ЗВЕЗДА СИЈАЛА У АТИНИ, ПА СЕ УГАСИЛА: Панатинаикос казнио потпуно индиспонирану чету Душка Ивановића! Топ 8 Евролиге све даље

10. 03. 2023. у 21:53

КОШАРКАШИ Црвене звезде у 28. колу најелитнијег европског такмичења поражени су у Атини од Панатинаикос резултатом 75:66.

"ОАКА арена", својевремно најужаренији евролигашки паркет, данас је изгледала сабласно.

Полупразне трибине услед катастрофалних резултата грчког гиганта на европској сцени, недостајало је хука добро познатих ултраса зелених, а о томе каква је атмосфера владала говори и чињеница да се готово целим током меча могао чути звук тапкања лопте.

Атмосфера као на тренингу, а ни говор тела и страст на паркету обеју екипа нису одавали утисак да се ради о евролигашком окрашају.

Црвено-бели који су у меч ушли са ореолом фаворита већ у у увертири утакмице изградили суфицит који су оджавали целим током првог полувремена.

ПАО није успео нити на један једини секунд да осети сласт вођства, а већ у финишу првог квартала било је +10 за српски тим.

Наставак је донео базичну тимску кошарку, лепо распоређени поени у редовима тима са Малог Калемегдана.

Недовић је поново преузео лидерску улогу, предводио своје саиграча у офанзивном сегменту, а њему су се придружили и, обично епизодисти, у редовима Звезде, Кузмић, Ивановић и Лазаревић који граде великих 13 поена предности, а резултат на семафору на полувремену гласио је 39:53.

Половином треће деонице деловало је да Звезда сигурним корацима граби ка новој победи. Поенима Николе Ивановића тим са Малог Калемегдана отишао је и на максималних +16, а онда...

Нестваран пад, преко 5 минута без поена из игре Звезда, а ПАО гради огромну серију 15:1 и прилази на само посед разлике пред улазак у поседњу деоницу.

Већ расположеном центру домаћих, Папајанису, придружују се и Понитка и Вилијамс. Минути празног хода београдског великана  наставили су се и у четвртој четвртини, а негативна серија без поена из игре отишла је на више од 8 минута.

ПАО то користи па средином одлучујуће четвртине досипа "со на ране делија" и иде на максималних +9 у том тренутку.

На крају, разлог пораза црвено-бели могли би да траже у броју изгубљених лопти, чак 15, и катастрофалним процентима шута. Тим са Малог Калемегдана имао је мизерних 12/32 за два, за три 9/25 и 13/18 са линије пенала.

Најефикаснији на мечу био је Јоргос Папајанис са 17 поена, док је 13 додао Дерик Вилијамс у зеленом дресу. Код Звезде су најрасположенији били Филип Петрушев и Немања Недовић са по 12 поена, док је потпуно изостао учинак аргентинског двојца - Лука Вилдоза, Факундо Кампацо.

Звезда се са скором 12-16 након овог кола налази на 14. месту Евролиге, три победе далеко од места које води у плеј-оф.

ТРЕНУТНО СТАЊЕ НА ТАБЕЛИ ЕВРОЛИГЕ

ПАНАТИНАИКОС - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 75:66

ХАЛА: "Оака арена"

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ МЕЧА

37. минут - Петрушев промашује за три, Лазаревић купи офанзивни скок, али промашује чист зицер, потпуно индиспонирана Звезда. Перис Ли на другој страни користи оба пенала, Звезда у бонусу, а Кампацо губи лопту, +9 за Грке и посед лопте на три минута до краја.

35. минут - Потпуни распад система! Петрушев губи лопту, а затим Вилијамс поентира у транзицији и то уз фаул. Вилијамс потом и до свог 13. поена, а ПАО иде на максималних +9.

34. минут - Григонис за три! Панатинаикос сада има 62:58, а потом Перис Ли кради лопту и и лагано погађа у контри, Душко Ивановић тражи нови тајм-аут.

33. минут - Ево га! Звезда након 8 минтуа без коша из игре коначно погађа, Огње Добрић цепа мрежицу шутем за три, 59:58.

32. минут - ПАО први пут води! Папајанис погађа из рекета, Вилдоза промашује две отворене тројке, а Нејт Волтерс погађа ван линије 6,75 у поседу грчког тима, тајм-аут Душко Ивановић, потпуно расуло у редовима Црвене звезде.

31. минут - Звезда веровали или не преко 6 минута без коша из игре! Нејт Волтерс је одмах отворио одлучујућу деоницу поенима, само +1 за београдског великана, након максималних +16.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

30. минут - Вилијамс за три! Невероватно, 15:1 серија домаћих, нестваран пад црвено-белих. Крај треће четвртине.

29. минут - ПАО на - 5! Понитка користи оба пенала. Звезда у поседу, међутим Ивановић прави другу личну грешку у нападу у низу. Грчки тим у поседу, Томас погађа тројку из самог угла, а потом Лука Митровић гази линију. Само 5 поена предности, какав пад, Душко Ивановић је полудео, тајм-аут Звезда.

28. минут - Недовић промашује зицер, а потом Манзукас погађа уз фаул Луке Вилдозе. Грчки кошаркаш конвертује и додатно слободно бацање, ПАО након дуго времена спушта разлику испод 10 поена.

26. минут - Лепа акција зелених, Ли је бацио алеј-ап пас за Папајаниса који закуцава, 41:53.

25. минут - Стефан Марковић за три! Иде Звезда поново на +13, а потом Петрушев погађа, 39:53.

24. минут - Враћа се ПАО, колико толико... Томас је погодио ван линије 6,75.

23. минут - Сјајна контра ПАО-а, Понитка погађа у транзицији. Кренуло је негодовање са трибина. Малобројна публика у ОАКА арени не може да гледа како девотоструки првак Европе делује инфериорно ове вечети.

22. минут - Иде тројка, Никола Ивановић! Звезда на +16, највећа предност од почетка утакмице.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА!

20. минут - Језив шут Панатинаикос, 1/14 ван линије 6,75, Нејт Волтерс је промашио последњу за грчки тим, а на другој страни Недовић такође непрецизан у шуту за три. Пао има последњи напад, Ли погађа из продора, остаје 2.5 секунде до краја првог полувремена, Душко Ивановић тражи тајм-аут. Уследило је прецизно додавање Недовића за Петрушева који је фаулиран. Петрушев промашује прво, а потом и друго, али Лука Вилдоза иде на скок и погађа уз звук сирене! Звезда има великих +15.

19. минут - Петрушев цепа мрежицу! Остао је потпуно сам Филип ван линије 6,75 и искористио лошу одбрану ривала. Затим поново Недовић сјајно асистира Кузмићу који води тим са Малог Калемегдана на великих 40:27.

18. минут - Звезда на +13! Сјајно је Недовић промешао одбрану Панатинаикоса и потом феноменално проигравање за Кузмића који користи зицер.

17. минут - Ивановић тројка као кап! Потом Недовић улази у игру и одмах буши одбрану ривала и лагано полаже на обручу, 33:22.

16. минут - Стефан Лазаревић води Звезду на +8! Сјајан продор и флоутер са високим луком, 28:20. Потом ПАО узвраћа експресно поенима за два, а потом Филип Петрушев промашује зицер, срећом не долази Грци до офанзивног скока.

15. минут - Наставља се катастрфално вече Грка са спољних линија, Звезда не користи наредни напад, а Папајанис и даље терорише центре црвено-белих, погађа уз фаул, а потом и користи додатно слободно бацање, ПАО на -6.

14. минут - Лепа комбинација Папајаниса и Вилијамса, нови поени из рекета Панатинаикоса, 26:17.

13. минут - Звезда наставља да гради разлику у полупразној ОАКА арени! Петрушев је зидао у мис мечу и погодио из рекета. Лош темпо утакмице за сада, мали број поена, лош квалитет кошарке, ПАО не личи на Евролигаша, а Звезда кажњава бледо издање атинског тима.

11. минут - Недовић погађа тројку! Пре тога је Нејт Волтерс погодио у поседу Панатинаикос, 20:11 за српски тим.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

10. минут - Звезда на +10! Прво је Недовић конвертовао оба пенала, потом Петрушев погађа из рекета, а Нејт Волтерс уз звук сирене смањује на 9:17, што је и коначан резултат првог квартала.

8. минут - Бен Бентил за три, па потом и Недовић! Храбро је момак из Гане узео и трећи шут ван линије 6,75 и погодио овога пута, али Ивановић свакако одлучује да Бентила пресели на клупу. Потом Недовић у свом стилу погађа на обручима које и те како добро познаје с обзиром да је провео године у редовима грчког гиганта.

7. минут - Нерешено! Папајанис кажњава лоше брањење рекета Ивановићеве чете, 7:7,

6. минут - Папајаниса поново закуцава! Потом и фаул у нападу Бена Бентила, Вилдоза и  Недовић на паркету, Вилијамс промашује отворену тројку у поседу Панатинаикоса, али Бен Бентил промашује нову тројку.

4. минут - Сјајна финта шута Бен Бентила, избацио је чувара и лагано поентирао из рекета, 7:3 за српски тим, а потом и монстурозна блокада Кузмића.

2. минут - Сјајно отварање Звезде! Огњен Добрић већ на пет поена, на другој страни Папајанис закуцава након сјајног алеј-ап паса. Бентил је промашио отворену тројку и пропустио прилику да одведе свој тима на осетнију разлику на самом старту.

1. минут - Меч је почео!

19:30 - Сјајне вести за навијаче Црвене звезде као и целокупан црвено-бели табор. Познати грчки новинар Харис Ставру јавља да ће зелени из Атине играти без једног од кључних играча, Двејна Бејкона.

Делује да влада лоша атмосфера у тиму, новин тренер, Серелис, одмах је ушао у вербални окршај са сјајним Бејконом, те њега нема у саставу.

Бејкон није једини на кога не могу да рачунају у Панатинаикосу.

ЗВЕЗДИ ДОДАТНО РАСТУ ШАНСЕ: Панатинаикос без важних играча против црвено-белих

УОЧИ МЕЧА

Пре само два дана у хали "Александар Николић" видели смо сјајно издање црвено-белих.

Изабраници Душка Ивановића су савладали Анадолу Ефес резултатом 94:75 и тако стигли до 12. победе у сезони.

Током 30 минута игре гледали смо резултатску клацкалицу, међутим, рафална паљба Душкових пулена у последњој четвртини је преломила дуел.

Факундо Кампацо је преузео диригентску палицу и био је прави вођа на терену. Аргентинац је имао учинак од 22 поена и 7 асистенција.

Пратио га је Огњен Добрић са 15 погодака, док су Бен Бентил и Лука Митровић такође били двоцифрени са по 10.

У листу стрелаца уписали су се Немања Недовић (9), Филип Петрушев (7), Лука Вилдоза (6), Огњен Кузмић (5), Стефан Лазаревић (5), Стефан Марковић (3), Хасан Мартин (2).

Одбрана је била та која је одиграла кључну улогу, Василија Мицића и Шејна Ларкина није било на терену, те су играчи домаћег тима усредсредили на Вила Клајбурна који је лимитиран на 12 поена.

Нада још увек постоји, иако шансе нису велике и црвено-бели не желе да одустану.

Са друге стране "зелени" су одавно изгубили сваку шансу. У досадашњем делу такмичења Атињани су уписали 8 победа и 19 пораза.

Дејан Радоњић је отпуштен, а његову улогу преузео је Христос Серелис који је до сада три пута водио екипу у Евролиги и у сва три наврата је његов тим губио.

Победа је неопходна како би се задржала каква-таква нада, а нема дилеме да ће Факундо Кампацо и саиграчи дати све од себе да ове вечери освоје изузетно важне бодове.

РЕЧ ТРЕНЕРА

ИВАНОВИЋ ПРЕД ПАНАТИНАИКОС: Биће тешко у Атини, циљ је топ 8

- Биће тешка утакмица, клуб је променио тренера и увек када се то деси дође нова енергија, играчи желе да се покажу у много бољем светлу. Биће новина и много теже да се спреми утакмица. Ми имамо циљ и жељу, хоћемо да се боримо да будемо међу осам. Најбитније је да сви играчи дају све од себе, посебно у одбрани, верујем да је то и њима важније него да су се уписали у листу стрелаца - рекао је Ивановић, преноси званични сајт клуба.

Кошаркаш Црвене звезде Аргентинац Факундо Кампацо био је најбољи играч свог тима на мечу са Ефесом.

- Веома сам срећан због победе над Ефесом, била нам је изузетно потребна. Имали смо два тешка пораза у АБА лиги и Евролиги. Било је потребно да вратимо тај менталитет и енергију која нас је красила. Навијачи су нам много помогли, дали велику подршку. Одиграли смо паметно свих 40 минута и то треба да пренесемо у Атину - навео је Кампацо.

Аргентински кошаркаш је истакао да је за Црвену звезду сваки меч као финале.

- Биће тешка утакмица у Атини. Добро играју, можда не побеђују пуно у овом тренутку, али имају талентоване играче, добар тим, играју јако код куће, морамо бити спремни на то. Играћемо сваку утакмицу као да је финале - закључио је Кампацо."Црвено-бели" се из Атине у суботу враћају за Београд.

ТАБЕЛА ЕВРОЛИГЕ

БОНУС ВИДЕО: Атмосфера са вечитог дербија у Купу Радивоја Кораћа

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна "престала" да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)

Русија ових дана са поносом истиче да на Европском првенству у боксу чији је домаћин Србија њени такмичари могу да наступају уз сва државна знамења, а и под именом земље из које су, као и да се химна Руске Федерације интонира када неко од Руса дође до златне медаље. Међутим, баш са том химном десио се један неочекивани проблем. А онда је уследила врло емотивна сцена...

28. 04. 2024. у 16:44