КРАХ ЗВЕЗДЕ У МОНАКУ! Након фудбалера, и црвено-бели кошаркаши положили оружје у Кнежевини

04. 11. 2022. у 23:04

НАКОН што су претходне ноћи фудбалери Црвене звезде гостовали у Монаку, данас је то исто учинила и кошаркашка секција београдског клуба. Тим из Кнежевине био је ривал београдксим црвено-белима у оквиру шестог кола Евролиге и однео је победу на свом паркету резултатом 85:77.

Најватреније присталице београдских црвено-белих направиле су нестваран амбијент у Кнежевини. Било је ово гостовање на коме се тим са Малог Калемегдана осећао као да игра на свом паркету.

На крилима сјајне подршке "делија" изабраници Владимира Јовановића компактном одбраном и добрим решењима у нападу играли су резултатску клацкалицу против великог фаворита више од четвртине и по.

Две агресивне дефанзиве, сваки напад је био на ивица фаула а српски представник добро је пливао у таквом развоју ситуације на паркету. Недовић и Бентил су преузели улогу лидера у нападу, али је само деконцентрација са линије пенала одлучила да Звезда у том периоду не створи осетнију предност.

На три минута пре краја првог полувремена Звезда је имала мизерних 7/13 са слободних бацањима, а онда је стигла казна. Распуцани трио који су чинили два Американца, Лојд и Џејмс, као и Литванац Монтејунас додао је гас у финишу и показао свој квалитет.

Звезди је понестало решења у нападу, опали су проценти шута, посебно за три (4/14 на полувремену) па је Монако у свлачионицу отишао са плус седам.

Бентил и Недовић поново су повукли своје саиграче и већ у раној вази треће деонице донели изједначење. Међутим нису имали подршку својих саиграча. Онај од кога се највише очекивало Лука Вилдоза је био непрепознатиљив. Аргентински плеј готово да се није видео ове вечери.

Предност домаћина је расла из минута у минут, а у последњих пет минута утакмице Монако је ушао са плус 14. Било је јасно да нема више повратка за тим са Малог Калемегдана.

Поред слабих процената шута са пенала (16/24), основни проблем Звезде је био број изгубљених лопти. Имали су чак 10, што је недопустиво ако желе да се надмећу са најбољим тимовима Европе.

Међутим, оно што може да радује тренера Звезде је све боља игра Филипа Петрушева, који је вечерас забележио дабл-дабл учинак са 16 поена и 12 скокова. Он је уз Бена Бентила (14) био најефикаснији у табору Београђана, док су се на другој страни истакли Мајк Џејмс са 21 поеном и Џордан Лојд који је додао један мање.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

39. минут - Нова тројка Џејмса, поново Монако иде на плус 11.

38. минут - Лазаревић је обезбедио још један екстра посед свом тиму. Потом је Холанд фаулиран при шуту. Американац смањује на 74:65. Џејмс поентира, потом Холанд погађа тројку за Звезду. Сада је поново једноцифрена предност, 76:68.

36- минут - Петрушев користи једно слободно бацање и стиже до дабл-дабл учинка, 10 поена и исто толико скокова. Џејмс покушава са прек 10 метара, промашује. Недовић непрцизан на другој страни, али важан офанзивни скок Лазаревића, 74:63.

35. минут - Тајм-аут Јовановић. Великух плус 14 имају изабраници Саше Обрадовића. Занимљиво да су данас на трибинама многа тениска имена. Ту је Марин Чилић, као и Александар Зверев. А ту је и човек који је јуче уништио фудбалску секцију београдских црвено-белих, Кевин Воланд.

33. минут - Нема предаје! Недовић погађа тројку, 65:58. Домаћин потом погађа оба пенала, а Окобо лупа рампу Бентилу и одузима му лопту.

32. минут - Окобо поново из игре 1 на 1 до поена, Стефан Марковић непрецизан а потом Монтејунас поентира, Звезда поново у проблему. Французи опет имају двоцифрену предност, 65:55.

TРЕЋА ЧЕТВРТИНА, Монако - Црвена звезда 59:53

30. минут - Недовић погађа, потом Французи не користе свој посед. Добрић промашује зицер, али офанзивни скок Лазаревића и лагано полагање. Монако поново промашује, Стефан Марковић иза угла погађа тројку. Међутим Џејмс уз звук сирене за крај трећег квартала и 59:53 за Монако. Каква луда завршница ове четвртине.

28. минут - На све проблеме сада и Бентил прави неспортски фаул након непрописног грађења рекета које је уследило после промашаја Монака. Монтејунс промашује први пенал, погађа други. Лопта са стране за Монако. Лој сада промашује за три, а потом је Недовић фаулиран.

27. минут - Поени Лазаревића за два, али потом Окобо покађа ван линије 6,75. Исти играч краде лопту, а Џејмс пасом без гледања сјајно асистира Монтејунасу. Расте предност Монака који изгледа заиста сјајно на паркету, 56:46. Са друге стране потпуно безидејни пулени Владе Јовановића у нападу.

26. минут - Сада Вилдоза погађа важну тројку из наскока! Домаћин не користи свој напад, али Лојд долази до офанзивног скока и поена уз фаул. Поново тим из Кнежевине иде на плус 7, 51:44.

25. минут - Серија изгубљених лопти Звезде. Лојд све то кажњава, Монако поново прави разлику, 48:41.

24. минут - Серија 4:0 Монака, Вилдоза потом наскаче али непрецизан шут Аргентинца који се не види данас. Лојд промашује на идентичан начин, а Петрушев далекометном тројком поново ваћа свој тим у живот, 42:41 за Французе.

22. минут - Како игра Бен Бентил! Његов 14 поен, тројка из угла. Звезда је поново изједначила! Сада је 38:38.

21. минут - Бентил погађа испод коша, сјајна леђна техника центра Звезде. Џејмс на другој страни промашује зицер, а потом је Бентил и фаулиран, али наставља своје катастрофално вече са пенала (2/5), погађа једно и смањује на 38:35.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, Монако - Црвена звезда 38:31.

20. минут - Петрушев прецизан оба пута, 32:31. Вилдоза је одиграо жестоку одбрану на Џејмсу, али Американац погађа преко руке Аргентинца из претешке позиције, 34:31 води домаћин. A онда и Донте Хол прецизан из тешке ситуације и доноси Монаку "плус 5" – 36:31. Јовановић зове тајм-аут пола минута пре полувремена. Договор са клупе није уродио плодом, а Џејм наскаче и са врха капице погађа уз звук сирене.

Крај првог полувремена! Звезда након резултатске клацкалице у проблему и одлази са дефицитом од седам поена предности на одмор.

18. минут - Лојд промашује два слободна бацања, а исто чини и Бен Бентил. Још једном поени Хол, а Џон Холанд испаљује тврд шут и промашује за три. Монако сада промашује тројку, па је након тога начињен фаул над Петрушевим који ће на линију пенала.

17. минут - Лојд погађа за Монако, па потом и Монтејунас поново за мини-серију домаћина од 6:0. Бен Бентил је срећом по шампиона Србије сам решио наредна два напада и одржава резултатски прикључак - 30:29.

15. минут - Црвено-бели сада имају проблем да одбране свој рекет, Монтејунас, па Диало до лаких поена испод обруча. Наставак резултатске клацкалице, Монако поново води 26:24.

13. минут - Поново је нерешено, Никола Ивановић погађа са полудистанце, 22:22. Звезда затим губи лопту, Французи промашују за три, а Бен Бентил снажно пробија рекет и доноси ново вођство свом тиму, 22:24.

12. минут - Иде тројка за Монако, а потом Лазаревић промашује ван линије 6,75. Кнежеви воде 22:20, али песма делија и даље одзвања халом.

11. минут - Стефан Лазаревић оштро фаулиран приликом продора. Изданак Звездине школе користи једно од два слободна бацања. Потом Монтијунас погађа након офанзивног скока, па ер бол Немање Недовића који је преамбициозно покушао, и промашио цео обруч.

ПРВА ЧЕТВРТИНА, Монако - Црвена звезда 17:19

10. минут - Диало је погодио за домаћина, а онда тројка у последњој секунди прве четвртине Стефана Марковића! Лопта се нећкала, одскакала по обручу, али је потом прошла кроз мрежицу. Иде Звезда на 19:17!

9. минут - Компакта одбрана шампиона Јадрана зауставља покушај Монака да угура лопту у рекет, потом је Недовић фаулиран, а миљеник присталица Звезде користи оба слободна бацања за 16:15 у корист српког представника. Невероватан амбијент праве делије у Француској, као да се игра у Београду!

8. минут - Монако постиже поново лаке поене, а потом Стефан Марковић промашује отворену тројку.

7. минут - Јовановић је реаговао тајм-аутом. Уследила је сјајна одбрана његових изабраника у наредном нападу, а потом и тројка из наскока Немање Недовића, Звезда поново води, 14:13! Сјајна подршка делија на гостовању у Кнежевини. Ова тројка их је подигла на ноге!

6. минут - Монако потом изједначује, али Огњен Добрић погађа сјајну тројку. Потом Хол поново поентира, па Добрић не успева да погоди из продора, а потом Џејмс погађа ван линије 6,75. Тим из Кнежевине сада преузима предност, 13:11.

4. минут - Хол је пробио одбрану Звезде, али на другој страни Петрушев узвраћа. Потом сјајна блокада Огњена Добрића, а Бен Бентил поентира уз фаул, али и промашује додатно слободно бацање. Звезда води 8:6.

2. минут - Успавана одбрана Звезде на почетку. Французи стижу до четири лака поена из рекета. Ни у офанзиви није добро кренуло за Звезду. Прво изгубљена лопта, па Петрушев промашује отворену тројку. Срећом Бранко Лазић поентира из екстра поседа, а потом и Лука Вилдоза конвертује два слободна бацања, 4:4.

Изабраници Владимира Јовановића су на паркету.

УОЧИ МЕЧА

Црвено-бели не стоје баш најбоље у најелитнијем европском такмичењу, тренутно заузимају 16. позицију са скором 1-4, међутим, радује податак да су последњи дуел ипак решили у своју корист.

Прошлог петка у српску престоницу је стигао Бајерн, уједно, у том тренутку једини тим уз Црвену звезду који још увек није уписао бодове.

Три дана након тога изабраници Владимира Јовановића су уписали победу и у оквиру регионалне лиге. Бољи су били од Игокее резултатом 70-76.

Са друге стране, "кнежеви" су на евросцени уписали само један пораз. Савладали су Виртус Болоњу, Анадолу Ефес, Панатинаикос и Олимпијакос, док једино Макабију нису успели да направе штету.

Против пирејских црвено-белих у последњем колу пулени Саше Обрадовића су играли сјајну кошарку, а победа је сигурно још слађа ако се узме у обзир да је прекинут противников низ од 21 узастопне победе.

Шеф стручног штаба црвено-белих неће моћи да рачуна на Луку Митровића и то је велики дефицит за екипу. Поред њега појавила се и информација да у Француску нису отпутовали ни Мирослав Радуљица, Џејлен Адамс и Никола Топић. Играчи на које ће сигурно моћи да се ослони Владимир Јовановић су Бен Бентил, Огњен Добрић, Стефан Лазаревић, Стефан Марковић, Џон Холанд, Никола Ивановић, Хасан Мартин, Немања Недовић, Филип Петрушев и Лука Видоза.

Са друге стране, Саша Обрадовић ће моћи да рачуна на све кошаркаше - Мајк Џејмс, Џон Браун, Џерон Блосимгејм, Џордан Лојд, Донатас Мотејунас, Алфа Дијало, Донтеј Хол, Јоан Макунду, Адрија Моерман, Иља Окоби, Јакуба Уатара и Метју Стразе.