КАКВА ЗВЕЗДА? СТРАШНА! Евролига је све могла да очекује, али не и овакав час кошарке

Часлав Вуковић

03. 12. 2021. у 18:13 >> 20:52

ЦРВЕНА звезда је отишла у Русију на мегдан Зениту и одиграла сјајну утакмицу. Црвено-бели су славили са 58:69 у 13. колу Евролиге.

Лекцију кошарке одржали су гости, посебно у одбрани. Играли су гости врло паметно у нападу и користили своје предности. На почетку меча се играло на Огњена Кузмића који је задавао доста проблема ривалу. На то су се надовезали Никола Калинић и Нејт Волтерс и већ после 10 минута игре било је јасно у ком смеру ће ићи ова утакмица.

Сигурно није било пуно оних који су очекивали да ће чета Дејана Радоњића који је овај меч играо без Марка Симоновића и Николе Ивановића успети да победи. Ипак, то се десило, а да ствар буде још боља за навијаче црвено-белих Ерон Вајт је одиграо први меч за Београђане ове сезоне, али није успео да се упише у стрелце.

Зенит је ушао као велики фаворит у овај сусрет, као пети на табели са учинком 8-4, но гости Бранко Лазић и другови на то нису марили и показали су сјајан ниво кошарке.

Поново је Звездина одбрана била гранитна и на то тим Ћавија Пасквала није имао одговор. Црвено-бели су у првом полувремену примили 28, а у другом 30 поена и када је тако мало ко може да победи тим из Београда.

Није Звезду опет служио шут за три поена 3/14 (погађали Лазић, Холинс и Добрић). Домаћин је био још лошији у том сегменту 3/19.

Ова победа шампиону АБА лиге и Србије може много да значи, пошто наредна три меча игра код куће - Олимпијакос, Барселона и Бајерн сигурно да ником од тих ривала неће бити пријтано да играју у дворани "Александар Николић".

Најефикаснији у победничком тиму је био Нејт Волтерс са 14 поена, док су по 11 постигли Никола Калинић и Огњен Кузмић. На другој страни Џордан Мики је бројао до 16, а Конор Франкамп 12.

Зенит је сада на учинку 8-5, а клуб са Малог Калемегдана 5-8.

Зенит - Ц. звезда 58:69 (16:23, 12:19, 12:16, 18:11).

Дворана: "Сибур арена". Гледалаца: 2467. Судије: Олегс Латишевс (Летонија), Пиотр Пастусијак (Пољска) и Василис Пицилкас (Грчка).

Зенит: Лојд 5, Захаров, Карасјов 5, Берон 6, Пушков, Кузминскас, Зубков 9, Појтрес, Понитка 2, Франкамп 12, Мики 16, Гудаитис 3.

Ц. звезда: Лазаревић, Волтерс 14, Давидовац, Митровић 6, Лазић 5, Калинић 11, Добрић 9, Холинс 5, Марковић 2, Вајт, Кузмић 11, Цирбес 6.

Четврта четвртина: Зенит - Црвена звезда 58:69

40' - То је то! Звезда прекида серију од три пораза и бележи други тријумф у гостима ове сезоне у Евролиги - 58:69.

38' - Цеди Звезда сада своје нападе и мирно приводи утакмицу крају. Неће Радоњић да дозволи опуштање, па поново тражи минут одмора - 54:68.

36' - Серију Зенита је прекинуо Остин Холинс који је био прецизан са линије пенала. Црвено-бели крупним корацима газе ка победи.

36' - Подигао је домаћин агресивност у одбрани и везао шест поена у нападу. Мики је сјајно закуцао на други обруч. Дејан Радоњић је одлучио да затражи тајм-аут не би ли зауставио налет домаћина - 50:65.

35' - Лојд је након минута одмора фаулиран на шуту. Погодио је бивши играч Звезде оба слободна бацања.

34' - Симултанка Добрића. Фантастичан продро и кош после ролинга крилног кошаркаша црвено-белих. Мора да затражи тајм-аут шпаснки стручњак. Ових 21 разлике је највећа предност шампиона Србије - 44:65.

34' - Ушао је у ритам Добрић. За сада само он погађа за госте у четвртој четвртини. Пре тога је лепо поентирао Карасјов - 44:63.

32' - Лоше отварање меча на обе стране. Добрић је промашио тежак шут, потом је и лопта изгубљена, док за Зенит тројку није погодио Карасјов. Прве поене у последњем кварталу постигао је Зубков који је лако поентирао поред Вајта, али је на другој страни тројку из угла погодио Добрић - 42:61.

Трећа четвртина: Зенит - Црвена звезда 40:58

30' - После минута одмора Цирбес је закуцао после још једне украдене лопте, а за Зенит је на истеку напада далеку двојку погодио Франкамп.

29' - Сјајна енергија Звезде. Добрић је украо лопту, и практично из аута извадио лопту, а Цирбес је лепо погодио уз контакт. Након тога још једна одлична одбрана и полагање Марковића у контри. Тајм-аут је морао да затражи Пасквал - 38:56.

28' - Две промашене тројке. На једној страни није прецизан био Кузминскас, а на другој Огњен Добрић.

26' - Каква асистенција Митровића, кроз ноге ривалу! Цирбесу је остало да само убаци лопту у кош. Иначе, треба рећи да Звезда овај меч игра без Николе Ивановића и Марка Симоновића.

25' - Погодио је тојку за домаће Карсјов, а онда су гости изгубили лопту на извођењу и замало да гости буду кажњени, али Берон није на време шутнуо за три поена. Морао је Радоњић да позове тајм-аут да не дозволи играчима да падну.

24' - Када је одбрана госттију на нивоу тешко је победити црвено-беле, а она је на овом мечу заиста одлична. Холинс је погодио другу тројку за Београђане. Играо је претходне сезоне у овој дворани, тако да одлично познаје обруче - 35:50.

23' - Дуг напад Звезде је окончан најпре тако што је противнички играч ударио лопту ногом, а онда је у наставку акције Калинић фаулиран за два слободна бацања, али је он једно реализовао - 33:45.

22' - Звезда одржава предност и на старту другог полувремена. Волтерс је поентирао за госте, а за домаће је Франкамп наставио да бриљира у нападу.

Друга четвртина: Зенит - Црвена звезда 28:42

20' - Какав финиш првог полувремена. Након аута се Лука Митровић отворио и лагано поентирао за плус 14 - 28:42.

20' - Снажно закуцавање Микија и Зенит је поново на једноцифреном заостатку. Радоњић је позвао тајм-аут како би нацртао шта треба да се игра у последњем минуту првог дела сусрета. Сјајан напад после минута одмора. Волтерс је лепо пробио, потом упослио Лазића који је био сам на линији за три поена и погодио је то капитен гостујуће екипе - 38:40.

19' - Црвено-бели играју сјајно у првом полувремену у Русији. Марковић за Калинића, овај за Кузмића, а овај у кош. Заиста лепо је гледати играче Звезде на овој утакмици. На другој страни је Берон погодио оба бацања - 26:37.

18' - Одличан продор Волтерса, искористио је мисмеч против Микија и лако поентирао, а онда је после сјајне одбране опет Американац протуњао као брзи воз и погодио уз фаул. Погодио је и слободно бацање - 23:35.

17' - Добар меч игра Зубков и практично је он тај који уз Франкампа задаје највише проблема гостима из Београда. Снажно је закуцао након изгубљене лопте Холинса и минут одмора је морао да зове Дејан Радоњић - 23:30.

15' - Серију без поена прекинуо је Калинић који је реализовао једно од два слободна бацања. Да је дао оба постао би први двоцифрен играч.

15' - Након поена Митровић и Микија неколико неискоришћених напада на обе стране, па Звезда има плус 8 - 21:29.

13' - Серију гостију је прекинуо Андреј Зубков који је поентирао уз прекршај, да би потом реализовао и додатно слободно бацање.

12' - Лопту је украо Огњен Добрић и погодио кош Зенита који не изгледа добро на старту меча, на оба краја терена и Звезда први пут има двоцифрену предност - 16:27.

11' - Минут и по је прошао без поена у другом периоду, а ту серију је прекинуо Нејт Волтерс који је стигао до четвртог поена на мечу.

Прва четвртина: Зенит - Црвена звезда 16:23

10' - Одржава Звезда предност, у вођству је од првог минута, а прва деоница је окончана кошем Николе Калинића који је лепо погодио преко Алекса Појтреса - 16:23.

8' - Лојд за сада само асиситра за Зенит, док се Кузмићу у нападу прикључио и Калинић када је учинак у нападу у питању.

7' - Као и Мики и Гуадиси је био половичан са линије слободног бацања. На другој страни је поентирао Калинић, а навијаче црвено-белих може да радује и повратак деби Арона Вајта.

6' - Осам од девет поена Зенита дело су Франкампа. Погодио је други пут ван линије 6,75, а прву асистенцију забележио је бивши играч Звезде Џордан Лојд.

5' - Успешан је "џин" из Добоја био и са линије пенала и за сада је нершива енигма за центра домаће екипе - 6:15.

5' - Фантастично отварање утакмице Огњена Кузмића. Центар црвено-белих је поентирао уз прекршај Гудаитиса и на тај начин је стигао до осмог поена. Морао је тајм-аут да позове Ћави Пасквал. Пре тога је тројку за домаће постигао Франкамп - 6:14.

3' - Настављају гости са одличном игром на старту меча. Пгодили су и Лука Митровић који се добро снашао након што је Волтерсу испала лопта, а потом се у стрелце уписао и Калинић - 3:10.

2' -  Половичан са линије пенала био је Џордан Мики, а Кузмић је сјајно ушао у утакмицу и стигао је до нових поена, после додавања Остина Холинса.

1' - - На другој страни је узвратио Конер Франкамп, да би прве поене уписао плејмејкер гостију Нејт Волтерс.

1' - Меч је почео поенима Огњена Кузмића, а прву асистенцију уписао је Никола Калинић. За шампиона АБА лиге и Србије је важно да добро отвори сусрет.

Уочи меча:

Црвено-бели желе да прекину серију од три узастопна пораза у елитном такмичењу. Можда Санкт Петербург није идеално место за то, али треба се надати, јер и шампион АБА лиге има своје адуте.

Оно што може да радује Дејана Радоњића је чињеница да ће први пут од почетка сезоне имати практично све играче на располагању (Арон Вајт почео да тренира са екипом).

Прошле сезоне Црвена звезда је доживела убедљив пораз на овом истом паркету, док је у Београду садашњи играч Зенита, Џордан Лојд који се обрадовао када је видео бивше саиграче, промашио полагање за победу српског клуба.

Клуб из Русије је сада на учинку 8-4, а клуб из Србије на 4-8.