ЗВЕЗДА ПОВЕЛА У АБА ФИНАЛУ: Црвено-бели у гротлу "Пионира" срушили Партизан

27. 05. 2022. у 22:07

КОШАРКАШИ Црвене звезде добили су прву утакмицу у финалу плеј-офа АБА лиге. Црвено-бели су славили са 90:76.

ЗВЕЗДА ПОВЕЛА У АБА ФИНАЛУ: Црвено-бели у гротлу Пионира срушили Партизан

Напунили су навијачи тима са Малог Калемегдана "Пионир" и повели своје љубимце да првог тријумфа, па их сада још два деле до одбране титуле у регионалном такмичењу.

Девет година се чекало да вечити одлучују о томе ко ће бити најбољи тим Јадрана. Меч је оправдао епитет великог дербија, али разлог за славље су имали изабраници Дејана Радоњића који су фантастичном игром у другом полувремену разоружали ривала.

Партизан је био тај који је боље отворио сусрет. Добио је уводни период са 19:23, но црвено-бели су све боље и боље изгледали у одбрани како је меч одмицао. Колико је тај сегмент игре домаћег тима добро функционисао у наставку показује податак да су у свакој од преостале три четвртине примили мање од 20 поена - редом 16, 19 и 18.

Покушала су двојица тренера да сакрију најбоље карике екипа. Црно-бели су то успели, пошто је Никола Калинић постигао три поена (прве из игре тек у последњем минуту), али новопечени отац је одлично разигравао екипу, уписао је пет асистенција.

Са друге стране Кевин Пантер је био добро чуван током првог полувремен, но разиграо се у наставку. Ипак, то није било довољно да поведе тим до тријумфа. У четвртој четвртини се појавио са сјајним решењима у нападу и Далас Мур, али одбрана је та која је заказала код црно-белих.

Чекали су навијачи Звезде Николу Ивановића целе сезоне, а он је чини се у праву форму ушао када је најпотребије. Гости нису имали решења за црногорског плејмејкера који је утакмицу окочнао са 18 поена, три погођене тројке.

Најефикаснији код победника био је управо Никола Ивановић са 18 поена, њега је пратили Огњен Добрић и Лука Митровић са по 14 поена. На другој страни најбољи је био Кевин Пантер са 15 поена, док је Далас Мур додао 12.

Друга утакмица ових ривала на програму је у недељу од 20 сати, а домаћин је такође Црвена звезда.

Ц. звезда - Партизан 90:76 (19:23, 23:16, 24:19, 24:18).

Дворана: "Александар Николић". Гледалаца: 6.886. Судије: Саша Пукл, Урош Обркнежевић, Јосип Радојковић.

Ц. звезда: Лазаревић, Волтерс 11, Давидовац 10, Митровић 14, Лазић, Калинић 3, Добрић 14, Холинс 7, Ивановић 18, Марковић 2, Вајт 4, Кузмић 4.

Партизан: Пантер 15, Вукчевић, Ледеј 11, Загорац, Аврамовић 10, Копривица 7, Смаилагић 4, Мур 12, Глас, Лесор 9, Трифуновић, Мадар 8.

Четврта четвртина: Звезда - Партизан 90:76

40' - Сјајна утакмица Ивановића. Погодио је сада полудистанцу за коначан резултат - 90:76.

40' - Тек на минут до краја Калинић постиже прве поене из игре. На другој страни опет Мур са линије пенала.

39' - Углавом се до поена долази са црте. Мур погађа, али Звезда је близу да поведе у финалној серији.

39' - Још једна изгубљена лопта гостију и контра ривала коју лаким поенима завршава Лука Митровић. Тражи последњи тајм-аут на утакмици Жељко Обрадовић.

38' - Јако мало има игре у овим тренуцима. Доста се игра сече фауловима. Сада је Ивановић био прецизан.

37' - Одлично се Ивановић ослободио Аврамовића и лако је поентирао. За Партизан је Смаилагић изнудио два бацања и оба је погодио - 82:72.

37' - Дуго се игра без поена. То је прекиниу Ледеј са линије пенала, који је погодио једно од два пенала. Пантер је награђен за још једно бацање, пошто је клупа Звезде зарадила техничку.

36' - Први пут се на линији пенала нашао Лука Митровић и успео је да оба реализује за +12 - 80:68.

Нејт Волтерс/FOTO: M. Vukadinović

35' - Сјајан потез Митровића. Подигао је Лесора на финту и онда лако поентирао. За црно-беле је у овим моментима у најбољем ритму Далас Мур.

33' - Дуго је трајао напад Звезде, пошто је Партизан направио три фаула. Стрипљиво су домаћи градили акцију и на крају је Ивановић погодио тројку, а онда и још једну, тада је "Пионир" прокључао. Између тога Лесор је дошао до поена након офанзивног скоква. Из Звезде су тражили кораке, али судије их нису свирале - 76:66.

33' - Још једном Мур. Лоше је Звезда преузела у одбрани и кошаркаш гостујуће екипе је то казнио. Сада Радоњић тражи тајм-аут.

32' - Добар напад црно-белих након тајм-аут и Далас Мур је погодио тек прву тројку из трећег покушаја. На другој страни Добрић је промашио први шут ван линије 6,75.

31' - Била је Звезда на ивици изгубљене лопте, но извукао је ситуацију Холинс. Лесор је лоше додао лопту Мадару, тај поклон је искористио Вајт и закуцао у контри - 70:58. Обрадовић је био принуђен да одмах позове минут одмора.

Трећа четвртина: Звезда - Партизан 66:58

30' - Пантер је изгубио лопту и то је омогућило Вајту да се закуцавањем упише у стрелце. Ледеј је до првих поена у наставку стигао поготком ван линије 6,75.

29' - Сударили су се Вајт и Холинс и омогућили Лесору да дође до лаких поена, али црно-бели готово ништа не могу да одбране, па је до нових поена стигао Кузмић.

27' - Промашио је Кузмић из добре позиције, али је покупио промашај и поспремио лопту у кош. Пантер опет погађа. Високо је бацио лопту преко Кузмића и успео је од таблу да поентира - 62:53.

26' - Лоше делује одбрана Партизана у овом кварталу, па је лако до коша стигао Волтерс после асистенције Митровића. Црвено-белима је то било 17. успешно додавање. Опет су гости поентирали са пенала, сада је Француз оба реализовао.

Никола Калинић и Урош Трифуновић/FOTO: M. Vukadinović

25' - Први промашај гостију са линије пенала. Матијас Лесор, бивши играч Звезде је погодио једно од два. Пантер је ушао у ритам и погодио је тројку одмах у транцији. Одмах је тајм-аут затражио Радоњић.

25' - Још један тројка Добрића који је на 4/4. Ову је погодио са девет метара. На другој страни погађа само Пантер, али сада је дао кош из игре - 58:45.

24' - Невероватан кош Добрића. Истицало је време за напад, али је бек домаћег тима погодио тројку преко руке Трифуновића. Партизан за сада до коша стиже само са црте. Опет је Пантер био прецизан оба пута.

23' - Иде Звезда први пут на утакмици на двоцифрену предност. Сјајно је прошао Добрић и погодио. Црно-бели још нису постигли кош у наставку меча. Серију без поена за госте је прекинуо Пантер поенима са линије пенала.

22' - Црвено-бели су до највеће дошли након тројке Волтерса, то је седми погодак вани линије 6,75 за домаћи тим - 46:39. Потом је плејмејкер црвено-белих погодио и "флоутер" и Обрадовић је одмах затражио тајм-аут.

Матијас Лесор између Лазића и Митровића/FOTO: M. Vukadinović

21' - Добар први напад Звезде је окончан поенима Кузмића са линије пенала. Ипак, он је био половично прецизан и има 1/4 са црте. Оно што може да буде проблем за оба тренера је то да два битна играча имају по три фаула - Зек Ледеј и Остин Холинс.

Друга четвртина: Звезда - Партизан 42:39

20' - Покушао је Ледеј са пола терена, но није био прецизан, па црвено-бели са плус три иду на одмор.

20' - Две тројке заредом промашио је Ивановић. Потом је Пантер изгубио лопту, а Ивановић је то казнио и погодио је прву тројку након три промашаја - 42:39. Обрадовић је позвао минут одмора на пет секунди пре краја првог полувремена.

19' - Партизан за сада не греши са линије пенала за разлику од противника. Аврамовић је био прецизан, а до првих поена након офанзивног скока је стигао Ален Смаилагић. Серију црно-белих ће покушат тајм-аутом да прекине Радоњић.

18' - Ивановић је изнудио нова бацања, но био је половичан. На другој страни Мур је промашио отворену тројку. Наставља да погађа Давидовац. Опет је Калинић одиграо одличан повратни бас, а крилни играч црвено-белих други пут погодио ван линије 6,75 - 39:35.

Дејан Даводивац и Огњен Кузмић/FOTO: M. Vukadinović

17' - Серију домаћег тима је прекинуо Лесор поенима са линије пенала - 35:35. Кузмић је натерао Ледеја да га фаулира приликом шута, ипак центар Звезде је промашио оба слободна бацања.

16' - Није слутило на добар напад Звезде, али је завршен поенима Дејана Давидовца, а онда је погодио и тројку, па је црвено-белима вратио предност.

15' - Где је стао у прошлом дербију наставио је на овом. Аврамовић је из велике даљине погодио тројку, другу на овом мечу. А у стрелце се уписао и Никола Ивановић који је реализовао оба слободна бацања.

14' - Дуго је Мадар држао лопту, но успео је да нађе начин да погоди кош ривала. Звезда је одиграла добар напад који је лоше завршен, пошто Лазић није стигао да шутира на време.

14' - Наместио је руку Добрић, други пут заредом је био прецизан ван линије 6,75. Потом је и Лука Митровић сјајно положио, а за оба коша заслужан је Никола Ивановић са две одличне асистенције. Први пут је тајм-аут затражио Жељко Обрадовић.

13' - Ледеј се трудио да направи себи позицију, није то урадио идеално, но успео је да погоди шут једном руком - 23:28.

12' - Имали су неколико отоврених позиција за шут играчи Паритзана, али су пропустили прилику да упуте шут ка кошу. Напад се завршио изгубљеном лоптом Аврамовића, а на другој страни је ривала казнио Добрић погодђеном тројком.

11' - Није успео Волтерс да погоди шут то није урадио. Ипак, лопту је покупио Калинић који је изнудио фаул Мадара. Најбољи играч црвено-белих је био половично прецизан и на тај начин се уписао у стрелце у овом финалу.

11' - Наставља Партизан да погађа ван линије 6,75. Овога пута је Ледеј погодио из корнера после одличног пада Аврамовића. Сигурно да почетак меча брине навијаче Звезде.

У дворани су и Дарко Миличић, Игор Ракочевић, Милан Гуровић...

Игор Ракочевић и Дарко Миличић/FOTO: M. Vukadinović

Прва четвртина: Звезда - Партизан 19:23

10' - Баш као и Марковић са линије за слободна бацања оба пута је прецизан био и Јам Мадар. Након тога сјајан напад Звезде који је Митровић завршио закуцавањем, а онда је Марковић зарадио и техничку, јер је ометао Ледеја приликом извођења аута. Мадар је тај поклон искористио - 19:23

10' - Направио је Паритзан три брза фаула, па се Марковић наградио са два слободна бацања која је погодио.

9' - Одлично је Пантер упослио Мадара који је остао сам на шуту за три поена и био је прецизан. То је натерало Дејана Радоњића да затражи први тајм-аут на утакмици.

8' - Добар напад Звезде окончан је закуцавањем Митровића. Опет је Калинић кренуо на продор и потом је уписао нову асистенцију. Лепо се Ледеј извукао на шут и погодио полудисанцу. Ово је био први поен Американца из редова црно-белих - 15:17.

7' - Прве поене у финалу постигао је Лука Митровић, а онда је Пантер био прецизан из велике даљине.

6' - Сјајан напад гостију. Пантер је ушао у рекет, услед притиска је успео да проигра Копривицу који је понетирао уз фаул. Центар црно-белих је био прецизан и са линије пенала - 11:12.

6' - И Партизан је постигао прву тројку на утакмици, она је била дело Алексе Аврамовића коме је то био пети поен.

5' - Сада снажно закуцавање Кузмића. Калинић га је сјајно проиграо, а центар Звезде је био незаустављив за одбрану Партизана. Серију домаћих која износи 7:0 наставио је Волтерс полагањем на леву страну.

3' - Црвено-бели за сада поентирају "флоутером", али овога пута Давидовац. Потом је Копривица снажно закуцао други пут, а прву тројку на мечу постигао је Остин Холинс за прво вођство домаће екипе - 7:6.

Кошаркаши Партизана/FOTO: M. Vukadinović

2' - Искористио је мис меч против Калинића млади Балша Копривица и снажно је закуцао. Пре тога Урош Трифуновић је одлично изблокирао Калинића на шуту са полудистанце.

1' - Први напад имала је Звезда, али Остин Холинс није погодио тројку, а прве поене у финалној серији постигао је Аврамовић после продора. На другој страни Волтерс је поентирао на карактеристичан начин - "флоутером".

Уочи меча:

Клуб са Малог Калемегдана први је прошо кроз циљ када се гледа лигашки део и то му је омогућило да има предност домаћег терена у прве две утакмице финала, па ће вечерас и у недељу дворана "Александар Николић" бити обојена у црвено-бело.

Изабраници Дејана Радоњића су до финала стигли након што су били бољи од Цедевита Олимпије (2-1 у серији). Тим Жељка Обрадовића је славио идентичним резултатом против Будућности.

Звезда и Партизан су ове сезоне одиграли три утакмице, а актуелни шампион АдмиралБет АБА лиге води са 2:1 у победама. Бранко Лазић и другови су славили у првом дуелу и у финалу Купа Радовоја Кораћа, док је последњи сусрет припао црно-белима.

БОНУС ВИДЕО: Никола Јокић - од доброћудног дебељуце до најбољег кошаркаша на свету

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико грађани славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

СИТИ ИМА СВЕ У СВОЈИМ РУКАМА: Уколико ''грађани'' славе на свим утакмицама до краја, освојиће четврту узастопну Премијер лигу

У заосталој утакмици 29. кола Премијер лиге фудбалери Брајтона ће угостити разиграни Манчестер сити који јуриша ка новој титули првака Енглеске (21.00).

25. 04. 2024. у 07:45