ПАРТИЗАН СЕ "ПРОБУДИО" И ДЕЛУЈЕ - СТРАШНО! Црно-бела освета Студентском центру за две драме, мајсторица најавила сјајну борбу за АБА титулу!

22. 05. 2023. у 21:52 >> 21:58

ПАРТИЗАН се мучио у две уводне четвртфиналне утакмице АБА лиге, аутсајдер Студентски центар из Подгорице је, као осмопласирани тим регионалног надметања, био на корак од тога да елиминише великог фаворита, али се у одлучујем, трећем мечу, видело "ко је ко" - о чему сведочи и резултат од 112:83 у корист београдског клуба.

ПАРТИЗАН СЕ ПРОБУДИО И ДЕЛУЈЕ - СТРАШНО! Црно-бела освета Студентском центру за две драме, мајсторица најавила сјајну борбу за АБА титулу!

У првој утакмици ове серије, Партизан је шутирао тројке 9/32, а у другој 7/28. Све укупно, 16 погодака од 60 упућених далекометних шутева, односно тек нешто преко 25% "прецизности". Наравно, није то био прави одраз квалитета екипе коју поседује Жељко Обрадовић, али је после два таква наступа постајала реална могућност да добар почетак Подгоричана пољуља самопоуздање ривала у мајсторици. Само, једно су били планови СЦ дербија, а друго "наоштреност" Жоцовог тима, ког је тренер ем добро спремио за трећи меч, ем прилично изрибао када је семафор показао 2:8 у уводним моментима утакмице.

Од тог тренутка, гласног подсетника шта је договорено да се ради у одбрани, почела је Партизанов кошаркашки плес. Праћени громогласном подршком више од 14.000 људи у Арени, црно-бели су господарили тереном, а нарочито бриљирали у два сегмента: дефанзиви, на којој је инсистирао њихов стратег, те шуту с дистанце.

Оно прво је онемогућило да се СЦ дерби размахне, а оно друго дигло атмосферу до усијања. Три Нанелијеве ране тројке, а седам тимских из девет покушаја, омогућили су прву двоцифрену разлику (38:26), но како се канонада домаћих није смиривала, еуфорија у Арени је расла и расла, и расла... Како и не би, кад је Партизан до великог предаха шутирао са 75% за два поена, када је коначно престао да губи битку у скоковима, када је натерао ривала на десет изгубљених лопти у првом полувремену, које је и решио у своју корист са огромних 57:38 после изврсне офанзивне минијатуре Кевина Пантера. Притом, капитен домаћих није бриљирао (само) кошгетерски, већ и изврсним асистенцијама.

Са четири играча која су за две деонице достигла или престигла девет датих поена (Нанели је предводио стрелце са 12, а по један је за двоцифрени учинак недостајао и Ледеју, и Пантеру и Лесору), са чак 19 асистенција у уводна два периода, Партизан је на крилима те изврсне тимске игре и полетео ка полуфиналу регионалног надметања.

У таквом односу снага, али пре свега таквом односу према испољавању сопственог талента и договорене стратегије, било је само питање колика ће гласити коначна кош-разлика. Расла је предност и на +23 у трећој деоници, овације је добијао Џејмс Нанели, аплаудирали су бивши асови Партизана, Богдан Богдановић и Саша Павловић, младима у актуелном тиму црно-белих, конкретно Урошу Трифуновићу, па је све постала једна велика црно-бела рапсодија.

Она је и довела до тога да у великом стилу Партизан прође у полуфинале АБА лиге у коме ће му ривал бити Цедевита Олимпија, док се у другом полуфиналу већ надмећу Црвена звезда и Будућност, а у тој серији на две победе црвено-бели воде са 1:0 пред гостовање у Подгорици.

Подсетимо, један од два лигашка пораза црно-бели су доживели управо од Цедевита Олимпије, (77:74), док је у Београду домаћин узвратио "тесним" тријумфом од 76:73.

АБА лига, четвртфинале - мајсторица

Партизан - Студентски центар 112:83 (27:21, 30:17, 23:25, 32:30)
Београд - Хала: Штарк арена; Гледалаца: 14.077; Судије: Јавор, Петек, Кардум
Партизан: Ледеј 14, Дрегзић 2, Копривица, Пантер 9п, 5ас, 4ск, 2ук, Смаилагић 14, Папапетру 7, Егзум 9п, 6ас, Нанели 17, Лесор 13, Трифуновић 5, Анђушић 10, Мадар 12
СЦ Дерби: Меги 10, Павличевић 11, Ивановић, Вучељић, Славковић 5, Хаџибеговић 10, Горановић, Баћовић, Тасић 14, Т. Ивишић 9, З. Ивишић 13, Дрежњак 11

Партизан - СЦ Дерби 104:81

39' - Звонимир Ивишић, јунак победе СЦ дербија на старту ове серије, стиже тројком до свог 13. поена у овој мајсторици.

38' - Саво Дрезгић, бек-шутер рођен 11. августа 2006, уписао се у листу стрелаца са линије пенала, а овације му приређује цела Арена, док насмејан аплаудира Богдан Богдановић, уз кога тапше и Саша Павловић. Резултат је 104:76

38' - Пробао је Дрезгић да поентира, изблокиран је после пивотирања у рекету ривала, а како су гости дали кош из контре и пришли на 101:75, Жеко Обрадовић је затражио тајмаут.

37' - Џејмс Нанели навија са навијачима Партизана. Стоји покрај клупе црно-белих и у ритму "гробара" тапше рукама изнад главе. Сјајна сцена у Арени.

37' - Млади Дрезгић дебитује за КК Партизан у АБА лиги, улази уместо Мадара на 3:38 до краја.

36' - Оде Партизан до "стотке", а још четири минута има до краја. Најпре је уз заглушујућу буку навијача домаћин омео ривала да изведе шут на време, да би из продора Анђушић поентирао за 101:73, и то уз прекршај над њим.

36' - Тројка за тројком домаћих, "гробари" су у еуфорији након што је Данило Анђушић  погодио из левог угла за огромних 99:73. Црно-бели са дистанце шутирају 15/25 на овој утакмици.

35' - На тројку Мегија одговара истом мером Трифуновић. Хаџибеговић потом закуцава, али следи нова тројка Партизана, Смаилагић убацује 13. тимски кош с дистанце (из 23. покушаја), а резултат је 91:69

33' - Тек сада су нешто посвећенији гости зонској одбрани, а она их је добро служила у првој утакмици ове серије, коју су у Београду добили. Сада су, међутим, баш далеко од победе у престоници Србије, семафор показује 85:64.

32' - Морају одмах гости да траже тајмаут јер им се игра све више распада. Смаилагић постиже тројку, а после Павличевићевић губитка лопте, прецизан је и Мадар - 85:63 је.

31' - Почела је последња четвртина

Крај треће деонице, Партизан води са 80:63 и то након што је Јам Мадар добио техничку грешку јер се бунио код судија због недосуђеног играња ногом једног од кошаркаша ривала. Ову четвртину је са 23:25 добио СЦ дерби.

28' - Уживају сви навијачи црно-белих у Арени у овим тренуцима, а међу њима су и два бивша аса Партизана, и то са НБА искуством - некадашњи члан најјаче лиге на свету, Саша Павловић, и садашњи, из редова Атланте, Богдан Богдановић, који аплаудирају Урошу Трифуновићу после његовог напуштања паркета. Резултат је 76:57. Ако су се Подгоричани надали да могу до новог подвига у Београду, ово "буђење" из тог сна је прилично болно.

25' - Ледеј погађа, продужава одличну серију домаћих, 70:49 показује семафор. Вратиће се Смаилагић на терен, а први пут вечерас заиграти Данило Анђушић. А Зек Ледеј наставља да погађа, тројком доноси 73:51, пре него што је Нанели атрактивном блокадом спречио госте да поентирају из рекета.

Радост црно-белих током треће утакмице АБА плеј-офа Партизан - Студентски центар / ФОТО: М. Вукадиновић

23' - Нове дефанзивне бравуре црно-белих. Најпре су натерали госте на кикс, а у следећој акцији Кевин Пантер други пут на овм мечу "краде лопту" - нанели погађа на другој страни - 63:52. Однос у изгубљених лоптима је 8:12, а у директно одузетим 8:4.

21' - Павличевић и Дрежњак с једне стране из игре, а Лесор с линије пенала - погађају на старту треће деонице и резултат је 59:42.

Крај полувремена, и то тројком Кевина Пантера (9 поена, по 4 скока и асистенције) - Партизан води са огромних 57:38.

20' - Рапсодија црно-белих. Кевин Пантер сјајно организује акције Партизана, омогућава алеј-уп закуцавање Ледеја за огромних 54:36. Незаустављиво делује екипа Жељка Обрадовића.

18' - Одлази Партизан на 16 разлике, после слободних бавања Матијаса Лесора (47:31). Брзо се то променило јер је Павличевић у контри поентирао, а није дао и додатно слободно бацање.

17' - Искористили су потпуни крах Студентског центра домаћи играчи да оду са девет разлике на +14 за минут. После слободног бацања након техничке грешке, Лесор је двапут поентирао, једном на стрпљење и лукавство, други пут је закуцао у контри, а на све то, уз резултат 45:31, гости су направили кикс, потом фаулирали Лесора...

16' - Пришли су гости на 40:31, после чега је неко од резервних играча СЦ дербија добио техничку грешку.

16' - Матео Дрежњак "враћа" тројку, 38:29.

15' - После Тасићевих слободних бацања за 35:26, те грешке домаћих у нападу, исти играч СЦ дербија је пробао да постигне тројку. Није успео он, али јесте Папапетру, те Партизан води са 38:26. Црно-бели шутирају с дистанце чак 7/9.

14' - Сјајно додавање Пантера за Мадара, који погађа тројку и Партизан одводи на 35:24. Нови тајмаут Студентског центра.

13' - Греши Мадар у вођењу лопте (иако је потом на атрактиван начин дао кош), што Тасић користи да на другој страни терена примакне госте на -5, али одмах Зек Ледеј погађа тројку и Партизан одлази на великих 32:24.

Детаљ са треће АБА плеј-оф утакмице Партизан - Студентски центар / ФОТО: М. Вукадиновић

11' - Испада лопта Ивишићу, баш не иде гостима у офанзивним акцијама после оног почетног вођства од шест разлике, а то на другој страни кажњава Папапетру и Партизан одлази на 29:21.

Крај прве четвртине, 27:21 за Партизан после поготка Ледеја, а промашаја Ивишића у последњим акцијама такмаца. Врло занимљивих десет минута. Као и цела ова серија, уосталом.

9' - Добар одговор гостију после тајмаута, четири поена у низу - 25:21.

8' - Не само да је Смаилагић прецизан, него Џејмс Нанели у следећој акцији погађа тројку (трећа црно-белих из пет покушаја), те је резултат 22:17. А Славковићу бежи лопта после добре одбране Мадара - па у контри Нанели својом трећом тројком доноси 25:17! Тајмаут траже гости.

8' - На кош ривала, Пантер погађа тројку - одлази Партизан на 17:15, али одмах изједначава Павличевић из рекета црно-белих. Недуго затим, он је направио другу личну грешку, те ће Смаилагић имати слободна бацања.

7' - После офанзивног скока, новајлија у екипи СЦ-а, а јунак прве утакмице, Звонимир Ивишић, погађа за вођство гостију, но Нанели узвраћа и то тројком, Па Партизан који је губио са 2:8 сада води 14:13.

6' - Еуфорија у Арени. Није постигао Меги кош, остао на Партизановој половини, а црно-бели у ситуацији 5 на 4 извели једноставну акцију коју је Лесор завршио закуцавањем за 11:11.

Трифуновић на мајсторици између Партизана и СЦ дербија / ФОТО: М. Вукадиновић

6' - Ледеј поентира са левог крила, за два поена, после чега оба тима не користе своје акције. Мало је брзоплета постала игра, "гробари" све гласнији јер су мислили да није досуђен прекршај над Егзуму... Резултат 7:11 пре нове акције Партизана, коју поготком завршава Пантер, 9:11

5' - Егзум је погодио оба слободна бацања, али онда други фаул прави Матијас Лесор, и то док је Хаџибеговић постизао кош, те је играч Студентског центра с линије пенала донео 5:11 својој екипи.

4' - Греши опет Томислав Ивишић, а Егзум успева да изнуди прекршај Павличевића, трећи тимски за СЦ Дерби, али ће Партизанов играч имати два слободна бацања на истеку 4. минута.

4' - Бежи лопта Ивишићу, после чега Нанели с полудистанце промашује кош ривала. Лесор се бори за лопту, али му бежи, па ће напад имати Подгоричани.

3' - Греше домаћи после тајмаута, па промашују с дистанце гости, а онда Кевин Пантер можда и превише несебично одиграва за Лесора, уместо да поентира. Центар Партизана је фаулиран, а погађа само једно од два бацања - 3:8 је.

2' - Тренер Андреј Жакељ је опет успео да његова екипа боље "отвори утакмицу" од Партизана, већ воде Подгоричани са 2:8 после лепог проигравања Павличевића у рекету  за Славковића, па тренер црно-белих Жељко Обрадовић тражи тајмаут. И одмах прилично грми на своје играче...

2' - У првом мечу је Студентски центар шутирао тројке 12/24, а сада већ убацује другу, Томислав Ивишић доноси 2:6.

1' - После уводног поготка гостију, а опет је по црно-беле, као у претходним мечевима, "кобан" с дистанце био Флечер Меги (0:3), домаћин је узвратио слободним бацањима Уроша Трифуновића.

1' - Утакмица је почела, Партизан је освојио лопту.

19.55 - Стартну поставу Партизана чине Трифуновић, Нанели, Пантер, Смаилагић и Копривица, а гостујућу Славковић, Меги, Павличевић, Хаџибеговић, Т. Ивишић

Уочи меча

Још увек под утиском елиминације од Реала у Топ 8 фази Евролиге, и то после вођства од 2:0 у серији која се игра на три победе, црно-бели су доживели сензационалан пораз на старту АБА плеј-офа. Потом су у Подгорици до последњег секунда стрепели да ли ће изборити мајсторицу. У тих 80 минута кошарке црно-бели су извели 60 шутева за три поена, што није била њихова карактеристика док су галопирали ка пласману у евролигашко доигравање. Концентрација је, зато, много важнија од пуке "оправдавање улоге фаворита", јер се она никада и не дешава ако и ум и тело нису усредсређени на спортски задатак који предстоји.

- Ова трећа утакмица изискује концентрацију, мотивацију и огромну жељу да се прође - каже Жељко Обрадовић. - Знају се циљеви, ништа се није променило. Дочекујемо их са великим поштовањем, али и са вером да ћемо одиграти боље него што је био случај у претходна два меча.

ДА ОСТАВИМО СРЦЕ НА ТЕРЕНУ

ПРВЕ две плеј-оф утакмице са Партизаном свакако су подигле тренерски рејтинг Андреја Жакеља, 44-годишњег словеначког стручњака на клупи СЦ Дербија.

- Једва чекамо трећу утакмицу у Београду, где очекујем велики број навијача у "Арени" - каже Жакељ. - Очекујемо од Партизана још већу агресивност у односу на прва два меча. Нема ту много филозофије, план нам је да исправимо неке ствари из друге утакмице и да оставимо срце на терену.

Како су "Вечерње новости" писале у свом јутрошњем штампаном издању, "део навијача Партизана нагиње ка мишљењу да се добро плаћени странци у тиму 'ложе' само на Евролигу, да су прилично равнодушни према регионалном такмичењу и мислима можда већ у некој другој средини. Ту теорију поткрепљују наступима капитена Кевина Пантера, који је на крају првог меча испалио нерезонску тројку уместо да нападне одбрану продором, у другом је био превише пасиван и за скоро 34 минута шутирао само пет пута.

Након пораза од Реала у петој утакмици, Обрадовић је рекао да је освајање АБА лиге био примарни циљ на почетку сезоне. Вечерас ћемо видети да ли играчи следе клупске приоритете или имају неке друге..."

Испратићемо то заједно, баш овде, на спортским страницама портала "Новости".