џеј Доужера, који је добио прилику да предахне, уз ровитог Понитку и тек недавно дошлог Кабокла, Партизан је до 54:76 и највећих "-22" деловао прилично безидејно, на моменте и уморно, када се узме у обзир број изгубљених лопти и нижа прецизност од очекиване.

Али, одустајања није било. Што је било и најважније и за домаћу екипу и за њене навијаче. А та велика борбеност потпуно је пробудила публику у Арени, а натерало Игоеу у низ грешака, услед чега је у 36. минуту Партизан губио са значајно мањих, 12 разлике, и имао напад.

Та акција није искоришћена, али иако је супарник поентирао на другој страни, непун минут касније семафор је показивао 79:84 после три узастопне тројке домаћих, од којих је једну убацио Камински, а две у низу Урош Трифуновић.

Урош Трифуновић на мечу Партизан - Игокеа / Photo: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanović

Остало је да се игра два минута и 50 секунди када је највећа српска дворана "прокључала", а Игокеа се нашла у ситуацији да не ни шта ју је снашло, ни како се на то одговара. Њен тренер, Владимир Јовановић, покушавао је и са бившим капитеном Партизана, Драганом Милосављевићем, и са петорком у којој је Николић, као најбољи дефанзивац, био уз три играча која су имала двоцифрени учинак (Атић, Танасковић, Јеремић, уз подршку Мудија) али... серија Партизана се продужила на 18:3, а заостатак црно-белих спласнуо на -3.

Толико је било и 80 секунди пре краја када је Танасковић у нападу направио своју пету личну грешку, а Обрадовићева екипа пробала да преко Каминског изједначе. Он није погодио тројку, но изборио се за лопту и у наставку акције Ледеј је фаулиран. Цела дворана је тражила да се призна погодак и буде додатно слободно бацање, арбитри су ипак пресудили да ће бити два пенала, а Ледеј је 59,8 секунди пре краја погодио само једно.

Игокеа је тако са +2 ушла у последњи минут, али је онда дотадашњи јунак Партизана, Урош Трифуновић, успео да украде лопту на супарничкој половини и поентирањем изједначио.

Драма је достигла врхунац када је 35 секунди пре краја најпре признат погодак Зорана Николића услед "дирања лопте у силазној путањи", али је видео-преглед те ситуације показао да лопта уопште није ишла у обруч. Партизан је тако добио прилику да организује напад за победу, Камински га није искористио шутирајући са дистанце, па се потом дошло и до "мртве" лопте на 15 секунди колико је семафор показивао да је остало да се игра.

Иако су црно-бели успели да дођу до лопте, она им је бежала у аут, па су је гости узели и, две секунде пре последњег звука сирене, Муди је у продору поентирао атрактивно преко Ледеја за +2 у корист гостију.

Жељко Обрадовић је затражио тајмаут, а у преосталом времену Јарамаз је пробао да проигра Каминског, што није добро извео услед добре одбране Игокее, која је тако дошла до тријумфа.

Статистика

Партизан - Игокеа 89:91 (12:18, 22:30, 23:28, 32:15)

Београд - Дворана: Штарк Арена; Гледалаца: 7.644; Судије: Кољеншић, Радојковић, Кардум
Партизан: Вукчевић 3, Ледеј 16п, 4ск, Аврамовић 7, Копривица 2, Смаилагић 6, Јарамаз 2п, 8ас, Нанели 7, Трифуновић 15, Анђушић 13, Понитка 8о, 5ск, Камински 8п, 5ск, 4ас, Кабокло 2п, 1ск
Игокеа: Кондић 7, Бошковић 2, Атић 14п, 4ск, 4ас, Делалић није играо, Танасковић 17, Станковић, Накић 3, Николић 10, Милосављевић 12, Марић 2, Јеремић 17, Муди 7

БОНУС ВИДЕО: „КЛАСИЋИ“ НИКОЛЕ ЈОКИЋА: Где су сада играчи који су бирани испред Сомборца 2014?