КРВАВЕ ГЛАВЕ, ПЕХОВИ И ПОБЕДА: Партизан кроз невиђену драму до новог тријумфа у Еврокупу

15. 12. 2021. у 22:25 >> 22:20

ПАРТИЗАН је у 7. колу Еврокупа после врло узбудљивог меча савладао екипу Сласка са 75:73, уз бројне успоне и падове, али и два пеха - повредили су се најбољи играч црно-белих на овом мечу, Грегор Глас, а потом и Урош Трифуновић. Ипак, то није омело црно-беле да, уз одличну минијатуру Немање Дангубића када се све чинило изгубљеним, преокрене у последњем тренутку и дође до новог тријумфа на међународној сцени.

Пред почетак ове утакмице, у којој није могао да рачуна на сјајног кошгетера Кевина Пантера, Жељко Обрадовић је указао на неопходност боље и пре свега концентрисаније игре у одбрани, али и додао да је екипа имала само један дан да се спреми за европски изазов после неочекиваног АБА пораза у Београду од Цедевита Олимпије.

Међути, баш у тој одбрани је умело да шкрипи довољно да се тим који је остварио само једну Еврокуп победу до овог гостовања размахне у тренуцима када је 5.000 навијача у "Штарк арени" мислило да све, коначно, иде како треба.

Јер, таман када би Партизан наметнуо свој стил игре, што се најбоље видело после Обрадовићевог тајмаута када су гости повели са 8:15, па црно-бели направили серију од чак 18:0 на "прелазу" прве и друге деонице, десио би се велики пад. Екипа тренера Андреја Урлепа је умирила краткотрајну офанзивну рапсодију домаћих, коју су предводили Грегор Глас и Алекса Аврамовић, те преко Рамљака, Џастиса и Дзиеве, уз низове и од по осам поена у низу, завршили прво полувреме само са "-2" када се о заостатку ради.

Иако је у трећој деоници Партизан успевао да на моменте контролише игру у оба рекета, шут га баш и није служио, па је бољу игру крунисао вођством од осам разлике у два наврата, али је нови дефанзивни пад омогућио Сласку да и у последњих десет минута уђе само с два поена заостатка.

Колико год да је Жељко Обрадовић покушавао да размрда екипу, а убацивао је у игру и Душана Милетића и ровитог Родионса Куруцса на кратко, црно-бели би и даље успевали да изведу из такта и своје навијаче и свог тренера, јер би на сваки добар потез (а било их је), стигао и један почетнички, најчешће у обављању дефанзивних задатака.

На то се, уз минималну предност која се некако одржавала, почетком четврте деонице повредио најбољи играч Партизана на овој утакмици - Грегор Глас је, после 18 поена, пет асистенција, три скока и "крађе", повредио скочни зглоб и морао да напусти паркет. Одмах потом, због врло неугодног пада приликом закуцавања, те раскрварене аркаде, са игралишта је изашао и Урош Трифуновић, па је без њих двојице Партизан покушао да у преосталих шест, седам минута сачува предност која је варирала од три до шест поена.

Ослабљене црно-беле ривали су почели да лакше кажњавају за пропусте, па се стигло до егала три минута пре краја. Постало је тада јасно да ће се у завршници решавати питање победника, а тај финиш је био драматичан.

Након што је после серије бравура Керема Кантера Сласк повео са 70:73, Немања Дангубић је најпре погодио оба слободна бацања, да би узбуђења достигла врхунац у ономе што је уследило: Лидеј је украо лопту ривалима на средини терена, Трифуновић који се вратио у игру са завијеном главом није погодио тројку из угла, али је до лопте дошао Дангубић и, на одушевљење "гробара", поентирао из рекета за вођство, пет секунди пре краја утакмице.

Гости су кренули на све или ништа, Коленда није био успешан у продору јер се Лидеј добро поставио у одбрани, па је тријумф припао Партизану, што је Аврамовић потврдио једним погођеним, па намерно промашеним слободним бацањем, како гости не би могли да организују напад у преостале четири десетинке.

Партизан - Сласк 75:73

Београд - Штарк арена; Гледалаца: 5.088; Судије: Кортес, Тепеније, Битнер;

Партизан: Куруцс, Лидеј 10п, 7ск, 2ас, ЗАгорац, Аврамовић 10, Копривица 8п, 6ск, 4бл, 3ос, 4из, Дангубић 6, Смаилагић 3, Милетић, Мур 4, Глас 18п, 5ск, Трифуновић 12, Мадар 4п, 7ск, 4ас, 2ос

Сласк: Коленда 9п, 9ас, Каролак 5, Кантер 21п, 8ск, 2ос, 1бл, Џастис 6, Гордон, Дзиева 12, Ланџевајн 4, Габински, Мејерс 4, Рамљак 12п, 8ск

КРАЈ! Партизан - Сласк 75:73

40' - Коленда не успева да погоди кош црно-белих, лопта је за домаћине уз девет десетинки до краја. Аврамовић је фаулиран, треба само да потврди тријумф црно-белих.

40' - Каква драма! Након што је Дангубић погодио оба слободна бацања, Лидеј је украо лопту ривалима на средини терена, Трифуновић потом није погодио тројку из угла, али је до лопте дошао Немања Дангубић и, на одушевљење "гробара", поентирао из рекета за вођство, пет секунди пре краја утакмице!

40' - На 20,7 секунди пре краја, Коленда је промашио из продора, након лепог дриблинга, а одмах потом фаулиран је Дангубић који ће на линију пенала. Партизан губи са 70:73.

40' - Кантер наставља с бравурама, блокирао је Дангубића, напад за Сласк, још 28 секунди до краја.

40' - Минут и 20 пре краја Сласк је кренуо у напад, који је завршен уз звиждуке око 5.000 навијача у Арени, а онда Аврамовићевим хватањем лопте после далекометног промашаја Кантера. Још 54,3 до краја, Коленда је фаулирао црно-белог плејмејкера, чиме гости излазе из бонуса - сваки следећи прекшрај биће слободна бацања за домаћине.

39' - Прилази Партизан на -3 после контре коју је закуцавањем завршио Алекса Аврамовић  - 70:73. Тајмаут траже гости.

39' - Пет разлике за Сласк, уз 1:58 до краја, после сјајне финте Кантера. Љубитељи кошарке добро знају како квалитетно уме да одигра његов брат Енес, НБА кошаркаш, али Керем се разгоропадио у Београду. Уз шут 6/8 за два стигао је до 21 поена (тројке је шутирао 1/4).

38' - Са превијеном главом, у игру се вратио Урош Трифуновић.

38' - Лидеј је промашио са око два метра, остаје три разлике за госте.

38' - Водио је Партизан са 66:60, а сада је 68:71 за Сласк после тројке Кантера. Обрадовић тражи тајмаут...

37' - Загорац је направио грешку у својој првој дефанзивној акцији, фаулирао је ривала док је овај постизао кош, па је Кантер додатним слободним бацањем изједначио на 68:68.

36' - Први пут на овој утакмици на терен улази Раде Загорац. Партизан има 68:65, а гости лопту.

36' - Далас Мур и Алекса Аврамовић су добро одиграли у одбрани, али Дангубић није успео да у контри 2-на-1 поентира, фаулиран је. И даље је три разлике за црно-беле.

35' - Две узастопне тројке, најпре Даласа Мура, па Каролака - 66:63 је за Партизан.

34' - Смаилагић је остао сам под кошем ривала, закуцавањем донео 63:58 Партизану. Ипак, враћа се Сласк на -3, пеналима Каролака ког је непрописно зауставио Дангубић (трећим својим прекршајем)

33' - Аух, како незгодан пад младог Уроша Трифуновића... Недуго после повреде Гласа, у контри је покушао да закуца, али није успео да се ухвати за обруч па је пао и ударио главом о паркет. Раскрварио је аркаду, али, на срећу, изгледа да се добро држи - отпоздравља навијаче док одлази, а Партизан води са 60:56.

32' - Пех за Партизан, при вођству од 58:54. Повредио је скочни зглоб Грегор Глас, који је до тог момента постигао 18 поена, уз пет асистенција и три скока, по чему је предводио црно-беле. Тешко да ће моћи да настави игру, одмах је, уз помоћ саиграча, отишао до клупе.

31' - Почела је последња четвртина, и то уз кош Лидеја који је својим осмим поеном на мечу донео 56:52 Партизану.

Крај треће четвртине, коју су гости уз тројку Коленде решили како су се и надали, оставши у игри за победу - 54:52 износи предност Партизана, који је водио са 30:17 почетком друге деонице...

30' - Први пут вечерас на терену Родионс Куруцс, који мења Дангубића.

29' - Важна тројка Лидеја, за гласан аплауз око 5.000 навијача Партизана, чији љубимци сада воде са 52:44.

28' - Глас, Трифуновић, Лидеј... То су тројица кошаркаша чији су шутеви били непрецизни у последња три напада Партизана, па су гости пришли на 49:44 слободним бацањима Кантера.

26' - Виче "Жоц" на своје играче, тражи да боље играју у одбрани. Изнервирало га је што је, после коша Трифуновића за 47:40, превише лако примљен кош (Меиерс је стрелац, на асистенцију Џастиса).

25' - Глас тројком (другом из седам покушаја) одмиче Партизан на 45:40

24' - Не иде црно-белима. Копривици је блокиран шут, а након што је Смаилагић на другој страни блокирао Кантера, промашио је Трифуновић тројку, да би Смаилагић у следећој акцијји изгубио лопту - 42:38 води Партизан, захваљујући недавном поготку Копривице

23' - Нервира се Обрадовић, поново. Прво је Трифуновић изгубио лопту, па Копривица промашио шут, те је Рамљак смањио заостатак Сласка на 40:38

22' - Керен Кантер кажњава промашаје Копривице и Гласа, Сласк прилази на 40:36. 21' - Трифуновић је тројком увећао предност Партизана на 40:35 после два промашена пенала од стране Ланџевина

21' - Почела је трећа деоница.

Крај полувремена. И то прилично бурног - 37:35 води Партизан. Најпре је Сласк водио са 15:8, па Партизан направио серију од 18:0. Али, ни то што су црно-бели имали 13 разлике, није им било довољно за мирну завршницу друге деонице, па на велики предах "носе" само +2. Жељко Обрадовић у неверици врти главом... Кошгетерски, у Партизану је и даље најбољи Грегор Глас (!1 поена), прате га Аврамовић (7), Копривица (6, уз четири скока и три изгубљене лопте, али и две "крађе"), док су се код гостију истакли Рамљак са осам поена, те Џастис и Дзиева са по шест.

20' - Потпуно се вратио Сласк у игру. Копривица је изгубио лопту (трећи пут на мечу), а Керем Кантер убацио једно слободно бацање - 37:32. На то се надовезала изгубљена лопта Даласа Мура, те тројка Џастиса (друга из шест покушаја) за 37:35.

19' - После двоминутне "успаванке", мало бурнији део меча. Рамљак је погодио кош Партизана, потом га је за поен престигао Аврамовић, доневши 37:27 својим седмим на овом мечу, да би за тили час Ланџевајн двојком, па, после промашаја Копривице, Рамљак новим поготком, додатно примакли госте.

17' - Баш је "успорио ритам" ове утакмице. Много прекршаја, много прекинутих напада... А оно што се и одигра, није баш за кошаркашке сладокусце у овим тренуцима. Партизан води са 35:25, након поготка Меиерса, а шестог поена Балше Копривице.

16' - Разиграли су се кошаркаши Сласка у ова два, три минута. Пришли су на 30:23, а ту серију од 8:0 заокружио је Коленда првим поготком из четири покушаја, да би тек потом Мур дао кош за Партизан, и то тројку - 33:23. Међутим, како су у наредне две акције промашили кош ривала и Копривица и Трифуновић, на ТВ тајмаут се отишло без нове промене резултата, јер су непрецизни били и Џастис и Дзиева.

15' - После дуже времена, четири поена гостију у низу. На 30:19 Сласк су примакли Коленда  и Рамљак с линије пенала. У међувремену је Мадар био непрецизан са полудистанце, па су он и Меиерс "разменили" изгубљене лопте.

13' - Прекидају гости налет црно-белих, али само привремено. Ланџевајн је смањио на 26:17, али је потом погодио Копривица и, после Рамљакове изгубљене лопте, Трифуновић на асистенцију Смаилагића - 30:15.

12' - После другог узастопног промашаја гостију у другој деоници, Грегор Глас је наставио свој кошгетерски наступ - 11. поеном је донео Партизану 26:15, чиме је увећао серију црно-белих на чак 18:0.

11' - Балша Копривица увећава предност домаћих на 24:15.

Крај прве четвртине, 22:15 за Партизан. Црно-бели су шутирали 6/11 за два, 2/8 за три, а били изједначени с ривалима по скоковима (12), имали две асистенције мање (3-5), а једну освојену лопту више (3-2). Глас је најефикаснији играч утакмице, постигао је девет поена, пет је убацио Аврамовић, четири Мадар, три Трифуновић, а један Смаилагић. Код гостију је најбољи Дзиева са шест поена и четири скока, четири поена је постигао Кантер, три Џастис, а два Рамљак.

10' - Наставља се рапсодија црно-белих после тајмаута Жељка Обрадовића. Нарасла је серија на 14:0 после тројке Грегора Гласа, семафор показује 22:15.

9' - Трифуновићева тројка одушевила је око 5.000 навијача у "Штарк арени", а након новог неуспешног напада гостију, Глас је својим шестим поеном донео 19:15 Партизану. То је серија од 11:0.

8' - Греше и једни и други у овим тренуцима. Коди Џастис је промашио трећи пут од четири далекометна шута, потом је покушао са чеоне линије Урош Трифуновић, а ни он није био прецизан, да би Ланџевајн на другој страни терена изгубио лопту (освојио ју је Глас). Међутим, изгубили су потом лопту и црно-бели (Балша Копривица). И даље је 14:15.

7'- Јам Мадар, фаулиран под кошем Сласка, користи оба слободна бацања, а како су гости одмах изгубили лопту (а Глас није успео да атрактивно закуца), Мадар (који је и украо лопту Каролаку) је поентирао из "поправног" и Партизан је некако за тили час, после оних 8:15, пришао на 14:15. Екипа Сласка је затражила тајмаут.

6' - Тајмаут је изгледа уродио плодом. Прво је Грегор Глас реализовао и свој други шут на мечу, а онда су гости најпре промашили (Дзиева) па је Глас истог тог ривала блокирао након његовог офанзивног скока - 10:15.

6' - Шест брзих поена гостију - најпре је Дзиева убацио два слободна бацања, па Кантер својим другим поготком додатно увећао предност и то након Аврамовићевог промашаја, а како је затим Лидеј промашио шут - Дзиева је донео великих 8:15 Сласку. Жељко Обрадовић је врло незадовољан како му екипа игра, затражио је тајмаут.

5' - Аврамовић једном акцијом приближава Партизан на "-1" - дао је кош, био фаулиран од стране Коленде, па убацио додатно слободно бацање - 8:9

4' - Не иде црно-белима на почетку меча, Лидеј је промашио шут за два поена, а на другој страни терена Керем Кантер (чији је брат Енес НБА играч) доноси 5:9 гостима.

3' - Дзиева после офанзивног скока доноси нову предност гостима, а Аврамовић други пут у низу промашио тројку - 5:7.

3' - Аврамовић није успео да погоди кош ривала, али је "прискочио" Глас и закуцао, Партизан је изједначио на 5:5.

2' - Глас је направио грешку у корацима, али је недуго затим Смаилагић одузео лопту гостима. Уследио је нешто дужи напад домаћих, који је продором и поготком о таблу завршио Алекса Аврамовић - 3:2. Меутим, Коди Џастис одговара брзом тројком, 3:5.

1' - После једног успешно изведеног пенала Смаилагића, Рамљак је брзим продором искористио добре блокове које су извели његови саиграчи и лако поентирао - 1:2.

1' - Лепа комбинација Гласа и Смаилагића, који је фаулиран под кошем ривала и имаће прилику да са линије за слободна бацања донесе предност Партизану.

1' - Меч је почео!

20.29 - Громогласно су навијачи у "Штарк арени" отпевали "Да волим црно-беле" и... све је спремно за почетак утакмице.

20.28 Аврамовић, Глас, Дангубић, Лидеј и Смаилагић су стартна петорка црно-белих. За госте меч почињу Коленда, Џастис, Кантер, Рамљак и Дзиева.

20.25 - На трибинама је и бивши тренер црно-белих, Душко Вујошевић

20.20 - Партизан у овом мечу игра ослабљен за најбољег стрелца прошле Еврокуп победе: Кевин Пантер није успео да се опорави на време, па ће црно-бели без сјајног стрелца покушати да дођу до шестог тријумфа у овосезонском издању међународног такмичења.

Уочи утакмице

Црно-бели у овај меч у "Штарк Арени" улазе са жељом да седми узастопни пут тријумфују у Београду пред својим навијачима, а улазе и осокољени победом у прошлом колу Еврокупа, када су у гостима савладали Метрополитан са 82:89 (уз 28 поена Кевина Пантера) и дошли до учинка 5-1.

Сласк је на скроз другој страни табеле, услед само једне победе из шест такмичарских наступа, али ту једну је остварио у прошлом колу и то декласиравши Хамбург са 87:61 уз 18 поена и девет асистенција Тревиса Трајса и 18 поена и 10 скокова Александера Дзиеве.

Ово ће бити први међусобни дуел поемнутих тимова, а Сласк први пут гостује у Београду откако је у сезони 2004/2005 савладао Црвену звезду са 81:88 после продужетка.

Жељко Обрадовић

Став црно-белих

- Они су екипа која гаји специфичан начин игре, пре свега у одбрани. Воле да играју у транзицији, имају шутере, заустављају се и шутирају за три поена. То су неке најбитније ствари о којима смо покушали да водимо рацуна, информишемо играче и да радимо на тренингу. Оно што морамо јесте да се вратимо на начин игре у одбрани током целе сезоне, сем ове последње утакмице где смо примили много лаких поена и где је у неким тренуцима екипа била без енергије. Разговарали смо о томе и надам се да ћемо изгледати пуно боље - изјавио је тренер Партизана Жељко Обрадовић уочи меча против Сласка у Еврокупу.

Плејмејкер црно-белих, млади Израелац Јам Мадар, пред дуел са Сласком је рекао:

- Спремни смо за утакмицу, идемо да се боримо и победимо. Ово је важан тест за нас да покажемо како као тим реагујемо после пораза. Радили смо као тим, анализирали грешке из прошле утакмице, трудимо се да из њих научимо и да забележимо победу, истакао је Мадар.

БОНУС ВИДЕО Како је Београд дочекао кошаркаше који су у Индијанаполису добили и "Дрим тим"