ЗВЕЗДА ОДИГРАЛА УТАКМИЦУ ЗА ИНФАРКТ: Црвено-бели прокоцкали +16, па се вратили из мртвих и приредили велику драму

17. 11. 2022. у 21:16

КОШАРКАШИ Црвене Звезде у осмом колу најелитнијег европског такмичења угостили су екипу Асвела. Почетак овог меча, означио и почетак једне нове ере на Малом Калемегдану, јер је црвено-беле са клупе предводио искусни кошаркашки "вук" - Душко Ивановић. На крају, након меча за инфаркт, Звезда је однела победу резултатом 70:67.

Већ од првог судијског звиждука осећала се нека потпуно нова, победничка енергија на паркету хале Александар Николић. Уследило је фуриозно отварање тима са Малог Калемегдана. Компактна одбрана зауставила је све путеве ка кошу, офанзивни скок функционисао је беспрекорно и управо након залагања Бранка Лазића и екстра-поседа Вилдоза погађа тројку за 11:2.

Да те нове енергије није било само на паркету видело се и по реакцијама делија. Најватреније присталице славног београдског клуба направиле су фантастичну атмосферу у култном кошаркашком здању и носиле свој тим.

Ношени хуком  навијача који је јежио кожу кошаркаши Звезде изгарали су на терену и гинули за сваку лопту, за сваки посед. Лепо распоређени поени, тимска игра у којој се за нијансу истакао Лука Вилдоза са неколико потеза кошаркашког генија, какав Аргентинац и јесте.

Деловало је да је Душко Ивановић већ имплементирао своју кошаркашку иделогију у идентитет црвено-белих, а да ће Звезда у паклу Пионира потпуно сломити ривала. Српски клуб отишао је са великих +15 на велики одмор, а онда...

Уследио је несхватљив пад у игри шампиона Србије и Јадрана. Ивановићеви изабраници били су потпуно безидејни у нападу, Петрушев је направио низ грешака, гост је пронашао шут. Предност се топила из минута у минут да би Лајти погодио тројку почетком четврте деонице за 56:56 и потпуни шок у Београду.

Потпуно је спласнула еуфорија, а Звезда је наставила са бледим издањем и низом промашаја ван линије 6,75, као и изгубљених лопти. Асвел одлази у једном тренутку и на плус 8, деловало је да је то био последњи ударац посрнулој Звезди, али онда нови повратак.

Недовић је повукао тим када је било најтеже а Звезда улази са 57: 57 у последњих 40 секунди меча. Недовић продире и погађа за два. Каква драма! Само 7 секунди до краја, Асвел је имао посед, а српски тим два поена предности.

Душко Ивановић се одлучио да прави фаул, а то се испоставило као генијална одлука. Ипонс подлеже притиску и промашује већ први пенал. Други промашује намерно, Добрић хвата лопту, али арбитри показују мртву лопту! Драми није било краја. Срећом Звезда осваја лопту на подбацивању и односи велику тријумф у новој ери под палицом Душка Ивановића.

Standings provided by Sofascore

Најефикаснији у екипи Црвене звезде био је Никола Ивановић са 16 поена, Лука Вилдоза је додао 12, док је Недовић постигао 11, од чега је сигурно она двојка у последњим секундама један од најдрагоценијих поена у његовој каријери. Асвел су предводили Лајти са 16, Кахуди са 14, односно Обашан са 11 поена.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА, ЗВЕЗДА - АСВЕЛ 70:67

40. минут - Међутим и Нуа подлеже притику и промашује цео кош. Само 40 секунди до краја, посед за Звезду! Бен Бентил је могао да постане херој, али Американац промашује отворену тројку из угла. Недовића погађа! Звезда води! Само 7 секунди до краја, 70:67. Ивановић се одлучује на фаул. Асвел промашује оба пенала, Добрић хвата одбитак, али судије показују мртву лопту, коју осваја Звезда након судијског подбацивања. И крај! Црвено-бели у драмтичној завшници односе победу!

39. минут - Страшан ролинг Недовића и потом мирно полагање. Поново подрхава Пионир! Нерешено на нешто мало мање од два минута до краја. Грешка Кахудија, кораци! Звезда има напад за вођство, али какав промашај Недовића за три, промашио је цео кош Звездин ратник.

38. минут - Фаул Ивановића над агилним Џексоном-Картврајтом који је оба пута прецизан 63:67. Снажни Понс снажно фаулира Митровића. Он је сада преузео улогу лидера. Митровић погађа оба пута и поново смањеује заостатак свог тима на два поена. Митровић потом сјајан и у дефанзиви, краде лопту, прослеђује је до Недовића, он вуче контру, шаље пас ка потпуно самом Бентилу, али Бен Бентил испушта чисто лопту из руку и сигурне поене. Какав трагичан потез.

37. минут - Недовић користи једно слободно бацање након неспортског фаула Обашана коме је ово пети фаул. Звезда потом не користи екстра-напад, гости погађају за два. Потом Бентил погађа тројку, Асвел је губи, а Лука Митровић погађа под фаулом. Каква утакмица сада, следи драма. Митровић има прилику да смањи на само -2. И погађа Митровић, 63:65.

36. минут - Гости сада погађају и оба пенала, сада Асвел прави осетнију предност,56:63

35. минут - Као да само један тим постоји сада на паркету хале Александар николић. Тоталан крах Звезде, гости сада одлазе на +5.

33. минут - Нервозан старт обеју екипа. Зезда нема решења у нападу, а Асвел не може да пронађе шут који их је красио у трећој деоници. Вилдоза је успео готово из немогуће позиције да погоди и и прекине пост, али је потом Лајти погодио за три, и након -16, Асвел је шокантно успео да стигне до изједначења, 56:56.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ЗВЕЗДА - АСВЕЛ 54:53

30. минут - Ветеран асвела Кахуди погађа тројку сада, али потом Нуа шаље Ивановића на линију пенала, а овај погађа оба пута, +5 за Звезду. Таман што се публика подигла, Петрушев прави нови кикс. Сада је фаулирао Нуа при шуту за три, а Асвел долази на посед заостатка, 53:51. Затим фаулиран Недовић, али српски репрезентативац промашује прво и реалзује друго. Асвел тројком јури изједначење након убедљивог вођства српског представника. Нису погодили за три, али зато јесте Обашан погодио за два. Асвел дише за вратом црвено-белима.

28. минут - Гости су реализовали напад, потом је Недовић погодио далекометну тројку, али какав кикс Петрушева. У тренутку када је миљеник делија испалио свој пројектил, млади Петрушев је неискусно и потпуно беспотребно лактом начинио неспортски фаул који су судије виделе. Тројка се признаје, али два пенала за Асвел. Сада је 51:45.

26. минут - Лајти потом погађа за два, Петрушев промашује зицер, па поправља из офанзивног скока. Нуа потом утишава Пионир тројком, али Ивановић узвраћа такође ван линије 6,75. Сјајан период утакмице, све пршти на терену, 48:41 има Звезда.

25. минут - Лука Митровић не погађа са полу-дистанце, а Фал још једном лагано решава два чувара у рекету, 40:36. Међутим коначно Звезда прекида црну серију, Ивановић тројком односи свој тим на 43:36.

24. минут - Ух каква тројка из угла 17-годишњег Рисашера, 40:30. Потом и Ивановић прави фаул у нападу. Морају црвено-бели да буду опрезни. Асвел има напад којим поново може разлику да спусти на једноцифрену. Горостасни Фал доминира висином и дугим рукама у рекету и лако поентира, а потом и Лајти погађа за два, сада је само 40:34.

22. минут - Лајти фаулиран при шуту и погађа један пенал. Затим Бентил упошљава Добрића који је сам као дух на тројци. Међутим Звездин лојални војник није имао среће, лопта излази из коша. Остаје 40:27.

21. минут - Одлично отварање гостију по повратку са одмора. Картер-Врајт погађа тројку са неких 10 метара, али потом Кузмић узвраћа лаким поенима иза рекета, 40:26.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, ЗВЕЗДА - АСВЕЛ 38:23

20. минут - Није Звезда добро поставила завршни напад, Асвел је имао прилику да у последњој секунди смањи предност противника, али Обашан промашује тројку уз звук сирене. Крај првог полувремена, Звезда импресивна! Делује да је промена тренера већ почела да даје видљиве плодове.

19. минут - Погађа Фaл за госте, потом је Петрушев прецизан за два,па Вилдоза још једном узима лопту из руку противника, али Аргентинац не погађа ван линије 6,75, сада је 38:23.

18. минут - Лука Митровић користи један пенал, потом је и Обашан фаулиран. Он погађа оба пута, 31:18, али Ивановић погађа за 34:18. Тројка као кап! Поентира Асвел, али је поново фаулиран Ивановић. Још једном плеј Звезде погађа оба пенала. 36:20.

15. минут - БУМ, БУМ, БУМ! Вилдоооозааа за три. Потом монструозна блокада Бентила, али је изгорео у жељи и потом промашио за три у офанзивној фази горостасни Американац, 30:16.

14. минут - Бентил је изгубио лопту, али брзо Вилдоза краде лопту ривалу и асистира Бентилу који је остао сам у контри. Иде Звезда на +9. Асвел не може да реализује напад поново, Ивановић је потом фаулиран. Црногорски репрезентативац погађа оба пута, ево и двоцифрене предности за домаћина, 27:16. Гори Пионир! Делије праве атмосферу од које подрхтава паркет!

13. минут - Обошан погађа коначно, Асвел је до овог тренутка шутирао катастрофалних 3/15 из игре. Руку на срце, много је и до компактне одбране српског тима, 21:16. Лука Митровић на другој страни погађа уз фаул, али није реализовао додатно слободно бацање, 23:14.

12. минут - Лука Митровић краде лопту, она стиже до Ивановића, а Обошани чини неспортски фаул у жељи да преке контру Београђана. Бивши кошаркаш Будућности погађа један пенал. Потом и лопта са стране за црвено-беле, али Недовић промашује тројку.

11. минут - Четврта изгубљена лопта за Звезду, срећом по њих и Асвел губи посед, а Добрић све то кажњава тројком, 20:14.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ЗВЕЗДА - АСВЕЛ 17:14

10. минут - Гости погађају два слободна бацања, крај прве четвртине, остаје само +3 за српског представника.

9. минут - Одбране на ивици фаула. Огроман број промашаја на обе стране. Звездина одбрана је закључала све пролазе ка кошу, али се муче у офанзиви кошаркаши са Малог Калемегдана. Добрић је пропустио прилику да погоди ван линије 6,75 и направи осетнију предност, овако остаје 17:12.

6. минут - Слободним бацањима Ретина Обасоана и Јусуфе Фала, Асвел смањује заостатак за Звездом. Црвено-бели воде 13:8 на четири минута до краја прве четвртине

У хали је и легенда Партизана и кошаркаше репрезентације Србије - Дејан Бодирога. Он ће из ложе посматрати меч у својству председника Евролиге.

5. минут - Вилдоза промашује, али поново екстра посед за Звезду. Какво залагање, гину Ивановићеви изабраници за сваку лопту! Аргентинац је потом пробио у рекет и онда маестралном финтом избацио чувара и положио за 11:2.

Нестварна атмосфера сада у Пиониру. Асвел узвраћа тројком, али Бен Бентил погађа из полу-хорога. Одлична леђна техника Звездиног центра, 11:5.

4. минут - Звезда губи лопту, брза транзиција Асвела, а Лајти постиже прве поене за госте, 9:2.

3. минут - Иде Звезда на 6:0. Делује да је Ивановић већ имплементирао свој препознатљив стил игре у идентитет црвено-белих. Импонује начин на који функионише дефанзива шампиона Јадрана. Холанда реалзију два пенала, па потом Вилдоза тројком носи Звезду на 9:0.

2. минут - Нервозан старт обеју екипа. По два нереализована напада на обе стране, али након промашаја Вилдозе за три офанзивни скок Бранка Лазића, а потом Вилдоза проиграва Кузмића у рекету који постиже прве поене на мечу.

За Црвену звезду против Асвела играће ових 12 играча - Холанд, Лазић, Митровић, Лазић, Мартин, Добрић, Ивановић, Недовић, Карковић, Кузмић, Петрушев, Бентил

Ван тима остали су Стефан Лазаревић, Мирослав Радуљица

Стартна петорка Звезде је: Вилдоза, Лазић, Холанд, Бентил Кузмић, Холанд

УОЧИ МЕЧА

Војна дисиплина, крвави рад и победнички менталитет, три су ствари које најбоље описују новог тренера Црвене звезде.

У тиму са Малог Калемегдана је дошло до промена, клуб је споразумно раскинуо сарадњу са тридесетосмогодишњим стручњаком, а на место шефа стручног штаба је дошло добро познато лице.

Неки га називају "психо", док други великани попут Луиса Сколе и Мирзе Телетовића тврде да је "доктор кошарке".

Главни разлог због чега су подељена мишљења је свакако Душков систем рада. За многе непојмљива дисциплина и тренинзи до крајњих граница који играче састављене од "меког материјала" доводе до психичког пуцања.

Велики део каријере провео је у Шпанији где је имао велике успехе. Са Басконијом је успео да освоји три пута домаћи шампионат и исто толико пута куп. Чак је и у Супер купу једном подигао трофеј.

Од шпанских великана је такође водио и Барселону, међутим, са Каталонцима се није разишао у пријатељским односима.

Црвена звезда је добила човека који има велики ауторитет и који тачно за шта хоће од играча.

Из седам одиграних утакмица на евросцени ове сезоне, београдски клуб је само једном изашао као победник.

Било је то пре три недеље када је у хали "Александар Николић" савладан Бајерн. Након тога дошла су два пораза на гостујућем паркету, од Монака, односно Фенербахчеа.

Један од најистакнутијих играча Лука Видоза за сада у просеку убацује 12 поена по утакмици. Аргентинац је са Ивановићем сарађивао управо у Виторији и тада је пружао изванредне партије, тако да нема сумње да је међу њима добра конекција.

Данас у госте долази екипа која за сада има скор 3-4. Након две везане победе уследио је и пораз у прошлом колу од Жалгириса. Литванци су славили у Лиону резултатом 76-93.

Ти-Џеј Паркер ове сезоне највише може да се ослони на Нанда де Колоа који у просеку убацује 12,7 поена. Француз је уједно и први асистент екипе са 4 додавања по мечу.

Очекује нас квалитетна кошарка, биће интересантно видети како ће изгледати почетак једне "нове" Црвене звезде.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО-СНИМЦИ

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња

Дарко Миличић је једна од најзанимљивијих личности у нашој кошарци. Сврставан својевремено међу највеће таленте на свету, изабаран је чак као други пик на НБА драфту, испред многих потоњих звезда. У НБА лиги, међутим, није успео. У Америци му се и данас многи подсмевају због тога. Али… Управо је екипа највећег америчког спортског медија, ЕСПН-а, не тако давно допутовала у Србију да сазна нешто више о нашем некадашњем репрезентативцу. Оно што су открили – запрепастило их је.

07. 05. 2023. у 19:16