МОЋНА ЗВЕЗДА! Десетковани црвено-бели савладали Валенсију: Петрушев и Недовић носили тим до места које води у плеј-оф Евролиге

В.М.П.

06. 01. 2023. у 22:32

КОШАРКАШИ Црвене звезде стигли су до велике победе над Валенсијом у 17. колу најелитнијег европског такмичења. Утакмица која се играла у дворани "Фуенте сан Луис завршена је резултатом 75:77 у корист српског тима.

Душко Ивановић данас је био без Луке Вилдозе и Факунда Кампаца, аргентинског тандема који је пројектован да лидерством и својим квалитетима носи на паркету црвено-беле.

Исусни тренерски вук, свестан да је његова шутерска линија рањена свесно је лимитирао број шутева за три и форсирао игру под обручем у првом полувремену.

Вољни моменат поново је био невероватан, поново је импоновао начин на који је Звезда одрађивала дефанзивне задатке. Међутим, агресивна одбрана Звезде носи са собом велики број фаулова, судијски критеријум данас није дозвољавао Ивановићу да води утакмицу онако како је навикао.

Били су црвено-бели бољи у свим статистичким параметрима у току првог полувремена, процентима шута, асистенцијама, скоковима, украденим лоптама, једноставно све је било данас на страни тима са Малог Калемегдана, али...

Противник је, као импликација агресивне одбране уједињене са чудним судијским критеријумом извео чак 17 слободних бацања у прве две деонице, погодио 16, и само томе је могао да захвали што је на велики одмор отишао са -5.

Наставак је донео потпуно другачију кошарку. Звезда креће да форсира шут за три, Валенсији значајно падају проценти шута са линије пенала, и у таквом ритму, кога је карактерисао велики број изгубљених лопти и промашених шутева на обе стране, српски тим успева да одржава константну предност.

Она се целим током другог полуврмена кретала у распону од 2 до 6 поена, све до уласка у последња три минута. Филип Петрушев је показао да полако израста у једног од лидера екипе, и управо на његовим крилима Звезда прави серију и иде на +9.

Шпански тим смогао је снаге да се врати у меч, смањи на само три поена предности, али је у пенал завршници, капитал из претнодног дела сусрета био довољан Звезди за важну победу, којом српски тим долази на деобу позиције осам, која води у плеј-оф Евролиге.

Најефикаснији актер сусрета био је Филип Петрушев са 24 поена и 9 скокова, Недовић је уписао 18 уз 6 асистенција. НА другој страни Џоунс је постигао 14, а Харпер 11 поена.

ВАЛЕНСИЈА - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 75:77

ХАЛА: "Фуенте сан Луис"

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

39. минут - Серија домаћина 4:0, Валенсија поново у мечу, само +4 за српски тим.

37. минут - Петрушев погађа уз фаул 63:70, и потом поново чудесни Филип Петрушев за свој 23 поена, уз све то има и 9 скокова. Звезда има победу у рукама на три минута пре краја.

34. минут - Звезда баца лопту у руке Валенсији, а Дубљевић промашује отворену тројку. Не погађа ни Бентил. али ни Харпер. На крају коначно поени за Лопеза Аростегија са пенала - 65:63. Недовић је у игри!

33. минут - Период празног хода обеју екипа и великог броја промашених шутева и изгубљених лопти прекида Валенсија. Харпер је наскочио на шуту за три, 62:65.

31. минут - Сјајно Звезда отвара последњу деоницу! Серија 6:0 поенима Недовића након монстурозне блокаде Петрушева.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ВАЛЕНСИЈА ЗВЕЗДА 58:59

30. минут - Петрушев је стигао до 18 поена, Риверо је фаулиран на другој страни, Звезда у бонусу. Кубанац иде на линију пенала, али промашује оба пута. Ивановићеви пулени имају последњи напад у трећој четвртине, одговорност преузима Недовић, али његов шута са преко 10 метара не проналази дно мрежице.

29. минут - Аух, какав меч! 58:59 Радебо даје тројку преко руке, а Добрић непрецизан из корнера. А затим излази Илић, а улази Лазаревић - јако, јако ниска петорка Зврезде са Бентилом на пет! Недовић је изнудио фаул у продору и после слободних бацања резултат је 59:56. Јефтин фаул Лазића, а Веб погађа оба бацања, а Холанд и Недовић са друге стране нису прецизни.

27. минут - Валенсија не користи ни наредна два напада. Недовић прво то кажњава поготком ван линије 6,75, потом и Далибор Илић фаулиран на шуту, погађа једно од два, Звезда на +4.

26. минут - Пардиља поново, Валенсија стиже до изједначења. Недовић промашује отворену тројку, следи офанзивни скок, потом је и Бранко Лазић остао сам на шуту за три, али и он промашује.

25. минут - Пардиља шутира за три и погађа! Валенсија поново на само поседу разлике, 51:53.

24. минут - Валенсија уписује још два поена са линије пенала, могао је исто и Митровић да то учини на другој страни, међутим промашује оба пута. Џоунс је поново приближио шпански тим на посед разлике, али Стефан Лазаревић погађа важну тројку, 53:48 има Звезда.

22. минут - Џоунс је отворио друго полувреме поениам за Валенсију. На другој страни Петрушев је напао рекет, видео да је удвојен и да нема решења, враћа лопту ван линије 6,75, а тамо је Огњен Добрић који погађа за три! Могла је Звезда и до +9, имао је Стефан Марковић отворену тројку, међутим промашује.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, ВАЛЕНСИЈА - ЗВЕЗДА 42:47

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

20. минут - Далибор Илић стиже до првих поена ове вечери, а Звезда одлази на +5. Последњи напад за Валенсију, али Дубљевић неспретно контролише лопту, не успева да упути ни шут ка кошу ривала. Крај прве четвртине, Звезда води са 42:47. Филип Петрушев апсолутно централна фигура меча за сада, 16 поена, 3 скока. Следе играчи Валенсије, Риверо са 9 поена, Харпер је убацио 8, а Немања Недовић 7.

19. минут - Свира се фаул у нападу Бентилу због кретања у блоку, а Риверо поентира за 41:36. Филип Петрушев погађа невероватан ролинг - 43:36! Даје тројку Радебо преко Добрића! Затим и Риверо наставља сјајно шутерско вече са линије слободних бацања своје екипе. Агресивна одбрана Звезде носи са собом велики број фаулова, судијски критеријум данас недозвољава Ивановићу да води утакмицу онако како је навикао.

17. минут - Поново Џон Холанд за три, а потом страшна блокада Марковића, Звезда прави леп суфицит пред одлазак на велики одмор.

16. минут - Тројка! Џон Холанд погађа, Звезда поново иде на +4.

15. минут - Каква борба на паркету! Две ратничке екипе у борби на живот и смрт. Невероватно пожртвовање, снажне одбране, гине се за сваку лопту.

Ивановић свестан да је без Вилдозе и Кампаца његова шутерска линија знатно ослабљена, гура лопту под обруч, а то даје резултате, Петрушев је сада погодио, 34:35 у корсти Звезде.

13 минут - Иде сада тројка! Недовић је погодио прву на мечу за Звездум али Харпер експресно враћа, само шутем за два.

Ивановић уводи у игру и младог Далибора Илића, а овај одмах фаулиран. Прво погађа, друго не, 28:24 за српски тим, све до поена агилног Алекзандера. Потом промашај из угла за три, Валенсија још једном са линије пенала долази на -1, Затим Бранко Лазић за три, али експресно узвраћа истом мером Риверо.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ВАЛЕНСИЈА - ЗВЕЗДА 17:22

10. минут - Недовић поново! Поени са полу-дистанце из дриблинга за одлазак на мини-одмор са +5, упркос томе што ниси погодили нити једну тројку.

9. минут - Сјајан продор Недовића! Након што је у прошлом нападу промашио за три, сада је миљеник делија напао рекет и погодио за серију 12:4 српског тима, на семафору 22:17.

7. минут - Петрушеееев! Добра серија Звезде, прво је Бентил погодио из рекета, па исто чини и Добрић, а онда и Филип Петрушев закуцава у транзицији и наставља у сјајном ритму. Звезда за тили час од -3 до +3.

5. минут - Петрушев води битку са искусним Дубљевићем, поново га је надмудрио Филип, али је Дубљевић жестоким фаулом спречио сигурне поене. Петрушев на линији пенала затим, конвертује оба за вођство црвено-белих.

Ипак, брзо на другој страни узвраћа Дубљевић поенима, овај мини-дуел је централни догађај уверитре ове утакмице. Уследио је низ фаулова црвено-белих, а гости са линије пенала долазе до 13:10. Ивановићеви изабраници се муче у фази напада без Вилдозе и Кампаца.

3. минут - Пуерто је остао сам на позицији из које је просто морао да шутира за три, плеј Валенсије доноси прво вођство свом тиму, 5:4, а потом и Лазаревић прави фаул у нападу. Шпанци поентирају, али мирно на обруч лопту полаже Огњен Добрић, 7:6

1. минут - Меч је почео! Петрушев наставља тамо где је и стао у прошло мечу Евролиге, поново је однео битку у рекету са Дубљевићем и млади српски репрезентативац отвара меч поенима за вођство свог тима.

20:20 - Играчи српског тима су на терен истрчали у мајицама са натписом: „Фрее Фацу“ алудирајући на казну клубу због које Факундо Кампацо не може да игра у елитном такмичењу до почетка марта.

У експедицији српског тима је и Аргентинац, који је шокантно на нешто више од сат времена пре почетка меча, у пуној опреми, изашао на загревање. Кампацо је одрадио тренинг.

УОЧИ МЕЧА

Факунду Кампацу још увек није дозвољено да заигра на евросцени и то је оно што је изазвало бес код навијача црвено-белих.

Добро је познато да је Лука Вилдоза повређен и да ће још неколико недеља бити ван састава. Не само да Звезда неће заплесати аргентински танго ове вечери у Шпанији, већ се и Никола Ивановић још увек опоравља, док ни Хасан Мартин још увек није спреман.

Изабраници Душка Ивановића тренутно заузимају десету позицију на табели са скором од осам победа и исто толико пораза. Прошле недеље су на свом терену поражени од Барселоне резултатом 94-99, међутим, тројка Николе Миротића којом је утакмицу увео у продужетак је, испоставило се, нерегуларна.

Права је штета што српски представник из тог дуела није изашао као победник јер су момци у црвено-белим дресовима приказали сјајну кошарку.

Повреда Вилдозе на почетку меча није пољуљала његове саиграче. Немања Недовић и Филип Петрушев су били ти који су преузели одговорност, комбиновано су убацили 48 поена.

Након утакмице са Каталонцима савладан је Сплит на гостујућем паркету.

Данас на мегдан стиже екипа која има скор 7-9. Пулени Алекса Мумбруа су у претходном колу доживели пораз у Милану од "манекена".

Крис Џонс је први стрелац тима са 14,4 поена у просеку, док је иза њега Бојан Дубљевић са 13,7.

Црногорски интернационалац је у сјајној форми и противничке одбране имају великих проблема да га зауставе.

Ови ривали су се прошле године састали два пута и обе екипе су тријумфовале на свом паркету.

Очекује нас интересантна утакмица, а нема дилеме да ће бити тешко без двојице Аргентинаца на гостовању у Валенсији.

БОНУС ВИДЕО: Спектакл у Арени - кошаршаки Звезде и Партизана изашли на паркет