СРБИЈО, РАДУЈ СЕ! Никола Јокић је шампион НБА лиге

13. 06. 2023. у 05:01

Кошаркаши Денвера први пут у историји су постали шампиони НБА лиге.

Нагетси су у петој утакмици финалне серије савладали на свом терену Мајами са 94:89 (22:24, 22:27, 26:20, 24:18) и укупним резултатом 4:1 стигли до титуле.

Никола Јокић је одиграо још једну сјајну утакмицу, био је најефикаснији са 28 поена, уз 16 скокова и четири асистенције, а поред њега хероји победе у петој утакмици су Колдвел-Поуп и Брус Браун.

Србина је пратио Портер Јуниор са 16 поена, Мареј је убацио 14, Браун 10, а Колдвел-Поуп 14 поена. Код Хита, Батлер је постигао 21 поен, док је Бем Адебајо постигао 20, уз 12 скокова.

Оба тима нервозно су отворила утакмицу, али након што је Денвер направио серију 10:0 (12:5), утисак је био да ће Нагетси преузети контролу над утакмицом.

Међутим, десило се обрнуто сплетом неколико околности. Прво, Никола Јокић је направио два брза фаула, те је Мелоун морао да га извади из игре. У исти проблем упали су Гордон и Грин, те је у рекет Нагетса морао да ускочи искусни Диандре Џордан.

Мајами је добро искористио проблем у који је ушао Денвер, али не и најбоље, пошто је утисак био да су морали да направе знатно већу предност, што због слабе игре домаћина, што због личних грешака важних играча.

Екипа Мајкла Мелоуна била је у константном заостатку у другој четвртини и ни у једном тренутку није успела да ухвати онај препознатљив ритам. Слабо шта су погађали, али су били добри у скоку, те су тим оружјем остајали у игри.

Денвер је на полувремену губио, али заостатак од седам поена је још био и добар, када се све сабере и одузме, 44:51.

Доста боље отварање другог полувремена имали су Нагетси, уз Јокића који је ухватио сваки дефанзивни скок. Међутим, Мајами је узвратио и тројком Кевина Лова поново доспео на седам поена вишка. Јокићевим поенима изнутра, а затим, коначно, тројком Џамала Мареја у трчању, Нагетси се враћају и поравнавају на 60:60. После ТВ тајм-аута, чинило се да је моментум на страни домаћег тима, али... Агонија у шуту за три се наставила, били су Нагетси у празном ходу, но и даље су били ту. Све то казује колико Мајами није квалитетнији тим у овом финалу. Често нерезонски офанзивни потези, лоша поставка... Недуго затим, по први пут од вођства 18:16, Нагетси долазе до предности 68:66 и то тројком Мајкла Портера, четвртом у овој серији!

Коначно се отворило, после небројено покушаја. Мареј је убацио за три и „+4“ за Денвер почетком последње деонице. Мајами није имао помоћ свог поентерског лидера Бама Адебаја чија су била свега два поена у другом полувремену. Дефанзива Нагетса је почела да „кува“. Битни одбрамбени потези Ерона Гордона подигли су енергију екипе, предност је била ту на шест минута до краја.

Зона гостију није могла да одбрани Николу Јокића који је баш пре резултатског повратка био агресиван у разговору између саиграча, што је очигледно имало утицаја. Џими Батлер је тада иступио на другој страни са две везане тројке, а онда се подигао и на трећу када је промашио уз досуђен фаул Ерона Гордона. Мајк Мелоун је моментално реаговао челенџом и после дужег гледања Батлер је добио три пенала. Мало је рећи да је суђење на мечу било дискутабилно. Батлер се запалио у тим моментима са 11 поена у низу. Вратили су гости минималну предност, нервоза је била свеприсутна.

Вратило се вођство у корист Денвера, било је „+1“ када је Поуп украо лопту Џимију Батлеру изнудивши фаул за опште одушевљење у „Бол арени“. Убрзо је било три вишка. Џими Батлер је у наредном нападу промашио тројку, Брус Браун је ухватио дефанзивни скок који га је послао на линију пенала.

Када је погодио за „+5“, еуфорија се прожимала двораном. Остало је 14 секунди до краја, није било времена за било шта!

Никола Јокић и Денвер нагетси стигли су до прстена!