ЗВЕЗДА НОКАУТИРАЛА РЕАЛ! Евролигашко чудо црвено-белих одмах после пораза у вечитом дербију

Д. Н.

08. 03. 2022. у 20:58 >> 20:58

КОШАРКАШИ Црвене звезде направили су подвиг у утакмици 20. кола Евролиге, савладавши другопласирани тим елитног надметања, Реал Мадрид, са 65:62.

Црвено-бели су ушли у овај меч и физички и емотивно исцрпљени, јер су за викенд играли вечити дерби у коме су, први пут ове сезоне, поражени од Партизана. Уз то, да се није десила засад "привремена суспензија" руских клубова из Евролиге, а све извесније њихово избацивање, тешко да би мегдан са Мадриђанима имао неки велики резултатски значај за екипу с Малог Калемегдана.

Али, ето, има, јер пласман у доигравање и није тако немогућ након што су други евролигашки учесници изгласали да се, ако се Руси стварно избаце, њихови резултати са осталима просто обришу, што је Звезду прилично приближило нокаут фази надметања.

И, са тим мислима, а и чисто спортском, жељом да се победи гигант европског спорта, црвено-бели су храбро заиграли против Реала.

Свесни његових бројних ривала, али и недавно уочених мана (Мадриђани су доживели три узастопна пораза у претходним колима Евролиге, од Жалгириса, Барселоне и Фенербахчеа, а пред путовање у Београд изгубили су код куће од Басконије, у домаћем првенству), изабраници Дејана Радоњића су на препознатљив начин, одличном одбраном, рано почели да праве проблеме фавориту.

Не баш увек и не баш у сваком сегменту игре (напротив!), али сасвим довољно да воде и чувају стечено. Рецимо, иако је Звезда у првој деоници шутирала само са 33% из игре, није дала ниједну тројку, губила са 8:14 у скоковима, 1:6 у асистенцијама, успела је да дефанзивом и терањем ривала на бројне прекршаје, уз десет погођених пенала из 11 покушаја, добије ту четвртину са 16:15.

Реал је правио велике проблеме домаћину офанзивним скоковима, на моменте је бриљирао искусни Љуљ, под обручима час Таварес, час Јабуселе, али је уз надахнуту игру целог тима, поготово Волтерса, Ивановића, Давидовца и, посебно у одбрани, Холинса, Звезда изградила 35:28 на полувремену, чему је допринело чак седам одузетих лопти, а укупно десет киксева Реалових кошаркаша.

Када се на то надовезао и сјајан период екипе Дејана Радоњића, када су за тили час стигли до +8, уз велико пожртвовање Холинса, а поготке Ивановића, чинило се да је гигант из Шпаније "зрео" за рушење, али је потом Звезда ушла у своје "црне минуте". Од 25. до 30. минута није дала ниједан једини поен, па је Реал серијом од 8:0 поравнао на 42:42 пред последњу четвртину.

А у њој је драма достигла врхунац када је Звезда у 37. минуту повела са седам разлике, па дозволила две узастопне тројке гостима. Реал је пришао на 57:56, да би потом црвено-бела одбрана натерала фаворита да 17. пут изгуби лопту, а недуго затим је Дејан Давидовац са линије пенала донео 61:56. Управо он је, после потоњег промашаја Љуља, натерао Тавареса на офанзивни прекршај, што је искористио да удаљи домаћине на резултатски недостижну разлику, 63:56. И поред нове порције неизвесности, преосталих 79 секунди није било довољно да Мадриђани, и поред две тројке Љуља која су уследиле, направе своје чудо.

Оно је, ове вечери, било резервисано за момке у црвено-белом, чији је тријумф "потврдио" Никола Ивановић са линије за слободна бацања, након што је Реал пришао на поен заостатка 12,6 секунди пре краја. После тих пенала, Љуљ је пробао са дистанце да избори продужетак, промашио и узалуд тражио прекршај, па је почело славље домаћих.

Статистика

Евролига, 20. коло

Црвена звезда - Реал Мадрид 65:62 (16:15, 19:13, 8:14, 22:20)

Црвена звезда: Лазаревић, Волтер 12п, 4ск, 2ас, Давидовац 13, Митровић 2ск, 1ас, 1ук, Лазић 2п, 2ск, Калинић 8п, 5ск, 2ук, 1ас, Добрић 9п, 3ск, Холинс 5п, 4ук, 2ск, 2ас, Симоновић није играо, Ивановић 13, Вајт 2, Кузмић 1п, 1ск

Реал Мадрид: Вилијамс-Гос 2, Нуњез није играо, Рендолф није играо, Еретл 2п, 5ас, 4ск, Фернандез 0п (тројке 0/7), Абалде 5, Ханга 4, Порије 4, Таварес 11п, 11ск, 2ас, Љуљ 20, Јабуселе 8п, 4ск, Томпкинс 6п, 4ск

Наредно, 29. коло, 10. март

Ц. звезда – Макаби 19.00, Асвел – Басконија 20.00, Алба – Олимпијакос 20.00, Реал – Армани 20.45, 11. март: Жалгирис – Барселона 19.00, Монако – Ефес 20.00.

Крај! Звезда - Реал 65:62

40' - Серхио Љуљ је шутирао са дистанце - и то врло лоше, тражио и прекршај, а најважније је - нити је погодио, нити је прекршај!

40' - Погодио је Ивановић оба, Звезда води 65:62, напад за Реал

40' - Фаулиран је Ивановић, шутира пенале, 12,6 секунди до краја

40' - Љуљ даје тројку на 13,7 секунди до краја, Звезда води са 63:62.

40' - Последњи минут у току, Звезда је у нападу... Калинић је промашио пред звук сирене, али се борбени Митровић изборио за нову акцију! Никола Калинић је потом опет промашио кош ривала

39' - Драма! Абалде промашује тројку, Фернадез хвата лопту под Звездиним кошем, а онда Љуљ даје своју четврту тројку - 63:59. Свој последњи, трећи тајмаут, тражи Дејан Радоњић. Све тајмауте је "потрошио" и његов колега, Ласо. Још минут и шест секунди до краја.

39' - Промашује Љуљ, Давидовац хвата лопту и бива фаулиран од Тавареса, а онда погађа оба бацања - Звезда води са 63:56, Пабло Ласо тражи тајмаут на 79 секунди до краја!

39' - Давидовац са линије пенала стиже до 11 поена, не и 12. - Звезда води са 61:56.

38' - Звезда је натерала 17. пут Реал да изгуби лопту (сада Таварес). Домаћин је то дозволио себи девет пута, али... не кажњава поменути кикс, Ивановић је промашио кош Мадриђана, да би Томпкинс потом, на 1:55 до краја, направио фаул у нападу.

38' - Давидовац доноси Звезди 59:56, још два и по минута до краја.

37' - Серија Реала од 6:0, тројку је после Љуља погодио и Абалде, Радоњић тражи тајмаут јер је предност од седам разлике за тили час спласла на 57:56.

37' - Трећа тројка искусног Серхија Љуља (14 поена), Реал се држи у животу, 57:53, још 3:18 до краја. А потом Ивановић не погађа тројку...

36' - Волтерс доноси Звезди седам разлике - 57:50!

35' - Добрић погађа кош ривала, Руди Фернандез промашује чак седми пут тројку (0/7), али како Добрић није успео да настави свој низ, Таварес примиче Реал на 55:50.

34' - Митровић је после промашаја Ертела са дистанце ухватио лопту под Звездиним кошем, али тек после прекршаја, па је Реал добио нови напад. Био је то четврти прекршај црвено-белих у овој, последњој четвртини, док су гости направили само један.

34' - Лука Митровић је натерао госте на грешку, подигло је то целу халу на ноге, а онда је на другој страни терена Звезда пропустила прилику да увећа предност, јер је Добирћ нехотице играо ногом.

33' - Јабуселе тројком примиче Реал на 50:48, али одмах истом мером узвраћа Добрић - његовим седмим поеном Звезда води са 53:48.

32' - Буниле су се "делије" због недосуђеног (а заиста очигледног) прекршаја над Калинићем, но сада певају јер је после коша поменутог играча, Ертел промашио, а Волтерс тројком донео 50:45 црвено-белима!

32' - За оне који су се касније укључили у наш пренос, да кратко сумирамо шта се све дешавало на овом мечу. Звезда је била лошија у скоро свим сегментима игре у првој деоници, осим у једном, па је добила ту четвртину са 16:15 захваљујући чињеници да је чак седам пута одузела лопту ривалу (а притом је шутирала за два 33%, а ниједну тројку није убацила). Потом је нешто бољим офанзивним издањем, нарочито Волтерса и Давидовца, нешто касније и Ивановића, увећавала своју предност, коју је Реал стизао, али је тим Дејана Радоњића, уз бравуре Холинса у одбрани, а Ивановића у нападу, отишла на +8. И... онда пет минута није дала Звезда ниједан једини поен, а некако ипак успела да заврши трећу деоницу са +1 у своју корист.

31' - Почела је четврта деоница, и то уз погодак (шести поен) Николе Калинића - 45:42

Крај 3. четвртине, Звезда је њу изгубила са 8:12, али води са 43:42. Пред нама је последњих десет минута игре.

30' - После пет минута и четири секунде без иједног поена, Звезда постиже - тачно један. Давидовац је са линије пенала донео црвено-белима предност од 43:42.

30' - Семафор је показивао да је остало да се игра још пет минута и десет секунди у трећој деоници када је Звезда повела са 42:40. Сада је 34 секунде до краја те четвртине, а Таварес је пеналима изједначио на 42:42.

29' - Волтерс промашује кош гостију, па после Давидовца блокира Јабуселе, а онда Калинић не погађа тројку. Баш не иде Звезди од оног вођства од 42:34. Додуше, од тада је примила само шест поена...

28' - Ханга закуцава лопту у кош Звезде, Реал се потпуно вратио - 42:40. Пре три минута је било +8 за црвено-беле, али од тада су гости направили серију од шест узастопних поена.

28' - Промашује Таварес из игре, промашује потом оба слобдна бацања Кузмић. И даље је 42:38. Звезда је без поена више од два минута.

27' - Враћају се гости у "живот". Постижу четири поена у низу, Ертел смањује заостатак на 42:38, после чега Ивановић промашује цео кош ривала.

25' - Сјајно игра Звезда, "делије" уживају - Ивановић погађа у паду, потом се Холинс баца за лопту и краде је гостима, а недуго затим Ивановић даје тројку за 42:34 и одушевљење на трибинама хале "Александар Николић"!

23' - Ханга из тешке ситуације погађа кош Звезде Реал је на -3, семафор показује 37:34

23' - Калинић са линије пенала враћа +5 Звезди, 37:32 је резултат, а потом Абалде промашује тројку за Реал.

22' - Реал додатно смањује заостатак, Таварес погађа за 35:32 након што је Калинић промашио кош ривала, а у следећој акцији (после грешке Мадриђана) Волтерс други пут на мечу изгубио лопту.

21' - Почело је друго полувреме, и то поентирањем Вилијамса Госа из продора - 35:30. Управо је на "бољу реализацију" указао тренер Реала Ласо, током великог предаха, уз посебну опаску "да се зна да је тешко играти против Звезде у Београду", али да његов тим "мора боље да чува лопту" и "погађа отворене шутеве".

Крај полувремена, уз 35:28 за Звезду! Звезда је у првом полувремену шутирала 10/23 за два поена, 1/9 за три, а 12/13 са линије пенала. Реал је застао на 7/17 када се о шутевима за два ради, погодио је четири тројке из 20 покушаја и извео само три пенала, од којих два прецизно. Мадриђани су били значајно бољи у скоковима (25:17, у офанзивним 9:4), били су бољи и у асистенцијама (11:4), али је Звезда имала чак седам украдених лопти (Реал три), док су гости натерани на десет изгубљених лопти, а домаћину се то десило само у четири наврата. Кошгетерски, у црвено-белој екипи су се истакли Волтерс са седам поена, Ивановић и Давидовац са по шест, те Холинс са пет (али и сјајном одбраном), а код гостију Љуљ са осам, Томпкинс са шест, те Таварес и Јабуселе са по пет поена.

20' Холинс је украо лопту Љуљу у последњој акцији Мадриђана, а Лазић умало погодио кош гостију са целог терена. Тиме је завршено прво полувреме!

20' - Цела хала сада пева и то прилично гласно, док се чека последњи напад Реала у првом полувремену.

20' - Волтерс се спретно сналази под обручем и доноси 35:28 Звезди. Нешто мање од десет секунди до краја полувремена, тајмаут тражи тренер другопласираног тима Евролиге, Пабло Ласо.

19' - Промашаји Калинића и Холинса у истој акцији Зезде, а на другој страни терена Реал не успева да смањи заостатак, услед промашаја Томкинса. На то се "надовезао" и промашај Лазаревића, који је у претходном минуту, по уласку у игру, одлучио да не шутира у две ситуације када је био прилично сам.

18' - Дејан Давидовац доноси Звезди 33:28 са линије пенала. А потом, Лазаревић и Кузмић мењају Давидовца и Добрића.

18' - Калинић није успео да увећа вођство Звезде продором, а боље је такву намеру спровео у дело Серхио Љуљ, па Мадриђани прилазе на 31:28.

18' - Одлази Звезда на +5, Најџелу Вилијамсу Госу је лопту узео Холинс, а Волтерс поентирао у контри, донео 31:26, после чега је Тавараес направио фаул у нападу.

17' - После тајмаута Радоњића, Звезда прави серију од 5:0 - Давидовац је, недуго после Волтерсове тројке, украо лопту ривалима, а на другој страни терена Добрић поентирао у контри, па како црвено-бели сада воде са 29:26, Пабло Ласо је затражио минут предаха.

17' - Холинс је изблокиран под кошем гостију, Љуљ у контри пробао да постигне тројку - није био успешан, али зато Нејт Волтерс јесте на другој страни, Звезда води са 27:26.

15' - После Томпкинсове (нове) тројке, за 22:23, Добрић је поготком за два вратио предност Звезди, али је одмах Серхио Љуљ тројком донео 24:26 Реалу, па је Дејан Радоњић затражио тајмаут.

15' - После три промашаја Реала у истој акцији (уз два нова офанзивна скока, који су и даље највећи Звездин проблем), Давидовац доноси Звезди 22:20, чиме је направљена мини-серија од 4:0.

14' - После шест промашаја, по три на обе стране, те по једног губљења лопте, мрежа се коначно затресла због проласка лопте кроз њу - Давидовац је поравнао на 20:20. Мало растрзано делује игра у овим тренуцима, али се актерима нема шта замерити на борбености.

12' - Неколико наизменичних фаулова, а у међувремену и погоци. Ивановић је вратио вођство Звезди, но Треј Томпинс доноси Реалу 18:20.

11' - Поирије враћа предност Реалу, 16:17.

11' - Звезда је до сада шутирала само са 33% из игре, није дала ниједну тројку, губи са 8:14 у скоковима, 1:6 у асистенцијама, али њена одбрана (по једна "крађа", блокада, уз само једно губљење лопте), као и терање ривала на бројне прекршаје (те одлична реализација слободних бацања, 10/11), донели су јој поменуту предност.

Крај прве четвртине, Звезда ју је добила са 16:15 после бурног десетог минута, у коме је домаћин најпре прокоцкао две акције, укључујући контру 2-на-1, да би поменути резултат поставио Ивановић пеналима.

10' - После слободних бацања Николе Ивановића за привремено вођство Звезде, предност Реалу вратио је кошем из рекета Поирије - 14:15.

9' - Искусни Љуљ тројком доноси Реалу три разлике, да би продором узвратио Вајт - 12:13.

8' - Таверес је кошем, уз додатно бацање, донео предност Реалу, а Лазић одмах поравнао на 10:10.

7' - Води Реал са 12:5 у скоковима (пет офанзивних имају гости), а резултат је 8:7 након поготка Јабуселеа, а потом промашаја Калинића са дистанце.

7' - Звезда игра одличну одбрану на спољној линији Реала, а једини проблем јој представља скок-доминација високог Тавареса. Он је и омогућио неколико "других покушаја" гостима, чија је непрецизност разлог што је Реал и даље на пет поена. А Звезда је и даље на осам, јер је Холинс (опет) промашио тројку.

6' - Кузмић је блокадом зауставио продор Ханге, а потом су се црвен-бели домогли лопте. Реал је и даље на само пет поена у овом мечу, започео је и шести минут, Звезда води са 8:5, а меч је привремено заустављен због ТВ тајмаута.

5' - Звезда је и пре истека петог минута изнудила четири прекршаја гостију. Води домаћин са 8:5 после пенала Холинса, те промашаја Тавареса. Та предност није увећана после шута Холинса са дистанце, али се Кузмић изборио за нову акцију црвено-белих.

4' - Таварес је поравнао резултат на 5:5, после чега је Кузмић промашио свој шут, баш као и Ханга са дистанце када се о Реалу ради. На другој страни терена, Холинс је фаулиран приликом покушаја да постигне тројку и имаће три слободна бацања.

3' - Јабуселе погађа кош домаћих после вођства црвено-белих од четири разлике, сада је 5:3. Претходно је Кузмић био "половичан" са линије пенала, за разлику од Холинса пре њега који је искористио оба бацања.

2' - После два промашаја Реала у низу, Холинс је покушао да продором удвостручи Звездину предност, али је фаулиран под обручем и имаће слободна бацања.

1' - Калинић користи други напад домаћих, са полудстанце, у соло-акцији, доноси 2:1 Звезди

1' - Меч је почео! Звезда има први напад, а Кузмић је шутем са руба рекета... промашио читав обруч. На другој страни терена, фаулом је, приликом покушаја закуцавања, заустављен Реалов кошаркаш Јабуселе

18.59 - "Делије" су наставиле са својом традицијом, опет су песмом надјачале химну Евролиге.

18.58 - Чувени песник и писац Матија Бећковић је добио од Црвене звезде дрес са бројем десет.

18.56 - Ево и стартних петорки. За Звезду меч почињу Волтерс, Холинс, Давидовац, Калинић и Кузмић, а за Реал Вилијамс-Гос, Абалде, Ханга, Јабусел и Таварес.

18.48 - Овако су кошаркаши Звезде истрчали на паркет:

17.49 - Црвено-бели стижу у халу...

17.28 - Мадриђани су у Београду обавили последњи, лаки шутерски тренинг, пред меч са Звездом:

Уочи меча

Црвено-бели улазе у овај меч и физички и емотивно исцрпљени, јер су за викенд играли вечити дерби у коме су, први пут ове сезоне, поражени од Партизана.

Да се није десила засад "привремена суспензија" руских клубова из Евролиге, а све извесније њихово избацивање, тешко да би мегдан са Мадриђанима имао неки велики резултатски значај за екипу с Малог Калемегдана.

Али, ето, има, јер пласман у доигравање и није тако немогућ након што су други евролигашки учесници изгласали да се, ако се Руси стварно избаце, њихови резултати са осталима просто обришу, што Звезду прилично приближава нокаут фази надметања.

Но, задатак за Звезду није лак. Као што није био ни претходни, против Партизана, а и онај који следи у четвртак (опет од 19 сати, опет у Евролиги, и то против Макабија). Ем је Реал у првом мечу (добивши га са 79:67) показао класу, ем је други на табели елитног такмичења.

Али Реал је доживео три узастопна пораза у претходним колима Евролиге, од Жалгириса, Барселоне и Фенербахчеа, а пред путовање у Београд изгубио је у Мадриду од Басконије, у домаћем првенству - 72:80. Мадридски гигант јесте моћан, али не и несавладив, само је питање - колико ће Звезда имати снаге за тај подвиг. У црвено-белом табору се надају да енергије имају таман колико треба, а "додатак" ће стићи са трибина, са којих се очекује велика подршка.

БОНУС ВИДЕО: Погледајте најбоље са кошаркашког дербија Партизан - Црвена звезда

ЛИГА ШАМПИОНА ЗА СПАС СЕЗОНЕ: Бајерн у опасности да остане без трофеја први пут после 2012. године

ФУДБАЛЕРИ Бајерна дочекују Реал Мадрид на стадиону "Алијанц арена" овог уторка од 21 час. То је прва утакмица првог полуфиналног пара овогодишње Лиге шампиона и последња прилика за немачког гиганта да освоји неки трофеј у сезони на измаку.

30. 04. 2024. у 08:00