ИСТОРИЈСКИ МЕЧ: Звезда прокоцкала велику шансу у Евролиги

А. Илић

01. 02. 2022. у 20:50 >> 22:49

КОШАРКАШИ Црвене звезде изгубили су од Арманија у 24. колу Евролиге са 57:63, а та утакмица остаће упамћена у историји елитног такмичења из једног помало бизарног разлога: никада се раније није десило да се у првој четвртини постигне само 15 поена. То је, међутим, на крају било од малог значаја за црвено-беле, који нису успели да понове подвиг из претходног кола, када су савладали Олимпијакос.

Прва четвртина донела је преседан. Након минута и по игре Нејт Волтерс био је прецизан за два уз фаул, Звезда је дошла до 3:0, а тај резултат дуго је био на семафору. Тек након шест минута игре Бен Бентил уписује поене. Након осам минута игре на семафору је стајао нестваран резултат 6:2. Да би Бентил петим поеном спустио на 6:5. До краја деонице уписали су се Давидовац и Родригез за 8:7. Тих 15 поена за првих десет минута је најмањи број постигнутих кошева у уводној четвртини у Евролиге.

Знатно динамичнија игра виђена је у другој четвртини Мели је донео преокрет Италијанима. Потом се уписао и Ричи. Одговорио је Волтерс. Играо се егал у наставку. Тако је било све до средине друге деонице када је Малком Дилејни подигао предност гостију на 12:20. Уследио је одговор Калинића и два пута Добрића за 19:20. Још једном је тим Етореа Месине дошао до шест поена предности, а потом поенима Луке Митровића првополувреме завршено је резултатом 23:26.

Трећа деоница донела је нову серију гостију одмах на старту. Девон Хол и Кајл Хајнс донели су Арманију 6:0 и девет поена предности. Налет је прекинуо Стефан марковић са пенала. Холинс је са пет везаних поена вратио Звезду у живот.

Дилејни је заиграо знатно ангажованије, а пратио га је и Хајнс, те су гости одржавали предност од осам до девет поена. Никола Калинић је направио мини серију, али Звезда није ишла испод шест поена дефицита. Тако је било све до последњег минута када је Холинс погодио са пенала, а потом и из игре за 44:47. Шамар пред крај важне четвртине послао је Ђиампаоло Ричи тројком за 44:50.

Црвена звезда 57:63 (8:7, 15:19, 21:24, 13:13)

Црвена звезда: Волтерс 5, Давидовац 2, Митровић 5, Лазић 1, Калинић 13, Добрић 9, Холинс 13, Ивановић 4, Марковић 1, Вајт, Кузмић 4, Цирбес.

Армани: Мели 4, Родригез 2, Рачевски, Ричи 10, Билига, Хол 9, Дилејни 18, Данијелс, Алвити, Хајнс 8, Бентил 12, Датоме 0.

Где је стао у трећој, наставио је Ричи у четвртој четвртини, нову тројку је погодио за 44:53.

Кајл Хајнс је након три минута игре донео гостима двоцифрену предност.

До краја меча Звезда је покушавала шутевима за три и индивидуалним акцијама услед добре одбране ривала, а до последње секунде нису изабраници Дејана Радоњића успели да се спусте испод шест поена минуса.

Шанси је, међутим било, али је, што због добре одбране ривала, што због помало чудног критеријума суђења (које је толико изнервирало Николу Калинића, да је искључен у завршници због две техничке грешке), победа остала "санак пусти" за Звезду, и поред историјске прве четвртине.

ЕВРОЛИГА, резултати мечева играних у уторак:

Фенербахче - Асвел 85:76

Црвена звезда - Олимпија Милано 57:63
Жалгирис - Макаби 78:94
Панатинаикос - Монако 83:91 (Недовић 16 поена, 3 скока, 4 асистенције, Јовић 1 ас. - Анђушић 7)
Басконија - Зенит 82:90
Барселона - Бајерн 71:66 (Лучић 16п, 3ск, Јарамаз 15п, 2ас, 1ск)

Четврта четвртина

40' Одбранила се Звезда, Митровић је покушао, грубо је фаулиран. Звезда има заостатак 56:63 и 36 секунди наде. Половичан је био и Митровић, а потом је у наредном нападу изгубио и лопту - 57:63.

39' Волтерс је покушао, непрецизан је био. Сигурно је да је било бољих решења од брзоплетог шута Американца. Одбранила се Звезда још једном, Калинић је кренуо напред, саплео се, потом га је лопта погодила у ногу, а због негодовања је Калинић добио техничку грешку. Промашио је Родригез два пенала.

38' Чим Звезда успе да се врати у меч уследи тројка са друге стране. Овога пута уписао ју је Хол. На другој страни поентирао је Лука Митровић за 56:61.

37' Никола Ивановић је мини серијом Звезду одржавао у игри. Док је Бентил имао добру ролу са друге стране. Потом Огњен Добрић тројком спушта Звезду на 54:58

34' Звезда се ослања превише на шут за три, а то користе Италијани да оду на 10 поена предности. Погодио је Хајнс за 45:55.

33' Бранко Лазић био је фаулиран. Капитен Звезде је био на шуту, два пенала за домаће. Непрецизан је био искусни кошаркаш црвено-белих, а погађа други пут.

32' Волтерс на другој страни брзоплето долази под кош, избијена је лопта, осам секунди за Звезду. Није погодио Лука Митровић, а потом прави и фаул кошаркаш Звезде. Велико незадовољство навијача са трибина због одлуке судија. Изнова је непрецизан за три био Родригез.

31' Ричи је последњу деоницу отворио тројком. Армани поново на плус девет. Пробао је потом и Родригез. Непрецизан је био.

Трећа четвртина

30' Бранко Лазић је био заборављен након доброг дриблинга Волтерса, штета з  домаће, није погодио. Добра одбрана на другој страни, а потом промашује и Холинс. Ипак, остаје лопта у поседу Звезде. Искупио се Американац, Холинс је погодио за два. Звезда на само минус три.  Ричи потом погађа за три преко руке Холинса.

29' Бен Бентил погодио је за три из тешке ситуације. Његова трећа убачена тројка у мечу - 39:47. Дилејни је потом био непрецизан, а Остин Холинс је погодио уз фаул!

27' Никола Калинић је фантастично реаговао поред тројице ривала. Затварају гости рекет сваки пут када неко од играча Звезде покуша да поентира, а Калинић је одлично реаговао и ван простора за три узео је лопту и лагано прошетао до коша.

26' Малком Дилејни је из немогућих ситуација погађао за три, а уз Холинса који је два пута одговорио укључио се и Калинић који је далекометном тројком разгалио навијаче - 36:44

25' Сада добра игра Добрића у рекету, поставио се добро и добио фаул у нападу. Штета, чим је Звезда почела да хвата корак уследила је нерезонска ситуација. Калинић је покушао сам себе да проигра, првобитно је желео да положи, а потом о таблу сам себи да дода. На крају се спетљао, негодовао је и тражио фаул . Хајнс на другој страни још једном сигуран, као и Кузмић - 33:39

24' Дилејни је поенима одвео Армани на прву двоцифрену предност 24:35, да би веома брзо калинић у рекету вратио звезду на "минус" девет.  Остин Холинс био је одличан у одбрани, те је истрчао и контру за 28:35. Малком Дилејни у овим тренуцима расположен. Уписује тринести поен, враћа новом тројком Остин Холинс

23' Шести поен уписао је Девон Хол. Серија шест нула гостију, Радоњић је био приморан да затражи минут одмора.

22' Уследило је неколико промашаја на другој страни, након тога Карл Хајнс погађа на сличан након чао малопре Хол. Затворили су играчи Етореа Месине рекет Звезда тешко долази до шута. Сада је Хол промашио целу конструкцију

21' Први напад имали су гости. Хол је након продора погодио.

Друга четвртина

20' Лепо је покушао Митровић, није хтела у обруч лопта. Бентил је хитро прошао по страни, зауставио га је Митровић.  Лопта са стране за Милано. Оклизнуо се Хол, Звезда је имала последњи напад. Холинс је ласерски прецизно између двојице играча проиграо Митровића који је погодио за 23:26.

19' Прецизан је сада и Дилејни. Звезда од поена заостатка одлази након два поседа на нових седам поена минуса - 19:26'. Калинић је са линије за слободна бацања донео два поена на конто домаћина - 21:26

17' На другој страни био је непрецизан Добрић, била је то лепа прилика за црвено-беле да дођу до преокрета. Калинић на другој страни одлично реагује у одбрани, а Волтерс у продору губи лопту, добру је одбрану играо Мели. Бентил је то казнио тројком - 19:23

16' Погађа Калинић за три - 15:20. Брани се у наредном нападу Звезда, а Добрић потом потврђује битан напад поенима, проиграо га је одлично Калинић. Потом губи лопту Родригез, а Огњен Добрић закуцавањем смањује на 19:20.

Седам нула серија домаћина који је у једном моменту деловао изгубљено, али је минут одмора Дејана Радоњића дошао у право време. Потом промашује Родригез.

15' Нова изгубљена лопта Црвене звезде. Никола Калинић изгубио је посед, на другој страни лаке поене уписао је Малком Дилејни који је потом ударио главом о паркет, те је уследиомањи прекид.

14' Кузмић држи Црвену звезду на поен заостатка, 12:13 било је на семафору. На другој страни поентира Хајнс, који потом игра добру одбрану на Кузмићем - 12:15. Малком Дилејни нашао је простор и распалио за три, нови поени гостију.

13' Ђанпаоло Ричи долази брзо до четвртог поена. Добија превише простора за продоре.  Одиграла је Звезда дуг напад, Митровић се нашао у тешкој ситуацији није био прецизан. Бентил је промашио на другој страни, лопта у руке пада Мелију, непрецизан је и он. Потом  и Лазић није био прециан

12' Два везана поена за Олимпију која сада долази до вођства 8:11. Ричи и Мели поентирали су за два, са пенала одговара Волтерс - 10:11.

Прва четвртина

10' Давидовац је био одличан након проигравањаМитровића. Вратио је Родригез - 8:7  Невероватна прва деоница.

9' Бентил постиже пети поен на мечу за Италијане - 6:5.

8' Остин Холинс погађа за три. У овој поставци стања на терену, Звезда има великих 6:2.

6' Након серије промашаја и после повратка на терен Бентиле погађа први кош за госте и то након нестварног поста. После шест минута: Звезда шут 1/3 за два, 0/1 за три, уз пет изгубљених лопти, а Армани 0/5 за два, те 0/6 када се о тројкама ради, и то без изгубљене лопте

5' За пет минута игре Звезда је постигла три поена, док Армани није ниједан... Несвакидашњи кошаркашки преседан. И Мели је покушао, промашује, потом и Хол... Пробао је Вајт за три, неуспешно.

4' Добрић промађује са полудистанце целу конструкцију. Нема поена. Сада је Хајнц нерезонски шутирао, а Месина је побеснео. Поново губи лопту Вајт. Покушао је нерезонски шут, био је ометен у том покушају - лопта за госте.

3' Добрић је лепо прошао, ипак промашује, нова прилика за Звезду, а Ерон Вајт још једном губи лопту, а на другој страни Дилејни. Четврта промашена тројка гостију.

2' Коначно поени, Нејт Волтерс након доброг продора поентира уз фаул - 3:0. Сада је Датоме имао прилику из "ћошка", срећом, није ни он казнио домаћина.

1' Утакмица је почела, први напад има Црвена звезда. Лоше, Вајт је додавање Волтерса проследио у први ред публике под кошем. Хол је имао прилику да казни летаргичну одбрану Звезде, био је сам у корнеру, промашио је, а Звезда још један напад завршава изгублјеном лоптом, овог пута Добрић.

УОЧИ МЕЧА

Играчи Дејана Радоњића одлично су одиграли меч против Олимпијакоса у Пиреју где су Атињанима задали први пораз (72:76) на домаћем терену у сезони.

Звезда се тренутно са осам победа и 12 пораза налази на 14 позицији, док је Армани на трећој позицији са 14 победа и шест пораза. Италијани у Београд долазе уз серију од четири победа у низу.

Занимqиво је да је традиција на страни Црвене звезде. Тим са Малог Калемегдана има шест победа, у односу на две колико има Армани из осам одиграних дуела.

Тим из Милана славио је на последња два дуела. До победе су 30. марта дошли и то убедљиво 72:93, док је последњи дуел октобра у Милану припао домаћину 79:62.

Радоњић: Милано је један од најбољих тимова у такмичењу

-  Милано је једна од најбољих екипа у такмичењу, играју одлично, имају сјајан резултат и у борби су за сам врх табеле. Може се очекивати да дођу до саме завршнице, у којој су били и прошле године Чини се да су јачи и још квалитетнији него што је то било претходне сезоне. Трудићемо се да одиграмо добар меч, има ту пуно квалитета, и покушаћемо да одговоримо на то. Морамо свакако да будемо течнији у нападу, потребни су нам и неки лаки поени у овом мечу и видећемо шта ће то да донесе, рекао је тренер црвено белих Дејан Радоњић.

Месина: Нисмо навикли на навијаче

- Биће компликована утакмица против тима, који је одличан у одбрани, а који ће имати подршку са пуних трибина, на шта више нисмо навикли. Мораћемо да додајемо лопту и будемо изузетно чврсти у одбрани - рекао је Месина.

БОНУС ВИДЕО: Новак Ђоковић дошао на утакмицу кошаркаша Звезде