ПАРТИЗАН ПРИРЕДИО НОВО ЧУДО! Парни ваљак покорио Истанбул и нокаутирао првака Европе! Ефес све даље од ТОП 8, црно-бели све ближе

16. 03. 2023. у 20:23

КОШАРКАШИ Партизана направили су велики корак ка пласману у ТОП 8 Евролиге. Црно-бели су успели да савладају двоструког узастопног шампиона Европе и то након великог преокрета. Ефес је у првој четвртини већ имао +17, али је на крају доживео убедљив пораз резултатом 84:97

Чета Жељка још једном је показала од чега је саткана и да има карактер за велика дела.

Само неколико дана након великог преокрета који су црно-бели приредили у вечитом дербију учинили су нешто још невероватније, нокутирали су актуелног првака Европе, и то на какав начин!

Од очаја до сјаја, тако би се укратко могле описати прве две четвртине Партизана ове истанбулске вечери.

Ефес је фуриозно ушао у дуел са београдским великаном, жељан да се и по евролигашком скору изједаначи, али и реваншира за пораз у Београду, и тако истакне кандидатуру за ТОП 8 Евролиге.

Васа Мицић, Брајан Данстон и Елајџа Брајант погађали су са свих позиција и сипали со на ране гробара.

Двоструки узастопни првак Европе већ у првој четвртини изградио је огромних +17, а на семафору је писало 23:6.

А онда, повратак отписаних, други део. Потпуно изгубљена и индиспонирана чета Жељка Обрадовића улази у други квартал са нестварном концентрацијом и мотивом да приреди још једно чудо, и приредили су га!

Зек Ледеј је лидерски носио свој тим на плећима, а добре роле Алексе Аврамовића и Џејмса Нанелија унеле су неку потпуно нову енергију свом тиму.

Предност Ефеса се из минута у минут топила, неверица турских навијача, а у Синан Ердем Дому мук!

Црно-бели одлазе у свлачионице са +2. По повратку на паркет виђена је сјајна кошарка, два тима заиграла су на врхунском нивоу, уследила је резултатска клацкалица у којој су екипе из напада у напада задавале ударце једна другој.

И онда, када се очекивала драма у завршници, кренула је рафална паљба парног ваљка.

Усијала се рука Кевина Пантера, Џејмс Нанели је проналазио дно мрежице из напада у напад, а Партизан прави огромну серију 16:0 и рутински приводи меч крају.

"Црно-бели" су тренутно шести на табели Евролиге са 16 победа и 13 ораза, док је Ефес на 10. месту са 14 победа и 15 пораза.

Најефикаснији у екипи Партизана били су Кевин Пантер са 19 поена и три скока, док је Матијас Лесор додао 17 поена и седам скокова.

У наредном колу Партизан дочекује Олимпијакос у Београду, док турска екипа гостује Алби у Берлину.

АНАДОЛУ ЕФЕС - ПАРТИЗАН 84:97

ХАЛА: "Синан Ердем Дом"

СТРЕЛЦИ:

ЕФЕС: Ларкин 9 (6ас), Синглтон, Брајант 16, Гази, Клајбурн 22 (8ск), АРна, Тунчер, Плајс 7, Мицић 15 (5ас, 4изг.л), М'Бај 5, Жижић, Данстон 10

ПАРТИЗАН: Вукчевић, Ледеј 16, Аврамовић 14, Пантер 19, Смаилагић, Папапетру 2, Егзум 9 (6ас), Нанели 16 (4/6 за три, 4ск), Лесор 17 (7ск), Трифуновић 2, Анђушић, Мадар 2

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ МЕЧА

38. минут - Шејн Ларкин прекида серију Партизана 16:0.

37. минут - Рафална Паљба! Кевин Пантер погађа за три, Ефес не зна шта га је снашло, 72:87.

36. минут - Партизан на +10! Вил Клајбурн промашује отворену тројку, на другој страни Џејмс Нанели иде на линију пенала након личне грешке Мбајеа. Нанели конвертује оба пенала, одводи београдски тим на двоцифрену предност, а потом и фаул у нападу Тибора Плајса.

35. минут - Мук у Синан Ердем Дому! Кевин Пантер цепа мрежице у Истанбулу! Прво његова тројка, па потом и Џејмс Нанели поентира.

34. минут - Матијас Лесор након што је фаулиран погађа оба слободно бацања, наставља се резултатска клацкалица, 70:71. А потом Елајџа Брајант доноси нову минималну предност домаћину.

33. минут - Вил Клајбурн за три, Ефес сада на +3. Алекса Аврамовић у поседу Партизана продире, полаже од таблу, али лопта испада из обруча, а Матијас Лесор је ту да поправи његов промашај, 70:69 за Ефес.

32. минут - Василије Мицић кош и фаул! Страшан продор српскго репрезентативца и онда погодак уз фаул, у паду, па потом и конвертује Мицић додатни пенала, 67:67.

31. минут - Парни ваљак поново води! Василије Мицић промашује на продору, а потом Шејн Ларкин чини фаул. Лопта са стран за црно-беле, Аврамовић је покушао да одигра пик-ен-рол акџију са Матијасом Лесором, то није прошчо. Чачаин је кренуо сма у решавање акције, али је фаулиран при шуту. Аврамовић шпгађа оба пенала, Партизан поново води! Затим и Урош Трифуновић краде лопту и погађа у контри, 64:67.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

30. минут - Урош Трифуновић промашује отворену тројку, потом Смаилагић у жељи да дође до офанзивног скока чини фаул, црно-бели у бонусу. Клајбурн иде на линију слободних бацања и погађа оба пута, Ефес неприметно до 64:61. На другој страни Матијас Лесор до свог 7. поена, одлично је изгурао леђном техником чувара и поентирао од таблу. Поенима миљеника гробара се и завршава ова четвртина, Ефес - Партизан, 64:63.

29. минут - Вил Клајбурн за три! Његов 10. поен у овој четвртини, Ефес поново води, све до одговора Кевина Пантера, који погађа уз фаул, нерешено је 60:60, али Американац има прилику да донесе предност црно-белима што и чини. Пантер до 8. поена ове вечери, а парни ваљак има 61:60.

28. минут - Алекса Аврамовић поново за три! Пре тога је Брајант био половичан на линији пенала, довољно за 58:55 у корист београдског великана црно-белих боја. Затим фаулиран Вил Клајбурн, он погађа оба пута, Партизан губи лопту, а Клајбурн промашује отворену тројку из корнера, 57:58.

27. минут - Алекса Аврамовић за  три! Поново је нерешено, страшан меч у Истанбулу, драма тек следи. Партизан наставља да се мучи у грађењу дефанзивног скока, Ефес је офанзивним скоком Мбајеа дошао до нових поена, али Кевин Пантер цепа мрежицу, Партизан поново води, 55:54!

26. минут - Зек Ледеј до сигурних поена на линији слободних бацања, али Брајан Данстон поенима из рекета враћа +3 турском тиму.

25. минут - Ефес поново води! Матијас Лесор промашује продор, а затим Васа Мицић погађа дотрчавајућу тројку, па потом и краде лопту и у транзицији и асистира Вилу Клајбурну који закуцава за 50:47.

24. минут - Џејмс Нанелим тројка као кап! Његова трећа ове вечери, али Елајџа Брајант узвраћа својим 13. поеном и смањује на 47:45, а затим Кевин Пантер промашује преко руке, срећом исто чини и Синглтон.

23. минут - Две везане тројке за Ефес! Прво Клајбурн, па потом и Елајџа Брајант, Обрадовић прекид серију домаћина тајм-аутом, само +1 за црно-беле.

22. минут - Данте Егзум! Какви поени Аустралијанца на продору уз благи контакт, 37:44.

21. минут - Иде тројка, Џејмс Нанели! Партизан на +5, пре тога је Мицић промашио тројку, а после тога Данстон, црно-бели имају и посед и 42:37.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

20. минут - КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА. Прво је Алекса Аварамовић погодио! Партизан је имао 37:35, Брајант потом промашује, али и Лесор губи лопту у поседу Партизана, па потом Пантер краде и полаже у транзицији, мук и неверица у Истанбулу. Ефес је већ до краја првог полувремена поркоцкао огромних +17, парни ваљак меље, Партизан након невероватног преокрета има +2 на полувремену у јендој од кључних утакмица за пласман у ТОП 8 Евролиге.

СТРЕЛЦИ НА ПОЛУВРЕМЕНУ

ЕФЕС: Ларкин 3 (3ас), Синглтон, Брајант 8, Гази, Клајбурн 3 (4ск), Арна, Тунчер, Плајс 5, Мицић 9, М'Бај 3, Жижић, Данстон 4

ПАРТИЗАН: ВУкчевић, Ледеј 14 (4/4 за два, 2ск), Аврамовић 6, Пантер 2, Смаилагић, Папапетру 2, Егзум 3 (4ас), Нанели 5, Лесор 5, Трифуновић, Анђушић, Мадар 2

18. минут - Зек Ледеј долази до свог 13. и 14. поена са линије пенала, али Тибор Плајс је потом експресно узвратио поготком за три. У поседу Партизана поентира Алекса Аврамовић, Ефес не користи свој напад, а парни ваљак има напд за ново вођство, али Ледеј баца лош пас за Пантера, аут за Ефес.

16. минут - Џејмс Нанели за трииии! Какав меч у Истанбулу, Партизан на -1! Парни ваљак иде и до првог вођства, али Тибор Плајс остаје сам близу линије пенала и кажњава мали пад концентрације у одбрани београдског тима.

15. минут - Мбај за три, 28:24. на другој страни Зек Ледеј иде на линију слободних бацања и погађа оба пута за свој већ 10 поен ове вечери у Истанбулу.

14. минут -  Ау, поново Партизан показује од чега је саткан! До пре неколико минута потпуно изгубљена чета Жељка Обрадовић се попут феникс диже из мртвих и долази на -3! Брајан Данстон је прво снажно закуцао, остао је Данстон сам у рекету, али Зек Ледеј потом наставља своје сјајно шутерско вече. Ефес не користи ни наредни напад, а Лесор на алеј-ап пас Дантеа Егзума атрактивно поентира и то уз фаул! Турци губе и наренди посед, а Џејм Нанели смањеује на -1.

13. минут - Лесор погађа након офанзивног скока! Промашио је чист зицер Џејмс Нанели, али је француски центар био ту ту поправи његов промашај. Наставља се серија црно-белих, 11:0.

12. минут - Серија Партизана 9:0! Алекса Арамовић је покушао преко руке за три, промашио, али потом исправља грешку. Чачанин краде лопту, а Зек Ледеј силовито закуцава у контри, 23:15.

11. минут - Партизан на -10! Зек Ледеј погађа на самом отварању друге деонице, Брајант промашује у поседу Ефеса.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

10. минут - Алекса Аврамовић је побегао Ларкину и погодио, Ефес не користи ни наредни напад. а Џејмс Нанали промашује отворену тројку из угла, остаје 23:11 за турски тим на крају прве деонице.

9. минут - Данте Егзум фаул и кош! Коначно црно-бели до поена. Аустралијанац потом погађа и додатно слободно бацање, 23:9, а Шејн Ларкин промашује отворену тројку. Партизан поново има посед.

8. минут - Васа Мицић промашује за три, покушао је на другој страни Кевин Пантер са полудистанце, али изблокиран плеј црно-белих, срећом по Партизан и Брајан Данстон не проналази дно мрежице, али Пантер је газио линију при скоку. Американац већ три промашена шута из игре, Алекса Аврамовић на паркету, а Шејн Ларкин погађа полухорог са високим луком у наставку акције Ефеса, сада и +13 за домаће. Лесор потом чини фаул у нападу, а Мицић наставља црно-беле агонију, 22:6.

6. минут - Васа Мицић буши зону Партизана новим продором и поенима, 15:6, потом и Елајџа Брајант фаулиран при шуту. Брајант погађа оба пута, Ефес иде и на прву двоцифрену предност, 17:6.

5. минут - Зек Ледеј је изгубио лопту, али након изгубљене, иде и украдена лопта, Јам Мадар је био "крадљивац" и положио у контри за 13:6.

4. минут - Јанис Папапетру промашује за три, изашла је лопта несрећно из обруча. Грк потом и чини прву личну грешку, а Васа Мицић са пар феноменалних дриблинга избацује своје чувара и полаже на обручу. Зек Ледеј такође након продора погађа, а Вил Клајбурн у поседу Ефеса погађа из наскока ван линије 6,75, води турски тим, великих 13:4. Кошмаран почетак црно-белих на једном од најважнијих мечева сезоне. Обрадовић први пут уводи на терен Матијаса Лесора, Смаилгаић излази.

2. минут - Елајџа Брајант у последњој стотинки почетног напада домаћих погађа тројку. Судије су почетно поништиле његов погодак, али након видео-провере признаје се кош Ефеса. Црно-бели потом губе напад, а Мицић сјајно асистира Данстону коју погађа из рекета, 5:0. Узвраћа и Партизан, Јанис Папапетру је изградио позицију за шут и погодио преко чувара, међутим нова тројка Елајџе Брајанта, 8:2 за Ефес.

1. минут - Меч је почео! Јам Мадар, Кевин Пантер, Ален Смаилагић, Јанис Папапетру, Зек Ледеј, то је петорка са којом Жељко Обрадовић излази на ово гостовање.

УОЧИ МЕЧА

Улазимо у сам финиш регуларног дела најелитнијег европског такмичења и у завршници нас очекује права драма.

Неколико клубова конкурише за улазак у нокаут фазу, а један од њих је управо београдски Партизан.

"Црно-бели" тренутно имају 15 победа и 13 пораза и са таквим скором се налазе у друштву Басконије, Макабија и Жалгириса.

Прошле недеље изабраници Жељка Обрадовића су били половични, на мини-турнеји у Италији су савладали Виртус из Болоње да би два дана касније доживели пораз у Милану од "манекена".

Јако битну победу остварили су и пре три дана у регионалном првенству, након изузетно драматичне утакмице успели су да узму меру вечитом ривалу.

Након 40 минута игре у "Штарк" арени је пала Црвена звезда, а крајњи резултат гласио је 92:81.

Имао је Партизан дефицит од 20 поена, међутим, сјајном игром су успели да то надокнаде и приведу меч крају онако како су желели.

Невероватну партију пружио је Матијас Лесор који је имао учинак од 27 поена и 8 скокова. Француз је извео 21 слободно бацање, а индекс корисности му је био чак 38.

Сјајну подршку имао је у Зеку Ледеју који је дуел завршио са 17 поена, док је Данте Егзум бројао до 15.

Са друге стране актуелни шампион је дошао до јако битних бодова у заосталом 24. колу. Пулени Ергина Атамана су савладали Реал Мадрид резултатом 90:89 и тако повећали своје шансе пред наставак регуларног дела.

Утакмица је за оба тима од круцијалног значаја с обзиром да их раздваја само једна победа, а овај двобој у многоме ће утицати на евролигашку судбину и српског и турског представника.

Подсетимо, када су се састали у првом делу сезоне "парни ваљак" је славио на свом паркету.

ТАБЕЛА ЕВРОЛИГЕ

РЕЧ ТРЕНЕРА

ЖЕЉКО ОБРАДОВИЋ ПРЕД ЕФЕС: ''Двоструки првак Европе, желеће да одиграју најбоље против нас''

Своја очекивање пред сутрашњи меч изнео је тренер Партизана Жељко Обрадовић.

- Двоструки првак Европе, повређени играчи су им се вратили. Васа Мицић и Шејн Ларкин, који су најважнији у том тиму, Боба се опоравио, тако да ће играти у комплетном саставу, што је увек добро да за противника имате тако сјајну екипу, која је последње две године била првак Европе. Морамо да се спремимо на најбољи могући начин да пробамо да играмо једну нормалну утакмицу. Сигурно ће бити мотивисани, видели смо већ изјаве тренера Атамана, који је рекао да је за њих ова утакмица кључна у сваком погледу. Мислим да ће њихов начин припреме за ту утакмицу бити такав да ће желети да одиграју најбоље против нас - рекао је тренер црно-белих.

БОНУС ВИДЕО:  "ИЗВИЊАВАМ СЕ!" Жељко Обрадовић никада није био овакав после дербија