ПАРТИЗАН ПОНОВО ПОБЕЂУЈЕ: Црно-бели се вратили у Арену и срушили незгодни Лијеткабелис

17. 11. 2021. у 19:32

КОШАРКАШИ Партизана вратили су се на победнички колосек пошто су у 5. колу Еврокупа савладали Лијеткабелис са 84:77.

Црно-бели су поново играли у Арени и уз помоћ навијача прекинули серију од два пораза. Био је домаћин фаворит на овој утакмици и то је оправдао на паркету.

Најавио је Жељко Обрадовић да на овој утакмици неће играти Јам Мадар, али стратег Паритзана није четири играча користио на овој утакмици - у игру нису улазили Раде Загорац који више није капитен екипе, затим Родионс Куруц, Душан Милетић и Урош Трифуновић.

Домаћи су од старта наметнули жесток ритам игре, посебно у одбрану и свели су ривала на свега 14 поена у првом периоду утакмице. Имао је Партизан у плус 10 у два наврата током друге четвртине, али ја са само поеном пердности отишао на одмор - 39:38.

Зек ЛедејФОТО: КК Партизан/Твитер

Одлично су играли Зек Ледеј и Балша Копривица, уз сјајну ролу Грегора Гласа. Млади Словенац је постигао три тројке у другом периоду и показао да на њега може озбиљно да се рачуна.

Прва двојица поменутих играча су наставили да играју добро и у другом полувремену, а уз то им се са неколико одличних продора придружио Алекса Аврамовић. Ипак, када живали гости су одбијали да се предају и увек би нашли начин да се колико-толико врате у меч.

Чинило се да је победник решен када је тим Жељка Обрадовића дошао до највећих плус 13 - 73:60, почетком последње четвртине. Но, Лијеткабелис је тројкама Калаицакиса и Орелика успео поново да се врати и учини завршницу неизвесном. Када је Смаилагић погодио тројку за плус девет 78:69 чинило се да је то то, али онда поново гости убацују две тројке и финиш је постао узбудљив.

Партизан је у последњи минут ушао са плус три - 80:77. Онда је Радичевић промашио тројку за госте, да би се указао не баш расположени Кевин Пантер који је поентирао након продора и ривалу је оставио 12 секунди за напад. Тројку је након тајм-аута Ненада Чанка промашио Гедиминас Орелик и то је практично био крај меча. Дангубић је још успео да поентира после промашаја Алена Самилагића са линиије пенала.

Партизан је до победе предводио Зек Ледеј са 19 поена, Ален Самилагић је додао 13, колико је постигао и Грегор Глас. На другој страни најбољи је био Гедиминас Орелик који је бројао до 19, док су Каспарс Берзинш и Криступас Жемаитис меч завршили са по 12 поена.

Црно-бели сада имају учинак 4-1, а Лијеткабелис 2-3. Иначе, ово је литванској екипи био први пораз у гостима у Еврокупу.

Сада у Еврокупу следи пауза због обавеза репрезентација, па Београђани наредни меч играју 8. децембра против Метрополитана у гостима, док ће Лијеткабелис дочекати Хувентуд.

Партизан - Лијеткабелис 84:77 (20:14, 19:24, 27:22, 18:17).

Дворана: "Штарк арена". Гледалаца: 6.067. Судије: Мигел Ангел Перез (Шпанија), Томаш Травицки (Пољска) и Василис Пицилкас (Грчка).

Партизан: Пантер 11, Куруц, Ледеј 19, Загорац, Аврамовић 12, Копривица 12, Дангубић 2, Смаилагић 13, Милетић, Мур 2, Глас 13, Трифуновић.

Лијеткабелис: Ваичиунас, Радичевић 9, Калаицакис 8, Гедраитис, Липкевичијуес 7, Малдунас 8, Жемаитис 12, Берзинш 12, Орелик 19, Василиаускас, Гагић 2.

Четврта четвртина: Партизан - Лијеткабелис 84:77

40' - Сјајна финта шута и атрактивно закуцавање Смаилгаића. Ипак, тај кош није признат јер је истекло време. Па гости имају напад на 42,4 секунде. Радичевић је промашио тројку, а онда се указао Пантер који није блистао ни на овој утакмци, поентирао је после продора и натерао је Чанка на тајм-аут. Ривал има само 12 секунди за напад. Меч је завршен поенима Немање Дангубића.

39' - Не предаје се Лијеткабелис. Радичевић, па Орелик погађају тројку и Обрадовић је принуђен да затражи тајм-аут. Неизвесна завршница у Арени.

38' - Важну тројку је погодио Смаилагић и поново одвео црно-беле на плус девет. Гости смањују након погодака Радичевића са линије пенала - 78:71.

35' - После периода без поена, Аврамовић је погодио оба слободна бацања, али на другој страни Малдунас остаје само под кошем и лако поентира.

34' - Сјајан је шутер Орелик и то поново демонстрира. Жилав је Лијеткабелис и одбија да се преда. Ипак, делује да ће Паритзан успети да приведе утакмицу крају онако како жели - 73:66.

33' - Прве поене за госте у четвртој четвртини постиже Калаицакис - прецизан је био за три поена.

32' - Експресна серија домаћих од 7:0. За час је Партизан дошао до плус 13 након поена Гласа и Мура - 73:60. Морао је одмах да позове тајм-аут Чанак.

31' - Одличан почетак последњег квартала - тројка Алена Смаилагића. Други пут је био прецизан ван линије 6,75.

Трећа четвртина: Партизан - Лијеткабелис 66:60

30' - Малдунас је везао два коша за госте, али је то прекинуо одлични Ледеј поготком уз фаул - реализовао је и слободно бацање. Американац је потом лоше реаговао и фаулирао Орелика при шуту за три поена. Све три пенала је реализовао Литванац па тако црно-бели са плус шест улазе у последњи период.

29' - Увек Паритзан нађе начин да одговори на добру секвенцу Лијеткабелиса. Прецизан ван линије 6,75 био је Ледеј.

28' - Након два реализована слободна бацања Смалигаића домаћин је опет отишао на плус 10, али је то кратко трајало, пошто је тројку из левог корнера за госте постигао Липкевичијус.

27' - Серију тима Ненада Чанка су прекинули Лидеј и Копривица погоцима са полудистанце и вратили су Паритзан на пристојну разлику - 58:50.

26' - Није Паризан добро заградио после промашаја гостију и Калаицакис је погодио тројку након другог напада који је добио литвански тим, а онда је и Жемаитис исто то урадио и ривал црно-белих је брзо дошао до минус четири - 54:50.

Ален Самилагић/ФОТО: КК Партизан/Твитер

25' - Добра четвртина за Аврамовића. Плејмејкер домаћег тима долази до десетог поена након новог сјајног полагања. А осим њега одличан је и Копривица који такође наставља да задаје проблеме ривалу.

24' - Подигао је публику на ноге Копривица после сјајог закуцавања након промашене тројке Аврамовића. Сјајна игра у одбрани црно-белих у трећем периоду.

23' - Одлично отварање трећег периода Паритзана. Нови поени Аврамовића, али сада под фаулом, а додатно слободно бацање ће извести после тајм-аута Ненада Чанка - 47:40.

22' - Добар напад домаћих и поени Аврамовића. На другој страни одличан продор и полагање Орелика. У наредном нападу видели смо треће закуцавање Ледеја на утакмици - 43:40.

Друга четвртина: Партизан - Лијеткабелис 39:38

20' - Лијеткабелис долази на само поен заостатка. Малдунас је остварио добру позицију под кошем и лако је поентирао.

19' - Добро полувреме за Касперса Безинша. Високи играч гостију је дошао до девет поена. На другој страни нова тројка Партизана, прецизан је био Ален Смаилагић - 39:34.

18' - Говорио је Обрадовић о Орелику као одличном шутеру и овај то и демонстрира. Други пут је био прецизан ван линије 6,75. Невероватан шут обе екипе. Малопре Орелик, сада Жемаитис и Лијеткабелис је на минус четири - 36:32. Стратег црно-белих тражи нови минут одмора. Партизан је на 5/9, а Литванци 7/16 за три поена.

17' - Не либи се да шутира Глас. Трећа тројка из четвртог покушаја и ето домаћих о час посла на плус 10. Сада је Чанак морао да зовне тајм-аут - 36:26.

16' - Мора Обрадовић да зове тајм-аут. Гости су напаравили серију 6:0, након што је и Орелик био прецизан за три поена. Расположен је Глас, другу тројку је погодио Словенац. У овим моментима је то једини начин поентирања - 33:26.

Алекса Аврамовић/ФОТО: КК Партизан/Твитер

15' - Није та разлике била дуго на снази, пошто је Жемаитис вратио истом мером. И једни и други добро шутирају у досадашњем делу меча - 30:23.

14' - Први пут домаћин долази до двоцифрене предности - најзаслужнији за то је Грегор Глас који је постигао нову тројку за Паритзан.

13' - Добар напада после тајм-аут одиграо је литвански тим. Лепо је из продора поентирао Радичевић. На другој страни је добру центарску технику показао Копривица који је дошао до првих поена - 27:19.

12' - Специјалност Пантера - шут са полудистанце. Лепо је наскочио и дошао до шестог поена. Опет је у наредном нападу казнио одбрану гостију и поентирао уз фаул. То је натерало Ненада Чанка да позове минут одмора. Погодио је Американац са српским пасошем и додатно бацање.

11' - Заспала је одбрана домаћих, други пут заредом и опет је то поготком ван линије 6,75 казнио одлични Берзинш. Потом је и изблокирао Мура - 20:17.

Прва четвртина: Партизан - Лијеткабелис 20:14

10' - Берзинш је тројком окончао први период у којем је Партизан био бољи. Чини се да су црно-бели после уводнох 10 минута могли да воде и убедљивије.

9' - Квалитет домаћих полако долази до изражаја, те изабраници Жељка Обрадовића све више повећавају предност. После реализована два пенала Пантера она износи плус девет - 20:11.

7' - Одличан почетак утакмице за Ледеја. После два закуцавања погодио је и тројку из десног корнера. Истом мером је узвратио Липкевичијус. То је била први погодак ван линије 6,75 за Лијеткабелис. Након промашене тројке офанзивни скоко је покупио Смаилагић и лако поентирао.

5' - Након грешке у корацима Балше Копривице дошло је до првог тајм-аута на утакмици. Црно-бели су боље отворили утакмицу од противника на оба дела терена.

4' - Прва тројка на утакмици дело је Партизановог плејмејкера Алексе Аврамовића. Остао је сам и са централне позиције погодио. На другој страни до поена је дошао Безинш.

3' - Серија кошева. Ледеј је два пута снажно закуцао, а до првих поена су дошли и гости. После продора је погодио Радичевић, а потом и други српски кошаркаш у литванском тиму, Ђорђе Гагић.

2' - Први се у стрелце уписао Кевин Пантер. Лепо је наскочио и погодио за два поена. Битно је за црно-беле да он буде у елементу у нападу.

1' - Без поена је протекао први минут у "Штарк арени". Партизан није искористио два напада, а гости један.

Уочи меча:

Црно-бели желе да се врате на победнички колосек након два везана пораза (Андора и Црвена звезда).

Тренер Партизана, Жељко Обрадовић зна шта може да очекује од ривала из Литваније.

- Они су екипа која игра типичну литванску кошарку. Разлика је у томе што су тим оријентисан на унутрашњу игру и много очекују од играча на позицији пет, Гагића. То су прве идеје које имају у нападу. Важно је истаћи да су они тим који је у претходне четири утакмице у ЕК имао у просеку 28 шутева за три поена. Предњачи Орелик, који је на последњој утакмици шутирао 7/14 и негде у просеку има девет покушаја за три поена - истакао је Обрадовић.

Београђани после четири кола имају учинак 3-1, а тим који са клупе предводи Ненад Чанак 2-2.

Ову утакмицу можете да пратите у текстуалном преносу на порталу "Новости".

БОНУС ВИДЕО: Изјава Жељка Обрадовића после дербија

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17