ПАРТИЗАН УГАСИО ГРЧКУ ВАТРУ: Жељко Обрадовић очитао лекцију бившем клубу

03. 11. 2022. у 22:37

КОШАРКАШИ Партизана вечерас су гостовали у Атини славном Панатинаикосу у оквиру 6. кола Евролиге и однели победу резултатом 91:89.

ПАРТИЗАН УГАСИО ГРЧКУ ВАТРУ: Жељко Обрадовић очитао лекцију бившем  клубу

На путу Партизана ка првом тријумфу у гостима данас је стајао човек који је много пута већ "скинуо скалп" црно-белима, и то на клупи најљућег ривала - Дејан Радоњић. Тренер који је стекао звање специјалисте за мачеве са "парним ваљком" није могао да укомпонује одбрану зелених, на начин на који је то чинио на клупи Црвене звезде.

Трио Мадар-Лесор-Пантер повукао је добрим ролама свој тим и дао му почетна крила и предност од 20:8. А онда, од тог момента па до краја полувремена постојао је само један играч на паркету "ОАКА арене".

Нестварни Кевин Пантер играо се са одбраном грчког тима. Дриблинзима је ломио своје чуваре, а када би био удвојен измишљао је поене и нестварним тројкама преко руку затрпавао кош Панатинаикоса.

До одласака на одмор имао је 4/5 за три уз 20 поена којима је утерао страх у кости атинској екипи. Начин на који је Партизан гинуо у одбрани подсетио је на дефанзиву коју су црно-бели демонстрирали у ери Душка Вујошевића.

Лопта се брзо кретала у нападу, чета Жељка Обрадовића проналазила је решења за сваку ситуацију. Било је ово вероватно и најбоље полувреме Партизана ове сезоне, али је неколико поена из немогућих позиција Грка одлучило да српски тим оде на одмор са само плус 13. Само, узимајући у обзир све оно што су приказали у прва два квартала Жељкови момци.

Наставак је донео потпуно другачију причу. Радоњић одлучује да игра фластер на Пантеру и да га константно удваја. Све то дало је резултате, Пантер као да није постајао на паркету и у целој трећој четвртини није пронашао дно мрежице. А, Нејт Волтерс и Папајанис то користи и доносе резултатски прикључак свом тиму. Већ након седам минута игре у наставку зелени долазе на само пола коша заостатка.

Радоњић је гестикулирао ка трибина, дизао већ узаврелу атмосферу у грчкој престоници у нади да ће то бити тас на ваги који ће сломити црно-беле.

Ипак Обрадовић је подигао своје момке, проиграо је Данте Егзум и повукао тим када је било тешко уз нову сјајну партију момка из сенке, Данила Анђушића. Партизан је градио предност, а када је поново заблистао и у другом полувремену заборављени Кевин Пантер било је јасно да нема повратка за изабранике Дејана Радоњића.

Црногорски стручњак осетио гнев америчког плеја, који је био силно мотивисан да након лошег старта сезоне утиша критичаре и преломи меч против кошаркашког великана из Атине. Пантер је меч завршио као најефикаснији актер сусрета са 29 поена, а пратили су га Двејн Бејкон и Неј Волтерс са 17. Лесор је био други најефикаснији у редовима српског тима са 15 поена.

ПАНАТИНАИКОС - ПАРТИЗАН 89:91 (16:31, 25:23, 23:14, 25:23)

Дворана: "ОАКА Арена", Атина

Судије: Мигел Анхел Перез (Шпанија), Фернандо Рока (Португал), Шаулијус Рачис (Литванија)

Панатинаикос: П. Калаицакис 3, Волтерс 17, Ли 4, Папајанис 10, Бохоридис, Вилијамс 14, Ј. Калаицакис, Бејкон 17, Понитка 12, Григонис 9, Манцукас, Гудаитис 3

Партизан: Вукчевић, Ледеј 13, Копривица, Пантер 29, Папапетру 2, Егзум 12, Јовановић, Глас, Лесор 15, Трифуновић, Анђушић 10, Мадар 10

Standings provided by Sofascore

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

39. минут - Серија гостију од 4:0. Са резултатом 88:82 се улази у последњи минут. Лесор изблокиран на закуцавању.

37. минут - Техничка за Дејана Радоњића због негодовања судијских одлука! Партизан то максимално користи. Анђушић прецизан на линији слободних бацања. Лопта са стране за црно-беле, а онда БУМ! Кевин Пантер, тројка као кап! Великих 88:78 за ЖОЦ-ове пулене.

36 минут - Пантер Фаулиран и користи оба слободна бацања, 84:76, али прелеп флоутер Нејта Волтерса који држи Грке у животу. Следи велика драма у Атини, ПАО одбија да се преда, 84:78.

35. минут - Ледеј је у наредном нападу Партизана напао обруч и извукао четврти фаул Нејта Волтерса, а Зек два бацања погађа 74:70. Први поени Кевина Пантера у другом полувремену, тежак шут је погодио за 76:71. А потом и мини-серија Данте Егзума, Партизан поново бежи на осетину предност! 80:71 за парни ваљак. Понитка на у следећем нападу полаже лагано и смањује на плус 7 за српског представника. Следи тројка за Партизан, али и одговор Вилијамса, сада је 83:76 за црно-беле.

33. минут - Анђушић отвара последњу деоницу лаким поенима из продора. ПАО не користи напада, али ни Партизан из два поседа не долази до поена. Лесор доминира под обручем, његов десети скок укупно. Волтер доноси два поена свом тиму, а потом Пантер гази аут линију. Грци имају напад за прво вођство на мечу, али Егзум краде лопту, а потом Ледеј у контри страховито закуцава. Међутим Нејт Волтерс долази до пет узастопних поена и смањује на 72:70.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА, ПАО - ПАРТИЗАН 64:68

30. минут - Поново серија Панатинаикоса, који после раног уласка у бонус Партизана са линије пенала стиже на минус 4. Анђушић промашује за три, али је Лесро фаулиран при скоку. Центар Партизана ће сада на линију слободних бацања. Лесор погађа само једно, а Папапетру прави фаул на другој страни и наставља ову пенал-завршницу треће четвртине. Гудаитис који се мучи ове сезоне са мизерних 38 процената шута се пенала промашује прво и погађа друго. Зек Ледеј је сада претрпео жесток фаул на 4 секунде до краја. Сада ће и он на линију слободних бацања.И он погађа само једно. ПАО има напад на 3 секунде до краја. Харис Ли уз звук сирене са пола терена промашује. Крај треће четвртине, 68:64 за Партизан.

28. минут - Нема тројке Григониса, добра вест за Партизан. Фаул на земљи, али пенали за Матијаса Лесора. Ући ће први пут на паркет и Балша, сада му Жељко објашњава шта треба да ради. Лесор је погодио оба пенала. Ли је фаулиран, али на земљи. Вилијамсов промашај преко Егзума. Фаулиран Анђушић, примио је јак ударац од Григониса. Све је како треба, Радоњић тражи тајмаут, 63:57.

26. минут - Радоњић сада диже ОАКА арену на ноге! Гестикулира ка навијачима да их још снажније подрже. ПАО у жестоком налету, али злата вредна тројка Данила Анђушића којом прекида серију ривала, 61:57 за Београђане.

25. минут - Обрадовић бесни на своје играче! Распала се игра Партизана као кула од карата. Волтерс асистира Папајанису који силовито закуцава уз фаул. ПАО на само минус два, 58:56.

24. минут - Лесор погађа два пенала након што је фаулиран, али Нејт Волтерс наставља своје шутерско вече тројком. Партизан не користи наредни напад, али и Двејн Бејкон промашује са врха капице. Наредни напад пробио је Ледеј у рекет, пробао да заврши на други обруч, али нема поена поново. Нервозан период обоју екипа прекида Дерик Вилијамс поенима из одбојке, 58:53.

22. минут - Катастрофалан почетак Партизана у другом полувремену. Обрадовић тражи тајм-аут. ПАО на крилима пет везаних поена Двејна Бејкона и кошем Нејта Волтерса топи предност црно-белих, 56:48.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА, ПАО - ПАРТИЗАН 41:54

20. минут - Па шта ради Кевин Пантер? Нова тројка, 20 поена човека коме се усијала рука! 51:38 има Партизан. Ледеј губи лопту и Папајанис погађан за три поена па се мало отопила предност црно-белих, 51:41. Егзум 2+1! Натерао је Папајаниса да га фаулира на продору, 54:41 води Партизан у Атини на полувремену.

18. минут -  Данило Анђушић лако полаже за нове поене рно-белих. Парис Ли је успео да превари сада Анђушића и да  одмах узврати. Пантер је заиста у елементу, 16 поена, 6/9 из игре, нови кош за два са полу-дистанце. Изгубљена лопта Матеуша Понитке. Ледеј не погађа из окрета у рекету. Јам Мадар прави велику грешку, фаул над Парисом Лијем за три пенала. Погодио је два од три, али онда Партизан има проблеме са скоком, па је Ледеј фаулирао Вилијамса. Григонис након тога спушта Зелене на девет разлике што је разлог Пбрадовић затражи тајмаут, 44:35.

16. минут - Сада и Кевин Пантер погађа, 44:31, већ 16 поена плеја београдског тима. Дејан Радоњић нема решења за разиграног Пантера.

15. минут - Мадар погађа за три и наставља нестварно шутерско вече Партизана. Папајанис је потом фаулиран, користи једно слободно бацање, 40:29. Али Данило Анђушић потом проналази дно мрежице, 42:29.

14. минут - Изгубљена лопта зелених, а онда одмах и фаул над Папапетруом. Сада је и Ледеју испала лопта из руку у гужви, а онда Папајанис лако поентира после маестралног додавања Матеуша Понитке. Ледеју је лопта изашла из коша. Јоанис Папапетру без поготка за два, али ни Зелени нису ништа бољи. Ледеј погађа када је деловало да неће бити ништа од ове акције црно-белих! Плус девет има Партизан.

12. минут - Григонис фаулира Лесора, а потом Ледеј прави прекршај у нападу баш над Григонисом. Промашује Бејкон тројку, док Егзум промашује тројку, али ту је моћни Лесор који закуцава! Григонис погађа тројку, његов први погодак са дистанце. Опет сјајан посао Партизана и кош Егзума.

11. минут - Каква утакмица... Сада је напад Панатинаикоса истицао и Волтерс ван баланса уз звук сирене погађа другу тројку заредом, 31:19

ПРВА ЧЕТВРТИНА, ПАО - ПАРТИЗАН 16:31

10. минут - Два брза коша Зека Ледеја, импонује начин на који Партизан игра одбрану у ових 10 минута. Великих плус 14, можда и најбоља четвртина ове сезоне чете Жељка Обрадовића.

Партизан има последњи напад на 20 секуунди пре краја прве четвртине и онда БУМ БУМ БУМ! Нестварна тројка Кевина Пантера уз фаул, у паду, потпуно ван баланса. Звезда црно-белих потом реализује и слободно бацање, 31:13.

Ипак невероватно узвраћа ПАО, Калаицакис са целог терена 0,9 секуунди пре краја првог квартала.

9. минут - Партизан половичан са линије пенала, а Вилијамс погађа прву тројку за Грке. Међутим Кевин Пантер експресно узвраћа поенима ван линије 6,75. Сада је 23:13 за црно-беле.

8. минут - Две сјајне блокаде Матијаса Лесора, али Понитка из екстра-поседа смањује на 20:10.

7. минут - Каква тројка Кевина Пантера из дриблинга. Степ-бек и онда мајсторија искусног Американца који има већ осам поена поред свог имена, 20:8.

5. минут - Домаћин везује четири поена, а онда Лесор снажно закуцава. Међутим на другој страни узвраћа Неј Волтерс, 17:8.

4. минут - Папајанис хвата скок, па му Ледеј краде лопту и оставља Лесору, па овај враћа Ледеју у ћошак који кажњава Папајанисов излазак и лако га обилази, па закуцава са две руке за 11:2. Какав старт Партизана!

3. минут - Краде лопту Јам Мадар, па Ледеј баца пас Лесору у контри и овај закуцава без проблема. Сјајан старт Партизана, 9:2

2. минут - Кевин Пантер са левих 45 степени погађа тројку, 5:0 за црно-беле

1. минут -Први поени на мечу у режији Јама Мадара, 2:0, Добио је ливаду од Ледеја и Папапетруа и користи то плеј.

УОЧИ МЕЧА

Црно-бели сада делују тотално другачије на терену, победа над Виртус Болоњом је подигла самопоуздање екипи и сада је јако тешко зауставити их.

Након популарног "Киндера" у "Штарк арену" је стигао Жалгирис. Ни литвански великан није успео да "узме меру" домаћину. Након 40 минута игре на семафору је стајало 87-76.

Бриљантну партију пружио је Кевин Пантер који је убацио 26 поена.

Након тога уписали су узабраници Жељка Обрадовића победу и у регионалној лиги, где су савладали Мега Баскет.

Данас на мегдан долази састав који са клупе предводи Дејан Радоњић. Човек који је прошле сезоне са Црвеном звездом у финалу АБА лиге срушио управо Партизан.

Ствари код Атињана не стоје баш најбоље, на евросцени су уписали тек једну победу, и то управо против "црвено-белих" у другом колу. Преко Реал Мадрида, Албе, Монака и Макабија нису могли.

Прошле недеље "понос Израела" није дозволио изненађење на свом терену, Лоренцо Браун и Вејд Болдвин су се побринули да бодови остану у "Минора Мивтачим" дворани.

Ови ривали су се последњи пут састали прошле године на пријатељској утакмици и тада су "зелени" славили након продужетка.

Али онај битнији податак, 2010. године је одигран последњи званичан меч. Играо се у оквиру ТОП 16 фазе најелитнијег европског такмичења.

Данас ће на терен истрчати нека нова имена. Шеф стручног штаба Партизана још увек не може да рачуна на Алексу Аврамовића, а ово су играчи на које ће моћи да се ослони - Зек Ледеј, Матијас Лесор, Јам Мадар, Џејмс Нанели, Јанис Папапетру, Данило Анђушић, Данте Егзум, Грегор Глас, Балша Копривица, Кевин Пантер, Урош Трифуновић и Тристан Вукчевић.

РЕЧ ТРЕНЕРА

Ово ће бити меч са посебном дражи за Жељка Обрадовића кога ће "ОАКА арена" дочекати реширених руку због свега што је у прошлости урадио као тренер грчког кошаркашког великана.

- Вероватно ће им нови играч Двејн Бејкон играти. Али то не значи да се нисмо спремали за остале играче. Пласман на табели не значи ништа, све утакмице играли су у егалу и заслужују поштовање. Мораћемо да одиграмо добар меч ако желимо да будемо на нивоу претходних игара - рекао је Жељко Обрадовић.

Актуелни стратег атинске екипе је некадашњи предводник Црвене звезде - Дејан Радоњић, који изјавио је да његову екипу чека тежак посао против Партизана у 6. колу Евролиге, али и да има решење за српског представника који је у налету.

Биће то, према његовим речима, већ проверени рецепт, онај са којим је увек био "тврд орах" за Партизан - одбрана.

- Наш ривал је у доброј форми, долази у Атину после победа над Виртусом и Жалгирисом. Свесни смо да нас очекује јако тежак посао, а кључ успеха у дуелу који следи лежи у одбрани и енергији. Дефанзивне задатке морамо да одрадимо беспрекорно, далеко боље него што је то био случај на претходним мечевима, ако желимо, а желимо победу против Партизана - рекао је Радоњић.

Поред тога, како је навео, одбрана доноси неопходно самопоуздање за игру у нападу, што им је такође недостајало у претходним мечевима.

- Верујем да ћемо против Партизана бити на жељеном нивоу у оба смера - изјавио је тренер атинских зелених за Спортклуб.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ