ПАРТИЗАН ЈЕ НА ОВО ЧЕКАО 12 ГОДИНА: Црно-бели у невероватом мечу победили Будућност за прво место у АБА лиги

21. 04. 2023. у 18:25

КОШАРКАШИ Партизана победили су Будућност у одложеној утакмици 22. кола у Подгорици са 82:83 (15:19, 16:22, 25:18, 26:24) и на тај начин су освојили прво место у лигашком делу АБА лиге.

Невероватна утакмица одиграна је у "Морачи". Овакве завршнице се не виђају сваки дан. Није деловало да ће бити овако напето, али било је и те како. Меч је решен после поена Кевина Пантера са линије пенала и то тако што је погодио једно од два бацања при резултату 82:82 на 2,6 секуди до краја.

Након тога Петар Поповић није успео да своје половине да погоди кош. Кад је сирена одвисвирала крај почело је радовање гостујућих играча, с разлогом. Тим из Хумске је 12 година чекао да лигашки део регионалног такмичења оконча на првом месту.

Партизан је доминирао у већем делу утакмице, после првог полувремена имао је предност од 10 разлике - 31:41.

Деловало је да ће разлика наставити да расте, али изабраници Петра Мијовића су играли све боље како је време пролазило и успели су да у последњи квартал уђу са само три поена минуса - 56:59.

Велика борба водила се у четвртој четвртини. Партизан је имао све у својим рукама, а онда се сигурно навијачима гостујућег тима пред очима појавила слика Басконије. Ерик Грин је узео лопту при резултату 78:82. Претрчао је цео напад и погодио тројку под фаулом Јоаниса Папапетруа. Потом је реализовао и додатно бацање.

Ипак, тим Жељка Обрадовића је после тајм-аута до победе дошао преко Пантера који је изнудио фаул Тре Бел-Хејнса. Погодио је друго бацање које је било довољно за победу.

Најефикаснији код победника био је Кевин Пантер са 14 поена, пратио га је Матијас Лесор са 13. На другој страни најбољи је био Ерик Грин који је бројао до 31 док је Тре Бел-Хејнс додао 12.

Партизан је лигашки део АБА лиге окончао на првом месту са учинком 24-2, док је Будућност на трећем месту са 18-8.

Пре плеј-офа остало је да се одиграју одложене утакмице Морнар - Игокеа и Цедевита Олимпија - Црвена звезда.

Будућност - Партизан 82:83 (15:19, 16:22, 25:18, 26:24)

Дворана: "Морача". Гледалаца: 4.900. Судије: Матеј Болтаузер (Словенија), Сашо Петек (Словенија), Марио Мајкић (Словенија).

Будућност: Рејнолдс, Бел-Хејнс 12, Шеховић, Атић 8, Каба 9, Лазић 1, О'Брајан 4, Јагодић Куриџа 5, Дробњак 2, Поповић 8, Грин 31, Камењаш 2.

Партизан: Вукчевић, Ледеј 12, Аврамовић 8, Пантер 16, Смаилагић 8, Папапетру 11, Егзум 5, Нанели 2, Лесор 13, Трифуновић 6, Анђушић, Мадар 4.

Четврта четвртина: Будућност - Партизан 82:83

40' - Пробао је Петар Поповић са своје половине, али није био прецизан.

40' - Изборио се Пантер за фаул и два слободна бацања. Бел-Хејнс је беспотребно фаулирао на центру капитена Партизана. И он је изненађујуће био половичан.

40' - Ледеј је био половичан са линије пенала. Ерик Грин је потом погодио тројку под фаулом Папапетруа. Американац је био и прецизан. Невероватна утакмица у "Морачи". До краја су остале три секунде.

40' - Добар напад је одиграо Партизан. Лесор је поентирао под фаулом Грина, али није искористио додатно бацање. Потом је у скоку Ледеј фаулирао О'Брајана који је промашио оба пенала.

40' - Изгубио је Пантер лопту и омогућио контру Грину кога је Ледеј фаулирао приликом полагања. После гледања снимка судије су досудиле неспортски фаул. Грин је било половичан са линије пенала. Грин је брзо поентирао и смањио на -1. Тајм-аут је затражио Обрадовић.

40' - Можда је ово тачка на ову утакмицу. Избацио је Пантер повратни пас за Ледеја који је искористио асистенцију капитена за нову тројку. Ипак, не предаје се Будућност, вратио је тројку Грин.

39' - Добар напад домаћих и лаки поени "флоутером" Поповића. Пантер је потом погодио оба бацања.

38' - Украо је Поповић лопту, а онда је у контри Бел-Хејнс дошао до лаких поена. На другој страни Кевин Пантер у кључним тренуцима постиже тројку. Тајм-аут је позвао Мијовић.

37' - Промашио је вођство Бел-Хејнс, а онда је Пантер подогио полудистанцу. Домаћи сада пропуштају још један напад да додатно закомпликују ствари.

36' - Промашио је Ледеј двојку, али је поправио Лесор. За Будућност је до нових поена дошао је Бел-Хејнс.

34' - Трећи пут заредом Лесор промашује друго бацање. На другој страни Петар Поповић је постигао другу тројку на мечу. Ипак, вратио је Ледеј истом мером. Права драма у "Морачи".

34' - Будућност је повела први пут од прве четвртине и то после нове тројке Ерика Грина који данас игра сјајно. Опет је Лесор био поливчан са линије пенала.

ДУЕЛ Ерик Грин и Зек Ледеј/ФОТО: КК Будућност/Филип Рогановић/АБА лига

33' - Три везана фаула је направио Камењаш. Лесор је то делимично искористио, пошто је реализовао једно бацање.

32' - Невероватну тројку преко Аврамовића је погодио Ерик Грин и Будућност је само на поен заостатка.

31' - Осетио је Јагодић-Куриџа да има предност у односу на Папапетруа и успео је да се избори репрезентативац Србије за два слободна бацања. Половичан је био бивши играч Црвене звезде - 57:59. На другој страни оба пута је са линије пенала био прецизан Аврамовић.

Трећа четвртина: Будућност - Партизан 56:59

30' - Јако тежак шут ван линије 6,75 је погодио Поповић. На другој страни Јагодић-Куриџа је фаулирао Папапетруа. Грк је оба пута био прецизан са линије пенала. Одличан потез Бел-Хејнса који се лепо ослободио Лесора и поентирао.

30' - Сјајна соло акција Аврамовића и нови минут одмора домаћег тима који има напад поена плејмејкера црно-белих.

29' - Невероватан меч у "Морачи". Промашио је Грин тројку за вођство Будућност. Смаилгаић је потом украо лопту и изнудио неспортски фаул. Бацања ће извести после тајм-аута Мијовића. Оба пута је непрецизан био центар гостију. У наставку акције Егзум се изборио за још два пенала. Он је реализовао оба.

27' - Какав шут је погодио Пантер. Мучи се Партизан у нападу у последње време у нападу, али је капитен погодио тројку. На другој страни промашај Поповића је О'Брајан поспремио у кош.

26' - Грин је надмудрио Ледеја и натерао га да га фаулира на штуру за три поена. Одмах је Обрадовић регаовао тајм-аутом како би покушао да размрда екипу. Погодио је свако бацање Американац у редовима црногорског шампиона.

25' - Сада је Будућност та која игра боље. Каба је опет поентирао и то уз фаул. Поново је био прецизан са црте.

24' - Трифуновић је то прекинуо другом тројком и на тај начин је гостима вратио двоцифрено вођство. Стрпљив напад Подгоричана окончан је закуцавањем Кабе.

Алфа Каба/ФОТО: КК Будућност/Филип Рогановић/АБА лига

23' - Везали су домаћи четири поена из једног напада након неспортског фаула Лесора. Поентирали су Каба и Дробњак. Серија Будућности 6:0 после поена Грина са полудистанце.

21' - Први напад почео је фаулом над Лесором.Француз је оба пута био прецизан са линије пенала.

Друга четвртина: Будућност - Партизан 31:41

20' - Последњи напад у првом полувремену имао је Партизан, али га је Мадар одиграо лоше, тако да црно-бели са +10 иду на паузу - 31:41.

20' - Лако је пробио Бел-Хејнс одбрану ривала и дошао до нових поена. Ипак, на другој узвраћа Нанели. Подигао се Грин на шут за три поена и погодио је и то уз фаул Смаилагића. Потом је реализовао и додатно бацање.

19' - Сјајно закуцавање Смаилагића је натерало Петра Мијовића да затражи тајм-аут. Гости у овим моментима имају убедљиву предност.

18' - Другу тројку постигао је Папапетру. Црно-бели полако али сигурно ломе отпор ривала. Иако има још доста да се игра, види се да Партизан боље изгледа.

17' - Црно-бели су након поена Мадара први пут стигли до двоцифреног вођства на овој утакмици. На другој страни са линије пенала прецизан је био Бел-Хејнс - 24:32.

16' - Добар проток лопте у нападу гостију. Пантер је прескочио шут и упослио Папапетруа који је био у бољој позицији. Грк је то искористио и био прецизан ван линије 6,75.

15' - Напао је Атић продором и успео је да поентира под фаулом. Репрезентативац БиХ је био прецизан и са црте.

13' - Тешко домаћи у овим тренуцима долазе док поена, док је за Партизан Ален Смаилагић везао четири поена. Одмах је тајм-аутом реаговао нови тренер Будућности Петар Мијовић - 17:25.

12' - Уписао се у стрелце и Марко Јагодић-Куриџа. Веома борбено се игра на обе стране и за сада је +6 била највећа предност.

Прва четвртина: Будућност - Партизан 15:19

10' - Прва четвртина је окончана поенима Камењаша са линије пенала. Нанели је на другој страни промашио цео кош у последњој секунди.

10' - Партизан је затегао одбрану и почео да погађа под кошем и гости су се мало одлепили у финишу првог квартала.

8' - Егзум је одмах по уласку у игру постигао тројку. Црно-бели за сада углавом поентирају са дистанце.

7' - Израбраници Жељка Обрадовића су први пут повели тројком Ледеја, али је на другој страни истом мером узвратио Атић.

6' - Други шут ван линије 6,75 за Партизан у поене је претворио Пантер коме су то били први поена на утакмици.

5' - Прву тројку за госте постигао је Урош Трифуновић, а у стрелце се уписао и Тре Бел-Хејнс плејмејкер Будућности.

3' - Гости нису искористили прва два напада, док је до поена за домаће стигао је и Един Атић после доброг продора по десној страни. Серију без поена за црно-беле прекинуо је Аврамовић кошем уз фаул. Он није реализовао додатно бацање.

1' - Почела је утакмица у "Морачи", а прве поене постигао је Ерик Грин једно од највећих појачања тима из Подгорице ове сезоне.

Уочи меча:

Изабраници Жељка Обрадовића проћи ће први кроз циљ на Јадрану уколико тријумфују у "Морачи". Био би то први пут после 12 година да "парни ваљак" завршава први лигашки део регионалног такмичења.

Последњи пут Партизан је сезону окончао као лидер 2011. године са учинком 18-8. Потом је дошао и до титулу победом над Цедевита Олимпијом.

Будућност у овај меч улази без резултатског значаја, али са новим тренером. После пораза Подгоричана од Борца са клупе је отишао Влада Јовановић, а на његово место је стигао Петар Мијовић.

У првом мечу ових ривала Партизан је убедљиво победио у "Арени" са 106:77.

Подсетимо, црно-бели су лидери на табели са учинком 23-2, док је Будућност забележила 18 тријумфа и седам пораза.

БОНУС ВИДЕО: ЈОКИЋЕВА „СТОТКА“: Кога Србин јури по броју трпл-даблова