ПАРТИЗАН ГРАБИ КА ТОП 8! Црно-бели победили Виртус, јуре ка плеј-офу Евролиге

07. 03. 2023. у 22:45

КОШАРКАШИ Партизана остварили су важну победу против Виртуса са 79:88 (26:28, 21:17, 16:20, 16:23) у 27. колу Евролиге и наставили су да хитају ка плеј-офу елитног такмичења.

Црно-бели су показали још једном да су прави када то треба да буду. Имали су сјајну подршку са трибина и крупним корацима јуришају ка пласману међу осам најбољих екипа на Старом континенту.

Нису блистали ни једни ни други у одбрани у првом полувремену, али су зато изабраници Жељка Обрадовића у другом делу меча закључали прилазе кошу и извојевали велику победу у "Сегафредо Арени".

Колико је дефанзива била на висини задатка најбоље показује чињеница да је један од најољих играча домаћег тима Марко Белинели остао без поена, уз шут из игре 0/5 и чак три изгубљене лопте.

Партизан је у последњи квартал ушао са +2 - 63:65, а онда је кренуо да игра изврсно. Одбрана је била на нивоу, у нападу је ствари у своје руке узео Егзум, два пута је полетео ка кошу ривала. Ипак, радио је све добро на овој утакмици репрезентативац Аустралије. Меч је окончао са 17 поена, седам скокова, исто толико асистенција и три украдене лопте.

Тим Серђа Скариола је покушао да се врати у финишу утакмице, но гости су тај налет одбили и стигли до 15. победе у елитном такмичењу.

Најефикаснији у победничком саставу био је Џејмс Нанели са 18 поена, Данте Егзум и Кевин Пантер су постигли по 17. На другој страни најбољи је био Мам Жаите са 14 поена, пратили су га Џордан Мики и Семи Оџелеј са по 13. Милош Теодосић је дуел завршио са дабл-дабл учинком од 11 поена и 12 скокова.

Партизан је сада на учинку 15-12, а Виртус 12-15.

Виртус - Партизан 79:88 (26:28, 21:17, 16:20, 16:23).

Дворана: "Виртус Сегафредо Арена". Гледалаца: око 8.000. Судије: Данијел Иризуело (Шпанија), Жозеф Бисан (Француска) и Гентиан Чичи (Турска).

Виртус: Менион, Белинели, Пајола 9, Бако 4, Жаите 14, Лундберг, Хекет 5, Мики 13, Вимс, Оџелеј 13, Теодосић 11, Абас 10.

Партизан: Вукчевић, Ледеј 8, Аврамовић, Пантер 17, Смаилагић 9, Папапетру 3, Егзум 17, Нанели 18,  Лесор 5, Трифуновић, Анђушић, Мадар 11.

Четврта четвртина: Виртус - Партизан 79:88

40' - Егзум је поенима са линије пенала окончао меч.

40' - Партизан је у одличној позицији. Мадар је погодио оба бацања, а до краја утакмице остале су је још 24 секунде.

40' - Виртус је изгубио лопту, али је Ледеј дуго на земљи држао лопту, дуже од пет секунди. Ипак, потом је Теодосић изгубио лопту и гости су у идеалној позицији.

40' - Добио је Пантер у једном дуелу незгодан ударац од Жаитеа. Обрадовић је затражио челенџ како би се проверило да ли има елемената за неспортски фаул. Ипак, био је обичан. Потом је Лесор направио кораке, па је Скариоло на 47,8 секунди позвао минут одмора.

39' - Финта шут и погодак флоутером Егзума. Партизан је близу велике победе. Нису гости направили фаул и то је казнио тројком Абас.

38' - Добар напад Виртуса који је закуцавањем завршио Мики, али онда Нанели погађа важну тројку.

37' - Оџелеј је искористио успаваност одбране гостију. Потом је лако до поена дошао Жаите. Одмах тајм-аутом реагује Жељко Обрадовић.

36' - Први пут један тим има двоцифрену предност. Опет је Егзум поентирао, потом Жаите и Ледеј. А онда Теодосић погађа тројку и то уз фаул Смаилагића. Српски ас није реализовао додатно бацање.

35' - Још једно страшно закуцавање Егзума. Нова украдена лопта за црно-беле, чак 13. Страшан период меча за госте који јуришају ка победи. Нестварну одбрану игра тим из Београда у овим моментима.

33' - Украо је Егзум лопту и полетео је из контре као кошу Виртуса. Белинели је тотално ван утакмице. Има 0/4 из игре и чак три изгубљене лопте. Мора тајм-аут да тражи Скариоло.

32' - Каква енергија гостију. Мадар је ишчепркао лопту ривалу и успео да погоди. Опет је Партизан одиграо одличну одбрану, али је тим из Болоње успео некако да извуче напад. Оџелеј се изборио за два слободна бацања. Он је оба пута био прецизан - 65:67.

31' - Први напад у последњем кварталу имала је екипа Виртуса и одиграла га је веома лоше. Партизан је био сјајан у одбрани. Идентично су узвратили црно-бели.

Трећа четвртина: Виртус - Партизан 63:65

30' - Сјајни Нанели је погодио тежак шут. Белинели ништа не може да погоди, играчи Партизана играју сјајну одбрану на искусном италијанском играчу.

29' - Промашио је Смаилагић, али поправио је то Егзум из "одбојке". На другој страни отворену тројку није погодио Оџелеј.

28' - Трећа у низу изгубљена лопта за госте, а онда и беспотребан фаул Лесора над Бакоом који је тај поклон искористио и вратио предност тиму из Болоње. Заиста невероватан меч, доста добрих потеза, доста грешака...

28' - Изгубио је Анђушић лопту, искористио је то Пајола и поентирао у контри. Опет су гости изгубили лопту, Белинели је потом промашио две везане тројке, да би Мики ухватио офанзиван скок и изборио се за два бацања. Центар домаћег тима је опет оба погодио - 61:61.

27' - Кренуо је Мики снажно да закуца, али није му то дозволио Лесор који га је зауставио фаулом. Ипак, бивши играч Химкија је реализовао бацања. Сада се углавном поентира са линије пенала. Налели је погодио само једно.

26' - Изгубио је Теодосић лопту. Искористио је то Нанели и погодио нови флоутер, то је био његов трећи погодак на тај начин на овом сусрету. Жаите је на другој страни био половичан са црте. Лепо је Егзум искористио чињеницу да је ривал у бонусу и изнудио је два бацања. Репрезентативац Аустралије је био прецизан оба пута.

25' - Мајстор је Теодосић. Одиграо је леђима против Пантера и поентирао је левом руком. То је био осми поен некадашњег кошаркаша ЦСКА.

24' - Мики је на другој страни казнио лошу одбрану Партизана и погодио је тројку и то тако што је остао потпуно сам. Чудан напад Партизана и на крају је ипак успео да га поенима заврши Пантер - 52:56.

23' - Кренуо је Жаите на продор и изнудио је фал Смаилагића. Центар домаћег тима погодио је оба бацања, иако му то није најјачи сегмент у игри. Невероватан шут је погодио Нанели.

22' - Теодосић није погодио тројку, али јесте Смаилагић на другој страни, а онда ни Мики није био прецизан. Смаилагић наставља да мучи ривала на старту трећег квартала. Одмах је тајм-аут затражио Скариоло. Нема сумње да овакву игру желе да гледају навијачи Партизана.

21' - Ау! Какво отварање другог полувремена. Нанели је пробио по чеоној линији и снажно је закуцао. На другој страни је Партизан успео да украде лопту.

Друга четвртина: Виртус - Партизан 47:45

Овај меч уживо прати легенда оба клуба, сада председник Кошаркашког савеза Србије, Предраг Даниловић, који је на поклон добио дрес Виртуса са бројем 5.

20' - Последњи напад црно-белих је решио Нанели који је лепо пробио и погодио флоутер. Тајм-аут је затражио тренер Виртуса на 4,5 секунду до краја првог полувремена. Менион је шутнуо тројку из даљине, но није био прецизан.

20' - Сјајна алеј-уп комбинација Менион - Жаите и закуцавање француског играча. На другој страни Папапетру погађа тројку. Жаите је натерао Лесора да га фуалира, па ће извести два слободна бацања због тога што су гости у бонусу. Он је био половичан са црте.

19' - Промашио је Пантер тројку, али је Ледеј "долетео" и спустио лопту у кош и то под фаулом. Одмах тајм-аутом реагује Серђо Скариоло. Крилни центар гостујућег тима није погодио бацање.

18' - Остао је сам под кошем Оџелеј и лако је поентирао. Домаћин је направио серију 11:2. Ово је прекинуо Мадар поенима са полудистанце - 44:38.

18' - Ново сјајно додавање српског кошаркаша. Немају црно-бели решење за бившег капитена наше репрезентације. Већ сада има седам асистенција и шест поена. Одмах је након поена Жаитеа минутом одмора реаговао Жељко Обрадовић.

17' - Добра контра Партизана и поени Пантера. Још једна асистенција Теодосића и поени Микија под кошем ривал.

15' - Аврамовић је украо лопту Пајоли, а онда је промашај Пантера исправио Ледеј. На другој страни Абас је поново поентирао. Потом је био прецизан и ван линије 6,75.

15' - Већ пету асистенцију је уписао Теодосић, после његовог додавања снажно је закуцао Авуду Абас.

14' - Невероватан шут је погодио Пајола. Црно-бели су мало стали у нападу у овим тренуцима. Ту серију је прекинуо Смаилагић који је био половичан.

13' - Направио је кораке Егзум и по инерцији кренуо на продор, зауставио га је Бако, а играч Партизана је незгодно пао. Ипак, успео је да настави утакмицу, што је најважније.

12' - Пронашао је Егзум рупу у рекету ривала и поентирао је под фаулом. Аустралијанац је погодио и додатно слободно бацање.

11' - Виртус је повео тројком Алесандра Пајоле коме је ово био пети поен.

Прва четвртина: Виртус - Партизан 26:28

10' - Сјајан напад домаћих за финиш прве четвртине. Пајола је приметио да је Оџелеј усамљен под кошем, упослио га је и овај је снажно закуцао. Партизан је одлично одиграо први квартал у нападу, али одбрана је била проблем.

9' - Лепо је наскочио и погодио са полудистанце Пајола, а Пантер наставља да мучи ривала. Оџелеј је искористио мис меч са Анђушићем и успео је да поентира и то уз прекршај бека гостију. Реализовао је и додатно бацање бивши играч Бостона.

9' - Сјајни Лесор погађа и то под фаулом. Француз је погодио и додатно бацање - 19:26. Ово је уједно највећа предност црно-белих до сада.

8' - Ледеј је фаулирао Исмаела Бакоа који је са линије пенала био прецизан. А навијачи Партизана су сигурно желели да виде овакав почетак.

7' - Чудан кош Лесора. Борио се за скок и некако провукао лопту кроз обруч. На другој страни Теодосић је други пут био прецизан ван линије 6,75. Лепо се за позицију под кошем ривала изборио Ледеј и поентирао. Потом је Пантер украо лопту Теодосићу и лако положио.

6' - Невероватно брзо се игра на овом сусрету. Опет је до поена дошао Пантер, док је на другој страни прецизан био Жаите и то након што је исправио промашај Хекета.

5' - Добар напац Партизана и поени Нанелија са полудистанце. Потом је Пантер промашио шут ван линије 6,75.

4' - Неспортски фаул направио је Егзум, па је два пенала погодио Хекет, а онда и тројку. Свих пет су били део бившег играча ЦСКА - 12:13.

4' - Оџелеј је после два промашена пенала успео да поентира испод коша Партизана. Трећу тројку за црно-беле погодио је Смаилагић, а онда је и Пантер убацио шут за два. Сјајно отварање меча за госте.

3' - Игра се брзо на почетку утакмице. Гости су добро отворили дуел, посебно у нападу, што им је и заштитни знак ове сезоне. Другу тројку погодио је Мадар - 5:8.

2' - Добро се ослободио Нанели и погодио флоутер за прво вођство црно-белих на овој утакмици.

1' - Меч је почео тројком Милоша Теодосића. Он се овим поготком изједначио по броју тројку са легендарним Василисом Спанулисом (518). На дргуој страни је Пантер узвратио истом мером.

Виртус је меч кренуо у петорци Хекет, Теодосић, Оџелеј, Мики и Жаите. Црно-бели меч почињу у саставу Мадар, Пантер, Нанели, Ледеј и Смаилагић.

20.35 - Касни почетак утакмице због проблема са семафором.

20.10 - Велику подршку са трибина имаће црно-бели. Навијачи су били распевани на улицама Болоње.

Уочи меча:

Црно-бели су протеклог викенда поготком Џејсма Нанелија у последњој секунди успели да савладају Сплит у АБА лиги и у добром расположењу дочекују дуел са тимом Серђа Скариола.

И Виртус је у победио Тортону у тесном мечу у Серији А. Тако су и једни и други извојевали тешке тријумфе у првенствима.

Овај меч је важан за обе екипе које се боре за пласман у Топ 8 Евролиге. У бољој позицији је Партизан који има учинак 14-12, док је тим из Болоња на 12-14.

Први меч ових ривала припао је изабраницима Жељка Обрадовића који су побдили убедљиво - 90:62.

БОНУС ВИДЕО: ЈОКИЋЕВА „СТОТКА“: Кога Србин јури по броју трпл-даблова