ЧОВИЋ СЕ ХВАТАО ЗА ГЛАВУ: Звезда се обрукала, ово није доживела 12 година!

07. 11. 2022. у 19:53 >> 19:55

КК Црвена звезда је у утакмицу 6. кола АБА лиге против Задра ушла као апсолутни фаворит: није изгубила ниједан претходни овосезонски меч у регионалном такмичењу, има екипу саткану од веома квалитетних играча, а притом гости нису могли да рачунају на своју највећу звезду и тренутно водећег у МВП трци, Луку Божића који просечно даје 30 поена по такмичарском наступу. Али, епилог је био потпуно шокантан за домаћине, који су усред Београда имали заостатак и од 19 разлике, а на крају изгубили са 96:98, што им је први пораз у престоници Србије од овог ривала после 12 година.

Иако су црвено-бели релативно лако повели са 6:0, 9:2 и 15:12, све је потом почело да се нагло мења.

Дрежњак с пенала а и из игре, Лакић поготком с дистанце, па и за два поена, а онда Јордано чудесном тројком преко руку Луке Митровића (снимак можете и погледати нешто ниже у овом извештају), не само да су збунили домаћина, већ и све у дворани "Александар Николић", јер је Задар пред истек времена у првој четвртини повео са 19:27.

Антонио Јордано је и другу деоницу "отворио" на исти начин, поготком који је донео гостима 19:30, да би Дејвисова тројка у следећој акцији натерала тренера црвено-белих, Владимира Јовановића, да затражи тајмаут, јер је семафор показивао да његова екипа губити са 14 поена разлике у 12. минуту утакмице.

Повратак Немање Недовића и Луке Вилдозе стабилизовао је игру Звезде, која је са 19:33 пришла на 30:38, а притом су бравуре Аргентинца почеле да из напада у напад одушевљавале навијаче црвено-белих. Ипак, бринула их је прилична "промаја" у одбрани домаћих, те чињеница да је први офанзивни скок остварен тек после 19 и по минута игре.

На крају друге четвртине, семафор је показивао 41:52 у корист Задра, екипе тренера Данијела Јусупа, у чијим редовима се до великог предаха највише истакао Антонио Јордано са 14 поена. А наспрам гостију, који су тројке шутирали 9/19 и остварили 13 асистенција, у Звезди је бољи од сивила остали био Лука Вилдоза - стрелац 12 поена, уз седам асистенција. До тада. Није тај учинак био довољан ни за бољи исход прве половине сусрета, а испоставило се, ни за коначан.

Ситуација на терену се, наиме, није много променила ни у уводном делу треће четвртине. Звезда је доспела у заостатак од 14 разлике јер су Јордано и Рамљак наставили да, као на тренингу, малтене без отпора затрпавају кош домаћих, чији је тренер узалуд давао инструкције да се екипа "пробуди".

Међутим, после његовог тајмаута у 25. минуту Задар је увећа предност на 53:71. Недуго затим после нове далекометне бравуре Јордана и први човек Звезде, Небојша Човић, ухватио се у главу, у неверици шта се дешава.

У четвртој четвртини Звезда је и губила са 11 разлике, и прилазила на "-6", но уз пет минута до завршетка њен тренер Владимир Јовановић морао је да изнова затражи тајмаут, јер је семафор показивао 77:86, после два офанзивна скока и поготка Рамљака.

Ни кошеви "уз фаул" Недовића, ни све бучнија подршка с трибина некадашњег "Пионира" нису били довољни да се приђе на више од 84:91 до 37. минута. Али, драме је, ипак, било.

И поред тога што је недуго затим тренер Звезде добио техничку грешку, Задрани су, уплашени да би стварно могли да победе црвено-беле у Београду први пут после 12 година, почели да греше из напада у напад.

То је омогућило Бентилу да тројком примакне Црвену звезду на -3, а Недовић са линије пенала на 91:92, уз 93 секунде до завршетка меча. Даље од тога црвено-бели нису успели: Рамљак је одмакао госте слободним бацањима, а после грешке домаћих (Недовић је промашио кош ривала, па узео, а онда изгубио лопту), Лакић је донео Задру 91:96, што је у преосталих 37 секунди био превелик залогај за Јовановићеву екипу. Јер, јесте Петрушев поентирао, а одбрана црвено-белих потом натерала Дрежњака на шут из тешке позиције, но Бентил је затим нехотице избацио лопту у аут, па је она изнова припала хрватској екипи.

Тајмаут који је затражио гост, уз десет секунди до краја и 93:96 на семафору, изнедрио је пенал-пресуду: фаулиран је Карло Жганец, који је погодио оба пута с линије, а након тројке Лазића, Лакић јесте промашио оба слободна бацања, но две секунде нису биле довољне да Звезда изведе акцију за преокрет. То време је истекло од тренутка када је Бентил ухватио лопту под кошем домаћих, до бацања саиграчима на супарничкој половини терена.

АБА лига, 6. коло

Црвена звезда - Задар 96:98 (19:27, 22:25, 25:23, 30:23)

Београд - Хала: "Александар Николић"; Гледалаца: 1.587; Судије: Јовчић, Вовк, Никшић

Црвена звезда: Вилдоза 16п, 11ас Лазаревић 6, Митровић 6, Лазић 9, Мартин 4, Добрић 4, Ивановић 7, Илић 3, Недовић 13, Марковић, Петрушев 9, Бентил 19п, 9ск

Задар: Дејвис 5п, 7ск, Јордано 23п, 5ас, Кларица, Сикирић и Матулина нису играли, Жганец 15п, 4ск, 4ас, Чампара, Лакић 11, Дрежњак 22п, 6ск, 5ас, Рамљак 20п, 7ск, 6ас, Шантељ 2